Jump to content



Υπολογιστής απο την αρχη


Orfanos3

Recommended Posts

  • Replies 626
  • Created
  • Last Reply

Πόσο το έχεις κοστολογήσει το dvd-rw 6,5€ ? αν και δεν λέει κάτι .......αυτό.

Με ποια οθόνη ?

και τέλος πόσα διαφορετικά e-shop έχεις χρησιμοποιήσει για να πετύχεις αυτές τις τιμές?

Πόσο πιστεύεις πως θα κοστίζουν τα ξεχωριστά μεταφορικά για μια αντικαταβολή.

Πόσο θα κοστολογούσες και πληκτρολόγια, ποντίκια , ηχεία.

Με όλα αυτά μέσα ο AudiTT σου είπε πως θα φτάσει 1500€, ίσως και παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο το έχεις κοστολογήσει το dvd-rw 6,5€ ? αν και δεν λέει κάτι .......αυτό.

Με ποια οθόνη ? Με την dell U2312

και τέλος πόσα διαφορετικά e-shop έχεις χρησιμοποιήσει για να πετύχεις αυτές τις τιμές?

Πόσο πιστεύεις πως θα κοστίζουν τα ξεχωριστά μεταφορικά για μια αντικαταβολή. 2 νομίζω, το vision και το plaisio. Τσέκαρε το ποστ. O TS είπε ότι δεν έχει πρόβλημα από ξεχωριστά μαγαζιά. Το διάβασες?

Πόσο θα κοστολογούσες και πληκτρολόγια, ποντίκια , ηχεία. Αν δεν θέλει κάτι ιδιαίτερο σε ήχο (που θα έπρεπε να το δηλώσει από την αρχή), 40-50 τα ηχεία και 25-30 το σετ ποντίκι /πληκτρολόγιο.

Μην ψάχνεις να βγάλεις λαγό. Δεν θα βγάλεις. Η σύνθεσή μου είναι παραπλήσια με της κάρμεν (που σου άρεσε μάλιστα) με διαφορετικούς δίσκους. Εγώ απλά προέκρινα τον corsair. Αυτά είναι όλα. Από κει και πέρα, καλά είναι να κάνεις τον πλασιέ με φτηνότερα μηχανήματα, αλλά όχι με τέτοια. Εναρμονίσου με την νέα γραμμή της εταιρίας που εκπροσωπείς που έχει δηλώσει ότι δεν υπάρχει στην hi end κατηγορία. period.

Link to comment
Share on other sites

Μην ψάχνεις να βγάλεις λαγό. Δεν θα βγάλεις. Η σύνθεσή μου είναι παραπλήσια με της κάρμεν (που σου άρεσε μάλιστα) με διαφορετικούς δίσκους. Εγώ απλά προέκρινα τον corsair. Αυτά είναι όλα. Από κει και πέρα, καλά είναι να κάνεις τον πλασιέ με φτηνότερα μηχανήματα, αλλά όχι με τέτοια. Εναρμονίσου με την νέα γραμμή της εταιρίας που εκπροσωπείς που έχει δηλώσει ότι δεν υπάρχει στην hi end κατηγορία. period.

Καταλαβαίνεις πως με όλα τα παραπάνω που είπες επικυρώνεις το συμπέρασμα του auditt ότι η σύνθεση που παρουσίαζες για 1000+€ ανεβαίνει περίπου 1/3 παραπάνω σε κόστος φτάνοντας και ίσως ξεπερνώντας τα 1500€ σε κόστος.

Μπράβο βρε πέτυχες να συγκρίνεις ανόμοια πράγματα !!! :T::T:

Τώρα ποιος είναι fanboy ......

Εγώ πάντως επιμένω πως είμαι fanboy της τσέπης μου και γενικά των value for maney συστημάτων μιας και δήλωσα σε προηγούμενο post .

Ξαναδες τι σου έγραψα παραπάνω.

Intel αξίζει να βάλεις αν πας σε 2500Κ και επάνω με μητρική Z77 με 2X8 lanes για crossfire !! Σε αυτή την περίπτωση το κόστος θα ανέβει αρκετούτσικα σε σχέση με αυτό που σου έδειξα παραπάνω. Επίσης σε τέτοιους συνδιασμούς πηγαίνουν περισσότερο για κλοκάρισμα στην intel πλατφόρμα, πράγμα που λες πως δεν θες.

Δηλαδή αυτά τα παραπάνω χρήματα αν τα έριχνες σε καλύτερη κάρτα γραφικών, στην περίπτωσή σου θα έπαιρνες περισσότερα ωφέλη.

Για τις άλλες περιπτώσεις σου απάντησα παραπάνω.

Για το κουτί, καλό είναι αλλά δεν ξέρω αν θα έδινα τα χρήματα. Γενικα πιστεύω πολύ στο value for money και με τον ρυθμό που κινείται σήμερα η τεχνολογία πιστεύω πως είναι ο μόνος παράγοντας που θα σου δείξει ποια αγορά είναι η σωστή.

Οπότε κράτησε τις απόψεις σου για τον ίδιο το εαυτό σου.

Εσύ δημιουργείς ψεύτικες ανάγκες για να προσπαθήσεις να τις καλύψεις με υποτιθέμενες αναντικατάστατες προτάσεις , οι οποίες οδηγούν σε σπατάλη χρημάτων.!!!

Link to comment
Share on other sites

γραψτε οσοι θελετε τις προτασεις σας οσο αναφορα με το thread παντα με καποια επιχειρηματα αν πιστευετε οτι πρεπει..και μη προβαινετε σε χαρακτηρισμους

Btw τι μαλωνετε??

To ποιο σωφρων εδω που φτασαμε ειναι να περιμενει μερικες εβδομαδες ακομα.;p

Link to comment
Share on other sites

Πχ.

Αν πάρεις τον ποιο τιποτένιο FX 4100 που κατα γενική ομολογία δεν πιάνει ούτε τους ATHLON II X4 σε IPC αλλά ακόμα περισσότερο και σε συνολικό performance και τον βάλεις απέναντι στον αντίστοιχης κατηγορίας Sandy στα DX11 σημερινά games θα δεις το παρακάτω με μικρή και μεγάλη κάρτα:

1024.jpg?md=1332694302000

1024.jpg?md=1332694299000

1024.jpg?md=1332694310000

1024.jpg?md=1332694306000

1024.jpg?md=1332694318000

1024.jpg?md=1332694315000

1024.jpg?md=1332694327000

1024.jpg?md=1332694323000

1024.jpg?md=1332694336000

1024.jpg?md=1332694331000

1024.jpg?md=1332694345000

1024.jpg?md=1332694354000

1024.jpg?md=1332694350000

Για κάτι τέτοιου τύπου διαφορές , γιατί για τέτοιες μιλάμε και μικρότερες πήγαινε εσύ να δώσεις τα παραπάνω χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για να να ξεκαθαρίσω κάτι...όταν καταπιανομαι με κάτι προσπαθώ να κάνω το καλύτερο δυνατό και πολλές φορές ξεπερναω σε budget ότι ξεκιναω απο την άλλη και βέβαια δεν έχω λεφτά για πέταμα απλά στο μόνο που θέλω να με καταλάβετε,είναι ότι σας είπα ότι θέλω να ασχοληθώ σοβαρά. Οπότε θα ήθελε να κάνω και crossfire και boot και ξεμπουτ.. Οπότε καλό είναι αφού σας κατατοπισα αν υπαχει hardware που μπορεί να σταθεί σε πολλές λειτουργείες καιμπαιχνιδια κοντά στα 1500 χωρίς πίεση ας τον τουμπανιασουμε..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Trexx

Δεν ειπα οτι πρωτεινες μια 680 ενα παραδειγμα εδωσα απλα δημιουργεις αναγκες χωρις να υπαρχουν και οταν μπορεις να κανεις την αναγκη σου για κατι φθηνοτερο προφανως θα αγορασεις αυτο

Οσο για το τροφοδοτικο το corsair που πρωτεινεις ειναι το ιδιο αξιοπιστο με το coolermaster GX 750watt

και τα 2 εχουν 80+ efficiency

προτεινω απλα το coolermaste λογω 100 watt παραπανω και με παρομοια τιμη λογικο και πιο συμφερον και εχει και 2 παραπανω χρονια εγγυηση

Για τον δισκο τον Force 3 ναι ειναι πιο γρηγορος λιγο απο τον agility 3

αλλα αυτην την διαφορα την βλεπεις μονο σε benchmarks τυπου crystal disc

Στην πραξη και στην καθημερινοτητα ειναι το ιδιο γρηγοροι οποτε ο agility 3 παλι βγαινει πιο συμφερουσα επιλογη

Παιδιά για να να ξεκαθαρίσω κάτι...όταν καταπιανομαι με κάτι προσπαθώ να κάνω το καλύτερο δυνατό και πολλές φορές ξεπερναω σε budget ότι ξεκιναω απο την άλλη και βέβαια δεν έχω λεφτά για πέταμα απλά στο μόνο που θέλω να με καταλάβετε,είναι ότι σας είπα ότι θέλω να ασχοληθώ σοβαρά. Οπότε θα ήθελε να κάνω και crossfire και boot και ξεμπουτ.. Οπότε καλό είναι αφού σας κατατοπισα αν υπαχει hardware που μπορεί να σταθεί σε πολλές λειτουργείες καιμπαιχνιδια κοντά στα 1500 χωρίς πίεση ας τον τουμπανιασουμε..

Εαν επιμενεις να δωσεις 1500 τοτε παρε μια 680

Point of View GeForce GTX 680 | Skroutz.gr

και για επεξεργαστη 2600Κ

2600Κ - Επεξεργαστές | Skroutz.gr

παρε 16 γιγα μνημης + μια καλυτερη μητρικη

και οριστε 1500 ευρω οπως θες

για μενα ομως μια τετοια κινηση οπου θα δωσεις 1500 ευρω ειναι ασκοπα χρηματα

καθως και με τις παραπανω συνθεσεις την δικια μου και των υπολοιπων στην πραξη θα ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα δηλαδη μην νομιζεις οτι θα δεις διαφορα , καθολου διαφορα

Η μονο διαφορα θα ειναι στα Benchmarks

Εαν σε ενδιαφερουν τοσο πολυ τα benchmarks

τοτε παω πασο

Εγω ψυφιζω παντως μια συνθεση η σαν την δικια μ η σαν του χρηστη Αdpanos

Link to comment
Share on other sites

Και αντί να κοιτάς 2-3 πινακάκια των AMD fans, κοίτα εδώ: http://www.thelab.gr/amd-epeksergastes/amd-bulldozer-benchmarks-leaked-91130-110.html#post1063158129 (πάτα πάνω στο spoiler) για πολλά Benchmark που καλύπτουν όλες τις πλευρές,όχι μόνο αυτές που πάνε να σου πλασάρουν.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Trexx

Δεν ειπα οτι πρωτεινες μια 680 ενα παραδειγμα εδωσα απλα δημιουργεις αναγκες χωρις να υπαρχουν και οταν μπορεις να κανεις την αναγκη σου για κατι φθηνοτερο προφανως θα αγορασεις αυτο

Εγώ δημιουργώ ανάγκες? 1500 είπε, με 1500 του έκανα. Το τι χρειαζόμαστε είναι μεγάλη κουβέντα.

Οσο για το τροφοδοτικο το corsair που πρωτεινεις ειναι το ιδιο αξιοπιστο με το coolermaster GX 750watt

και τα 2 εχουν 80+ efficiency

προτεινω απλα το coolermaste λογω 100 watt παραπανω και με παρομοια τιμη λογικο και πιο συμφερον και εχει και 2 παραπανω χρονια εγγυηση

Σου ξαναείπα, δεν χρειάζεται μεγαλύτερο τροφοδοτικό. Μην γίνεσαι θύμα της βατολαγνείας. :p

Για τον δισκο τον Force 3 ναι ειναι πιο γρηγορος λιγο απο τον agility 3

αλλα αυτην την διαφορα την βλεπεις μονο σε benchmarks τυπου crystal disc

Στην πραξη και στην καθημερινοτητα ειναι το ιδιο γρηγοροι οποτε ο agility 3 παλι βγαινει πιο συμφερουσα επιλογη

Τότε γιατί να μην πάρει έναν sata 2 ssd? Πάλι με το μάτι δεν θα δει διαφορές. Αν είχαν μεγάλη διαφορά στην τιμή κι εγώ μαζί σου κι έχω προτείνει πολλές φορές τον ocz. Αλλά για 10-15 ευρώ παίρνεις έστω και τον μόνο θεωρητικά καλύτερο

Εαν επιμενεις να δωσεις 1500 τοτε παρε μια 680

Point of View GeForce GTX 680 | Skroutz.gr

και για επεξεργαστη 2600Κ

2600Κ - Επεξεργαστές | Skroutz.gr

παρε 16 γιγα μνημης + μια καλυτερη μητρικη

και οριστε 1500 ευρω οπως θες

Βγήκαν περίπου τόσα χωρίς να βάλει αυτά που λες. Και αυτά που λες όντως δεν χρειάζονται.

για μενα ομως μια τετοια κινηση οπου θα δωσεις 1500 ευρω ειναι ασκοπα χρηματα

καθως και με τις παραπανω συνθεσεις την δικια μου και των υπολοιπων στην πραξη θα ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα δηλαδη μην νομιζεις οτι θα δεις διαφορα , καθολου διαφορα

Η μονο διαφορα θα ειναι στα Benchmarks

Εαν σε ενδιαφερουν τοσο πολυ τα benchmarks

τοτε παω πασο

Εγω ψυφιζω παντως μια συνθεση η σαν την δικια μ η σαν του χρηστη Αdpanos

Αφού η διαφορά είναι μόνο στα benchmarks, γιατί να μην πάρει έναν μεταχειρισμένο Q6600, με μια καλή ψυχτρούλα να τον ανεβάσει κιόλας, μια 6950 μεταχειρο και να είναι όλα εντάξει?

Link to comment
Share on other sites

Σου ξαναείπα φίλε ορφανε. Δες τη σύβθεση μου ή της καρμεν.

Δεν χρειαζεται να παει σε sata 2 πολυ απλα γιατι ο agility 3 ειναι πιο φθηνος απο τους sata 2 και η μητρικη υποστηριζει sata 3 για αυτο σκεψου πως ο vertex 2 ειναι πιο ακριβως απο τον agility 3

για αυτο δεν χρειαζεται

Οσο για τον Q6600 και λοιπα που λες

δεν αναφερεται το παιδι σε μεταχειρισμενο αλλα σε καινουρια πραγματα με εγγυησεις το συζητουσαμε

Εστησα χθες σε φιλαρακι μου συστημα με 240 ευρω με μεταχειρισμενα πραγματα μια AMD συνθεση και πιστεψε παιζει οτι παιζω και γω με το συστημα μου αλλα το θεμα μας δεν ειναι εκει γιατι για μεταχειρισμενα δεν ανεφεραι το παιδι αλλα για καινουρια προτειναμε μια συνθεση με καινουρια πραγματα τερμα δυνατη και 500 ευρω στην τσεπη του μετα απο εξικονομοιση του budjet του (1500)

Anyway αρκετα το κουρασαμε νομιζω πιο πολυ μπερδευεται οτι και να παρει ευχαριστημενος θα ναι αυτο ειναι σιγουρο

απλα καλο θα ηταν να ειναι ευχαριστημενη και η τσεπη του οσο γινεται :)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πραγματικα ειστε απιστευτοι και με εχετε βοηθησει πολυ...οπως ειπατε απο οτι καταλαβα τελευταια να αγορασω motherboard και επεξεργαστη γιατι καλο ειναι να περιμενω τον τελευταιο intel...σωστα?και επισης για τελευταια φορα αν γινεται γιατι εχω μπερδευτει πραγματικα μπορουμε να φτιαξουμε μια τελευταια συνθεση χωρισ μητρικη και επεξεργαστη ?και ισως κατασταλαξουμε καπου ωστε να τα παρω ολα μαζι ?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πραγματικα ειστε απιστευτοι και με εχετε βοηθησει πολυ...οπως ειπατε απο οτι καταλαβα τελευταια να αγορασω motherboard και επεξεργαστη γιατι καλο ειναι να περιμενω τον τελευταιο intel...σωστα?και επισης για τελευταια φορα αν γινεται γιατι εχω μπερδευτει πραγματικα μπορουμε να φτιαξουμε μια τελευταια συνθεση χωρισ μητρικη και επεξεργαστη ?και ισως κατασταλαξουμε καπου ωστε να τα παρω ολα μαζι ?

καρτα γραφικων : 7870 - Κάρτες Γραφικών | Skroutz.gr

τροδοτικο : CoolerMaster GX 750W | Skroutz.gr

or PSU :: Corsair Power Supply 750W ATX 24 pin HX CMPSU-750HXEU Active-PFC Retail - Visionstudio.gr 7 χρονια εγγυηση εχει

και κανεις και crossfire στο μελλον με οποιο απο τα 2 επιλεξεις ;)

ssd: OCZ Agility 3 SATA III 2.5" SSD 120GB | Skroutz.gr

hdd: 500gb - Εσωτερικοί Σκληροί Δίσκοι | Skroutz.gr

ram: Corsair Vengeance 8GB DDR3-1600 Kit (2x4GB, PC3-12800, 9-9-9-24) | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Αν και μα το Θεό δεν έχω καταλάβει τι παίζει πέρα απο την 1500άρα που δίνεις για πύργο μόνο, την κόντρα amd vs intel και ότι αγόρασες το Haf για κουτί (<--- κρίμα) ας κάνω μία πρόταση από ένα μαγαζί και εγώ με την σημείωση ότι αν είσαι Αθήνα την 24άρα dell την παίρνεις στα 215ευρώ απο msystems βάζοντας ένα κωδικό στην παραγγελία

carmen τι σε χαλαει στο κουτι?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.