Jump to content



Υπολογιστής απο την αρχη


Orfanos3

Recommended Posts

Απλά πήγε και έδωσε 200ευρώ για τροφοδοτικό που στην τελική θα πάει χαμένο.

Ούτε είμαι της άποψης οτι ο 2500k είναι καλύτερος απο τον 2500 αν δε κάνεις oc. Και ας βγεί κάποιος να το διαψεύσει με επιχειρήματα.

Και για του λόγου το αληθές.

2500k

2500

Θα μου πείς είναι 15 ευρώ. Ναι αλλά 15 ευρώ = το dvdrw είναι κάτι άλλο. 15 εδώ 15 εκεί μαζεύονται. Άχρηστο θα του είναι.

Επίσης πήγε και πήρε OCZ οκ για τα λεφτά του είναι jet αλλά αν έχει προβλήματα BSOD θα πάει κανείς να του τα φτιάξει απο το σπίτι; Όχι θα του γράψουν κάνε αυτό, εκείνο κλπ. Και φαντάσου το σκηνικό στήνει ξεκινάει να παίξει το πρώτο του παιχνίδι με το απόκτημα τον 1500€ και BLUEEEEEEEEEEEEEE SCREEEEEEEEEEEEEENNNNNNNNNNNN.

Θα τινάξει τα μυαλά του και λογικά. Δεν ξέρει και θέλει να δώσει λεφτά για να μάθει και να χαρεί. Όχι αα δε ξέρω να δένω pc θα μάθω να περνάω firmware, να κάνω troubleshooting σε random BSODS. Αυτά τα έκανε και με 300ευρώ. Όχι 1500.

Και το όλο θέμα κυρίως το ξεκινήσαν οι τσακωμοί σε ένα απλό post.

[MENTION=7477]adpanos[/MENTION] είσαι φάουλ εξαρχής του post. Και προσωπικά δίνεις λάθος ιδέα για σύστημα και μετά την αλλάζεις, αλλά και επιμένεις οτι έχεις δίκιο είτε πάς να βγείς απο πάνω. Δέξου οτι έκανες λάθος, μην πας να τα μπαλώσεις με, μα, σου, ξου ταχύτητες κλπ.

[MENTION=5605]tre[/MENTION]kk Εσύ είσαι φάουλ που κάθεσε και τσακώνεσαι για μια προσφορά. Περίμενε παραπάνω απο εσένα και όχι με τον πρώτο καπνό να πετάς λάδι στη φωτιά.

Και σε όλους τους απο πάνω. Είτε θα δώσετε μια ολοκληρωμένη λύση για να δεί και το budget είτε μην πετάτε κομμάτια πάρε εκείνο, πάρε αυτό. Γιατί αν όλοι πετάξουν απο ένα τούβλο δε χτίζεις σπίτι απλά μαζεύεις μπάζα.

[MENTION=10236]auditt[/MENTION] άλλο 110€ για ένα τροφοδοτικό άλλο 200€ ευρώ που έδωσε. Άλλο 8gb ram που είναι τσάμπα τώρα και πιθανόν θα ανέβουν οι τιμές αργότερα αλλιώς όντως άχρηστα είναι atm αργότερα ίσως χρειαστούν. Αν και εμένα ούτε στην δουλειά ούτε στο σπίτι μου φτάνουν 4gb.

1000 συγνώμη δεν έχω κάτι με κανέναν και ούτε θέλω να το κάνω flame το thread αλλά με έπιασε μια μικρή αγανάκτηση.

Μην παρεξηγηθώ και ούτε έχω με κανέναν πρόβλημα αλλά ούτε και θέλω να ενοχλήσω.

επειδη αυτο πιστευω αφορα και εμενα

δεν ειναι ακριβως ετσι οπως τα λες γιατι εσυ μπορει να προτεινεις κατι αλλα τουλαχιστον βγαινει καποιος (πχ εγω) και σου αιτιολογω γιατι μια επιλογη απο το συστημα σου ειναι λαθος (κατ εμε)

συζητηση γινεται και ανταλλαγη αποψεων για ενα ολοκληρομενο συστημα με την καλυτερη δυνατη λυση απο οικονομικης πλευρας

ο καθενας λεει τις γνωσεις του , τις εμπειριες του και ο αρχαριος διαβαζοντας τα , θα κρινει τι αγορα εν τελει θα κανει

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 626
  • Created
  • Last Reply

[MENTION=7477]adpanos[/MENTION]: Συμφωνώ με όλα τα τελευταία ποστ σου. Ρε μήπως μπαίνει ώρες ώρες άλλος με τον λογαριασμό σου? Ή μήπως μπαίνει άλλος με τον δικό μου? :dance3:

[MENTION=10170]swatoner[/MENTION]: Έχεις δίκιο φίλε μου.

[MENTION=10236]auditt[/MENTION]: Eπειδή το ξαναλές για τους δίσκους. Οι hdd καίνε έως 12 watt έκαστος σε full load. Για να έχουν οι δίσκοι επίπτωση στο τροφοδοτικό θα πρέπει να έχει καμιά δεκαριά που θα δουλεύουν ταυτόχρονα στην τσίτα. Οι ssd πολύ λιγότερο. Οπότε δεν τίθεται θέμα δίσκου.

[MENTION=23517]Orfanos3[/MENTION]: Όπως σου έιπαν και άλλα παιδιά εδώ, μην τα παίρνεις ένα - ένα. Και το συνολικό μπάτζετ θα ξεπεράσεις και δεν θα πετύχεις τις όποιες καλύτερες τιμες μπορεί να προκύψουν.

@NTG: Σωστή παρατήρηση. Για μένα ας πάρει μια 7950 και σε 3 χρόνια, αν χρειαστεί. απο όλα ultra και 8ΧΑΑ πάει σε όλα high και 4ΧΑΑ. Oύτε crossfire ούτε χαμπέρια.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=7477]adpanos[/MENTION] είσαι φάουλ εξαρχής του post. Και προσωπικά δίνεις λάθος ιδέα για σύστημα και μετά την αλλάζεις, αλλά και επιμένεις οτι έχεις δίκιο είτε πάς να βγείς απο πάνω. Δέξου οτι έκανες λάθος, μην πας να τα μπαλώσεις με, μα, σου, ξου ταχύτητες κλπ.

Btw εχουμε μαθει ακριβως τι μηχανημα ειχε...??Γιατι κατι μου λεει οτι δεν ειναι "gamer" επιπεδου sebastian-zpaf-klp που θα ψαξει ποια απο τις 680-7970 ειναι καλυτερη ωστε να μη χασει frame στο καλοστημενο απο πλευρας oc μηχανημα.

Το πιο πιθανο ειναι να κανει τη δουλεια του και 800-1000Ε..και απλα να χασει 4-5-10frames στα 50-60-80 που ηδη θα εχει...και παιζει να μην τον ενδιαφερουν και τοσα πολλα ασχετως αν ολοι θα θελαμε πανω απο 100minimum.

My 0.02c

Θα μας πεις πόσα χρήματα διαθέτεις και τι θές να κάνεις με το σύστημα που θα φτιάξεις !

Επίσης να μας πεις αν ενδιαφέρεσαι να αγοράσεις και από άλλα ποιο φτηνά καταστήματα μήπως και κερδίσεις σε δυνατότητες συστήματος !!!

Μην προσπαθείς να αποφασίσεις για κάθε part ένα ένα !

Ο σωστός τρόπος είναι να μας πεις το ποσό που διαθέτεις και να σου κάνουμε/ κάνεις με βάση αυτό το ποσό των σωστότερο καταμερισμό χρηματων στα υποσυστήματα ώστε να βρει το καλύτερο αποτέλεσμα .

Περιμένουμε λοιπόν.

Δεν ξέρω να κάνω παραπάνω απο εργοστασιακες να φανταστείς οτινθα το συναρμολόγηση μέσω κάποιον οδηγιών που βρήκα εδώ μέσα.. Απλά γουστάρω πολυ να ψαχτω και να μαθαινω
Με λιγότερο από 800€+ παίρνεις αστέρι, διαμάντι, μπριλάντι, τον ουρανό με τα άστρα μηχάνημα ! Μην σκάσεις τόσα χρήματα, δεν χρειάζεται !!! Κράτησέ τα και κάνε συχνότερα αναβάθμιση.

Πες μας και τι οθόνη έχεις , ανάλυση, μοντέλο κ.λ.π.

Για της ανάγκες του του πρότεινα ένα σύστημα με 1000€ μαζί με οθόνη για να κάνει αυτά που θέλει !! Υπερκαλυμένος θα είναι σύμφωνα με το προφίλ του χρήστη που έχει δώσει.

Οταν λοιπόν ξεκίνησε για άλλο δρόμο (200€ σε τροφοδοτικά κ.λ.π.) του είπα πως αφού θέλει να ξοδέψει όλα αυτό το ποσό, ας πάει στις max επιλογές σε αυτό το κόστος !!!

Που βλέπεις το παράλογο και το φάουλ ?

Στην μια περίπτωση παίρνει το φτηνότερο πλήρες σύστημα που μπορεί να τον εξυπηρετήσει .

Στην άλλη περίπτωση παίρνει το δυνατότερο σύστημα μέσα στο budget του που μπορεί.

Σου είπα και πριν πως η γνώμη μου είναι ότι σωστός τρόπος είναι να δίνεις τα λιγότερα χρήματα με τα οποία θα κάνεις την δουλειά σου απλά γιατί το harware χάνει πολύ γρήγορα την αξία του και βρίσκονται άλλα parts με το μισό κόστος σε ένα έτος να προσφέρουν περισσότερα.

Αλλά άλλο πως σκέφτομαι εγώ και άλλο πως σκέφτεται εκείνος.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5513]GoMaR[/MENTION] δεν πάει προσωπικά σε εσένα. Άλλο το παιδιά μπας να πάρει και άλλο πάρε αυτόν τον δίσκο, αυτό το τροφοδοτικό. Διαφορετική προσέγγιση.

Και το ποιο πιθανόν είναι να έχεις δίκιο με την καρτούλα αλλά το προφιλ του χρήστη στο δικό μου μυαλό είναι όπως του NTG αν κατάλαβα καλά.

Δεν ξέρει ακόμα τι γίνεται, τι θέλει. Δεν θα δεί την διαφορά με 8xAA είτε με 4xΑΑ

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=7477]adpanos[/MENTION] Σε γενικές γραμμές έχεις δίκιο. Και το είπες εξαρχής τσάμπα λεφτά. Δεν είπα οτι έκανες λάθος και του είπες δώσε 1500ευρώ για βλακίες αλλά αυτήν την στιγμή amd<intel. Αν μιλάγαμε για μια γενιά πριν πχ phenom 2 vs 1156 τότε amd>intel (ως VFM πάντα).

Απλά δεν είδα σε κανένα post σου να λες έκανα πχ λάθος προσφορά στο πρώτο αλλά άρχισες να "κρίνεις" τους άλλους.

Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε να συμφωνησουμε ολοι μαζι σε μια συνθεση και να ξεμπερδεψουμε τον Orfanos3, ή θελετε να συνεχισετε την κουβεντούλα...?

Συμφωνειτε οτι με εναν i5 3750 + Asrock Z77 Pro3 + 8GB μνημη + 7950 + Agility 3 120GB + 1ΤΒ HDD + ενα 650αρι τροφοδοτικο θα μπορει να παιζει για αρκετα χρονια χωρις να χρειαστει να ξανακανει αναβαθμηση?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα λάθος προσφορά όταν έδωσα :

a) 163€ + 76€ μητρική = 239€ για πλήρη πλατφόρμα .

β) 163 + 87€ = 250€ για πλατφόρμα με προοπτική crossfire .

Είναι συνδιασμοί value for money και πιστεύω πως είναι στο min που μπορούσε να πάρει και να τον βολέψουν , δίνοντας τα χρήματα για μια καλύτερη κάρτα γραφικών ή οθόνη ή οτιδήποτε άλλο.

Ρώτησα και την Κατερίνα , πόσο αγόρασε τον 1090Τ των 300€ πριν 5 ημέρες >? 60€ ή κάνω λάθος >? Τόσο θα έχει ότι και αν πάρει σήμερα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα . Για αυτό είπα το ελάχιστο που μπορεί να εξυπηρετηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να ξανασκεφτείς που δίνεις τα χρήματά σου και τι χρηστική αξία θα έχουν τα parts που αγοράζεις για εσένα !!

Θεωρώ έγκλημα την αγορά 750Watt τροφοδοτικού για ένα σύστημα που δεν θα τραβάει ούτε 300Watt στο μέγιστο.

Από εδώ και πέρα μην παρασύρεσαι .

Πολυ σωστο...

Καλο το τροφοδοτικο σου αλλα υπερβολη, και εγω το ιδιο λαθος εκανα, αφου προχτες μετρησα στο συστημα μου 170 watt idle, 260 load...

Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε να συμφωνησουμε ολοι μαζι σε μια συνθεση και να ξεμπερδεψουμε τον Orfanos3, ή θελετε να συνεχισετε την κουβεντούλα...?

Συμφωνειτε οτι με εναν i5 3750 + Asrock Z77 Pro3 + 8GB μνημη + 7950 + Agility 3 120GB + 1ΤΒ HDD + ενα 650αρι τροφοδοτικο θα μπορει να παιζει για αρκετα χρονια χωρις να χρειαστει να ξανακανει αναβαθμηση?

Συμφωνώ σε αυτά.

Και ο OCZ μια χαρά είναι βέβαια

i5 3750 + Asrock Z77 Pro3 + 8GB μνημη + 7950 + Samsung 830 128GB + 1ΤΒ HDD + ενα 650αρι

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η τιμή της 7970 έπεσε και πλέον έχει 450€ ενώ η 7950 δεν έπεσε τόσο με αποτέλεσμα να είναι κοντά στα 400€ ακόμα.

Μπας και είναι προτιμότερη η 7970 σε αυτή την τιμή πάντα?

Link to comment
Share on other sites

Και CF να κάνει τις 7950 τα 500watt δε τα φτάνει.

Παίζει και η κατανομή των watt και πόσα Ampere δίνει το τροφοδοτικό στην 12άρα/12άρες του.

Πχ. Το THERMALTAKE TR2 500Watt με 14A και 13Α στις 12άρες παίζει να μην εκκινεί καν το σύστημα ....

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Και επίσης υπάρχει και το age capacitor. Γιαυτό έχει σημασία το psu και λέγαμε για corsair πχ είτε κάποιο πιο ποιτικό απο τα φτηνά της thermaltake.

την έχω πατήσει με 700άρι thermaltake το οποίο δε σήκωνε 2 4890 και ας έλεγε CF πάνω.

Επιτέλους ήρθε στα μέτρα που έπρεπε το post. Συζήτηση, άποψη και όχι διαμάχες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Για να σταθεροποιηθουν οι τιμες σε ολη τη σειρα 7xxx θα χρειαστει καμια βδομαδα ακομα...

Αν λοιπον μεχρι να κυκλοφορησουν οι Ivy δεν εχουν σταθεροποιηθει οι τιμες και στην 7950, μπορει να παει σε 7970.

Link to comment
Share on other sites

Για να σταθεροποιηθουν οι τιμες σε ολη τη σειρα 7xxx θα χρειαστει καμια βδομαδα ακομα...

Αν λοιπον μεχρι να κυκλοφορησουν οι Ivy δεν εχουν σταθεροποιηθει οι τιμες και στην 7950, μπορει να παει σε 7970.

Ναι Οκ , απλά μια παρατήρηση για τις τιμές σήμερα.

Στην τιμή παίζει και οθόνη ?

Link to comment
Share on other sites

Που βλέπεις το παράλογο και το φάουλ ?

To φαουλ και το παραλογο ειναι στο παθος που δειχνετε στην δικη σας συνθεση/προτιμηση(γενικα μιλωντας ..οχι προσωπικα).

Γιατι ηταν σιγουρο οτι θα...(βλ παρακατω)

Αντι να βοηθηθω έχω μπερδευτεί πολυ ρε παιδιά

Το εχω ξαναδει το εργο..

Σε κατ'ιδιαν συζτησεις με καποιους που θελουν να αναβαθμιστουν περισσοτερο μπερδευονται απο forum παρα βοηθιουνται.

Οχι επειδη σφαλει καποιος σε αυτα που λεει/υποστηριζει(που οκ ..παιζει και να γινεται αραια και που) απλα επειδη δεν ξερει αυτος που ρωταει τι απαιτησεις εχεις εσυ απο το gaming/επεξεργαστικο κομματι.

(αναφερομαι παλι γενικα στο "εσυ" ,στον καθενα που δινει απαντηση).

Oποτε "καταφευγει" σε ψιλο-overkill αγορες προκειμενου να ειναι σιγουρος...και εκ των πραγματων να ειναι

"καλες" αγορες και να τον καλυψουν στο 100%.

Link to comment
Share on other sites

Να καταλήξουμε σε ένα ένα κομμάτι τουλάχιστον .. Κουτί πήρα τροφοδοτικο πήρα και δεν μπορω να ακύρωσω όλα τα αλλα παίζουν.. Ακούω μια πρόταση για σκληρούς δίσκους και αν είναι δυνατόν να συμφωνησουμε

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.