Jump to content



Υπολογιστής απο την αρχη


Orfanos3

Recommended Posts

για Games όχι. Ξεχνάς τα παιχνίδια σε Mac. Όχι όλα τα παιχνίδια αλλά κατά 80% δε παίζει τα περισσότερα παιχνίδια

Mac είναι άλλη φάση, περισσότερο business και internet κατ' εμέ πολύ καλύτερο δε.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 626
  • Created
  • Last Reply
τα πραγματα τα εχεις οντως η θεωρεις οτι τα εχεις επειδη τα εχεις παραγγειλει ;

επισης αφου ειχες σκοπο να πας 2000 γτ δε το λεγες εξαρχης να σου λεγαμε ολοι τα πιο τοπ να τελειωνει η υποθεση ;

δε το καταλαβαινω αυτο το πραγμα..

σου λεμε 10 σελιδες για τον 2500 (ουτε καν τον Κ) και πας διαλεγεις τον 2600Κ

επισης οι περισσοτεροι διαλεξαν 7870 και με χιλια ζορια καταληξαμε στην 7950.

και εσυ εν τελει διαλεγεις 7970..

τσαμπα ο σκοτωμος

χαχαχα οντως τζαμπα σκοτωμος και τζαμπα λεφτα κατα την γνωμη μου παντα

Πολυ υπερβολη συστημα για 1080p

αλλα ο καθενας κουμαντο στην τσεπη του

Αυτα και καλοριζικα

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και ισχύει αλλά το θέμα είναι επίσης και το τί θέλεις να κάνεις με αυτό που παίρνεις. Αν ο σκοπός σου είναι να κάνεις το απόλυτο μηχάνημα από άποψη επιδόσεων μπορείς να αγοράσεις τον 3960 extreme της Intel και να βάλεις και trifire κάρτες γραφικών ακουμπώντας πάνω από 2500 ευρώ για μηχάνημα. Το ερώτημα όμως είναι τί να το κάνεις ένα τέτοιο μηχάνημα εάν είναι να παίζεις παιχνίδια σε ανάλυση 1920Χ1080 σε μια οθόνη 27 ιντσών*; Εδώ δηλαδή κολλάει το "τζάμπα το μηχάνημα, τζάμπα τα λεφτά"...

*Αυτό μπορεί να το κάνει με κάποιους περιορισμούς και το μηχάνημα της υπογραφής μου το οποίο πλέον κοστίζει αρκετά κάτω από 500 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και νωρίτερα ο καθένας πετάει ένα τούβλο. Εσύ πρέπει να τα μαζέψεις για να φτιάξεις σπίτι αλλιώς απλά μαζεύεις μπάζα.

Ναι εμείς τα προτίναμε αλλά επίσης προτίναμε να περιμένεις. Βέβαια το εσείς δεν είναι η επίλεκτη ομάδα του Λάμπη αλλά απλά χρήστες σαν εσένα, επι διαφόρου επιπέδου.

Να προτίνω κάτι απλά. Εφόσον έβαλες παραγγελία visionstudio πάρε τηλ και ακύρωσε τα όλα. Ότι έχεις πάρει καλός και τα πήρες. Και ξαναμιλάμε σε 2 βδομάδες για το τι σου λείπει.

Και πες στο visionstudio με συγχωρείται θα περιμένω ivy πριν τελικά ολοκληρώσω την απόφαση για να πάρεις και cpu & vga κλπ.

Αυτά είναι η γνώμη μου βέβαια. Εσύ αποφασίζεις τι θα κάνεις. Κουμάντο στην δικιά σου τσέπη κάνεις μόνο εσύ.

Link to comment
Share on other sites

cna: Mε 9500gt? Δεν νομίζω φίλε μου.

@Ορφανός: Είχες προτάσεις που βγαίνανε στα 1400 σύνολο. Δεν ήταν ανάγκη να πας στα 2 χιλιάρικα. Το τροφοδοτικό ας πούμε που πήρες είναι τελείως άκυρο για το μηχάνημα και ανεβάζει άσκοπα το μπάτζετ.

Τα mac πέρα απ το ότι έχουν θέμα με τα παιχνίδια από άποψη καθαρών επιδόσεων δεν αγγίζουν καν ένα pc στα ίδια χρήματα. Ειδικά από τότε που βγήκαν τα windows 7, mac έχει νόημα να πάρεις μόνο για πολύ συγκεκριμένες επαγγελματικές εφαρμογές που υποστηρίζονται είτε καλύτερα είτε αποκλειστικά από mac.

Link to comment
Share on other sites

cna: Mε 9500gt? Δεν νομίζω φίλε μου.

Sorry, είχα ξεχάσει να αλλάξω την υπογραφή :p. Από τον Γενάρη παίζω με μια 6670 και με περιορισμούς ως προς τα settings (όχι όλα στο high πχ) μπορεί να παίξει αρκετούς τίτλους σε τέτοιες αναλύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ας περιμένουμε μαζί τους ivy θές καμμία τάπα για το βαρέλι? :p

Εγω έχω αγοράσει κουτί (600T 180 euro) τροφοδοτικό (Corsair AX850 επίσης 180 euro) ψύχτρα (noctua NH-D14 75 euro) και περιμένω για τα υπόλοιπα

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και νωρίτερα ο καθένας πετάει ένα τούβλο. Εσύ πρέπει να τα μαζέψεις για να φτιάξεις σπίτι αλλιώς απλά μαζεύεις μπάζα.

Ναι εμείς τα προτίναμε αλλά επίσης προτίναμε να περιμένεις. Βέβαια το εσείς δεν είναι η επίλεκτη ομάδα του Λάμπη αλλά απλά χρήστες σαν εσένα, επι διαφόρου επιπέδου.

Να προτίνω κάτι απλά. Εφόσον έβαλες παραγγελία visionstudio πάρε τηλ και ακύρωσε τα όλα. Ότι έχεις πάρει καλός και τα πήρες. Και ξαναμιλάμε σε 2 βδομάδες για το τι σου λείπει.

Και πες στο visionstudio με συγχωρείται θα περιμένω ivy πριν τελικά ολοκληρώσω την απόφαση για να πάρεις και cpu & vga κλπ.Κοίταξε πήρα 2 σκληρούς τις μνήμες και motherboard και τα μεταφορικά είναι 3 εύρο τα βασικά όπως επεξεργαστη και γραφικά τα άφησα για 2 βδομάδες μετα

Αυτά είναι η γνώμη μου βέβαια. Εσύ αποφασίζεις τι θα κάνεις. Κουμάντο στην δικιά σου τσέπη κάνεις μόνο εσύ.

Κοιιτα αγόρασα 2 σκληρούς μνήμες και μητρικη( που είπαμε ότι είναι συμβατή και με τον καινούργιο intel οπότε δεν ακύρωνω απλα θα περιμένω 2 βδομάδες για επεξεργαστη και γραφικα
Ας περιμένουμε μαζί τους ivy θές καμμία τάπα για το βαρέλι? :p

Εγω έχω αγοράσει κουτί (600T 180 euro) τροφοδοτικό (Corsair AX850 επίσης 180 euro) ψύχτρα (noctua NH-D14 75 euro) και περιμένω για τα υπόλοιπα

Τ:)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά συγνώμη γιατι είναι τζάμπα τα λεφτα στους υπολογιστές δεν ισχύει το ότι πληρώνεις παίρνεις;; Και στο κάτω κάτω εσείς μου τα προτεινατε

απο ενα σημειο και μετα πληρωνεις πολλα και παιρνεις πολυ λιγοτερα εως τπτ

Link to comment
Share on other sites

Στην αγορά του hardware υπάρχει μια τιμή στην οποία χτίζεις το καλύτερο σε απόδοση προς τιμή σύστημα ! Σήμερα θα έλεγα πως με καλά περιφερειακά η τιμή κυμαίνεται γύρω στα 1000€ ενώ με λίγη οικονομία στα περιφερειακά μπορεί να πέσει και στα 800-850€ !

Ανάλογα λοιπόν τον ανταγωνισμό που επικρατεί την εποχή εκείνη αλλά και τις ισοτιμίες η τιμή αυτή παίζει προς τα πάνω και προς τα κάτω !!!

Από την τιμή που σου είπα παραπάνω και πέρα η συνάρτηση τιμής/ απόδοσης ανεβαίνει σχεδόν εκθετικά .... με αποτέλεσμα πολλές φορές να σκάς τα διπλάσια χρήματα για περίπου 10-20% παραπάνω γενική απόδοση την οποία τις περισσότερες φορές δεν την αντιλαμβάνεσαι !

Πχ. Αν παίζει ένας game με 120FPS ή με 90-95FPS δεν θα δεις διαφορά.

Στο μέλλον και στα νέα games όσο γερασμένο θα είναι το ένα σύστημα, περίπου τόσο θα είναι και το άλλο.... αφού θα παίζουν νέα features, νέες μηχανές γραφικών, κ.λ.π.

Κάπως έτσι πάει η δουλειά ........

Για αυτό τον λόγο η άποψή μου είναι να επενδύουμε σε περιφερειακά που δεν χάνουν την αξία τους στο χρόνο και παραμένουν χρηστικά , και να αγοράζουμε πλατφόρμες με τον καλύτερο συντελεστή απόδοσης τιμής που κυρίως δίνεται από τα parts της μέσης κατηγορίας απόδοσης ανά εποχή.

Με αυτό τον τρόπο κρατάμε τα χρήματα που περισσεύουν και πάμε γρηγορότερα σε αναβάθμιση.

Αυτός είναι ο σωστός τρόπος αγοράς γιατί με το ίδιο συνολικό ποσό δεν θα ξεμείνουμε ποτέ από επιδόσεις συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

2) Το τροφοδοτικό

Δεν κατάλαβες, απλά σε 2 βδομάδες μπορεί να βρείς την μητρική στα 125€ και τον δίσκο στα 75€. Λέω εγώ πχ.

Εφόσον πήρες και αποφάσησες οτι παράγγειλες θα κρατήσεις έληξε το θέμα. Είπαμε δικιά σου τσέπη και κουμάντο. Απλά μη βιάζεσαι. Ξέρω έχεις κάψα και έχεις δίκιο αλλά η υπομονή δε βγήκε ποτέ σε κακό.

Συν το ότι όταν μετά θα πάρεις cpu & vga και θα πληρώσεις άλλα 10ευρώ μεταφορικά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.