Jump to content



Υπολογιστής απο την αρχη


Orfanos3

Recommended Posts

Πώς έγινε το μπέρδεμα:

Ο φίλος TS ζήτησε gaming κομπλε pc μέχρι 1500 ευρώ. Και ενώ οι επιλογές είναι όπως και να το κάνουμε στάνταρ σ αυτά τα λεφτά (2500Κ + 7950) μπήκε στη μέση ο bulldozer και η στάθμιση των αναγκών. Μια αέναη συζήτηση που δεν καταλήγει πουθενά. Μετά από σελίδες διαξιφισμών για τα αυτονόητα (λες και ο 2500Κ δεν είναι vfm επιλογή) φαίνεται να καταλήγουμε στην σχεδόν αυτονόητη σύνθεση.

Με τυφλοσούρτη βγαίνουν αυτά τα μηχανήματα. Αν προσπαθούσαμε να βγάλουμε από τη μύγα ξύγκι, η επιλογή θα ήταν απλή: 960t και 6950 (με προοπτική δεύτερης σε μια διετία). Ένα τέτοιο μηχάνημα τα παίζει και θα τα παίζει όλα.

Όταν όμως υπάρχει μπάτζετ και η επιθυμία για το καλύτερο, τότε προτείνεις το καλύτερο έχοντας πάντα βέβαια στο μυαλό και τον λόγο απόδοση/τιμή.

Γι αυτό δεν προτάθηκαν ο 2600Κ και η 680. Γιατί πάρθηκε υπόψιν το παραπάνω.

Στην πορεία προστέθηκε και η γνωστή βατολαγνεία που θυμίζει κατοχικό σύνδρομο (no offense auditt) που πάει να μας γυρίσει 3 χρόνια πίσω τουλάχιστον με κάτι q6600 και 9800gt και 1000W τροφοδοτικά, έτσι για την άνεση.

Αυτά από μένα. Την πρότασή μου την έκανα.

@Ορφανός: Γιατί επιμένεις να αγοράζεις έτσι? Εξήγησέ μου σε παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 626
  • Created
  • Last Reply
Πώς έγινε το μπέρδεμα:

Ο φίλος TS ζήτησε gaming κομπλε pc μέχρι 1500 ευρώ. Και ενώ οι επιλογές είναι όπως και να το κάνουμε στάνταρ σ αυτά τα λεφτά (2500Κ + 7950) μπήκε στη μέση ο bulldozer και η στάθμιση των αναγκών. Μια αέναη συζήτηση που δεν καταλήγει πουθενά. Μετά από σελίδες διαξιφισμών για τα αυτονόητα (λες και ο 2500Κ δεν είναι vfm επιλογή) φαίνεται να καταλήγουμε στην σχεδόν αυτονόητη σύνθεση.

Με τυφλοσούρτη βγαίνουν αυτά τα μηχανήματα. Αν προσπαθούσαμε να βγάλουμε από τη μύγα ξύγκι, η επιλογή θα ήταν απλή: 960t και 6950 (με προοπτική δεύτερης σε μια διετία). Ένα τέτοιο μηχάνημα τα παίζει και θα τα παίζει όλα.

Όταν όμως υπάρχει μπάτζετ και η επιθυμία για το καλύτερο, τότε προτείνεις το καλύτερο έχοντας πάντα βέβαια στο μυαλό και τον λόγο απόδοση/τιμή.

Γι αυτό δεν προτάθηκαν ο 2600Κ και η 680. Γιατί πάρθηκε υπόψιν το παραπάνω.

Στην πορεία προστέθηκε και η γνωστή βατολαγνεία που θυμίζει κατοχικό σύνδρομο (no offense auditt) που πάει να μας γυρίσει 3 χρόνια πίσω τουλάχιστον με κάτι q6600 και 9800gt και 1000W τροφοδοτικά, έτσι για την άνεση.

Αυτά από μένα. Την πρότασή μου την έκανα.

@Ορφανός: Γιατί επιμένεις να αγοράζεις έτσι? Εξήγησέ μου σε παρακαλώ.

Κάντε μου μια τελική πρόταση να καταλήξουμε να πάω να τα πάρω όλα μαζι.. Αλλα εσείς μου είπατε να περιμένω για επεξεργαστη και μητροκη
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι μνήμες θα συμφωνήσουν όλοι.

Corsair 8gb 1600mhz

Corsair Vengeance 8GB DDR3-1600 Kit (2x4GB, PC3-12800, 9-9-9-24) | Skroutz.gr.

Όσο για δίσκο είτε θα πάρεις τον ποιο vfm agility 3 απλά είχαν όλοι οι ocz διάφορα θεματάκια με παλιά firmware και random blue screens,/

Είτε θα κοιτάξεις για Samsung 830 ή Corsair M4 όποιος σου αρέσει και βρείς ποιο φτηνά. Μπορεί να θέλεις να ταιριάξεις και τα χρώματα με ανεμιστήρες κλπ εσωτερικά του κουτιού σου για να φαίνεται και ωραία μέσα.

Επίσης έναν δίσκο 1tb και εγώ θα πρότεινα 7200 στροφές για να βάλεις σε ένα partition πχ κάποια games.

Στα 120gb δε θα χωρέσουν οι εγκαταστάσεις απο πολλά παιχνίδια.

Πχ εγώ στον δικό μου έχω τον ssd για λειτουργικό και οι εφαρμογές winrar, tuneup utilities, antivirus κλπ και ότι παιχνίδια στον μηχανικό δίσκο. Πχ photoshop θα βάλω στον ssd, όπως και το diablo 3.

Επειδή είναι 120gb μπορεί να μη φτάσουν γιαυτό θέλει λίγο καλή διαχείριση.

Και στο υπόλοιπο μέρος του δίσκου θα βάλεις τα υπόλοιπα media αρχεία σου.

Και άντε περίμενε μια βδομάδα να τα πάρεις όλα μαζί. Τώρα απλά πληρώνεις μεταφορικά χωρίς λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι μνήμες θα συμφωνήσουν όλοι.

Corsair 8gb 1600mhz

Corsair Vengeance 8GB DDR3-1600 Kit (2x4GB, PC3-12800, 9-9-9-24) | Skroutz.gr.

Me 4€ παραπάνω μπορεί να πάρει τις LP που παίζουν στα ίδια με χαμηλού προδίλ ψύκτρες που δεν εμποδίζουν την τοποθέτηση ψηκτρας.

Corsair Vengeance LP 8GB DDR3 Non ECC CL9 1600MHz (CML8GX3M2A1600C9) (Kit 2 x 4096)

MEMORY :: Corsair Vengeance LP 8GB DDR3 Non ECC CL9 1600MHz (CML8GX3M2A1600C9) (Kit 2 x 4096) - Visionstudio.gr

Αλλη μια λύση για ποιο οικονομικά είναι οι patriot που έχω δώσει σε προηγούμενο ποστ στα 43€.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επειδη εχει ξεφυγει το θεμα και δεν βλεπω να αγοραζει υπολογιστη ο φιλος μας :hehe:

Λοιπον

πρωτα πρεπει να παει σε full town κουτι οπως ειπε πως παρειγγυλε το haf 932

σε cpu να πας σε εναν 4-6 πυρινες amd ή intel καλυτερα πηγεναι σε intel γιατι πρεπει οι καινουργιοι amd δεν εχουν και τα καλυτερα αποτελεσματα

μητρικη να πρωσεξεις μην παρεις καμοια απλη τελειως να κοιτας περιπου αυτες που εχουν 100 ευρο +++

μνημες να πας στα 8GB & 1600Mhz και ακομα steeping να ειναι κατω απο 9-9-9-

καρτα γραφικων να ειναι μια 2GB να την εχεις για καιρο να να εισαι μια χαρα σε ολα τα παιχνιδια

τροφοδοτικο να ειναι περιπου 650W - 700W αν ειναι παραπανω δεν σου χρειαζεται και ακομα καλο θα ειναι η συνδεσμολογια να ειναι με αποσπομενα καλωδια

ακομα πρεπει να παρεις ssd 120GB sata 3 και εναν για backup και οτι αλλα αρχεια θα εχεις παρε εναν 1ΤΒ sata 3 7200rpm

dvd ενα απλο παρε με 14 ευρο

και τελος μια οθονη 23" Full HD ++++

Link to comment
Share on other sites

Για να μη μπερδευτεί άλλο θα σας φτιάξω μια λίστα με ότι έχω διαβάσει εδω μέσα που θα την συνοψησω και θα κρίνεται το τελικό αποτέλεσμα τι θα κράτησω και τι θα αλλάξω .. Σε λίγο θα την παραθεσω

Link to comment
Share on other sites

Να παραθέσεις και τα πράγματα που έχεις. Επίσης keyb & mouse μην πάρεις τελείως της πλάκας κανένα set των 30 ευρώ. Και ηχεία όχι τον 20 ευρώ επίσης τις πλάκας. Πάρε at least κάποια logitech x540 να μην σου πω κοίτα για καλά 2.1 ηχεία max 100ευρώ.

Μην ξεφύγεις σε δηλαδή και δώσεις όλα σου τα λεφτά μόνο στο κουτί δηλαδή. Θες και οθόνη καλή, και ποντίκι, πληκτρολόγιο κλπ. Όχι υπερβολές πάντα. πχ

Μαξ τιμές

Ποντίκι 60 ευρώ

Πληκτρολόγιο 80ευρώ

Ηχεία 100 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επειδη εχει ξεφυγει το θεμα και δεν βλεπω να αγοραζει υπολογιστη ο φιλος μας :hehe:

Λοιπον

πρωτα πρεπει να παει σε full town κουτι οπως ειπε πως παρειγγυλε το haf 932

σε cpu να πας σε εναν 4-6 πυρινες amd ή intel καλυτερα πηγεναι σε intel γιατι πρεπει οι καινουργιοι amd δεν εχουν και τα καλυτερα αποτελεσματα Πριν δεν πρότεινες τον 6100?

μητρικη να πρωσεξεις μην παρεις καμοια απλη τελειως να κοιτας περιπου αυτες που εχουν 100 ευρο +++

μνημες να πας στα 8GB & 1600Mhz και ακομα steeping να ειναι κατω απο 9-9-9- timing θα εννοείς. Γιατί να είναι κάτω από αυτά που λες? Ίδια απόδοση έχουν. Γιατί να τις χρυσοπληρώσει?

καρτα γραφικων να ειναι μια 2GB να την εχεις για καιρο να να εισαι μια χαρα σε ολα τα παιχνιδια Έτσι κι αλλιώς με 2gb+ θα πάρει καθώς αυτές που κοιτάει δεν βγαίνουν με λιγότερα. Αλλά έχει και με 60 ευρώ κάρτες με 2gb. Οπότε αυτό δεν λέει τίποτα από μόνο του.

τροφοδοτικο να ειναι περιπου 650W - 700W αν ειναι παραπανω δεν σου χρειαζεται και ακομα καλο θα ειναι η συνδεσμολογια να ειναι με αποσπομενα καλωδια Και να είναι ποιοτικό. Αν πάρει turbo x,σώθηκε

Link to comment
Share on other sites

Για να μην κουραζεται το παιδι ολοι συμφωνουμε να παει σε 2500Κ και σε μια 7870 απο τι καταλαβα εαν παρει τωρα το συστημα η να παριμενει τους ivy οπως ειπαν πιο πανω

Για τις μνημες οπως καταλαβες 8 γιγα λεμε ολοι οποιες θες παρε

SSD βαλε οποιον θες κοντινες διαφορες εχουν ητε agility 3 or corsair force

το ιδιο ειναι πανω κατω

Οσο για το τροφοδοτικο σου ειπαν καποι για 650 watt που σε καλυπτει απλα εγω προτεινα 750 watt τροφοδοτικα με καλη τιμη στα 100-110 ευρω

οχι στα 200 ευρω τροφοδοτικο που παρηγγειλες εσυ δεν παρεθεσε κανενας απο εδω τοσο ακριβω τροφοδοτικο

Συμπερασμα οποιες απο αυτες τις επιλογες που εχω προτεινει εγω και οι σιμφοριτες θα σε καλυψει

Απλα ο καθενας προτεινει αυτα που νομιζει καλυτερα

Εσυ δεν χρειαζεται να ακολουθησεις μια συνθεση ακριβως απο καθε χρηστη

αλλα να παρεις οποιο κομματι απο τις συνθεσεις σου αρεσει καλυτερα καθως στην πραξη θα σε καλυψουν το ιδιο. Οι προτιμησεις στις εταιριες ειναι αναλογα τα γουστα του καθενος

υ.γ : Εγω παντως παιδια δεν νιωθω οτι λογομαχουμε η μαλωνουμε οπως ειπωθηκε απλα ανταλλασουμε ομορφα και ωραια τις αποψεις μας δεν ενιωσα επιθετικο πνευμα απο κανεναν

Link to comment
Share on other sites

Για να μην κουραζεται το παιδι ολοι συμφωνουμε να παει σε 2500Κ και σε μια 7870 απο τι καταλαβα εαν παρει τωρα το συστημα η να παριμενει τους ivy οπως ειπαν πιο πανω

Αφού βγαινει να πάει σε 7950 ρε συ. Γιατί να κάνει έκπτωση από την κάρτα σε gaming pc?

Link to comment
Share on other sites

2500 ,7950 , 8γιγα για μενα τα σιγουρα

απο εκει κ περα οτι συμφερει περισσοτερο

μη το κουραζουμε αλλο

ας πουνε οι γνωστες τι μητρικη να παρει

τι ssd ακριβως (αν και εχουν υπωθει)

ποιες ακριβως μνημες (και αυτο εχει υπωθει)

τροφοδοτικο πηρε οποτε μην αναλωνομαστε σε εξτρα πληροφοριες

κουτι οτι θελει ο αγοραστης

περιφερειακα οτι θελει ο αγοραστης

οθονη εχει υπωθει

Link to comment
Share on other sites

Αφού βγαινει να πάει σε 7950 ρε συ. Γιατί να κάνει έκπτωση από την κάρτα σε gaming pc?

εστω 7950 το ιδιο ειναι για μενα γιατι θα παιζει σε 1080p τον καλυπτουν 100% και οι 2 αυτο ειναι σιγουρο

Εγω πιστευω απλα πως δεν εχει νοημα η 7950 σε αυτην την αναλυση απλα παραπανω fps θα εχει π.χ αντι για 80

θα εχει 90 fps ενα παραδειγμα δινω

δηλαδη παλι νερο θα τρεχει και με τις 2

Τεσπα οτι θελει ο ιδιος απλα 300 ευρω για καρτα καλα ειναι για 1080p εδω μια 6870 τα παιζει ολα

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνούμε. Απλά η 7950 είναι πιο future proof όπως και να το κάνουμε. Επίσης μη νομίζεις ότι θα έχει 90fps και τέτοια. Σε τίποτα metro ή κακογραμμένα ports μπορεί να μιλάμε και για 40 στο μέλλον...

Link to comment
Share on other sites

Ωραια για 7950 να παρει αυτη και απο εδω

VGA :: ATI Radeon HD7950 3GB DDR5 PCI-E DVI HDMI Dual Mini-DP (Gigabyte) (GV-R795WF3-3GD) - Visionstudio.gr

καλυτερη υλοποιηση απο αποψη αποδοση τιμης δν παιζει να βρει αλλους στην Ελλαδα τουλαχιστον

Link to comment
Share on other sites

Και οι μνήμες και οι 2 μηχανικοί.ο SSD και η μητρική είναι οκ.Βάζεις και ένα 3770Κ,16 GB μνήμη σε 1600 και είσαι GG.Κάρτα παίζει τι θα βάλεις η ATI Radeon HD7970 3GB DDR5 PCI-E DVI HDMI Dual Mini-DP (Gigabyte) (GV-R797OC-3GD) αξίζει μέχρι και 680 μπορείς να βάλεις αλλά όχι από Ελλάδα

Για να μη μπερδευτεί άλλο θα σας φτιάξω μια λίστα με ότι έχω διαβάσει εδω μέσα που θα την συνοψησω και θα κρίνεται το τελικό αποτέλεσμα τι θα κράτησω και τι θα αλλάξω .. Σε λίγο θα την παραθεσω

Που είναι η λίστα οεο :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα λάθος προσφορά όταν έδωσα :

a) 163€ + 76€ μητρική = 239€ για πλήρη πλατφόρμα .

β) 163 + 87€ = 250€ για πλατφόρμα με προοπτική crossfire .

Είναι συνδιασμοί value for money και πιστεύω πως είναι στο min που μπορούσε να πάρει και να τον βολέψουν , δίνοντας τα χρήματα για μια καλύτερη κάρτα γραφικών ή οθόνη ή οτιδήποτε άλλο.

Ρώτησα και την Κατερίνα , πόσο αγόρασε τον 1090Τ των 300€ πριν 5 ημέρες >? 60€ ή κάνω λάθος >? Τόσο θα έχει ότι και αν πάρει σήμερα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα . Για αυτό είπα το ελάχιστο που μπορεί να εξυπηρετηθεί.

Καλα τα λετε αλλα εγω πρεπει να ρωτησω.

Ποια ειναι η Κατερινα????:shout:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.