Jump to content



Τα έπαιξε ο Samsungούλης μου;;;


Recommended Posts

Είχα πάρει έναν Samsung F1 πριν χρόνια όταν ήμανε στην αγγλία.

Όλα καλά μέχρι πριν λίγες μέρες, όπου μου πετάνε μήνυμα τα windows ότι κάτι δε πάει καλά με το MΒΤ σκληρού αν δεν κάνω λάθος. Το αποτέλεσμα ήταν ο σκληρός να αναγνωρίζεται μεν αλλά να τον βλέπουν τα windows σαν κενό.

Με getdataback τράβηξα όσα αρχεία μπορούσα και μετά του έριξα ένα quick format. Το hdd sentinel τον δείχνει στο 97% health, όπως και πριν. Χωρητικότητα κανονική επίσης.

Το θέμα τώρα είναι: Μπορώ να τον ξαναεμπιστευτώ; Οι τιμές των σκληρών καλώς ή κακώς δεν είναι και στα καλύτερα τους και λεφτά δεν...

Ότι άλλο screenshot θέλετε το ζητάτε και σας το βγάζω

Greetings,

OldFAG

post-4401-1416076092,2505_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το τροφοδοτικό σου έκανε νερά και όχι ο υπολογιστής; Το λέω γιατί κι εγώ είχα πρόβλημα επικοινωνίας σε έναν δίσκο και τελικά όλα λύθηκαν μόλις άλλαξα τροφοδοτικό...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καμία τέτοια ένδειξη, γενικότερα!

Θα τον βάλω στο ίδιο rail με τον SSD που δε καίει μια και ενημερώνω.

Άσχετο, αν βρεθεί λύση το HDD sentinel θα μου λέει "όλα ΟΚ" ή θα κρατήσει τα παλιά errors;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σύμφωνα με το spinrite (δεν έβγαλα screenshots επειδή είναι bootable) ο δίσκος θα την παλέψει αλλά θα ξαναβαρέσει κάποιοα στιγμή.

Ευτυχώς πέφτουν οι τιμές των HDD πάλι, πάντως.

O samsung με συντρόφεψε κοντά 4 χρόνια και έχει φάει πραγματικά τρελή κακοποίηση (δίσκος για video encoding) οπότε δε στεναχωριέμαι και τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Έχασες αρχεία; Λες "τράβηξα όσα μπορούσα".. Στον δικό μου τον F3 1TB για κάποιο λόγο κάποια αρχεία έχουν γίνει corrupt, έχουν μέγεθος 0ΚΒ και δεν ανοίγουν. Δεν ξέρω για ποιο λόγο έγινε αυτό και δεν ξέρω αν θα μπορέσω να τα ανακτήσω.. :(

Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε εκτος θεματος,αλλα με το raid σε mirror βαζεις 2 δισκους οπου το περιεχομενο σου αντιγραφεται και στους 2 ταυτοχρονα, οποτε αν σκασει ο ενας παιζεις με τον αλλο και μετα αντικαθιστας τον σκασμενο.

Link to comment
Share on other sites

Έχασες αρχεία; Λες "τράβηξα όσα μπορούσα".. Στον δικό μου τον F3 1TB για κάποιο λόγο κάποια αρχεία έχουν γίνει corrupt, έχουν μέγεθος 0ΚΒ και δεν ανοίγουν. Δεν ξέρω για ποιο λόγο έγινε αυτό και δεν ξέρω αν θα μπορέσω να τα ανακτήσω.. :(

Ναι φίλε racer, τράβηξα όσα μπορούσα. Συγκεκριμένα είχα 8 κύριους φακέλους, σώθηκαν οι 7 και από τον 8ο δε μπορώ να καταλάβω πως, αλλά δεν έμεινε ούτε κολυμπιθρόξυλο! Δυστυχώς ο 8ος ήταν που με πόνεσε πιο πολύ.

Με βλέπω και μένα να πηγαίνω σε raid 1.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 4 years later...
πριν 25 λεπτά, το μέλος bezdim έγραψε:

Tον δίσκο τον έβαλα στην άκρη πριν 6 μήνες και δούλευε ακόμα. 

10 χρόνια μου έβγαλε ο κερατάς. Ναι ακόμα στο 97% ήταν...

Not a single doubt about it. 

Ένας Seagate μου κράτησε 7 χρόνια (μέχρι που τον χάρισα αφού τον διέγραψα - ακόμη δουλεύει από ότι μαθαίνω και τον έχω δώσει 3 χρόνια τώρα :hehe: )

Ένας WD Black 10ετίας, επίσης δουλεύει σε PC που πούλησα πέρυσι και μαθαίνω ότι γράφει 100% υγεία. 

Well, what the hell. Αν είναι να σου κάτσει η στραβή, σου έκατσε :bleh: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με το χερι στην καρδιά, τελευταια φορά που μου χάλασε δίσκος ήταν 2004 και ήταν 80άρης seagate. Τις προάλλες σύνδεσα ένα κάρο παλιους δισκους με ένα μπλιμπλικι που σου δινει και sata και ide και ρευμα και καταλήγει σε usb και δούλεψε μέχρι και seagate medalist 500MB του 90κάτι.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα και πιο πρόσφατα δίσκο που είδε τα ραδίκια ανάποδα. WD Πράσινος  640GB από το Πλαίσιο αγορασμένος το 2009 κι αυτός (μαζί με τον Black που δουλεύει ανενόχλητος ζαλίζοντας τα αυτιά του νέου του κατόχου - το κρ κρ κρ του ήταν απάλευτο :D ) 

 

Δεν έχω καταφέρει να κρατήσω έναν πανάρχαιο 540MB από το 1995 που είχα σε ένα 6x86 cyrix. Ούτε όμως και τον Quantum Fireball 8.4GB του 1999 :hehe: 

Είμαι σίγουρος πως θα δουλεύανε κανονικά! 

A, ξέχασα, maxtor 200ρης και 80ρης δούλευαν σε PC του '04. Πρόπερσι χάρισα όλο το σύστημα και αυτοί ήταν ακέραιοι!

 

Btw, ποτέ δεν θα μάθεις τι συνέβαινε στον δίσκο και σου άρχισε τα κουλά, 7 χρόνια πριν :bleh: Χάθηκε φάκελος αλλά 7 χρόνια μετά ο δίσκος δούλευε ακόμη. Βγάλε άκρη 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.