Jump to content



Τα έπαιξε ο Samsungούλης μου;;;


Recommended Posts

@bezdim

O δίσκος δεν φαίνεται να έχει κάποιο hardware πρόβλημα. (btw έχω τον ίδιο σε 500GB ούτε που θυμάμαι πόσα χρόνια). Το corruption μπορεί να προέκυψε από άλλον λόγο, software ή hardware. Το πρόβλημα που εγώ βλέπω είναι ότι δεν παίρνεις backup τα αρχεία σου. Οποιοσδήποτε δίσκος μπορεί να σκάσει ανά πάσα στιγμή, οπότε το backup είναι εκ των ων ουκ άνευ.

 

Για όσους σκέφτονται RAID, η υπόθεση σηκώνει πολλή συζήτηση. Καταρχήν το RAID δεν είναι backup. Είναι ένα extra layer προστασίας, αλλά αν μιλάμε για critical αρχεία, ακόμα και το RAID (ειδικά αυτό των windows) μπορεί να σε πουλήσει. π.χ. ο controller ενός δίσκου μπορεί να τα παίξει και να γράφει ό,τι να 'ναι στον δίσκο, χωρίς να πετάξει error το SMART. Σε αυτή την περίπτωση το RAID ARRAY θα ξεγελαστεί και θα γράψει και στον 2ο δίσκο ό,τι να 'ναι. Ναι μεν θα έχεις αντίγραφο των αρχείων, αλλά corrupted. Αυτό λέγεται silent data corruption. Στο linux υπάρχουν FS που το ελέγχουν και αυτό, αλλά στα windows -αν δεν κάνω λάθος- θα πρέπει να καταφύγεις σε ακριβές hardware λύσεις που έχουν άλλα μειονεκτήματα (π.χ. τι γίνεται αν σου σκάσει το hardware και δεν  βρίσκεις ίδιο raid controller - bye bye δεδομένα).

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, GriGaS said:
 
Έχεις δει ότι μιλάμε για το 2012 ε;

Xaxaxxaxa όχι..... Άλλος ανέστησε το θέμα και δεν κοίταξα ημερομηνίες....

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

gdp77, όχι κάνενας άλλος μηχανικός δε μου το χει βγάλει αυτό.

Να σημειώσω δε, ότι ο συγκεκριμένος σάμσουνγκ έφαγε και 2 πηγαινε-ελα αγγλια-ελλάδα, σε χειραποσκευή μεν που κουβαλούσα ο ίδιος, αλλά γενικά ταλαιπωρήθηκε.
Το ίδιο σκηνικό έπαιξε και με έναν seagate 7200.9 τον οποίο εν τέλει άφησα στην άκρη απλά και μόνο επειδή έσπασε το πλαστικό περίβλημα της sata σύνδεσης του, λόγω επιθετικής γωνίας του καλωδίου λογικά.

GriGaS δε θα κρύψω ότι έκανα Login έπειτα από χρόνια και ξαναπόσταρα σε thread μου επειδή βαριόμουν, αλλά πιστεύω κααατι προσφέραμε.

Link to comment
Share on other sites

On 23/6/2019 at 7:40 ΜΜ, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Not a single doubt about it. 

Ένας Seagate μου κράτησε 7 χρόνια (μέχρι που τον χάρισα αφού τον διέγραψα - ακόμη δουλεύει από ότι μαθαίνω και τον έχω δώσει 3 χρόνια τώρα :hehe: )

Ένας WD Black 10ετίας, επίσης δουλεύει σε PC που πούλησα πέρυσι και μαθαίνω ότι γράφει 100% υγεία. 

Well, what the hell. Αν είναι να σου κάτσει η στραβή, σου έκατσε :bleh: 

 

Γατάκια ... ?

Από το 2001 ... 40gb σκληρός 

 

 

IMG_20190704_191811.jpg

IMG_20190704_191744.jpg

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.