Jump to content



4870 Vs 6850


jkanaks

Recommended Posts

Μετά απο 3 χρόνια είπα να κάνω upgrade την 4870 HD (1GB). Για να μήν τα ξαναχώσω είπα να πάω σε κατι mainstream με καλό Value for money και μου φάνηκε οτι η 6850 στα 100e ήταν καλή περίπτωση. Το αποτέλεσμα δεν με ικανοποίησε, είδα DX11 αλλά γενικά μόνο ενα 10% αύξηση στα FPS σε 1920χ1200 (τελικά την είχα υποτιμήσει την γριούλα). Λέω να την σκοτώσω και να πάω σε GTX 560 Ti. Υπάρχει κάτι γύρω στα 200e με καλύτερες επιδόσεις στην παραπάνω ανάλυση;

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ, μήπως συγκρίνεις dx9 fps με dx11; Γιατί η 6850 τρώει την 4870 για πρωινό. Όχι 10% αύξηση, αλλά 50% -100% αύξηση στα ίδια settings έπρεπε να είχες. Μήπως έχεις κάνα αρχαίο μπρίκι για επεξεργαστή και παίζει bottleneck;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, μάκαρι να είναι οπως τα λές φίλε μου. Βασικά την 6850 την εχω 2 μέρες και εχω δεί μονο Batman City, Dirt3 και Rage. Στα Batman και Dirt πράγματι είδα καποια διαφορά στο rage έβαλα τα κλάματα. Το μπρικάκι είναι ενας E6600 υποψήφιος προς αποχωρηση, λες να με κόβει αυτός; Σκευτόμουν να κουμπώσω μια συμβατη με sandy ψύκτρα αλλα βαρέθηκα την αβαρία του ξύλωνε Mobo

P5B-Deluxe/ Intel Core 2 Duo E6600 @ 2.4GHz

DDR2 6GB / SAPPHIRE Radeon HD 6850

2 x WD Caviar SE16 WD2500KS 250GB 7200 RPM 16MB Cache SATA (Raid 0)

Link to comment
Share on other sites

καλα...., εχεις, που εχεις εναν 2πυρηνακο με τα θερια, τον εχεις και στα 2.4ghz ακομα? ανεβασε τον στα 3+ghz να δεις καποια διαφορα!!!!

σιγουρα παιζει Bottleneck παντως, γιατι βλεπω τον 250 μου που δεν μπορει να "γεμισει" ουτε την 6670..!!!!! ποσο μαλλον ο Ε6600 μια 6850!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωντος ανάλογα και με το game engine πραγματικά το CPU μπορεί να κρατάει πίσω την κάρτα. Αυτο φένεται γρήγορα και οταν ανεβάζεις Video Settings αλλά τα fps μένουν τα ίδια. Sandy σου ρχομαι.

character-sandy.png?height=363&width=332&format=png&quality=0.91

Link to comment
Share on other sites

Στην θέση σου όπου υπάρχει

775 μητρική με 6GB DDR2 μνήμη, θα άλλαζα επεξεργαστή με έναν Q9450/ Q9550 μεταχειρισμένο με λιγότερο από 100€ και ΔΕΝ θα πήγαινα σε νέα πλατφόρμα.

Φτηνή και ανέξοδη λύση είναι και η λύση κλοκαρίσματος κοντά στα 3,6Ghz του επεξεργαστή σου !!! Εκεί μπορεί να φτάσει με μια καλή ψύξη !

Link to comment
Share on other sites

Κοβει ο επεξεργαστης φιλε μου...Δες εμενα που ουτε gta iv δε μπορω να παιξω με ανθρωπινες ρυθμισεις...(με 6870 και Q6600 φιλος παιζει μια χαρα ;))

Αλλα αμα συγκρινεις dx9 με 11 λογικο ειναι το 10% που λες

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ, μήπως συγκρίνεις dx9 fps με dx11; Γιατί η 6850 τρώει την 4870 για πρωινό. Όχι 10% αύξηση, αλλά 50% -100% αύξηση στα ίδια settings έπρεπε να είχες. Μήπως έχεις κάνα αρχαίο μπρίκι για επεξεργαστή και παίζει bottleneck;

Υπερβολικο σε βρισκω εαν υποθεσουμε οτι η 4870 ~ 6770 σε επιδοσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία απ'οτι κατάλαβα ήταν όντως αναβάθμιση η 6850 αλλά τώρα με κόβει το CPU.

σε κοβει και πολυ μαλιστα

ακομα και να τον κλοκαρεις παλυ θα σε κοβει

καλυτερα πουλα τον επεξεργαστη και βαλε λιγα ευρω ακομα να παρεις εναν τετραπυρινο

μπορω να σου πως ακομα και ενας q6600 κλοκαρισμενος στα 3,2 οπου παει και ευκολα μαλιστα

δεν εχει να ζηλεψει τιποτα στην καθημερινη χρηση απο εναν 2500Κ

εγω δεν καταλαβα διαφορα και ειχα αυτον τον επεξεργαστη

Μονο ενας ssd με εκανε να νιωσω διαφορα στο συστημα μου

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως..ακομα κ να τον ανεβασεις παλι θα σε κοβει..θες εναν quad οπωσδηποτε..εστω και q6600..

Καλα για ssd δεν το συζηταω...μακραν η καλυτερη αναβαθμιση εδω και 2,5 χρονια σχεδον..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, δεν θα ασχοληθώ με oc τώρα αφού δεν το έκανα οταν έπρεπε :-) παω για 4πύρινο και τα ρεστα SSD (άραγε σε SATA2 θα πηγένει καλά;)

Link to comment
Share on other sites

να ασχοληθεις και τωρα..Ποτε δεν ειναι αργα.

Αν δεν απατωμαι εχεις ενα ευκολο 3.2 με αυτον που εχεις.

Μελλοντικα θα σου μεινει η εμπειρια για τον quad .

Link to comment
Share on other sites

+1 για αναβαθμιση επεξεργαστη.

Αν τον Ε6600 τον ειχες στα 3+ θα βλεπες διαφορα. Αλλα ο τετραπυρηνος ακομα και της παλαιας γενιας των Q6x00 καλα κρατει ακομα κ σημερα.

(....αν παρεις επεξεργαστη Q6x00 ή Q9x00, ισως να σου φαινεται λιγη η καρτα μετα....κοκ...στο λεω απο την αναποδη πλευρα καθως ειχα κ γω 4850(x2) κ πηρα 6970 εχοντας επεξεργαστη τον QX6700, o οποιος μου φαινεται καπως ''λιγος''...)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
+1 για αναβαθμιση επεξεργαστη.

Αν τον Ε6600 τον ειχες στα 3+ θα βλεπες διαφορα. Αλλα ο τετραπυρηνος ακομα και της παλαιας γενιας των Q6x00 καλα κρατει ακομα κ σημερα.

(....αν παρεις επεξεργαστη Q6x00 ή Q9x00, ισως να σου φαινεται λιγη η καρτα μετα....κοκ...στο λεω απο την αναποδη πλευρα καθως ειχα κ γω 4850(x2) κ πηρα 6970 εχοντας επεξεργαστη τον QX6700, o οποιος μου φαινεται καπως ''λιγος''...)

O Q6600 κόβει πολύ τις 6850/ 5850/ 6870/ 5870 ακόμα και κλοκαρισμένος στα 3,2Ghz.

Σε Q9000 πρέπει να πάει για να μην έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.