Jump to content



ocz vertex 3 ocz vs vertex 4 vs corsair force GT ??


Recommended Posts

Ποιον απ τους τρεις ssd θα επιλεγατε για τα 120gb χωρητικοτητα με γνωμονα τις επιδοσεις κυριως (και την τιμη, αν η διαφορα δεν αξιξει τα παραπανισια χρηματα) ?????

οποιαδηποτε αλλη γνωμη ειναι ευπροσδεκτη!

Τα φωτα σας παρακαλω.

p.s. εχω ενα vertex 3 στο υπαρχον συστημα και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος αλλα δεν ξερω τι παιζει με vertex 4 & corsair force gt.

Link to comment
Share on other sites

απο αυτους vertex 4 με το τελικο fw ειναι πολυ μπροστα... αλλα εγω προσωπικα επειδη ο vertex βγαινει 160€ περιπου ελλαδα, παρηγγειλα samsung 830 256 193€ μαζι με μεταφορικα απο amazon.de. Αυτα για αρχη. :)

Link to comment
Share on other sites

Πέραν από τα benchmarks, στην πραγματική ζωή, στην χρήση δεν θα δείς καμμία απολύτως διαφορά, είτε πάρεις κάποιον από αυτούς που ανέφερες, είτε πάλι Vertex 3, είτε κάποιον εφάμιλλο SSD ( Intel 510, 520, Samsung 830, Crucial M4, Corsair Performance Pro, Corsair Force 3, etc )

Link to comment
Share on other sites

Σημεία των καιρών : αγοράζεις σήμερα πρωτοκλασάτο ssd 250GB με λιγότερα από 200Ε όταν το κάθε μαγαζάκι στην Ελλάδα για τον μικροτερο δυνατόν σκληρό δίσκο (~350 - 500GB) σου ζητά κοντά 100Ε

Link to comment
Share on other sites

Σημεία των καιρών : αγοράζεις σήμερα πρωτοκλασάτο ssd 250GB με λιγότερα από 200Ε όταν το κάθε μαγαζάκι στην Ελλάδα για τον μικροτερο δυνατόν σκληρό δίσκο (~350 - 500GB) σου ζητά κοντά 100Ε

Αυτό ακριβώς. Είμαι σε αναζήτηση μηχανικού και αν δεν ρίξουν τις τιμές με βλέπω να παίρνω ssd.

Αντέχουν οι ssd το video encoding?

Link to comment
Share on other sites

Πέραν από τα benchmarks, στην πραγματική ζωή, στην χρήση δεν θα δείς καμμία απολύτως διαφορά, είτε πάρεις κάποιον από αυτούς που ανέφερες, είτε πάλι Vertex 3, είτε κάποιον εφάμιλλο SSD ( Intel 510, 520, Samsung 830, Crucial M4, Corsair Performance Pro, Corsair Force 3, etc )

Αυτο ειναι αληθεια, σε καθημερινη χρηση δεν υπαρχει διαφορα απο ssd σε ssd.

Aλλα ρε συ, επειδη εχω τον vertex 3 ελεγα να δω και καναν αλλο.

Τεσπα, παρηγγειλα ενα vertex 4 να δω τι λεει κι αυτος απο benchmark πλευρα γτ κατα τ' αλλα δε θα δω και τπτ διαφορετικο.

Οσον αφορα τον corsair performance δεν τον ειχα προσεξει, φενεται κι αυτο δυνατο κομματι!!!

Link to comment
Share on other sites

εχθες σεταρα τον vertex 4.

Σε συνθηκες καθημερινης χρησης δεν παρατηρησα διαφορα απο vertex 3, αλλα σε μετρηση με as-ssd 1.6, η διαφορα ηταν μεγαλη!

ο vertex 4 σημειωσε σχεδον το διπλασιο score σε σχεση με τον προκατοχο του,

με μεγαλη διαφορα στα 4Κ.

επισης σημαντικη αυξηση υπηρχε οταν εγινε upgrade firmware απο 1.3 σε 1.4 -> περιπου 300 βαθμοι παραπανω.

θα ποσταρω και sceenshots το σ/κ να δειτε τη διαφορα!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.