Jump to content



Aποθηκευτικό δίλημμα για 400 GB


nucleus

Recommended Posts

400 GB δεδομένα (2x120 + 2x80) (my precious).Και το δίλημα

παίρνεις ένα 500 GB εσωτερικό western digital caviar black και ένα usb 1 TB ή 500 GB

ή

παίρνεις 2x500 GB για raid 0 στον Αsmedia controller της maximus V gene? (το raid 0 δεν είναι το mirror?Αν όχι oops)

Δώστε ιδέες.

Link to comment
Share on other sites

κοίτα εγώ έχω διπλά αντίγραφα σε δίσκους(δλδ 2 δίσκους διαφορετικούς εκτός μηχανήματος), στα πολύ σημαντικά δεδομένα

άρα 2χ500 τα αντιγράφεις όλα μέσα και τον αφήνεις στην άκρη

αυτή είναι η γνώμη μου λίγο παρατραβηγμένη πιστεύω αλλά έτσι είναι τα σημαντικά δεδομένα, έχω δει πολλούς πελάτες μου να πληρώνουν χιλιάρικα για ανάκτηση

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή, διευκρινίζω ότι το RAID 0 είναι striping (κερδίζεις ταχύτητα από την ταυτόχρονη χρήση των 2 δίσκων, αλλά σου προσφέρει περίπου τη μισή ασφάλεια από ό,τι 1 δίσκος μόνος του).

To RAID 1 είναι το mirroring που θέλεις. Για να το συγκρίνεις με την επιλογή εσωτερικού+εξωτερικού δίσκου έχει σημασία να σταθμίσεις σε τι είδους κινδύνους αναμένεις να εκτεθεί το σύστημά σου.

1. Για φυσιολογική χρήση σε προστατευμένο περιβάλλον, το RAID 1 με εσωτερικούς δίσκους είναι βολική επιλογή. Αν ποτέ συμβεί τίποτα στον ένα δίσκο, τον αντικαθιστάς, κάνεις αναδόμηση της συστοιχίας και είσαι έτοιμος.

2. Αν ο ΗΥ εκτίθεται σε κινδύνους που επιφέρουν φυσική φθορά (πλημμύρες, ισχυρές υπερτάσεις, κεραυνός, κλοπή, ...) υπάρχει ο φόβος να καταστραφούν ταυτόχρονα και οι δύο δίσκοι της συστοιχίας. Σε αυτήν την περίπτωση είναι προτιμότερο να έχεις έναν εξωτερικό δίσκο, στον οποίο κάνεις συχνά αντίγραφα ασφαλείας και τον έχεις σε διαφορετικό χώρο από τον ΗΥ, για πρόσθετη ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν τα δουλευεις πολυ τσιμπας εναν εξωτερικο τα πετας εκει και τον

βαζεις στην ντουλαπα στο τερμα δεξια πανω ραφι.

Αν τα χρησιμοποιεις RAID 1 η ακομα καλυτερα κανεις ενα raid 5 εαν το υποστηριζει

και τελος.

Link to comment
Share on other sites

Για αποθήκευση τα χρειάζεσαι κατ'αρχας;

Αν ναι, έναν εσωτερικό απλό χρειάζεσαι, ούτε καν "black". Τον φτηνότερο που θα βρεις. Αν μιλάμε δε και για πολύ χρήσιμα δεδομένα, παίρνεις 2 και σηκώνεις ένα RAID 1.

Αν τους θέλεις για καθημερινή χρήση, λειτουργικό κτλ, αλλάζει το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργικό έχω στον ssd.mp3 είναι τα δεδομένα (τα μουσικά μου cd ψηφιοποιημένα) θέλω να τα έχω και προσβάσιμα για αυτό και οι 2 "λύσεις" περιλαμβάνουν και εσωτερικούς δίσκους.

Και το ενδιαφέρον μιας και μόλις διάβασα το manual.Αsmedia no raid μόνο ο Intel o οποίος είναι σε AHCI mode για τον ssd.Kαι τώρα τι?

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργικό έχω στον ssd.mp3 είναι τα δεδομένα (τα μουσικά μου cd ψηφιοποιημένα) θέλω να τα έχω και προσβάσιμα για αυτό και οι 2 "λύσεις" περιλαμβάνουν και εσωτερικούς δίσκους.

Και το ενδιαφέρον μιας και μόλις διάβασα το manual.Αsmedia no raid μόνο ο Intel o οποίος είναι σε AHCI mode για τον ssd.Kαι τώρα τι?

Τι μητρική έχεις;

Ενημερωτικά κάτι που κάνουν λάθος οι περισσότεροι. Το raid1 ή Raid5 δεν είναι backup. Άποψή μου

2χ500GB σε raid1 μέσα στο μηχάνημα και εξωτερικό drive 500GB που θα κάνεις backup μία φορά την εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά κάτι που κάνουν λάθος οι περισσότεροι. Το raid1 ή Raid5 δεν είναι backup. Άποψή μου

Hijack. Γιατί όχι; Έχω 2.5TB δεδομένα, και τα θέλω πιο ασφαλή. Είχα σκοπό να στήσω ένα RAID5, και ήδη έχω πάρει τους 2 από τους 4 2TB σκληρούς που χρειάζομαι (?). Τι θα έκανες στη θέση μου;

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργικό έχω στον ssd.mp3 είναι τα δεδομένα (τα μουσικά μου cd ψηφιοποιημένα) θέλω να τα έχω και προσβάσιμα για αυτό και οι 2 "λύσεις" περιλαμβάνουν και εσωτερικούς δίσκους.

Και το ενδιαφέρον μιας και μόλις διάβασα το manual.Αsmedia no raid μόνο ο Intel o οποίος είναι σε AHCI mode για τον ssd.Kαι τώρα τι?

Απλός εσωτερικός + εξωτερικός USB 3.0 (για να σε βολεύει και στο μέλλον, εκτός κι αν βρεις πολύ φτηνότερο τον 2.0) και επικαιροποίηση του αντιγράφου μια φορά το μήνα. Προφανώς περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, αλλά τα δεδομένα που περιγράφεις δε νομίζω ότι δικαιολογούν double redundant λύσεις, όπως RAID+External Backup, μια και δεν αλλάζουν καθημερινά. Φτηνά και αποτελεσματικά.

Link to comment
Share on other sites

Hijack. Γιατί όχι; Έχω 2.5TB δεδομένα, και τα θέλω πιο ασφαλή. Είχα σκοπό να στήσω ένα RAID5, και ήδη έχω πάρει τους 2 από τους 4 2TB σκληρούς που χρειάζομαι (?). Τι θα έκανες στη θέση μου;

Επειδή έχω raid5 με 4x2TB δίσκους με ξεχωριστό raid controller (Perc 5/i) να σου πω πως σε φάση που έσκασε ο ένας δίσκος από τους 4 και τον άλλαξα με νέο, όλη η διαδικαδία του rebuild ολοκληρώθηκε αλλά με άπειρα σφάλματα σε σημείο που από τα 6TB τίποτα δεν ήταν χρήσιμο.

Φυσικά τις φωτογραφίες μου, που ήταν αυτό που με έκαιγε περισσότερο τις είχα αποθηκευμένες σε άλλα δύο σημεία για να τις επαναφέρω. Τα υπόλοιπα μετά από 7-8 μέρες τα βρήκα ξανά όλα, αλλά οι φωτογραφίες είναι κάτι που δεν το ξαναβρίσκεις. Άρα όχι, το raid1,5,10 δεν είναι backup.

Link to comment
Share on other sites

Hijack. Γιατί όχι; Έχω 2.5TB δεδομένα, και τα θέλω πιο ασφαλή. Είχα σκοπό να στήσω ένα RAID5, και ήδη έχω πάρει τους 2 από τους 4 2TB σκληρούς που χρειάζομαι (?). Τι θα έκανες στη θέση μου;

Προσωπικά, θα αγόραζα τους άλλους 2 δίσκους και θα το έστηνα. Έχεις ήδη πραγματοποιήσει πάνω από το 50% την επένδυσης (2 HDDs, υποθέτω έχεις HY και controller επίσης) και είναι αποτελεσματική μέθοδος για περιπτώσεις που δεν θεωρείς πιθανή την απώλεια περισσότερου από 1 δίσκο το χρονικό διάστημα που θα κάνεις να αντιληφθείς και να αντικαταστήσεις το χαλασμένο.

Συμφωνώ ότι αυστηρά δεν είναι backup η δημιουργία μιας συστοιχίας, αλλά δεν είσαι τράπεζα για να χρειάζεσαι fault tolerance, redundancy και off-site backups. Άλλωστε, αφού δεν νομίζω να θες να αγοράσεις 3TB cloud storage, η μόνη αποτελεσματική και οικονομική εναλλακτική είναι να στήσεις ένα χωριστό NAS για να κρατάς το αντίγραφο ασφαλείας σου σε άλλο χώρο του σπιτιού ή του γραφείου.

Οπότε ξαναγυρνάμε στη συζήτηση: σε τι είδους κίνδυνο είναι περισσότερο εκτεθειμένα τα δεδομένα σου;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω raid5 με 4x2TB δίσκους με ξεχωριστό raid controller (Perc 5/i) να σου πω πως σε φάση που έσκασε ο ένας δίσκος από τους 4 και τον άλλαξα με νέο, όλη η διαδικαδία του rebuild ολοκληρώθηκε αλλά με άπειρα σφάλματα σε σημείο που από τα 6TB τίποτα δεν ήταν χρήσιμο.

Παίζει να έφταιγε ο perc; Πάντως φρίκη.. Να έχεις στήσει το RAID και όταν τελικά το χρειάζεσαι να αποδεικνύεται άχρηστο :slap:

[MENTION=22279]acct[/MENTION] , περισσότερο φοβάμαι το ενδεχόμενο να σκάσει ο ένας και μοναδικός σκληρός στον οποίο υπάρχουν οι φωτό μου, αλλά και άλλα πιο ασήμαντα έγγραφα, μουσική κλπ. Οι φωτό με καίνε πιο πολύ όμως. Επίσης έχει τιγκάρει αυτός ο σκληρός και χρειάζομαι πιο πολύ χώρο, οπότε θεώρησα ότι με το RAID5 βγαίνω διπλά κερδισμένος (χώρος + ασφάλεια). Αλλά το ενδεχόμενο να γίνει στραβεί και να έχω σφάλματα με φοβίζει.. PC έχω εννοείται, και για controller θα χρησιμοποιούσα τον ICH της Z68X-UD4.

Link to comment
Share on other sites

Πιο πιθανό από το να έφταιγε ο Perc (αν και δεν είναι αδύνατο) είναι κάποιος από τους 'εντάξει' δίσκους να είχε παρουσιάσει συμπτώματα, τα οποία εκδηλώθηκαν κατά τη διάρκεια της αναδόμησης ως προβλήματα. Ενδεικτικά, αν ένας δίσκος αρχίζει και παρουσιάζει πολλά recoverable read errors ή seek errors, είναι ένα σημάδι ότι θέλει αντικατάσταση, ειδικά αν είναι μέρος μιας συστοιχίας.

Αν ο controller δεν έχει τρόπο να σε ενημέρωνει αυτόματα για δυνητικά επικίνδυνες καταστάστεις, πρέπει να είσαι σχετικά επιμελής στην παρακολούθηση της κατάστασης της συστοιχίας σου (το λιγότερο να προσέχεις συστηματικά για SMART errors).

Έχεις υπόψη ότι το RAID 5 θεωρητικά καταρρέει αν καταστραφούν ταυτόχρονα 2 δίσκοι. Αυτό όμως μπορεί απλά να σημαίνει πλήρης καταστροφή ενός δίσκου και ένα (ή περισσότερα) Unrecoverable read error σε άλλο δίσκο κατά τη διάρκεια της αναδόμησης (αν και μπορείς να προσπαθήσεις να τη συνεχίσεις, έτσι κι αλλιώς). Συνήθως η πιθανότητες είναι πολύ μικρές (~1/10^12?), αλλά και πάλι μπορεί να συμβεί.

Πάντως, για τα δικά σου δεδομένα, αν δε σου αρέσει να περιπλέκεις το σύστημα στο οποίο εργάζεσαι, και να εκτίθεσαι και στο ενδεχόμενο downtime ενός RAID rebuild, απλά θα βάζεις ένα NAS για τα πιο κρίσιμα και κρατάς στην άκρη τους παλιούς δίσκους ως αντίγραφα όποτε τους αντικαθιστάς . Έχε όμως υπόψη ότι και το NAS μπορεί να χάσει δίσκους με την ίδια ανεξάρτητη πιθανότητα με το σύστημά σου.

Αν τελικά στήσεις RAID 5 στο Z68X-UD4, πρόσεχε να μην μπλέξεις τους δίσκους σε διαφορετικούς controllers. Αν δεν κάνω λάθος, η μόνη σου επιλογή είναι πάνω στους 4 SATA 2 (3Gb/s) που έχει.

Link to comment
Share on other sites

Ηijack no2.

Απο τοτε που εχω μητρικη με raid 5 εχω raid 5.Μια φορα με εσκασε ενας

seagate, ηρθε ο νεος δισκος τον καρφωσα και τελος.

Δεν ειχε κανενα προβλημα με το rebuild, δεν εχασα τπτ απλα εχασα λιγο ακομα

χρονο απο την ζωη μου (περιπου μιση ωρα?μια?)για να κανει το rebuild.(αρκετα καλα

για ενσωματομενο κοντρολλερ στην μητρικη).

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4655]racer[/MENTION]

αποφάσισε αν τα δεδομένα που θέλεις πρέπει να τα έχεις διαθέσιμα συνέχεια ή βολεύεσαι με ένα backup. Στη περίπτωση σου θα έλεγα ένα RAID 1 για τα online data και 1-2 εξωτερικοί περιστασιακά με synctoy και off ξανά στο ράφι. Το RAID 5 των μητρικών δεν είναι αξιόπιστο. Επειδή καθημερινά βλέπω δεδομένα να χάνονται λόγω δουλειάς, σκέψου τι θέλεις: α) φτηνά, β) αξιόπιστα, γ) διαθέσιμα 24/7 (διαλέγεις 2). :p

α + β = RAID 1 + offline backups

α + γ = onboard RAID 5 και καλή τύχη στο rebuild

β + γ = RAID 1, ένα καλό SMB NAS από Qnap, Drobo, Thecus, Buffalo + UPS.

Link to comment
Share on other sites

Backup θεωρείται ΜΟΝΟ όταν τα δεδομένα σου αντιγράφονται κι εκτός του υπολογιστή σου. Ούτε το RAID1 (mirror) ούτε το RAID5 θα προστατέψουν τα δεδομένα σου από ιό, ζαβλαμά του λειτουργικού, ζαβλαμά του τροφοδοτικού, ζαβλαμά του filesystem, κατά λάθος delete, λάθος χρήστη και ένα σωρό άλλους λόγους.

Το μόνο πράγμα που προσφέρει το RAID1 και το RAID5 είναι ετοιμότητα του συστήματος σε περίπτωση απώλειας ενός δίσκου. Ασφάλεια δεδομένων = CD/DVD/BD, δίκτυο, εξωτερικός σκληρός, σύννεφο, κλπ όπως είπα και παραπάνω "έξω από τον υπολογιστή σου".

Link to comment
Share on other sites

Ε μέρα παρά μέρα περνάω φωτογραφίες, οπότε ναι τα θέλω διαθέσιμα. Αυτό που λες με το RAID1 και τον εξωτερικό μου αρέσει, βγαίνει και πιο φτηνό.. :p Απλά εκεί που θα είχα ένα 6TB array με τους 4 σκληρούς, τώρα θα έχω 3 σκληρούς με σύνολο 2TB.. Χάνω πολύ σε χώρο αλλά κερδίζω σε ασφάλεια. Το synctoy βλέπει τι αλλαγές έχουν γίνει στο array και αυτόματα τις εφαρμόζει στον εξωτερικό;

Αν στήσω το RAID1 στον ICH και αργότερα θέλω να βάλω τους σκληρούς σε ένα NASάκι, πχ DS212, θέλω rebuild του RAID έτσι;

Η αλήθεια είναι ότι τα δεδομένα που πραγματικά με νοιάζουν είναι γύρω στα 500-600GB (προς το παρόν), στα 2.5TB που ανέφερα παραπάνω υπολόγιζα και τις ταινίες αλλά δεν αξίζει τόσος κόπος για να τις σώσω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.