Jump to content



Λαμπες κοντα στο φυσικο φως


fotme

Recommended Posts

Θα ηθελα την αποψη σας σχετικα με τεχνητο φωτισμο ο οποιος φτανει σε επιπεδα φυσικου.

Εχω δει διαφορες λυσεις και οι πιο professional, ας πουμε, ειναι αυτες οι οποιες υποσχονται ανακουφιση απο τη ψυχικη διαταραχη SAD. Υποτιθεται (μπορει και να ισχυει)οτι με συνεδριες 20 λεπτων την ημερα επανερχεται ο ψυχισμος σε φυσιολογικα επιπεδα λογω της "φυσικης" φωτοεκθεσης.

Οχι, δεν πασχω απο sad, αλλα ψαχνω να βρω τον πιο κοντα στο φυσικο φωτισμο.. Εκτιμω οτι οι προαναφερθεισες λυσεις οντως θα το κανουν αυτο, μιας και οι πελατες τους δεν το παιρνουν για τη μουρη αλλα για θεραπεια.. Ετσι λοιπον αυτοι χρησιμοποιουν λαμπες 4000Κ και αποτι βλεπω απο τις επιλογες αγορας, βαζουνε μπροστα μια λευκη ημιπερατη μεμβρανη ή λευκο γυαλι...

Σκεφτομαι να παρω λαμπες 4000Κ απλες για να μην πληρωνω την υπεραξια του sad, αλλα λετε να εχουν διαφορα?

Τελικα τι γνωριζετε/πιστευετε? η daylight λαμπα ειναι στους 4000Κ μαζι με φιλτρα ή 5500Κ που λενε οτι ειναι το φυσικο φως?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

οποιος εχει βρει το μαγικη λαμπα για δωματιο να το πει.

εγω εχω καταληξει σε πυρακτωσης σαν καλυτερη λυση αλλα ισως χρειαζομαι δυο ταυτοχρονα γιατι καποιες φορες αισθανομαι οτι ειναι πολυ λιγο το φως.

Link to comment
Share on other sites

το θες να φωτισεις δωματιο η το γραφειο σου πχ ;

το θελω να φωτιζει οποιοδηποτε χωρο του σπιτιου, να εχω το καλυτερο δυνατο φως στο σπιτι μου...ειναι γεγονος οτι ο σωστος φωτισμος πραγματι "ζεσταινει" το χωρο.

Εσεις για τι ποσο kelvin εχετε ακουσει?

Link to comment
Share on other sites

..που σιγουρα ειναι λιγο πιο κρυο απο το φυσικο...οποτε 4000 το βλεπεις καλο για λαμπα σπιτιου? τωρα εχω κατι 3χ1.5 led spots καπου στα 5500κ...τα ειχα παρει για τον ιδιο λογο, αλλα εκτιμω οτι ειναι λιιιγο πιο μπλε αποτι θα τα ηθελα..απλως δν γνωριζω αν οφειλεται στην εστιαση του spot..

Link to comment
Share on other sites

Συστήνω στους πελάτες μου αν θέλουν ευκολία στο διάβασμα, σαλόνι και κομπίνες να μην ξεπεράσουν τους 4000 - 4500 κελβιν

Πάρα πάνω είναι λαμπρότερος ο φωτισμός αλλά αλλοιώνει τα χρώματα.

Έχω τύχει σε σκάφος απόγευμα να μην μπορώ να διαβάσω νούμερο στο τηλέφωνο και να αναγκάζομαι να κλίσω το φως.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε Γιαγκο το επιβεβαιωνεις και εσυ απτη δικη σου εμπειρια ετσι>? το 4000κ ειναι το ΟΚ.

Και ειναι γεγονος, μην αστειευομαστε, ενα καλο φως-χωρις να σε θαμπωνει σαν να εισαι σε κλινικη, σου γλυκαινει την ατμοσφαιρα.

Link to comment
Share on other sites

απο φωτογραφικης αποψης ξερουμε οτι το φως του ηλιου στις 12:00 ειανι 5000-5500Κελβιν

sorry καταλαβα οτι εννουσες το φως του φλας...αν ειναι στις 12, 5-5.5Κ, τοτε το 4κ πρεπει να ειναι κατα τις 10-11 ή κατα τις 2-3?

Link to comment
Share on other sites

Oποτε χοντρικα απτη στιγμη που το τελευταιο γραφημα λεει οτι το summer sunlight ειναι καπου στα 5500, της ανοιξης θα ειναι λιγοτερο, οποτε πιο γλυκο... Kαι γενικως αν προσθεσουμε και την διαχυση απο τους τοιχους (δη αν ειναι λευκοι) ανεβαινουμε σε kelvin, οποτε διαφαινεται οτι το 4000-4500 ειναι το sweet spot. Ή μηπως απτους τοιχους χανεις σε kelvin, αντι να παιρνεις....χμμμ..αν χαμηλα ειναι πιο κιτρινοπο ενα φως, αν το βαλω σε ενα δωματιο, το φως θα "ανοιξει"? νομιζω ναι θα γινει πιο λευκο...οποτε ανεβαινει σε κελβιν. Αν ειναι ετσι, ειναι επιβεβαιωμενο απολες τις αποψεις οτι το 4Κ ειναι το goal.

Link to comment
Share on other sites

3500-4000k θεωρω το ιδανικο, στο σπιτι κ στο γραφειο μονο τετοιες χρησιμοποιω.

Προσοχη μονο, αρκετες φορες εχω δει λαμπες να εχουν αποκληση εως κ 2000Κ απο αυτο που αναγραφουν (εχω φασματογραφο κ τις μετραω).

Εμπειρικα, 4000Κ ειναι το ουδετερο-φυσικο-γαλακτοδες στο ματι χρωμα.

Αν κιτρινιζει ειναι κατω απο 3000Κ κ αν μπλεδιζει ειναι πανω απο 6000Κ.

Για διαβασμα πχ υπαρχει κ ενας ακομη σημαντικος παραγοντας που λεγετε color rendering (Ra), αυτη η τιμη πρεπει να ειναι οσο ποιο κοντα στο 100 (φυσικο φως, φως απο λαμπα αλογονου). Οι κατασκευαστες σπανια γραφουν το Ra ομως, ψαξου να δεις τι ειδους led πχ χρησιμοποιουν οι λαμπες που θες να αγορασεις για να εχεις μια ιδεα.

Οι "καλες" ισως το δηλωνουν κ πανω στο κουτι.

Link to comment
Share on other sites

1 To 4 Continuous Lamp Light Bulb Holder 4 X E27 Socket | eBay

παρε αυτο ,ξεκινα να βαζεις λαμπες και προσαρμωσε εναν defuser μπροστα και εχε το φως που θελεις :D

[MENTION=119]Samael[/MENTION] ? το color render δε λεγεται CRI ? αν δεν με απατα η μνημη μ

edit: ναι Color rendering index (CRI) και μετριεται σε Ra

Link to comment
Share on other sites

thanx Samael για τα ινφο! το καλης ποιοτητας φως ειναι πολυ σημαντικη επενδυση!

1 To 4 Continuous Lamp Light Bulb Holder 4 X E27 Socket | eBay

παρε αυτο ,ξεκινα να βαζεις λαμπες και προσαρμωσε εναν defuser μπροστα και εχε το φως που θελεις :D

τι βρηκες ρε ποντικαρα μεγαλε!! :) αυτο θα ειναι τρελο για φωτογραφια etc που χρησιμοποιητε εσεις οι τρελαμενοι!!

Link to comment
Share on other sites

μαγκες ειναι πολυ ενδιαφερον το θρεντ, οριακα πιστευω θα κολλαγε στα περι ψηφιακης φωτογραφιας..

απλα δυο στοιχεια να υπαρχουν ως γνωση στο θρεντ

με τις αλλαγες στην θερμοκρασια των φωτων αλλαζουν και τα χρωματα των φωτων των αυτοκινητων..

αν δειτε τα εργοστασιακα ξενον φερνουν λιγο προς το μπλε

ΥΓ: σε μελετη παντως του Πιντερη αν θυμαμαι καλα ειχα δει οτι οι λαμπες φθορισμου δεν ειναι καλες για γραφειο, καποιοι συγγραφεις ειχαν πονοκεφαλους/προβληματα συγκεντρωσης με αυτες...

Link to comment
Share on other sites

τα HID των αυτοκινητων περιεχουν λιγο ξενιο για να ξεκινησουν, απο εκει και περα ειναι κλασικες ΜΗ(metal halide) λαμπες, οι οποιες ειναι στο προς μπλε φασμα >5500Κ και γιαυτο δειχνουν μπλε.. αν πας σε χαμηλα kelvin τοτε ειναι ειτε HPS ειτε LPS.

Πολυ ενδιαφερουσα αποψη αυτη για τις λαμπες φθορισμου, που διαβαζοντας βλεπω οτι ειναι οι πιο κοντα στο φυσικο φως, αλλα εκτιμω οτι η ερευνα θα βασιστηκε στη μεση λαμπα, που ενδεχωμενος να εχει καποιο flickering.. παντως ολα τα sad lights χρησιμοποιουν λαμπες φθορισμου.

Γνωριζετε καποια αποθηκη που να εχει φθηνες λαμπες στην Αθηνα?

Link to comment
Share on other sites

παντως αυτο με το cri δεν το καταλαβαινω, τι ειναι? δεικτης καταλληλοτητας? στο post σου εχεις ενα quote που λεει οτι απο 80 ειναι το ικανοποιητικο, εχω βρει λαμπα που εχει 110 cri, οποτε τι, το 100 ειναι standard?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.