Jump to content



Λαμπες κοντα στο φυσικο φως


fotme

Recommended Posts

Στις σελίδες 19-22 υπάρχει λίγη θεωρία για το πώς δουλεύουν τα LED. Έχω και ένα γράφημα σύγκρισης μεταξύ διάφορων πηγών. Δείτε την καμπύλη της πυρακτώσεως (τυπική καμπύλη ακτινοβολίας μέλανος σώματος) και τις άναρχες καμπύλες των LED.

Στη σελίδα 38-39 υπάρχει επίσης ένα φάσμα από δύο διαφορετικές πηγές LED, η πρώτη είναι ψυχρό λευκό και η δεύτερη θερμό.

https://rapidshare.com/files/1275797836/Ptyxiaki_sotiris_1-10-2008_Printed_at_UoA_6kai20.doc

Για το Color rate index, εδώ:

http://en.wikipedia.org/wiki/Color_rendering_index

Δεν ξέρω πώς είναι η κλίμακα, δες τη φωτό με το πρίσμα (ποιότητα = πυράκτωση).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Πολλη ωραια η διπλωματικη σου με εργαστηριακη πρακτικη, με πολλα και harvard referencing, μπραβο, το μονο που πρπεπει να προσεξεις ειναι τα sources στις φωτος!! :p (ρεσπεκτ παντως γενικως στις διπλωματικες διοτι γινονται με υδρωτα και μερακι!)

Λοιπον προτεινω να μην παμε σε full αναλυση της τεχνολογιας, αλλα να μας μεταλαμπαδευσεις την αναλυτικη σου γνωση σε απλη προοπτικη.. εισαι επιστημονας, αυτο κανεις! :D

Τα πειραματικα σου στοιχεια βγαζουν οτι οι απλες πυρακτωσεως ειναι οι καλυτερες απο αποψη φωτηνοτητας-αν καταλαβα καλα. Το θεμα ομως ειναι οτι ο οποιοσδηποτε μπορει να το δει και με την οικονομικη διασταση του, να καιει λιγοτερο-να φωτιζει περισσοτερο.

Εκει τι πιστευεις οτι ειναι το ιδιο κοντα με τις πυρακτωσεως (που και παλι ειναι οι συγκεκριμενες με συγκεκριμενο kelvin, δεν ειναι ολες, μονο οι ψαγμενες)? διαβαζω οτι οι ΜΗ ειναι αρκετα κοντα, με αντε γεια δεικτη lm/watt, βεβαια ειναι πολυ ακριβο το setup που ομως αποσβενεται.

Πιστευεις οτι τα tft πανελς μπορουν να αποτελεσουν επομενα φωτιστικα σωματα?

Link to comment
Share on other sites

btw οι metal halide είναι αυτό που λέμε αλογόνου (halide είναι τα αλογονίδια = αλογονίδια μετάλλων).

εισαι σιγουρος? ειμαι σχεδον βεβαιος οτι το metal halide ειναι metal halide και τα αλογονου halogen!

Link to comment
Share on other sites

Πολλη ωραια η διπλωματικη σου με εργαστηριακη πρακτικη, με πολλα και harvard referencing, μπραβο, το μονο που πρπεπει να προσεξεις ειναι τα sources στις φωτος!! :p (ρεσπεκτ παντως γενικως στις διπλωματικες διοτι γινονται με υδρωτα και μερακι!)

Lol, οι φωτός πάντως του ενδιαφέροντος είναι δικές μου (= εγώ έχω πάρει τα φάσματα και έχω φτιάξει τα γραφήματα στο κορέλ). Επίσης είναι του 2008 (με δουλειά 2006-2008) = σχεδόν το έχω ξεχάσει.

Λοιπον προτεινω να μην παμε σε full αναλυση της τεχνολογιας, αλλα να μας μεταλαμπαδευσεις την αναλυτικη σου γνωση σε απλη προοπτικη.. εισαι επιστημονας, αυτο κανεις! :D

Τα πειραματικα σου στοιχεια βγαζουν οτι οι απλες πυρακτωσεως ειναι οι καλυτερες απο αποψη φωτηνοτητας-αν καταλαβα καλα. Το θεμα ομως ειναι οτι ο οποιοσδηποτε μπορει να το δει και με την οικονομικη διασταση του, να καιει λιγοτερο-να φωτιζει περισσοτερο.

1.Οι πυρακτώσεως (και οι αλογόνου - όχι όλες) έχουν πάρα πολύ καλά στοιχεία εκπομπής. Δηλαδή βγάζουν συνεχές φάσμα στο ορατό (από 400 - 700 nm) και μάλιστα με 'σχεδόν' γραμμική αύξηση της ισχύος του από τα 400 στα 700.

2.Οι φθορισμού (οι εξοικονόμησης) έχουν κάποιο αέριο που διεγείρεται. Όλα τα αέρια που διεγείρονται βγάζουν κάποιες γραμμές φάσμα (Χημεία Β/Γ λυκείου). Αυτές οι γραμμές, δεν δίνουν καλό φως (= απίστευτα κουραστικές). Για να βελτιώσουν λοιπόν οι κατασκευαστές τις λάμπες, βάζουν κάποιες ενώσεις (τώρα πώς τις βάζουν δεν ξέρω, δηλαδή αν είναι επιστρώσεις κλπ.) οι οποίες απορροφάν ακτινοβολία από τις ... γραμμές και επανεκπέμπουν σε υψηλότερα μήκη κύματος αλλά με μεγαλύτερο εύρος (υψηλότερο μήκος κύματος = μικρότερη ενέργεια = χάνεις σε φωτισμό, το φαινόμενο λέγεται μετατόπιση Stokes). 3.Ακριβώς αυτό εφαρμόζουν και στα LED (οι δίοδοι έχουν μια καρφωτή γραμμή στα 400 nm).

4. Οι αλογόνου δουλεύουν νομίζω σαν τις πυρακτώσεως με κάπως διαφορετικά χαρακτηριστικά εκπομπής (δεν έχω ασχοληθεί τι ακριβώς).

Εκει τι πιστευεις οτι ειναι το ιδιο κοντα με τις πυρακτωσεως (που και παλι ειναι οι συγκεκριμενες με συγκεκριμενο kelvin, δεν ειναι ολες, μονο οι ψαγμενες)? διαβαζω οτι οι ΜΗ ειναι αρκετα κοντα, με αντε γεια δεικτη lm/watt, βεβαια ειναι πολυ ακριβο το setup που ομως αποσβενεται.

Το θέμα δεν είναι μόνο η φωτεινότητα, είναι η ποιότητα του φάσματος εκπομπής. Αυτό που λένε χρωματική πλήρωση, κάνει κρα αν δεις το φάσμα εκπομπής μεταξύ 400-700 nm. Εκεί στα 500 nm που κάνει κενό π.χ. η LED, η πυρακτώσεως δίνει καλύτερο φάσμα. Άμα θες να φωτίσεις ένα χώρο, πάρε μια πυρακτώσεως 150 watt ή βάλε 4 spots αλογόνου των 50 watt. Τώρα αν θες να έχεις άλλες αποχρώσεις, παίρνεις μια πυρακτώσεως αλογόνου (πιο λευκές κλπ.).

Πιστευεις οτι τα tft πανελς μπορουν να αποτελεσουν επομενα φωτιστικα σωματα?

Τα tft είναι ετερόφωτα και φέγγουν είτε με CCFL (fluorescent = γραμμικό) είτε με LED (οι πιο νέες), πλην των OLED που φεγγοβολάνε τα οργανικά. Δεν ξέρω ποια θα είναι τα επόμενα φωτιστικά, έτσι όπως τα βλέπω, τα LED φαίνεται ότι θα επικρατήσουν, καθώς καίνε περίπου το μισό από τις εξοικονόμησης ενέργειας και αντέχουν πιο πολύ σαν ώρες χρήσης. Μένει να φτιάξουν τα χαρακτηριστικά εκπομπής τους!

εισαι σιγουρος? ειμαι σχεδον βεβαιος οτι το metal halide ειναι metal halide και τα αλογονου halogen!

Αυτό είναι σαν να λες στον Tsakonas αν ξέρει καλά τον νόμο 3522518/2054 :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Lol, οι φωτός πάντως του ενδιαφέροντος είναι δικές μου (= εγώ έχω πάρει τα φάσματα και έχω φτιάξει τα γραφήματα στο κορέλ). Επίσης είναι του 2008 (με δουλειά 2006-2008) = σχεδόν το έχω ξεχάσει.

1.Οι πυρακτώσεως (και οι αλογόνου - όχι όλες) έχουν πάρα πολύ καλά στοιχεία εκπομπής. Δηλαδή βγάζουν συνεχές φάσμα στο ορατό (από 400 - 700 nm) και μάλιστα με 'σχεδόν' γραμμική αύξηση της ισχύος του από τα 400 στα 700.

2.Οι φθορισμού (οι εξοικονόμησης) έχουν κάποιο αέριο που διεγείρεται. Όλα τα αέρια που διεγείρονται βγάζουν κάποιες γραμμές φάσμα (Χημεία Β/Γ λυκείου). Αυτές οι γραμμές, δεν δίνουν καλό φως (= απίστευτα κουραστικές). Για να βελτιώσουν λοιπόν οι κατασκευαστές τις λάμπες, βάζουν κάποιες ενώσεις (τώρα πώς τις βάζουν δεν ξέρω, δηλαδή αν είναι επιστρώσεις κλπ.) οι οποίες απορροφάν ακτινοβολία από τις ... γραμμές και επανεκπέμπουν σε υψηλότερα μήκη κύματος αλλά με μεγαλύτερο εύρος (υψηλότερο μήκος κύματος = μικρότερη ενέργεια = χάνεις σε φωτισμό, το φαινόμενο λέγεται μετατόπιση Stokes). 3.Ακριβώς αυτό εφαρμόζουν και στα LED (οι δίοδοι έχουν μια καρφωτή γραμμή στα 400 nm).

4. Οι αλογόνου δουλεύουν νομίζω σαν τις πυρακτώσεως με κάπως διαφορετικά χαρακτηριστικά εκπομπής (δεν έχω ασχοληθεί τι ακριβώς).

Το θέμα δεν είναι μόνο η φωτεινότητα, είναι η ποιότητα του φάσματος εκπομπής. Αυτό που λένε χρωματική πλήρωση, κάνει κρα αν δεις το φάσμα εκπομπής μεταξύ 400-700 nm. Εκεί στα 500 nm που κάνει κενό π.χ. η LED, η πυρακτώσεως δίνει καλύτερο φάσμα. Άμα θες να φωτίσεις ένα χώρο, πάρε μια πυρακτώσεως 150 watt ή βάλε 4 spots αλογόνου των 50 watt. Τώρα αν θες να έχεις άλλες αποχρώσεις, παίρνεις μια πυρακτώσεως αλογόνου (πιο λευκές κλπ.).

Ναι αυτο το καταλαβα διαβαζοντας, αναλογα τη λαμπα εχεις αλλα nm (διαφορετικος χρωματισμος).

Τα tft είναι ετερόφωτα και φέγγουν είτε με CCFL (fluorescent = γραμμικό) είτε με LED (οι πιο νέες), πλην των OLED που φεγγοβολάνε τα οργανικά. Δεν ξέρω ποια θα είναι τα επόμενα φωτιστικά, έτσι όπως τα βλέπω, τα LED φαίνεται ότι θα επικρατήσουν, καθώς καίνε περίπου το μισό από τις εξοικονόμησης ενέργειας και αντέχουν πιο πολύ σαν ώρες χρήσης. Μένει να φτιάξουν τα χαρακτηριστικά εκπομπής τους!

Αυτό είναι σαν να λες στον Tsakonas αν ξέρει καλά τον νόμο 3522518/2054 :hehe:

Δεν ξερω ποσο καλα τον ξερει το νομο ο Τσακωνας, παντως οι αλογονου ειναι διαφορετικες απο MH, google it. Διαβαζοντας τωρα ναι μεν χρησιμοποιει ενα ειδος αλογονου, iodine, αλλα δεν εχει σχεση με αυτες μιας και εχει επιπροσθετα στοιχεια. Νομιζω δε (διοτι δεν ειμαι ειδικος, τωρα τα βλεπω) οτι οι αλογονου ειναι οι mercury vapour λαμπες..

Το λεω αυτο διοτι θυμομουν απο τα αυτοκινητα οτι αλογονου ητανε οι κλασσικες, ενα βημα πανω απο τις πυρακτωσεως, και μετα βγηκαν οι HID (ΜΗ πχ.), επισης οι αλογονου δεν θελουνε ballasts πραγμα που δεν ισχυει στις ΜΗ και εννοειται οτι ειναι πολυ ακριβοτερες. Βεβαια μοιραζονται κοινα, δεν εφευρεθει ο τροχος απτην αρχη, αλλα δεν ειναι ιδιες, ισως οι αλογονου να ειναι ο πατερας τους..

To καλο με τις ΜΗ ειναι το γεγονος οτι εχουν εναν cool white φωτισμο 4000-5500κ και αποτι βλεπω πολυ υψηλο cri, που ακομα δεν μου ειναι ξεκαθαρος ο δεικτης. Τι ειναι το CRI? ειναι τελικα ο δεικτης καταλληλοτητας για να μπορει καποιος να κανει render μια εικονα? (πχ να διαβαζει ή να αναλυσει τα χρωματα μιας φωτο?)

Αλλα για να μην φευγουμε απτο θεμα μας, κλινω οτι ο ιδανικος φωτισμος για τους ανθρωπους ειναι εκει καπου στα 4000Κ, με μεσο φασμα nm, επιβεβαιωσε με plz, ωστε τα παιδια που διαβαζουν να εχουν ενα ξεκαθαρο και απλο τροχοδρομι επιλογης λαμπων.

Link to comment
Share on other sites

Το CRI (Color Rendering Index) είναι ο δείκτης χρωματικής απόδοσης. Μαζί με το χρώμα (τα Kelvin) μας δίνει μια καλή εικόνα για το φως της λάμπας. Το ιδανικό είναι το 100 (που έχουν οι λαμπτήρες πυρακτώσεως) ενώ τιμές πάνω από 80 θεωρούνται καλές.

Σε πολλές λάμπες οικονομίας και φθορισμού βλέπουμε να έχουν τριψήφιους χαρακτηρισμούς 827,840,865,940 κλπ. Το πρώτο ψηφίου μας δίνει το CRI 8 -> 80 9-> 90 κλπ και το δεύτερο το χρώμα 27 -> 2700 Κelvin κλπ.

Όσο μεγαλύτερο το CRI, τόσο ποιοτικότερο το φως (και ακριβότερη η λάμπα). Υπάρχουν πχ λαμπτήρες φθορισμού με δείκτη χρωματικής απόδοσης 70, οι οποίες μπορεί να έχουν και την μισή τιμή σε σχέση με μία ίδιων λοιπών χαρακτηριστικών. Αυτές προφανώς είναι για χρήσεις σε χώρους που δεν έχουμε ιδιαίτερες απαιτήσεις όπως αποθήκες, χώρους στάθμευσης κλπ. Οι λάμπες που βάζουν στις εθνικές οδούς έχουν επίσης χαμηλό CRI, μιας και μας ενδιαφέρει περισσότερο η ποσότητα του φωτός, η κατανάλωση και το να είναι ευδιάκριτα τα οχήματα - εμπόδια από το να έχουμε ποιοτική απόδοση χρωμάτων.

Σε λάμπες οικονομίας από όσο ξέρω τύπους 927,940 & 965 βγάζει η Philips την σειρά Master της οποίας οι τιμές τσούζουν. Για 840 που είναι ωραίο φως για οποιαδήποτε χρήση καλό value/money έχει η σειρά Genie της Philips (αν και το 840 είναι λίγο δυσεύρετο σε σχέση με τα 827/865)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ποσο καλα τον ξερει το νομο ο Τσακωνας, παντως οι αλογονου ειναι διαφορετικες απο MH, google it. Διαβαζοντας τωρα ναι μεν χρησιμοποιει ενα ειδος αλογονου, iodine, αλλα δεν εχει σχεση με αυτες μιας και εχει επιπροσθετα στοιχεια. Νομιζω δε (διοτι δεν ειμαι ειδικος, τωρα τα βλεπω) οτι οι αλογονου ειναι οι mercury vapour λαμπες..

Το λεω αυτο διοτι θυμομουν απο τα αυτοκινητα οτι αλογονου ητανε οι κλασσικες, ενα βημα πανω απο τις πυρακτωσεως, και μετα βγηκαν οι HID (ΜΗ πχ.), επισης οι αλογονου δεν θελουνε ballasts πραγμα που δεν ισχυει στις ΜΗ και εννοειται οτι ειναι πολυ ακριβοτερες. Βεβαια μοιραζονται κοινα, δεν εφευρεθει ο τροχος απτην αρχη, αλλα δεν ειναι ιδιες, ισως οι αλογονου να ειναι ο πατερας τους..

To καλο με τις ΜΗ ειναι το γεγονος οτι εχουν εναν cool white φωτισμο 4000-5500κ και αποτι βλεπω πολυ υψηλο cri, που ακομα δεν μου ειναι ξεκαθαρος ο δεικτης. Τι ειναι το CRI? ειναι τελικα ο δεικτης καταλληλοτητας για να μπορει καποιος να κανει render μια εικονα? (πχ να διαβαζει ή να αναλυσει τα χρωματα μιας φωτο?)

Αλλα για να μην φευγουμε απτο θεμα μας, κλινω οτι ο ιδανικος φωτισμος για τους ανθρωπους ειναι εκει καπου στα 4000Κ, με μεσο φασμα nm, επιβεβαιωσε με plz, ωστε τα παιδια που διαβαζουν να εχουν ενα ξεκαθαρο και απλο τροχοδρομι επιλογης λαμπων.

Να ξεκαθαρίζουμε:

1. Αλογόνο = halogen

2. Αλογονίδιο = halide

3. Αλογόνο = σκέτο

4. Αλογονίδιο = ένωση με κάτι άλλο (π.χ. μέταλλο? = MH)

Αλογόνα είναι τα Φθόριο, Χλώριο, Βρώμιο, Ιώδιο.

Λάμπες φθορίου είναι λάθος όρος (απλά το ξεκαθαρίζω γιατί κι εγώ το μπερδεύω :p), εννοούμε λάμπες φθορισμού, και καμία σχέση δεν έχουν με το φθόριο. Τα αέρια που βρίσκονται μέσα στις λάμπες είναι συνήθως ευγενή αέρια (Νέον - εξού και λάμπες νέον, Ξένον, εξού και λάμπες ξένον κλπ.).

Gas-discharge lamp - Wikipedia, the free encyclopedia

Όσον αφορά τις λάμπες:

1. Δεν θυμάμαι όλες τις λάμπες απέξω. Υπάρχουν πάρα πολλά είδη, δες wikipedia.

2. Ναι, έχεις δίκιο, οι MH δεν είναι οι Halogen. MH είναι οι Xenon (υποκατηγορία πιθανώς των Xenon).

3. Οι Halogen είναι πυρακτώσεως. Οι Mercury vapour είναι τύπος HID (ο πρώτος υποθέτω?).

Δεν είμαι ειδικός στις λάμπες, αλλά όταν βλέπω φάσματα σαν αυτά που έχει η wikipedia με 500 κορυφές συνειδητοποιώ ότι οι παλιές καλές πυρακτώσεως είνια πολύ μπροστά. Και ξαναλέω, αν θες πραγματικό φως, βάλε μια πυρακτώσεως αλογόνου 150 Watt ανά 10 τετραγωνικά. Θα κάνεις τη νύχτα μέρα :p

Όλα εξαρτώνται πάντα και από το χώρο κλπ.

Και αν θες διάβασμα κλπ., το ιδανικό είναι να έχεις φυσικό φωτισμό από τον ήλιο, τι διάολο, 300 μέρες το χρόνο στην Ελλάδα έχει ήλιο!

post-1085-1416076286,4762_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και αν θες διάβασμα κλπ., το ιδανικό είναι να έχεις φυσικό φωτισμό από τον ήλιο, τι διάολο, 300 μέρες το χρόνο στην Ελλάδα έχει ήλιο!

δεν εχεις καθολου αδικο :)

ξεκιναω με 4000Κ λοιπον και βλεπω αν μπορω να βαλω τετοιες αλογονου και να εχουν υψηλο lumen/watt.

Link to comment
Share on other sites

Στην "πιατσα" αλογονου=halogen και MH(metal halide)=HQI.

HQI λαμπες δεν βαζουμε για εσωτερικο φωτισμο παρα μονο σε βιτρινες, κατα κορον χρησιμοποιουντε σε προβολεις εξωτερικου χωρου. Ξεκιναν απο 70W κ παν μεχρι 1000+

Το Color Rendering Index (Ra) ειναι οπως ειπαν κ τα παιδια παραπανω εως 100.

Παραθετω 3 μετρησεις απο 26W λαμπες οικονομιας σπιραλ σε 2700-4000-6400Κ.

post-119-1416076286,55_thumb.jpg

post-119-1416076286,6226_thumb.jpg

post-119-1416076286,6924_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ωραια αυτα τα reports, δειχνει οτι οσο ανεβαινoυν τα kelvin τοσο μεγαλωνει το cri, μαλλον τα μπλε κυματα βοηθουν σε αυτο..ομως χανει σε lumen/watt, οποτε απο οποια πλευρα και αν το εξετασουμε τα 4000κ ειναι η χρηση τομη! απο εκει και περα μπορουμε να βαλουμε καποιο reflector για να ταιριαζουμε τα χρωματικα μας γουστα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

23€ για λάμπες οικονομίας. Τώρα κατάλαβα γιατί τις λένε έτσι: Πρέπει να έχεις οικονομίες στην άκρη για να τις αγοράσεις.

Απόψεις, γιατί προσωπικά νομίζω ότι είναι μεγάλη απάτη, όχι μόνο χρηματικά, αλλά και σαν ποιότητα φωτισμού, αφού κι εγώ και η γυναίκα μου κουραζόμαστε αρκετά με τέτοιο φωτισμό στο γραφείο μας.

Link to comment
Share on other sites

Μα μοντερέητορ και να μην κάνει search...... o tempora o mores!

http://www.thelab.gr/off-topic/lampes-konta-sto-fysiko-fws-109987.html

http://www.thelab.gr/off-topic/lampes-konta-sto-fysiko-fws-109987.html#post1063276876

http://www.thelab.gr/off-topic/lampes-konta-sto-fysiko-fws-109987.html#post1063276961

http://www.thelab.gr/off-topic/lampes-konta-sto-fysiko-fws-109987.html#post1063277025

Ένα search με το keyword 'stokes' μου έδωσε αυτό που έψαχνα... :hehe::tomato:

Επί του πρακτέου, ποιες πήρες και πόσο?

Έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα πλέον, πάντα σε φτηνές υλοποιήσεις :p

Link to comment
Share on other sites

23€ για λάμπες οικονομίας. Τώρα κατάλαβα γιατί τις λένε έτσι: Πρέπει να έχεις οικονομίες στην άκρη για να τις αγοράσεις.

Απόψεις, γιατί προσωπικά νομίζω ότι είναι μεγάλη απάτη, όχι μόνο χρηματικά, αλλά και σαν ποιότητα φωτισμού, αφού κι εγώ και η γυναίκα μου κουραζόμαστε αρκετά με τέτοιο φωτισμό στο γραφείο μας.

παρε τις κιτρινες ή γενικα οποια σου καθεται καλα στο ματι.

αμα αφηνεις καποιο φως 10 ωρες ανοιχτο εννοειται αξιζουν.

Link to comment
Share on other sites

παρε τις κιτρινες ή γενικα οποια σου καθεται καλα στο ματι.

αμα αφηνεις καποιο φως 10 ωρες ανοιχτο εννοειται αξιζουν.

Όπως έγραψε και ο [MENTION=21127]gousias1979[/MENTION] κάπου:

αν δεν κανω λαθος ειναι (8 ωρες τη μερα επι 80W=640w X 365=234,000w / 1000= 234kw X 0.08=18.72€ για καθημερινη 8ωρη χρηση

Πως ακριβώς αξίζουν; Πρέπει αν την καις 8-10 ώρες την ημέρα για να κάνεις απόσβεση το κόστος, χωρίς να υπολογίζω νυκτερινό τιμολόγιο. Και αυτά, ΑΝ σου κρατήσει ένα χρόνο η λάμπα. Προσωπικά δε μου κρατάνε ούτε 6 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δε μου κρατάνε ούτε 6 μήνες.

Κάτι δε κάνεις καλά τότε ή πρέπει να κοιτάξεις τις συσκευές σου.

Εγώ θυμάμαι λάμπα οικονομίας στο γραφείο μου να καίει 5+ χρόνια. Δούλευε χαλαρά 6+ ώρες την ημέρα.

Στο τέλος την πέταξα μαζί με το φωτιστικό γιατί το έσπασε η μάνα μου :hehe:

Link to comment
Share on other sites

ενω η κανονικη λαμπα ποσο καιει αμα η οικονομιας καιει 80, ποσο κανει, και ποσο σου κραταει;

Σε εξωτερικο χωρο εμενα οι κανονικες καιγοντουσαν πολυ πιο γρηγορα, οι οικονομιας εχουν βγει μπουρια. Για γραφειο δε το συζητω,κιτρινο φως,12w σαν 40αρα λαμπα και δεν καιει ολο το φωτιστικο.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δε κάνεις καλά τότε ή πρέπει να κοιτάξεις τις συσκευές σου.

Σε ποιές συσκευές αναφέρεσαι; Στο φωτιστικό που είναι απλά ένα καλώδιο με ντουΐ; Ή μήπως παίζει ρόλο το γυαλί που είναι απέξω...; :confused:

Λάθος, τι λάθος; Να μην ανάβω το φως; Να μην το σβήνω; Υπάρχουν υποτίθεται ειδικές λάμπες για αναβόσβημα, με σήμα μια σκαλίτσα και καλά για σκάλες πολυκατοικιών. Ακόμα ακριβότερες. Τις είχαμε πάρει όταν έμενα σε πολυκατοικία και καιγόντουσαν στο 3μηνο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιές συσκευές αναφέρεσαι; Στο φωτιστικό που είναι απλά ένα καλώδιο με ντουΐ; Ή μήπως παίζει ρόλο το γυαλί που είναι απέξω...; :confused:

Λάθος, τι λάθος; Να μην ανάβω το φως; Να μην το σβήνω; Υπάρχουν υποτίθεται ειδικές λάμπες για αναβόσβημα, με σήμα μια σκαλίτσα και καλά για σκάλες πολυκατοικιών. Ακόμα ακριβότερες. Τις είχαμε πάρει όταν έμενα σε πολυκατοικία και καιγόντουσαν στο 3μηνο.

Στο φωτιστικό αναφέρομαι. Τι να πω μάλλον είσαι πολύ άτυχος...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.