Jump to content



Λαμπες κοντα στο φυσικο φως


fotme

Recommended Posts

Στο φωτιστικό αναφέρομαι. Τι να πω μάλλον είσαι πολύ άτυχος...

Εγώ; Το ίδιο ακριβώς θέμα είχαν και συνάδελφοι που έτυχε να συζητήσουμε πριν λίγο.

Αυτό που συμφώνησε η πλειοψηφία πάντως ήταν πως κατέληξαν να παίρνουν λάμπες από το ΙΚΕΑ που είναι σαφώς φθηνότερες κι έτσι η ζημιά όταν καίγονται είναι μικρότερη.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Γιατί εγώ είμαι ο άτυχος...

Economic bulbs are one of the disastrous decisions of European Union bureaucrats. Their low lifespan, at best double efficiency and the toxic mercury vapours during their liquidation - nothing worse could possibly have been invented. Only manufacturers and vendors are going profit; the customer loses the option to choose.

Πηγή: How much will the economic bulbs really save? | Snaggi.com

Επίσης:

Light bulb economics | The Operations Room

Energy Efficient Lightbulbs | NRDC

Εν ολίγοις τις λάμπες οικονομίας τις κράζουν αρκετοί, ενώ η λύση είναι οι Led οι οποίες δίνουν μέχρι και 75 χρόνια ζωής! Εγώ με αυτά που διάβασα, για αρπαχτή το βλέπω και τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψε και ο [MENTION=21127]gousias1979[/MENTION] κάπου:

Πως ακριβώς αξίζουν; Πρέπει αν την καις 8-10 ώρες την ημέρα για να κάνεις απόσβεση το κόστος, χωρίς να υπολογίζω νυκτερινό τιμολόγιο. Και αυτά, ΑΝ σου κρατήσει ένα χρόνο η λάμπα. Προσωπικά δε μου κρατάνε ούτε 6 μήνες.

Θα σου πω τη δική μου εμπειρία από τις λάμπες που τσέκαρα UK.

Έχω έναν εσωτερικό διάδρομο ο οποίος έχει 6 spot.

Αυτός πρέπιε να φωτίζεται όσο είμαι σπίτι, διότι δεν έχει καθόλου περιβάλλοντα φωτισμό ακόμη και μέρα.

Άλλαξα τα 5 από τα 6 με μια πεντάδα led των 5 watt (δεν άλλαξα και τα 6 γιατί ο ebay guy τά στελνε 5άδα). 5 watt x 5 = 25 watt + 50 watt το ένα που κράτησα spot = 75 watt σύνολο = not bad. Αν θες να έχεις και υπαρκτό φωτισμό, είναι καλό να τα αλλάζεις εναλλάξ, δηλαδή 1 led, ένα αλογόνου. Απλά σε αυτό το διάδρομο δεν με ενδιαφέρει η ποιότητα φωτός γιατί απλά περνάω. Ο λόγος που τα άλλαξα ήταν διότι τα σποτ αλογόνου λόγω υγρασίας στο uk καίγονταν κάθε μήνα οπότε έκοβα μισθό, ενώ τα led τα ξέχασα από τότε που τα έβαλα.

Έκανα το ίδιο και στην κουζίνα που έχω 4 σποτ, αλλά με led high power 6 watt από αυτά που προεξέχουν λίγο (πιο μακρύ από τα κανονικά σποτ), όπου και μέσα σε 1 χρόνο κάηκαν όλα και έβαλα πάλι συμβατικά αλογόνου.

Αυτά είχαν lifetime 30000 ώρες και καλά, αλλά όταν τα ανοίξεις θα βρεις τσίπικο τσάινα τάουν καπάσιτορ με 2000 ώρες μάξ lifetime. Αλλά και ακόμη όταν άλλαξα σε κάποια πυκνωτές με υπαρκτής μάρκας, πάλι μετά από λίγο όταν ζεσταινόντουσαν τα led αρχίζαν τρεμοπαίγματα κλπ. Απ'ότι διάβασα αν σου καεί 1 δίοδος, πρέπει να τα ψάξεις όλα, κάτι που δεν ασχολήθηκα για 1 γλόμπο.

Οπότε αν θες να εξοικονομήσεις σε spot light, η πρότασή μου είναι να βάλεις αυτά με τα πολλά μικρά και όχι με τα 4 high power. Αλλά είναι μόνο για διάδρομο, το φως ακόμη και στα θερμά είναι για ανάκριση. Γελάω με τις τιμές που βλέπω praktiker για 20-30 ευρώ το ένα, ΟΥΡΤ.

Τώρα για τις υπόλοιπες μη led εξοικονόμησης, philips παίρνω συνήθως και είναι καλές, δεν μου έχει καεί καμία λάμπα εξοικονόμησης μέχρι στιγμής, οπότε κάτι δεν πάει καλά με τις συνδέσεις σου. Γενικά αυτό που καίγεται σε αυτές είναι το ηλεκτρονικό, η λάμπα σαν σωλήνας δεν παθαίνει ποτέ τίποτα εκτός αν το σπάσεις. Τώρα η ποιότητα του φωτός ποικίλει, εννοείται μόνο θερμού φωτός και αυτό θέλει ψάξιμο αν μπορείς να βρεις κάποια λογική. Το συμβατικό γλόμπο δεν τον πιάνει καμία, it's ******* physics.

Link to comment
Share on other sites

...οπότε κάτι δεν πάει καλά με τις συνδέσεις σου.

Το σπίτι είναι καινούριο και γενικά δεν έχω θέματα με τα ρεύματα, παρά μόνο με τις λάμπες οικονομίας. Αλλά και στο παλιό που έμενα τα ίδια είχα. Οπότε μάλλον βγάζω σαφή συμπεράσματα. Επίσης, όπως έγραψα και παραπάνω, την ίδια αίσθηση έχουν και συνάδελφοι που κάναμε σήμερα την ανάλογη κουβέντα.

Γενικά αυτό που καίγεται σε αυτές είναι το ηλεκτρονικό, η λάμπα σαν σωλήνας δεν παθαίνει ποτέ τίποτα εκτός αν το σπάσεις.

Όσες μου κάηκαν, είχαν πάρει το κλασσικό μαύρο χρώμα μέσα στο σωλήνα. Αυτό νομίζω δεν είναι χαλασμένο ηλεκτρονικό, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, μετά κι από σύσταση του [MENTION=301]Jumex[/MENTION], εγώ θα πάω σε τέτοια κατηγορία:

E27 7W 6500K 700lm 14-LED White Light LED Bulb - Golden (85~265V) - Free Shipping - DealExtreme

6€, δωρεάν μεταφορικά κι εγγυημένη αντικατάσταση ή refund άμα σου καεί. Χρειάζεται να διαβάσεις τα σχόλια χρηστών της εκάστοτε λάμπας για να μάθεις την πραγματική απόχρωση φωτισμού που βγάζει.

Link to comment
Share on other sites

Μου επιτρέπετε να μπω λιγο σφηνα στο thread?Μην ανοιγω αλλο.

Εχω ενα πορτατιφ στο γραφειο που παιρνει GU10 λαμπες(στο e-shop ειδα τον κωδικο δεν τον ηξερα).

Δυστυχως οτι λαμπα εχω παρει απο supermarket κυριως, καιγεται μετα απο μερικους μηνες χρησης.

Βλεπω στο e-shop εχει μπολικες αλλα δεν ξερω τι να παρω.

Θελω να κρατησει, να βγαζει δυνατο φως και οχι το κλασικο κιτρινο που με κουραζει αλλα το αλλο.

Βλεπω Θερμό λευκό και Ψυχρό λευκό.Ποιο ειναι ποιο?

WHITENERGY LED 3W GU10 WHITE WARM - -

Με κατι τετοιο δλδ θα κανω την δουλεια μου?

Χμ με λιγο ψαξιμο WHITE COLD μαλλον θελω.

αυτη εδω πχ μου φαινεται τουμπανο

http://www.e-shop.gr/product?id=ANA.WNG01195

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως οτι λαμπα εχω παρει απο supermarket κυριως, καιγεται μετα απο μερικους μηνες χρησης.

Βάσει αυτών που έγραψα παραπάνω, εγώ θα πήγαινα εδώ:

Cheap GU10 Light Bulbs, Buy GU10 LED Spotlight from Dealextreme - DX

Όλες αυτές έχουν εγγύηση τουλάχιστον 2 χρόνια κι αν καούν νωρίτερα, στις αλλάζουν ή επιστρέφουν τα χρήματα.

Κάποιες έχουν εγγύηση 25 χρόνια και προσδοκώμενο ζωής, 75.

Απλά να διαβάζεις τι λένε για το χρώμα και την ένταση φωτισμού πριν τις πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Από αλλού ξεκίνησε και αλλού έφτασε το θέμα αλλά να βάλω μια πολύ σημαντική παράμετρο.

LED με σοβαρό CRI και υψηλό efficiency δεν αγοράζεις με τα λεφτά που αναφέρθηκαν παραπάνω.

Επιπλέον τα στοιχεία που αναφέρουν στο Ebay-Dx πχ, είναι τις περισσότερες φορές μακριά απο την αλήθεια.

7W 6500K 700lm και στα σχόλια λεν για μωβ (10,000Κ+), 100Lm/W δεν έχει με την καμία, και 7W πραγματικά αμφιβάλω αν είναι.

Γενικός κυκλοφορεί τόση Κινεζοαπατεωνιά στο νετ που θέλει πολυ προσοχή και υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.