Jump to content



Προσπάθεια μείωσης του θορύβου σε UPS...


Zarko1

Recommended Posts

Ο "πόνος" με τα UPS είναι η αντικατάσταση των μπαταριών κάθε 3-5 χρόνια. Αν θυμάμαι καλά η σχέση της αποδιδόμενης ενέργειας με το χρόνο αυτονομίας κάθε άλλο παρά γραμμική δεν είναι στα UPS/μπαταρίες. Οπότε με μικρό φορτίο η αυτονομία αυξάνει σημαντικά. Προσωπικά πριν τα UPS έχω πετάξει και έναν σταθεροποιητή τάσης (servo-AVR) για να σταθεροποιεί την τάση ακριβώς στα 220V

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply
Προσωπικά πριν τα UPS έχω πετάξει και έναν σταθεροποιητή τάσης (servo-AVR) για να σταθεροποιεί την τάση ακριβώς στα 220V

Πάντως, ειδικά το MGE Pulsar Evolution 800 δεν φαίνεται να χαμπαριάζει από βυθίσεις/κορυφώσεις της τάσης. Πριν από μερικά χρόνια, το είχα να προστατεύει το HTPC και τον βιντεοπροβολέα του σαλονιού. Βάζουμε να δούμε ταινία λοιπόν, και ξεσπάει μια φοβερή καταιγίδα με αστραπές, βροντές κτλ., πραγματικός χαμός!

Ο ενισχυτής AV, ένας παλιός Yamaha A5 βγαίνει εκτός με την πρώτη βύθιση/κορύφωση της τάσης. :nono: Μέσα σε ένα εικοσάλεπτο, άκουσα τουλάχιστον 5-6 φορές το MGE να επεμβαίνει με τα χαρακτηριστικά "κλανγκ" και τον ανεμιστήρα που έπαιρνε μπροστά. Το HTPC και ο βιντεοπροβολέας λοιπόν, δεν πήραν κυριολεκτικά χαμπάρι! Σκέψου ότι αναγκάστηκα να κλείσω τον ενισχυτή για να τον προστατεύσω, και για κανένα δεκάλεπτο συνεχίζαμε να βλέπουμε την ταινία κανονικά, αλλά χωρίς ήχο φυσικά, με την καταιγίδα να συνεχίζεται, και το MGE να επεμβαίνει κάθε λίγο και λιγάκι!... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον σήμερα ήμουν χαλαρός από δουλειά και με έτρωγε ο π@π#ς μου, είπα να ασχοληθώ για μια ακόμη φορά με το χιλιάρι Accupower. Το υψίσυχνο "ζζζζζζζ" που ακούγεται με ενοχλούσε λιγάκι, και μια και δεν είχα αφαιρέσει στην πρώτη μετατροπή τις γρίλιες εξαερισμού, είπα να το δοκιμάσω.

Αρχικά άνοιξα για μια ακόμη φορά το Accupower και αφαίρεσα τον 80άρη Silencer μαζί με το ανταπτοράκι της Akasa...

Accupower_open_again1.jpg

Και μετά από αρκετή ώρα και προσπάθεια, οι γρίλιες εξαερισμού μας αποχαιρέτισαν επιτέλους. Ο δεξιός καρπός μου τα είδε όλα, μια και το πλαστικό του Accupower στο πίσω μέρος του είναι χοντρό και ιδιαίτερα ανθεκτικό. :crazy:

Accupower_open_again2.jpg

Εσωτερικά, είχα φροντίσει για μια ακόμη φορά, να προστατέψω τις πλακέτες του Accupower από τα ρινίσματα που θα έπεφταν, βάζοντας μια κόλα Α4 με μονωτική ταινία. Τα ρινίσματα εσωτερικά ήταν πολλά, αλλά τα θεωρώ ακίνδυνα από τη στιγμή που είναι πλαστικά και όχι μεταλλικά, όπως ήταν στην περίπτωση του MGE.

Accupower_open_again3.jpg

Μοναδικός μου σύμμαχος στο κόψιμο στις γρίλιες εξαερισμού, αυτό το κινέζικο μεγάλο κοπίδι που αγόρασε η σύζυγος με 1 ευρώ μόλις, από ένα μαγαζί "Ότι πάρεις, ένα ευρώ". Η κινεζιά τελικά αποδείχτηκε γερή και αποτελεσματική, κατάφερα να κόψω τις γρίλιες χωρίς να σπάσω καν την πρώτη λεπίδα!

Accupower_open_again4.jpg

Μετά βιδώθηκε ξανά το ανταπτοράκι της Akasa μαζί με τον ανεμιστήρα, και συνδέθηκε με την πλακέτα του Accupower.

Accupower_open_again5.jpg

Πριν κλείσω το Accupower, έπιασα καλού-κακού το καλώδιο σύνδεσης του ανεμιστήρα με τα υπόλοιπα καλώδια, για να το απομακρύνω όσο γίνεται από τον μετασχηματιστή που ζεσταίνεται πολύ, και πιθανόν θα μπορούσε να του κάνει ζημιά.

Accupower_open_again6.jpg

Τέλος, το Accupower μπαίνει ξανά στο ρεύμα, για να δούμε τι ψάρια πιάσαμε, και εάν μεταβλήθηκε καθόλου ο θόρυβός του μετά που αφαιρέθηκαν οι γρίλιες εξαερισμού. Τζίφος! Ο θόρυβος δεν άλλαξε καθόλου, το υψίσυχνο "ζζζζζζ" ήταν εκεί στη θέση του, ίδιο και απαράλλαχτο! :angry:

Μετά από λίγο όμως, και εντελώς τυχαία, ανακάλυψα ότι πιέζοντας ελαφρά με το χέρι τον ανεμιστήρα από την αριστερή μεριά, αυτό το "ζζζζζζ" μειωνόταν αρκετά! Τότε κατάλαβα ότι αυτό το "ζζζζζζζζ" ήταν θόρυβος συντονισμού, και όχι κάποιος ήχος που παρήγε εσωτερικά το κουτί του Accupower λειτουργώντας σαν ηχείο, όπως νόμιζα αρχικά.

Άρχισα λοιπόν να σφίγγω ή να χαλαρώνω τις τέσσερις βίδες του ανεμιστήρα, και όντως το "ζζζζζζ" μεταβαλλόταν ηχητικά, άλλοτε ακουγόταν περισσότερο και άλλοτε λιγότερο. Αφαίρεσα εντελώς το προστατευτικό πλέγμα, μήπως επηρέαζε αυτό, αλλά δεν κέρδισα κάτι ηχητικά.

Accupower_open_again7.jpg

Μετά από αρκετή ώρα δοκιμών λοιπόν, κατέληξα με το προστατευτικό πλέγμα ξανά στη θέση του, και την πάνω αριστερή βίδα χαλαρωμένη αρκετές στροφές, ενώ τις υπόλοιπες τρεις σφιγμένες κανονικά μέχρι τέρμα. Αυτό μείωνε αρκετά, χωρίς να εξαφανίζει φυσικά το "ζζζζζζζ". :)

Τέλος, το Accupower μπήκε ξανά στη θέση του κάτω από το γραφείο μου, δίπλα στο MGE. Κάτι κατάφερα πάντως τελικά, μια και τώρα οριακά μπορώ να ακούσω τους ανεμιστήρες από το Shinobi, ενώ πριν ήταν αδύνατο, τους σκέπαζε ηχητικά το υψίσυχνο "ζζζζζζζ" του Accupower.

Accupower_open_again8.jpg

Θεωρώ παιδιά ότι το θέμα δεν έχει κλείσει ακόμα οριστικά. Παρόλο που έχω καταφέρει να μεταμορφώσω κυριολεκτικά ηχητικά τα δύο UPS προς το καλύτερο, δεν είμαι ακόμα απόλυτα ικανοποιημένος! :hmm:

Αν κατάφερνα να εξαφανίσω τον θόρυβο συντονισμού από το Accupower και να μειώσω ακόμα περισσότερο τον θόρυβο του MGE με δύο δωδεκάβολτους 120άρηδες ανεμιστήρες, θα ήμουν μια χαρά! Οπότε, θα έχουμε μάλλον συνέχεια στο θέμα... :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.