Jump to content



Προσπάθεια μείωσης του θορύβου σε UPS...


Zarko1

Recommended Posts

Όλα καλά παιδιά. Ξαναέβγαλα τον μαμίσιο Sunon, και χωρίς να ξεσυνδέσω τις μπαταρίες αυτή τη φορά, ένωσα ξανά τον 80άρη Zaward, με τα καλώδια εντελώς χυμαδιό, απλά να δω τι θα γίνει. Και δούλεψε κανονικά! :yes2:

Worksfine1.jpg

Ο αμερικάνος ήταν απόλυτα σωστός τελικά, οι ενώσεις κόκκινο-κόκκινο, μαύρο-μαύρο, και κίτρινο του MGE με λευκό του ανεμιστήρα για έλεγχο στροφών. Το ανεμιστηράκι χύμα ακουμπισμένο στο μπροστινό κάλυμα του MGE.

Worksfine2.jpg

Μετά, καλύτερη ένωση των καλωδίων, πρόχειρη συναρμολόγηση του MGE και ο ανεμιστήρας στο πάτωμα, για να ελέγξω τα db που παράγει όταν δουλεύει.

Worksfine3.jpg

Και τελικά, κανονικό άναμα του MGE χωρίς φορτίο, και προσπαθώ να καταλάβω αν μπορώ να ζήσω με τον θόρυβο του ανεμιστήρα. Κάθε πέντε λεπτά τον γυρνάει με φουλ γκάζια στις 3.200 στροφές, και πρέπει να είναι περίπου τόσες, γιατί οι ποσότητες του αέρα που μετακινεί είναι πολύ μεγάλες. Π.χ., βάζοντας το χέρι στον 80άρη Silencer των 1.100 στροφών που έβαλα στο Accupower, μου φαίνεται ότι δεν μετακινεί σχεδόν τίποτα από αέρα σε σχέση με τον ανεμιστήρα της Zaward. Δυστυχώς ο Zaward κάνει αρκετό θόρυβο. :...:

Worksfine4.jpg

Καμία απολύτως σχέση βέβαια με τον απαράδεκτο μαμίσιο της Sunon που κάνει σαν τρυπάνι, ο θόρυβος είναι πολλές φορές κάτω, αλλά και πάλι δύσκολα θα μπορούσα να ακούω τον θόρυβο του Zaward κάθε λίγο και λιγάκι. :unsure:

Θα περιμένω να έρθει και το ανταπτοράκι από 40 σε 60mm, για να κάνω τελική συναρμολόγηση και να αποφασίσω, αλλά με βλέπω τελικά να πηγαίνω σε λύση με τρίτο αντάπτορα και δύο 12βολτους 120άρηδες της Noctua πολύ χαμηλών στροφών σε σειρά... :haha:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Δεν μπορούσα να περιμένω άπραγος να έρθει το ανταπτοράκι από 40 σε 60mm από Αγγλία, έτσι λοιπόν, αποφάσισα να δοκιμάσω και το setup χωρίς αυτό, δηλαδή μόνο με το ανταπτοράκι από 60 σε 80mm της Akasa.

Επιστρατεύτηκε γείτονας και το τρυπάνι του (το δικό μου τα έχει παίξει), και πραγματικά με πολύ κόπο καταφέραμε τελικά να ανοίξουμε μια τρύπα με πενταράκι τρυπάνι στην πίσω πλάκα του MGE. Την βλέπετε κυκλωμένη με κόκκινο. Τα ρινίσματα που έπεσαν εξωτερικά από το κουτί ήταν κάμποσα.

MGE_new_setup1.jpg

Ενώ, από την εσωτερική μεριά, είχα φροντίσει να προστατέψω τις πλακέτες του MGE, κολλώντας με μονωτική ταινία μια κόλλα Α4. Τα ρινίσματα που έπεσαν εσωτερικά ήταν ελάχιστα, και η τρύπα χρειάστηκε ελάχιστο λιμάρισμα εσωτερικά.

MGE_new_setup2.jpg

Στο ανταπτοράκι της Akasa έκλεισα τα πλαϊνά ανοίγματά του με μαύρη μονωτική ταινία (όπως ακριβώς είχα κάνει και με το ανταπτοράκι που έβαλα στο Accupower), για να μην τραβάει αέρα ο ανεμιστήρας από εκεί, και μετά το ανταπτοράκι βιδώθηκε επάνω στο MGE, με τις δύο διαγώνιες τρύπες.

MGE_new_setup3.jpg

Μετά μπήκε και το ανεμιστηράκι της Zaward.

MGE_new_setup4.jpg

Ενώ έντυσα και ολόκληρο το καλώδιο τροφοδοσίας του ανεμιστήρα με μαύρη μονωτική ταινία και το έκρυψα κάτω από την πλακέτα, για να είναι όσο το δυνατόν μακρύτερα από τον μετασχηματιστή, που ζεσταίνεται πολύ, και πιθανά θα μπορούσε να του κάνει ζημιά.

MGE_new_setup5.jpg

Μπήκε και το προστατευτικό πλέγμα του ανεμιστήρα και βιδώθηκε. Όλα καλά μέχρι εδώ, και οι απώλειες από εισόδους/εξόδους του MGE σχεδόν μηδαμινές. Οι μόνες είσοδοι/έξοδοι που αχρηστεύονται, είναι αυτές της τηλεφωνικής γραμμής που δεν μου χρειάστηκαν ποτέ.

MGE_new_setup6.jpg

Ενώ δείτε πόσο οριακά ήρθαν τα πλαϊνά από το ανταπτοράκι της Akasa με το πλαινό μισό του MGE. Ίσα ίσα που περνάει το κάλυμμα και κουμπώνει σωστά, λες και ήταν μετρημένο για να γίνει η μετατροπή. :bigsmile:

MGE_new_setup7.jpg

Μπαίνει το MGE στο ρεύμα και ο ανεμιστήρας παίρνει μπροστά αμέσως. Έχω αρχίσει και ενθουσιάζομαι. Ο θόρυβος του ανεμιστήρα τοποθετημένου στο MGE έχει αλλάξει προς το καλύτερο, είναι βαθύτερος και λιγότερο ενοχλητικός. Προσπαθώ να καταλάβω εάν θα μπορούσα να τον ανεχτώ ή όχι.

MGE_new_setup8.jpg

Τέλος, ανάβω κανονικά το MGE και όλα δείχνουν νορμάλ, αλλά στα 2-3 λεπτά έρχεται η απογοήτευση. Ανάβει το αλάρμ στο MGE (το κόκκινο λεντάκι κάτω από το γενικό on/off), με τα χαρακτηριστικά μπιπ! :angry:

MGE_new_setup9.jpg

Και άντε τώρα να βρεις τι φταίει. Φαίνεται πάντως, σαν να μην μπορεί να ελέγξει σωστά τις στροφές του ανεμιστήρα το MGE, για αυτό ανάβει το αλάρμ. :unsure:

Δεν τα παρατάω πάντως παιδιά, συνεχίζω ακάθεκτος! Ή θα κάνω το MGE να δουλέψει όπως θέλω, δηλαδή αθόρυβα, ή θα το πετάξω στο τέλος ή θα το χαρίσω. Πάντως δεν θα του περάσει...

Link to comment
Share on other sites

Και άντε τώρα να βρεις τι φταίει. Φαίνεται πάντως, σαν να μην μπορεί να ελέγξει σωστά τις στροφές του ανεμιστήρα το MGE, για αυτό ανάβει το αλάρμ. :unsure:

Δεν τα παρατάω πάντως παιδιά, συνεχίζω ακάθεκτος! Ή θα κάνω το MGE να δουλέψει όπως θέλω, δηλαδή αθόρυβα, ή θα το πετάξω στο τέλος ή θα το χαρίσω. Πάντως δεν θα του περάσει...

Δεν νομίζω. Το μαμίσιο ανεμιστήρι λες ότι είναι δίπινο που σημαίνει ότι δεν έχει τρίτο καλώδιο για να διαβάζει τις στροφές.

Όμως το μαμίσιο ανεμιστήρι είναι κοντά στο 1W ενώ αν δεν κάνω λάθος αυτό που έβαλες είναι κοντά στα 4W. Αν λοιπόν αρχίζει και ζεσταίνεται το UPS και ανεβάζει τάση για να αυξήσει στροφές στο fan θα υπάρχει ένα σημείο που θα τραβάει το fan περισσότερο ρεύμα από αυτό που ενδεχομένως μπορεί να τροφοδοτήσει η πλακέτα του UPS. Ίσως ανιχνεύει την πτώση τάσης ή την ανεπάρκεια στο κύκλωμα του και για αυτό κλείνει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω. Το μαμίσιο ανεμιστήρι λες ότι είναι δίπινο που σημαίνει ότι δεν έχει τρίτο καλώδιο για να διαβάζει τις στροφές.

Όμως το μαμίσιο ανεμιστήρι είναι κοντά στο 1W ενώ αν δεν κάνω λάθος αυτό που έβαλες είναι κοντά στα 4W. Αν λοιπόν αρχίζει και ζεσταίνεται το UPS και ανεβάζει τάση για να αυξήσει στροφές στο fan θα υπάρχει ένα σημείο που θα τραβάει το fan περισσότερο ρεύμα από αυτό που ενδεχομένως μπορεί να τροφοδοτήσει η πλακέτα του UPS. Ίσως ανιχνεύει την πτώση τάσης ή την ανεπάρκεια στο κύκλωμα του και για αυτό κλείνει.

Ο μαμίσιος Sunon που κάνει σαν... τρυπάνι που μου τρυπάει τον εγκέφαλο είναι αυτός εδώ:

Sunon_standard.jpg

Είναι τρίπινος, με το κίτρινο καλώδιο για έλεγχο των στροφών, καθώς και το βυσματάκι του που κουμπώνει στην πλακέτα του MGE είναι τρίπινο. Δίπινο χωρίς έλεγχο στροφών ήταν (και είναι) το μαμίσιο ανεμιστηράκι του Accupower, με αυτό μπερδεύτηκες.

Άλλωστε και στο αμέσως προηγούμενο μήνυμά μου, μπορείς να δεις τον Zaward συνδεδεμένο κανονικά με το τρίπινο μαμίσιο βυσματάκι, και τότε μάλιστα με τον ανεμιστήρα στο πάτωμα, το MGE δούλεψε κανονικά επί μία ώρα περίπου, αναμμένο κανονικά χωρίς να μου χτυπήσει κανένα αλάρμ! :hmm:

Όπως βλέπεις, το μαμίσιο Sunon λέει 24V και 0,8 watt, χωρίς να αναφέρει τα αμπέρ, ενώ ο 80άρης Zaward που του έβαλα λέει 24V και 0,17 αμπέρ, χωρίς να αναφέρει τα βατ. Κάπου είχα βρει ένα σάιτ που ανέφερε νομίζω 0,07 αμπέρ για τον Sunon. Αλλά δεν έχω ιδέα από αυτά τα ηλεκτρονικά, και πώς ακριβώς αλληλοεπηρεάζονται. Η διαφορά στα αμπέρ, τι ακριβώς σημαίνει;

Πάντως, το MGE ανάβει κανονικά, φουλάρει τον ανεμιστήρα με φουλ γκάζια για ένα λεπτό, τον σταματάει, και μετά από κανένα δίλεπτο περίπου, φαίνεται σαν να προσπαθεί να ξεκινήσει τον ανεμιστήρα με έλεγχο στροφών και δεν μπορεί, ο ανεμιστήρας πάει να ξεκινήσει αλλά σταματάει σχεδόν αμέσως, αυτό επαναλαμβάνεται μερικές φορές, και αμέσως μετά χτυπάει το αλάρμ. :...:

Link to comment
Share on other sites

Είναι πιθανότατα θέμα ελεγκτή. Όταν ξεκινά την πρώτη φορά το ups ο ελεγκτής πρέπει να δίνει και τα 24V στον ανεμιστήρα για λίγο χρόνο και μετά μπαίνει σε κατάσταση κανονικής λειτουργίας. Έπειτα δεν δίνει και τα 24V αλλά λιγότερα , - αν μπορείς να το μετρήσεις θα είναι ένα βήμα προς την λύση- αρκετά για να ξεκινήσει ο μανίσιος αλλά όπως φαίνεται όχι αρκετά για τον 80άρι. Ο ελεγκτής προσπαθεί να επανεκκινήσειτον ανεμιστήρα κάποιες φορές και μάλλον δε τα καταφέρνει (το περίεργο της υπόθεσης) και πιθανότατα ενεργοποιείται η προστασία του ups.

Όλα τα παραπάνω είναι ένα σενάριο - αυτό που θα πρέπει να παρατηρηθεί είναι με ένα πολύμετρο να δεις τί τάσεις δίνει στον ανεμιστήρα το ups. Παίζει και να υπάρχει θέμα διαχείρισης του ανεμιστήρα απο τον ελεγκτή λόγω του ότι είναι κατά πολύ πιο ισχυρός ο καινούργιος.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πιθανότατα θέμα ελεγκτή. Όταν ξεκινά την πρώτη φορά το ups ο ελεγκτής πρέπει να δίνει και τα 24V στον ανεμιστήρα για λίγο χρόνο και μετά μπαίνει σε κατάσταση κανονικής λειτουργίας. Έπειτα δεν δίνει και τα 24V αλλά λιγότερα , - αν μπορείς να το μετρήσεις θα είναι ένα βήμα προς την λύση- αρκετά για να ξεκινήσει ο μανίσιος αλλά όπως φαίνεται όχι αρκετά για τον 80άρι. Ο ελεγκτής προσπαθεί να επανεκκινήσειτον ανεμιστήρα κάποιες φορές και μάλλον δε τα καταφέρνει (το περίεργο της υπόθεσης) και πιθανότατα ενεργοποιείται η προστασία του ups.

Όλα τα παραπάνω είναι ένα σενάριο - αυτό που θα πρέπει να παρατηρηθεί είναι με ένα πολύμετρο να δεις τί τάσεις δίνει στον ανεμιστήρα το ups. Παίζει και να υπάρχει θέμα διαχείρισης του ανεμιστήρα απο τον ελεγκτή λόγω του ότι είναι κατά πολύ πιο ισχυρός ο καινούργιος.

Σε ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις και την βοήθεια. Σε αυτό το link, αναφέρονται αναλυτικά τα τεχνικά χαρακτηριστικά από τον μαμίσιο 40άρη Sunon που φοράει το MGE. Γράφει λοιπόν:

Air Flow: 7.7 CFM

Bearing Type: Vapo

Brand/Series: KDE

Current, Rating: 0.033 A

Dimensions: 40 x 20 mm

Noise Level: 21 dBA

Power, Rating: 0.8 W

Size: 1.57 x 0.79 (40 x 20) In. (mm)

Speed: 6200 RPM

Static Pressure: 0.16 In. (H2O)

Termination: Leadwires

Type: Square

Voltage, Rating: 24 VDC

Weight: 31 g

Τα 21db βέβαια που αναφέρονται σαν θόρυβος, δεν ξέρω ακριβώς τι προκαλούν, το γέλιο ή το κλάμα; Όταν φουλάρει το MGE τον μαμίσιο Sunon στις 6.200 στροφές, πρέπει να ακούγεται με άνεση στην... απέναντι πολυκατοικία!!! :o

Κάποιος θα πρέπει να μιλήσει στη Sunon για... το Ρεξόνα! :tomato:

Και τα αμπέρ του τελικά είναι λιγότερα από όσο θυμόμουν, μόλις 0,033.

Τέλος πάντων, αφού κατά πως φαίνεται και με τον 80άρη Zaward που έβαλα, δεν κατάφερα να φέρω το MGE στα επίπεδα θορύβου που θέλω, ο θόρυβος είναι μεν πολλές φορές κάτω από ότι με τον μαμίσιο Sunon, αλλά και πάλι σκεπάζει με άνεση τα πάντα στο δωμάτιο που δουλεύω. Δηλαδή το Shinobi που βρίσκεται στο ένα μέτρο από μένα πάνω στο γραφείο, και παρόλο που φοράει πέντε ανεμιστήρες συνολικά, είναι σχεδόν dead silent, αλλά και το Accupower με τον 80άρη της Silencer που του έβαλα.

Άρα θα αναγκαστώ να πάω σε λύση με δύο 120άρηδες 12βολτους ανεμιστήρες σε σειρά στο MGE για να το κάνω αθόρυβο. Με βάση λοιπόν τα αναλυτικά τεχνικά χαρακτηριστικά του μαμίσιου Sunon, θα μπορούσες μήπως να μου υπολογίσεις, τι ακριβώς χαρακτηριστικά θα έπρεπε να έχουν οι δύο 120άρηδες που θα αγοράσω; Εννοώ φυσικά τα βατ και τα αμπέρ που θα πρέπει να έχουν περίπου, μια και από ότι μου έχουν πει τα παιδιά εδώ, τα 24V πρακτικά ισοφαρίζονται με δύο 12βολτους ανεμιστήρες σε σειρά...

Link to comment
Share on other sites

Από όλα τα στοιχεία κρατάω τα αμπέρ του ανεμιστήρα - είναι 5 φορές λιγότερα από τον 80mm. Πριν κάνεις άλλα έξοδα γαι 120mm ανεμιστήρες πρέπει να βρεις για πιο λόγο συμβαίνει αυτό στο ups. Όπως σου είπα πριν μέτρα με ένα πολύμετρο τί τάση δίνει το fan header - στο φισάκι του ανεμιστήρα κόλλα από ένα καλώδιο στο +και - , κούμπωσε το φις πάνω στην πλακέτα και μέτρα εν λειτουργία τί δίνει. Έννοείται με ΠΡΟΣΟΧΗ διότι μέσα έχει τάσεις που σκοτώνουν.

Τώρα όσον αφορά τους 120mm , θα πρέπει να διαλέξεις κομμάτια που να μην υπερβαίνουν κατά πολύ την ισχύ του αρχικού ανεμιστήρα. Αν μπορούσες να βγάλεις μία φωτό το fan header για να δούμε τί τρανζιστοράκι έχει επάνω θα βοηθήσει.

Συνήθως αυτά είναι πλησίον του header , είτε στην ίδια είτε στην άλλη πλευρά της πλακέτας. Με ένα πολύμετρο και με τελείως νεκρό το ups - εκτός ρεύματος , αποσυνδεμένες μπαταρίες , εκφορτισμένους πυκωτές - μπορεί να βρεθεί πιο είναι , αρκεί βέβαια να ξέρεις να ψάξεις.

Αναμένουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ο μαμίσιος Sunon που κάνει σαν... τρυπάνι που μου τρυπάει τον εγκέφαλο είναι αυτός εδώ:

Sunon_standard.jpg

Είναι τρίπινος, με το κίτρινο καλώδιο για έλεγχο των στροφών, καθώς και το βυσματάκι του που κουμπώνει στην πλακέτα του MGE είναι τρίπινο. Δίπινο χωρίς έλεγχο στροφών ήταν (και είναι) το μαμίσιο ανεμιστηράκι του Accupower, με αυτό μπερδεύτηκες.

Άλλωστε και στο αμέσως προηγούμενο μήνυμά μου, μπορείς να δεις τον Zaward συνδεδεμένο κανονικά με το τρίπινο μαμίσιο βυσματάκι, και τότε μάλιστα με τον ανεμιστήρα στο πάτωμα, το MGE δούλεψε κανονικά επί μία ώρα περίπου, αναμμένο κανονικά χωρίς να μου χτυπήσει κανένα αλάρμ! :hmm:

Όπως βλέπεις, το μαμίσιο Sunon λέει 24V και 0,8 watt, χωρίς να αναφέρει τα αμπέρ, ενώ ο 80άρης Zaward που του έβαλα λέει 24V και 0,17 αμπέρ, χωρίς να αναφέρει τα βατ. Κάπου είχα βρει ένα σάιτ που ανέφερε νομίζω 0,07 αμπέρ για τον Sunon. Αλλά δεν έχω ιδέα από αυτά τα ηλεκτρονικά, και πώς ακριβώς αλληλοεπηρεάζονται. Η διαφορά στα αμπέρ, τι ακριβώς σημαίνει;

Πάντως, το MGE ανάβει κανονικά, φουλάρει τον ανεμιστήρα με φουλ γκάζια για ένα λεπτό, τον σταματάει, και μετά από κανένα δίλεπτο περίπου, φαίνεται σαν να προσπαθεί να ξεκινήσει τον ανεμιστήρα με έλεγχο στροφών και δεν μπορεί, ο ανεμιστήρας πάει να ξεκινήσει αλλά σταματάει σχεδόν αμέσως, αυτό επαναλαμβάνεται μερικές φορές, και αμέσως μετά χτυπάει το αλάρμ. :...:

Για σταθερή τάση μιλάμε άρα η ισχύς είναι W = V x I [Ισχύς]=[Τάση]*[Ένταση]

Το πρώτο fan είναι στα 0.8W ενώ το δεύτερο στα 4.08W. Η διαφορά είναι μεγάλη.

EDIT: Επίσης από αυτά που αναφέρεις με τις δοκιμές και τις αλλαγές μεταξύ των 2 fan φαίνεται σαν πρόβλημα με την ελάχιστη τάση έναρξης λειτουργίας του δεύτερου fan που τοποθέτησες. Κάθε ανεμιστήρας έχει μια ελάχιστη τάση έναρξης λειτουργίας κάτω από την οποία αν δεν λειτουργεί ήδη δεν είναι δυνατό να ξεκινήσει να περιστρέφεται η πτερωτή. Στα απλά ανεμιστήρια με τα 12V αυτή είναι συνήθως κάπου στα 7-8V. Πιθανολογώ λοιπόν ότι το παλιό ανεμιστήρι που αντικατέστησες είχε χαμηλή τάση έναρξης λειτουργίας ενώ το δεύτερο υψηλότερη. Αποτέλεσμα όταν σβήνει το νέο fan που έβαλες με την τάση που του δίνει το UPS δεν μπορεί να το ξαναξεκινήσει και κλείνει το UPS επειδή βλέπει μηδενικές στροφές και άρα πρόβλημα στη λειτουργία του fan και της ψύξης της εσωτερικής του πλακέτας.

EDIT 2: Αν κάνεις και άλλες αλλαγές προσπάθησε να επιβεβαιώσεις της starting voltage στο fan ή βρες fans με πολύ χαμηλό starting voltage. Από περιέργεια έριξα μια ματιά στα BeQuiet fans και παρατηρώ στην κατηγορία electrical ότι έχουν starting voltage 4V!

Link to comment
Share on other sites

Από όλα τα στοιχεία κρατάω τα αμπέρ του ανεμιστήρα - είναι 5 φορές λιγότερα από τον 80mm. Πριν κάνεις άλλα έξοδα γαι 120mm ανεμιστήρες πρέπει να βρεις για πιο λόγο συμβαίνει αυτό στο ups. Όπως σου είπα πριν μέτρα με ένα πολύμετρο τί τάση δίνει το fan header - στο φισάκι του ανεμιστήρα κόλλα από ένα καλώδιο στο +και - , κούμπωσε το φις πάνω στην πλακέτα και μέτρα εν λειτουργία τί δίνει. Έννοείται με ΠΡΟΣΟΧΗ διότι μέσα έχει τάσεις που σκοτώνουν.

Τώρα όσον αφορά τους 120mm , θα πρέπει να διαλέξεις κομμάτια που να μην υπερβαίνουν κατά πολύ την ισχύ του αρχικού ανεμιστήρα. Αν μπορούσες να βγάλεις μία φωτό το fan header για να δούμε τί τρανζιστοράκι έχει επάνω θα βοηθήσει.

Συνήθως αυτά είναι πλησίον του header , είτε στην ίδια είτε στην άλλη πλευρά της πλακέτας. Με ένα πολύμετρο και με τελείως νεκρό το ups - εκτός ρεύματος , αποσυνδεμένες μπαταρίες , εκφορτισμένους πυκωτές - μπορεί να βρεθεί πιο είναι , αρκεί βέβαια να ξέρεις να ψάξεις.

Αναμένουμε.

dangar και vagsk, σας ευχαριστώ πολύ παιδιά που προσπαθείτε να βοηθήσετε, από τα λεγόμενά σας όμως, μάλλον καταλαβαίνω ότι έχω φτάσει σε ένα σημείο που δεν μπορώ να κάνω κάτι πλέον, δεν έχω ούτε πολύμετρο αλλά ούτε και εξεδικευμένες ηλεκτρονικές γνώσεις, για να προχωρήσω παραπέρα.

Εδώ είναι δύο κοντινές φωτό του τρίπινου μαμιίσιου καλωδίου του ανεμιστήρα και του header στην ηλεκτρονική πλακέτα του MGE. Δυστυχώς έχει μία καλωδιοταινία που περνάει ακριβώς από επάνω το header και κρύβει τα περισσότερα εξαρτήματα.

MGE_connection1.jpg

MGE_connection2.jpg

Εννοείται ότι είναι το αριστερό βυσματάκι από τα δύο όπως τα βλέπετε. Καταλαβαίνω ότι δεν μπορούμε να βγάλουμε άκρη έτσι, οπότε θα ήθελα να μου συστήσετε (εάν γνωρίζετε φυσικά), κάποιον ηλεκτρονικό στην Αθήνα που θα μπορούσα να απευθυνθώ, και εννοείται φυσικά με αμοιβή. Θα του πάω το MGE για να το μετρήσει, μπας και μπορέσουμε να βγάλουμε άκρη. Αν δεν θέλετε να συστήσετε δημόσια κάποιον, στείλτε μου pm.

Είμαι διατεθειμένος να πληρώσω όσο χρειαστεί για να βγάλω άκρη, άμα μου καρφωθεί κάτι στο μυαλό δεν υποχωρώ εύκολα! :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμα - αν έχει το ups software διαχείρισης , δες αν από κει μέσα μπορείς να ελέγξεις τον ανεμιστήρα.

Θα το προσπαθήσω και αυτό, αλλά ξέρεις ότι MGE δεν υφίσταται πλέον εδώ και χρόνια (έχει εξαγοραστεί από την APC). Θα το γκουγκλάρω μπας και βρω τίποτα, μια και δεν πρέπει να υπάρχει πλέον το κουτί του MGE.

Link to comment
Share on other sites

Α, και ξέχασα να σας πω, γιατί μάλλον καταλάβατε λάθος και οι δύο σχετικά με το alarm που ανάβει. Εγώ φταίω βέβαια, που δεν σας έδωσα αρκετές πληροφορίες. Το MGE δεν σβήνει όταν ανάβει το συγκεκριμένο alarm, ανάβει το συγκεκριμένο λεντάκι και ακούγεται ένα διακοπτόμενο μπιπ, αλλά το UPS συνεχίζει να δουλεύει κανονικά.

Δεν το δοκίμασα μεν με φορτίο, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι εξακολουθεί να δίνει ρεύμα στις εξόδους του. Οπότε, σκέφτομαι το εξής: εάν και με τον ηλεκτρονικό ακόμα δεν μπορούμε να βγάλουμε άκρη, θα μπορούσαμε να του απενεργοποιήσουμε τον βομβητή που βαράει, και να βάλουμε τους δύο 12βολτους 120άρηδες κανονικά... :haha:

Link to comment
Share on other sites

Δεν το δοκίμασα μεν με φορτίο, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι εξακολουθεί να δίνει ρεύμα στις εξόδους του. Οπότε, σκέφτομαι το εξής: εάν και με τον ηλεκτρονικό ακόμα δεν μπορούμε να βγάλουμε άκρη, θα μπορούσαμε να του απενεργοποιήσουμε τον βομβητή που βαράει, και να βάλουμε τους δύο 12βολτους 120άρηδες κανονικά... :haha:

Και μόλις το δοκίμασα παιδιά, και όλα καλά, όπως το φαντάστηκα! Πρόκειται για «δευτερεύον», ας το πούμε έτσι, αλάρμ, που δεν επηρεάζει απολύτως σε τίποτα την λειτουργία του UPS. Απλά, το MGE θεωρεί ότι κάτι δεν πάει καλά με τον ανεμιστήρα του, και προειδοποιεί, τίποτα παραπάνω. Δείτε, σύνδεσα αρχικά στο MGE έναν ιονιστή...

MGE_air_cleaner1.jpg

και όλα πήγαν όπως ακριβώς θα έπρεπε. Με το MGE απλά στην πρίζα, ο ιονιστής δεν έπαιρνε καθόλου ρεύμα. Μετά, άναμα του MGE, και ο ιονιστής πήρε ρεύμα κανονικά. Μετά, περίμενα 2-3 λεπτά, και άρχισε να βαράει το αλάρμ του MGE. Ο ιονιστής όμως εξακολουθούσε να δουλεύει, το MGE δεν του έκοψε το ρεύμα.

Και τέλος, βγάζω την πρίζα από τον τοίχο όπως βλέπετε, και όλα μια χαρά. Το αλάρμ συνεχίζει να βαράει, αλλά το MGE εξακολουθεί να «ταΐζει» κανονικά με ρεύμα τον ιονιστή... :dance3:

MGE_air_cleaner2.jpg

Το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει βέβαια, είναι μήπως το MGE έχει κανέναν χρονοδιακόπτη και κόψει το ρεύμα ξαφνικά, άφησα τον ιονιστή να δουλέψει 2-3 λεπτά μόνο, με το αλάρμ να βαράει...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς οι φωτό δεν βοηθάνε. Δοκίμασε κάτι άλλο. Με ένα καλαμάκι - οδοντογλυφίδα ή ό,τι άλλο δοκίμασε να βοηθήσεις τον ανεμιστήρα να γυρίσει καθώς το ups προσπαθεί να τον εκκινήσει για να διαπιστώσεις αν όταν στροφάρει λίγο μπορεί να κρατήσει στροφές.

Ίσως ένας πυκνωτής παράλληλα στην τροφοδοσία του ανεμιστήρα να βοηθούσε - 35V/22-68μF ηλεκτρολυτικός , προσοχή στην πολικότητα , τα + μαζί και τα - μαζί (πυκνωτής-ανεμιστήρας) .

Αυτή η τεχνική χρησιμοποιείται κυρίως για την εξομάλυνση του pwm σήματος αλλά ίσως βοηθήσει εδώ διότι σε controllers που έχω φτιάξει διαπίστωσα ότι με τον πυκνωτή μειώνεται ο θόρυβος του pwm αλλά μεγαλώνει κατά τι η παρεχόμενη τάση στον ανεμιστήρα.

Δες σχετικά στις σελίδες 46-47 του http://www.fintek.com.tw/files/productfiles/F71882_V029P.pdf - είναι το super I/O chip της μητρικής μου.

Τα παραπάνω βέβαια με πολύ προσοχή και δική σου ευθύνη και πάντα αν ξέρεις τί κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς οι φωτό δεν βοηθάνε. Δοκίμασε κάτι άλλο. Με ένα καλαμάκι - οδοντογλυφίδα ή ό,τι άλλο δοκίμασε να βοηθήσεις τον ανεμιστήρα να γυρίσει καθώς το ups προσπαθεί να τον εκκινήσει για να διαπιστώσεις αν όταν στροφάρει λίγο μπορεί να κρατήσει στροφές.

Ίσως ένας πυκνωτής παράλληλα στην τροφοδοσία του ανεμιστήρα να βοηθούσε - 35V/22-68μF ηλεκτρολυτικός , προσοχή στην πολικότητα , τα + μαζί και τα - μαζί (πυκνωτής-ανεμιστήρας) .

Αυτή η τεχνική χρησιμοποιείται κυρίως για την εξομάλυνση του pwm σήματος αλλά ίσως βοηθήσει εδώ διότι σε controllers που έχω φτιάξει διαπίστωσα ότι με τον πυκνωτή μειώνεται ο θόρυβος του pwm αλλά μεγαλώνει κατά τι η παρεχόμενη τάση στον ανεμιστήρα.

Δες σχετικά στις σελίδες 46-47 του http://www.fintek.com.tw/files/productfiles/F71882_V029P.pdf - είναι το super I/O chip της μητρικής μου.

Τα παραπάνω βέβαια με πολύ προσοχή και δική σου ευθύνη και πάντα αν ξέρεις τί κάνεις.

Νομίζω ότι δεν έχει νόημα να ψαχτώ άλλο με τον 24βολτο 80άρη ανεμιστήρα της Zaward που έβαλα στο MGE, γιατί κάνει παραπάνω θόρυβο από όσο μπορώ να ανεχτώ. Είναι απόλυτα λογικό νομίζω, ανεμιστήρας που γυρνάει στις 3.200 στροφές, δεν είναι δυνατόν να είναι ήσυχος. Τον παράγγειλα γιατί φαινόταν σαν η μοναδική εναλλακτική λύση με έναν ανεμιστήρα, όσο κι αν έψαξα στο Διαδίκτυο δεν μπόρεσα να βρω τίποτε άλλο στα 24V, 80mm και με έλεγχο στροφών.

Από την αρχή πάντως που τον έβαλα, καταλάβαινα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά στο MGE με τον έλεγχο στροφών. Με τον μαμίσιο Sunon, μπορούσα να διακρίνω με άνεση ακουστικά τα τρία διαφορετικά στάδια ταχύτητας στροφων. Τις χαμηλές στροφές, στις οποίες ο Sunon έκανε σαν τζάμπο 747 με τους κινητήρες στο ρελαντί, τις μεσαίες στροφές στις οποίες έκανε σαν τζάμπο 747 που έχει φουλάρει τους κινητήρες για απογείωση, και τέλος τα τέρμα γκάζια του ανεμιστήρα στις 6.200 στροφές στις οποίες ο Sunon έκανε σαν τρυπάνι Μπλακ εν Ντέκερ της δεκαετίας του 70!!! :o

Αντίθετα, τον 80άρη Zaward φαίνεται ότι το MGE αδυνατεί να τον διαχειριστεί στις στροφές του, είτε δηλαδή τον γυρνάει τσίτα γκάζια στις 3.200 στροφές, είτε καθόλου, δεν μπορεί δηλαδή να τον γυρίσει σε χαμηλές και μεσαίες στροφές. Οπότε...

Νομίζω ότι η μοναδική εναλλακτική που μου απομένει πλέον, είναι να δοκιμάσω τη λύση με δύο 12βολτους 120άρηδες τρίπινους ανεμιστήρες πολύ χαμηλών στροφών. Και σκεφτόμουν να δοκίμαζα με αυτούς εδώ, που τους έχω βάλει (δύο τεμάχια) και στο Shinobi για να ψύχουν τους σκληρούς δίσκους, που είναι πάνω στο γραφείο μου στους 80 πόντους από εμένα και είναι πραγματικά dead silent. :T:

Παρόλο όμως που είναι τρίπινοι, με ανησυχεί που γράφει στα χαρακτηριστικά τους ότι δεν έχουν pwm. Τα αμπέρ τους θα ήταν 0,08 x 2 = 0,16 δηλαδή ουσιαστικά ίδια με του 80άρη Zaward, ενώ τα βατ τους θα ήταν πολύ λιγότερα από του Zaward, μόλις 1,92 σε σχέση με τα 5 του Zaward.

Εάν το MGE τους δεχόταν κανονικά, χωρίς κανένα αλάρμ, έχει καλώς, αν ενεργοποιούσε και πάλι το ίδιο αλάρμ όπως με τον Zaward, τότε θα πρέπει να ψάξω απλώς με την βοήθεια ενός ηλεκτρονικού, να βρω που είναι ο βομβητής του MGE και να τον απενεργοποιήσω.

Τι λες;

Link to comment
Share on other sites

Εκτιμώ οτι οι 2 θα τραβάνε περίπου 0,08Α - I=V/2*R όπου R=V/I=12/0.08=150Ω , οπότε

Ι=24/2*150=0,08Α. Είσαι όχι πολύ πάνω από την αρχική ισχύ του αρχικού ανεμιστήρα.

Μην μπερδεύεσαι με το pwm που έγραψα. Αφορά τον τύπο ισχύος που δίνει το header και όχι τον ανεμιστήρα. (για περισσότερα εδώ How PC Fans Work και εδώ PC Fan Controlling Methods)

Αν λειτουργήσουν οι 2 σε σειρά , με το rpm σήμα του ενός δεν νομίζω να χτυπάει το αλάρμ . Σε διαφορετική περίπτωση ξήλωμα το buzzer και τέλος. Αλλά δεν είπες αν βρήκες software μήπως μέσα υπάρχουν επιλογές για το αλάρμ και τον ανεμιστήρα. (στο δικό μου apc έχει για το αλάρμ)

Link to comment
Share on other sites

Εκτιμώ οτι οι 2 θα τραβάνε περίπου 0,08Α - I=V/2*R όπου R=V/I=12/0.08=150Ω , οπότε

Ι=24/2*150=0,08Α. Είσαι όχι πολύ πάνω από την αρχική ισχύ του αρχικού ανεμιστήρα.

Μην μπερδεύεσαι με το pwm που έγραψα. Αφορά τον τύπο ισχύος που δίνει το header και όχι τον ανεμιστήρα. (για περισσότερα εδώ How PC Fans Work και εδώ PC Fan Controlling Methods)

Αν λειτουργήσουν οι 2 σε σειρά , με το rpm σήμα του ενός δεν νομίζω να χτυπάει το αλάρμ . Σε διαφορετική περίπτωση ξήλωμα το buzzer και τέλος. Αλλά δεν είπες αν βρήκες software μήπως μέσα υπάρχουν επιλογές για το αλάρμ και τον ανεμιστήρα. (στο δικό μου apc έχει για το αλάρμ)

Δεν θα το πιστέψεις, γιατί δεν βγαίνει συμπέρασμα με τη λογική, κι όμως συνέβη! Από ότι φαίνεται μέχρι στιγμής, μπορεί να μην χρειαστώ να κάνω τίποτε άλλο! :yu:

Σήμερα μου ήρθε επιτέλους το ανταπτοράκι από 40 σε 60mm.

Adapter40-60mm.jpg

Το χρώμα του εντελώς γελοίο βεβαίως, αλλά εκεί θα κολλήσουμε τώρα; Πάω να το τοποθετήσω λοιπόν, και πρώτο μικρό πρόβλημα, η βίδα και το πλαστικό κάλυμμα που είναι κυκλωμένη σε κόκκινο χρώμα, το εμποδίζει να πατήσει σωστά στο πίσω μέρος του MGE.

Adapter40-60mm_problem1.jpg

Ψαλίδι λοιπόν, και κόψιμο του αυτιού της βίδας, και στα δύο πλαστικά καλύμματα, και μεταφορά της βίδας στην επάνω τρύπα που είναι κυκλωμμένη με κόκκινο. Έτσι και τα πλαστικά καλύμματα βιδώθηκαν σωστά για να μην τρίζουν, αλλά και το ανταπτοράκι από 40 σε 60mm μπόρεσε να πατήσει σωστά στη θέση του. :)

Adapter40-60mm_problem2.jpg

Μετά βιδώθηκε πάνω του το ανταπτοράκι από 60 σε 80mm της Akasa, και τυλίχτηκαν τα πλαϊνά με μαύρη μονωτική ταινία, μια και αυτό το πράσινο φωσφοριζέ χρώμα του αντάπτορα από 40 σε 60mm με ξενέρωνε! :hehe:

Adapter40-60mm_60-80mm.jpg

Τέλος, μπαίνει ξανά στην θέση του ο 80άρης Zaward και το προστατευτικό πλέγμα, και χωρίς να πειράξω απολύτως τίποτε στο καλώδιο σύνδεσης του ανεμιστήρα, βάζω το MGE στο ρεύμα.

Complete_setup_back.jpg

Και κοντεύω να χάσω τα μαλλιά μου! :-O

Ο θόρυβος είναι πολύ λιγότερος από πριν, και προσπαθώ να καταλάβω γιατί! Εντάξει, πόσο να επηρέασε το κεντράρισμα απλώς της τρύπας εξαγωγής του αέρα με την τοποθέτηση του αντάπτορα από 40 σε 60mm;! Και καταλαβαίνω ότι το MGE δεν γυρνάει τώρα πια τον Zaward με φουλ γκάζια στις 3.200 στροφές, αλλά κάπου σε ενδιάμεσες στροφές, που δεν έχω ιδέα πόσες μπορεί να είναι: 1.800, 2.000, 2.200 πιθανότατα κάπου εκεί.

Η συμπεριφορά του MGE λοιπόν άλλαξε στις στροφές του ανεμιστήρα χωρίς κανένα λογικοφανή λόγο, και όχι μόνο αυτό, κοντεύει τώρα να κλείσει δύο ώρες που είναι αναμμένο κανονικά στο ρεύμα (χωρίς φορτίο), και δεν χτυπάει κανένα αλάρμ!!! :T:

Το συναρμολόγησα λοιπόν κομπλέ με όλες πλέον τις βίδες και τα καλύμματα.

Complete_setup_front.jpg

Η συμπεριφορά του ανεμιστήρα λοιπόν έχει αλλάξει αυτή τη στιγμή ως προς τα εξής: τον μαμίσιο Sunon τον γυρνούσε για 30 δευτερόλεπτα κάθε 5 λεπτά, τα πρώτα 10 δευτερόλεπτα με χαμηλές στροφές, τα επόμενα 10 δευτερόλεπτα με μεσαίες στροφές, και τα τελευταία 10 δευτερόλεπτα με φουλ γκάζια.

Ενώ τον ογδοντάρη Zaward τον γυρνάει στην ίδια ακριβώς συχνότητα, δηλαδή 30 δεύτερα κάθε πέντε λεπτά, με σταθερή όμως ταχύτητα σε μεσαίες στροφές για όλα τα 30 δευτερόλεπτα.

Εντάξει, δεν μπορώ να πω ψέμματα, ακόμα και στις μεσαίες αυτές στροφές ο Zaward ακούγεται πάνω από όλους τους υπόλοιπους ανεμιστήρες στον χώρο μου, που γυρνάνε σε πολύ χαμηλότερες ταχύτητες. Αλλά είναι ένα δυνατό φύσημα πλέον και όχι το προηγούμενο βουητό, που θεωρώ ότι μπορώ να ανεχτώ πλέον!

Το μόνο που μένει πλέον, είναι να δοκιμάσω το MGE σε φορτίο, ελπίζω ότι δεν μου φυλάει καμμιά έκπληξη ακόμα... :p

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μένει πλέον, είναι να δοκιμάσω το MGE σε φορτίο, ελπίζω ότι δεν μου φυλάει καμμιά έκπληξη ακόμα... :p

Μόλις έγινε και αυτό, το MGE μπήκε κανονικά στη θέση του κάτω από το γραφείο μου, δίπλα στο 1000άρι της Accupower. Το Accupower έχει αναλάβει μόνο το Shinobi (περίπου 90-95 watt idle), και το MGE που δίνει ημίτονο στις εξόδους του, έχει αναλάβει το μόνιτορ (Dell U2410), το μόντεμ/ρούτερ, έναν εξωτερικό σκληρό και τις δύο βάσεις των ασύρματων τηλεφώνων.

Τα άναψα όλα λοιπόν και τράβηξα την πρίζα από τον τοίχο, για να αναλάβουν τα δύο UPS και όλα είναι τζάμι! :T:

Ο θόρυβος από τον ανεμιστήρα του MGE κάτω από το γραφείο ακούγεται ακόμα λιγότερο, θεωρώ ότι είμαι πλέον κομπλέ παιδιά!

Να ευχαριστήσω θερμά όλα τα παιδιά που με βοήθησαν σε αυτό το θέμα, με τις γνώσεις τους (που δεν είχα/έχω), τις εμπειρίες τους και τις συμβουλές τους... :T:

Link to comment
Share on other sites

Ο ανεμιστήρας που χρησιμοποιείς είναι σχετικά υψηλών στροφών. Αρχικά είχε περιορισμένο εμβαδό διατομής αλλά αργότερα τοποθέτησες δεύτερο adaptor πάνω στον πρώτο και το αύξησες. Μπορεί αρχικά να μη λειτουργούσε λοιπόν αποδοτικά λόγω των συνθηκών αυτών και είναι φυσιολογικός ο αυξημένος θόρυβος στην περιοχή μη βέλτιστης λειτουργίας των ανεμιστήρων (ΔP=f(Q))

Aν δεν κάνω λάθος η MGE έχει αλλάξει επωνυμία και είναι πέον η EATON

Τέσπα, τέλος καλό όλα καλά :fun::fun::fun::fun::fun::fun:

Link to comment
Share on other sites

Ο ανεμιστήρας που χρησιμοποιείς είναι σχετικά υψηλών στροφών. Αρχικά είχε περιορισμένο εμβαδό διατομής αλλά αργότερα τοποθέτησες δεύτερο adaptor πάνω στον πρώτο και το αύξησες. Μπορεί αρχικά να μη λειτουργούσε λοιπόν αποδοτικά λόγω των συνθηκών αυτών και είναι φυσιολογικός ο αυξημένος θόρυβος στην περιοχή μη βέλτιστης λειτουργίας των ανεμιστήρων (ΔP=f(Q))

Aν δεν κάνω λάθος η MGE έχει αλλάξει επωνυμία και είναι πέον η EATON

Τέσπα, τέλος καλό όλα καλά :fun::fun::fun::fun::fun::fun:

Αυτό που μου φαίνεται παράξενο, είναι το ότι χωρίς να αλλάξει καθόλου η συνδεσμολογία του ανεμιστήρα, το MGE πότε ενεργοποιούσε το αλάρμ και πότε όχι. Αρχικά, με τον ανεμιστήρα στο πάτωμα, δούλεψε μια χαρά, αλλά γυρνούσε τον Zaward σε φουλ γκάζια. Μετά μπαίνει σκέτο το ανταπτοράκι της Akasa και το MGE δεν μπορούσε να διαχειριστεί τον Zaward και βαρούσε το αλάρμ. Τέλος, μπαίνει και το δεύτερο ανταπτοράκι, και το MGE γυρνάει τον Zaward σε μεσαίες στροφές, με σαφώς λιγότερο θόρυβο. :rolleyes:

Μακάρι να είχα ένα ντεσιμπελόμετρο και να είχα πάρει μετρήσεις στον θόρυβο του MGE, πριν τη μετατροπή και μετά. Η διαφορά είναι τόσο μεγάλη, που δυσκολεύεται να την πιστέψει κανείς! :magic:

Τέλος καλό, δεν λες τίποτα. Ξυπνάω σήμερα και βλέπω την οθόνη του MonCaso (του HTPC της κρεβατοκάμαρας) σβηστή, ένδειξη ότι έγινε διακοπή ρεύματος όσο κοιμόμουν. Πάω στο σαλόνι και βλέπω τον Yamaha AV αναμμένο, πράγμα που σημαίνει ότι έγινε σίγουρα διακοπή ρεύματος (ο Yamaha ανάβει πάντα μόλις γίνει διακοπή ρεύματος όσο είναι σε standby και επιστρέψει το ρεύμα).

Πάω στο γραφείο μου όμως, και όλα είναι όπως ακριβώς τα άφησα. Το Shinobi που ανεβοκατέβαζε όλο το βράδυ λειτουργούσε κανονικά. :magic:

Πρέπει να έχω τουλάχιστον 30 έως 40 λεπτά αυτονομία, έτσι όπως έχω μοιράσει τα φορτία στα δύο UPS... :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.