Jump to content



Προσπάθεια μείωσης του θορύβου σε UPS...


Zarko1

Recommended Posts

Έχω δύο UPS που για πολλούς μήνες τώρα κάθονταν στην αχρηστία για έναν και μόνο λόγο, ενώ είναι και τα δύο αξιόλογα και αξιόπιστα UPS, έχουν ένα σοβαρό μειονέκτημα: ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΛΥ ΒΑΒΟΥΡΑ!

Το ένα από τα δύο είναι αυτό το 1000άρι της Accupower. Τελευταία αποφάσισα να ασχοληθώ μαζί τους σε μια απέλπιδα προσπάθεια να μειώσω τον θόρυβο που παράγουν οι ανεμιστήρες τους.

Στο Accupower έπρεπε αρχικά να καταφέρω να το ανοίξω, πράγμα που αποδείχτηκε κάπως δύσκολο αρχικά. Το πάνω μέρος του κουτιού στερεώνεται στο κάτω με τέσσερις σταυρόβιδες που ξεβιδώνουν από το κάτω μέρος, αλλά απαιτούν πολύ μακρύ σταυροκατσάβιδο, και κανένα από όσα έχω στο σπίτι δεν έφτανε τις βίδες για να τις ξεβιδώσει. Σε αυτό το σημείο επενέβη η σύζυγος με τις πατέντες της, και δείτε στη φωτό το κατόρθωμά της!

Έλυσε έναν πλαστικό στιλό από τα Hondos Center, και προσάρμοσε τη μύτη από το σταυροκατσάβιδο στο εξωτερικό περίβλημα από το στιλό. Το αποτέλεσμα το βλέπετε στη φωτό, με αυτό μπόρεσα να λύσω τις βίδες από το Accupower!

Screwdriverpatent.jpg

Mόλις έλυσα το Accupower (εδώ το βλέπετε ελαφρά λυμένο, δεν χρειαζόταν να αποσυνδεθεί το επάνω μέρος από το κάτω)

Accupoweropen.jpg

κατάφερα να φτάσω και στον ανεμιστήρα του, και φυσικά βρέθηκα μπροστά για μια ακόμα φορά σε έναν ανεμιστήρα της Sunon των 60 χιλιοστών, αυτής της πανηλίθιας, φτηνιάρικης, κινέζικης κ@λ#εταιρείας, της οποίας οι ανεμιστήρες θυμίζουν τζάμπο 747 που έχουν φουλάρει τα γκάζια για απογείωση με τον θόρυβο που παράγουν! :suicide2:

Και το λέω φυσικά αυτό, μια και ο άλλος ανεμιστήρας από το δεύτερο UPS της MGE που επίσης με τρελλαίνει με τον θόρυβο από τον ανεμιστήρα του, φοράει και αυτό ανεμιστηράκι της Sunon! Στη φωτό βλέπετε αριστερά τον ανεμιστήρα της Sunon που φοράει το Accupower από μαμά, είναι αυτός εδώ, ενώ στα δεξιά βλέπετε το ανεμιστηράκι της Akasa που αγόρασα σήμερα για να αντικαταστήσω τον Sunon.

SunonAkasa.jpg

Ο Akasa είναι αυτός εδώ, και θέλω σε αυτό το σημείο να ευχαριστήσω τον πωλητή από το Checkmate.gr (ούτε το όνομά του δεν ξέρω καν), που ενώ πήγα απλά για να αγοράσω ένα ανεμιστηράκι από 5-10 ευρώ, μπήκε στον κόπο και μου σύνδεσε σε τροφοδοτικό όλους τους 60άρηδες που είχε το κατάστημα, για να διαλέξω τον πιο αθόρυβο!!!

Στα χαρακτηριστικά του Sunon μπορείτε να δείτε ότι αναφέρει θόρυβο στα 29db, :tomato: πράγμα φυσικά που μόνο ακράτητα γέλια προκαλεί, το κ@λ#ανεμιστηράκι αυτό πρέπει να χτυπάει για πλάκα τα 60-70db θόρυβο στο ένα μέτρο! :wall:

Τέλος πάντων, έκοψα το βυσματάκι από το Sunon και το προσάρμοσα στο Akasa (το κίτρινο καλώδιο ρύθμισης των στροφών είναι απενεργοποιημένο στο Accupower), άρα και οι δύο ανεμιστήρες γυρίζουν πάντα με φουλ στροφές. Ξανασυναρμολόγησα το Accupower που δουλεύει μια χαρά και το έχω βάλει εδώ και ώρες να ξαναφορτώσει τις μπαταρίες του.

Accupower1000.jpg

Με τον Akasa το Accupower παράγει μεν πολύ λιγότερο θόρυβο από ότι με τον Sunon (είναι μέρα με τη νύχτα η διαφορά), και τα 32db θορύβου που αναφέρει είναι πολύ πιο τίμια μέτρηση, τον κόβω κάπου ανάμεσα στα 35 έως 40db, αλλά και πάλι ο θόρυβος από το UPS είναι υπερβολικός για τα υπερευαίσθητα αυτιά μου, οποιοσδήποτε παρατεταμένος θόρυβος με ενοχλεί και με αποσυντονίζει πλήρως.

Σε αυτό το σημείο λοιπόν χρειάζομαι τη γνώμη σας, μια και το δοκίμασα ήδη. Στο δωμάτιο που δουλεύω υπάρχει μια ντουλάπα για τα ρούχα, μέσα στην οποία τοποθέτησα στο κάτω μέρος το Accupower και του έδωσα ρεύμα. Παρόλο που η πόρτα της ντουλάπας δεν μπορούσε να κλείσει εντελώς λόγω του καλωδίου ρεύματος, επιτέλους το Accupower εξαφανίζεται ηχητικά εντελώς στον χώρο, λες και δεν υπάρχει! :fun:

Το θέμα είναι με την ντουλάπα μόνιμα κλειστή (μια και θα ανοίξω τρύπα για να περνάει το καλώδιο ρεύματος), θα εξαερίζεται επαρκώς το Accupower ή θα υπερθερμανθεί και θα βάλω καμιά φωτιά στο σπίτι μου;! :wall:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Νομίζω οτι πρεπει να αποφύγεις να το κλείσεις σε μια ντουλάπα! πρέπει να παίρνει αέρα!

Έχω και εγώ ένα ups της EATON 1250VA με ένα ανεμιστήρα 60mm που έκανε φοβερό θόρυβο, αυτό που έκανα ήταν να βάλω μια μικρή ωμική αντίσταση σε σειρά με τον ανεμηστήρα και να ρίξω τις στροφές.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι πρεπει να αποφύγεις να το κλείσεις σε μια ντουλάπα! πρέπει να παίρνει αέρα!

Έχω και εγώ ένα ups της EATON 1250VA με ένα ανεμιστήρα 60mm που έκανε φοβερό θόρυβο, αυτό που έκανα ήταν να βάλω μια μικρή ωμική αντίσταση σε σειρά με τον ανεμηστήρα και να ρίξω τις στροφές.

Λες να μην το κλείσω τελικά στην ντουλάπα;

Αν το δοκιμάσω να το κλείσω στην ντουλάπα, π.χ., αρχικά χωρίς καθόλου φορτίο για κάποιες ώρες, και το παρακολουθώ τακτικά, εάν παρουσιάσει προβλήματα υπερθέρμανσης δεν θα το αντιληφθώ;

Σκέφτηκα κι εγώ να του βάλω αντίσταση στο ανεμιστηράκι της Akasa για να του ρίξω τις στροφές, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι και πάλι δεν θα λύσω το πρόβλημα, είμαι απλά υπερευαίσθητος με τους συνεχόμενους θορύβους...

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστώ ότι εγγύηση δεν έχει πλέον άρα πείραξε το!!!

Δεν χωράει να βάλεις κανέναν 80άρι ή και 90άρι ανεμιστήρα;;;

Άλλη σκέψη: Άνοιξε τρύπες στο πάνω μέρος (δεν θα υπάρχει συσσώρευση θερμού αέρα) και βάλε αντίσταση στον ανεμιστήρα να πέσουν οι στροφές του.

Δοκιμάζεις και βλέπεις μήπως βάλεις και κάποιον άλλο από πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστώ ότι εγγύηση δεν έχει πλέον άρα πείραξε το!!!

Δεν χωράει να βάλεις κανέναν 80άρι ή και 90άρι ανεμιστήρα;;;

Άλλη σκέψη: Άνοιξε τρύπες στο πάνω μέρος (δεν θα υπάρχει συσσώρευση θερμού αέρα) και βάλε αντίσταση στον ανεμιστήρα να πέσουν οι στροφές του.

Δοκιμάζεις και βλέπεις μήπως βάλεις και κάποιον άλλο από πάνω.

Ακριβώς, δεν υπάρχει εγγύηση πλέον ούτε για το Accupower, ούτε για το MGE Pulsar Evolution 800, το δεύτερο UPS που προσπαθώ να συμμαζέψω από θόρυβο. Αλλά και εγγύηση να είχαν φίλε μου, πάλι το ίδιο θα ήταν για μένα, σε αυτά τα επίπεδα θορύβου δεν ανέχομαι ούτε το ένα ούτε το άλλο, οπότε θα προτιμούσα να τα πετάξω ή να τα χαρίσω αφού δεν θα μπορούσα να τα χρησιμοποιοήσω.

Εδώ βλέπεις την πίσω όψη του Accupower, όπου βρίσκεται ο ανεμιστήρας της Akasa πλέον.

Accupowerback.jpg

Κι αυτό ακριβώς που μου προτείνεις, μου είπε και το παιδί της Checkmate, να κοιτάξω δηλαδή εάν θα μπορούσε να τοποθετηθεί ένας ογδοντάρης ανεμιστήρας. Σε αυτή τη περίπτωση θα σωζόμουν φυσικά, θα του έβαζα έναν ογδοντάρη της Noctua χαμηλών στροφών, και μαζί και με αντίσταση για ακόμα χαμηλότερες στροφές, μπορεί και να την πάλευα επιτέλους την κατάσταση. :whistling

Όπως βλέπεις όμως η κατάσταση είναι μάλλον οριακή. Για ενενηντάρη ούτε συζήτηση φυσικά, αλλά και για τον ογδοντάρη μάλλον δεν τον χωράει οριακά, την τύχη μου μέσα. Από το επάνω μέρος του ανεμιστήρα έχει εσωτερικά ηλεκτρονική πλακέτα, που φτάνει στο ύψος της διαχωριστικής γραμμής της θύρας RS232. Από το κέντρο στις κάτω τρύπες μέχρι αυτή τη διαχωριστική γραμμή, η απόσταση είναι ακριβώς 7,5 εκατοστά, ενώ αντίθετα προς τα δεξιά έχει περισσότερο χώρο, ακριβώς οκτώ εκατοστά μέχρι να βρει στις πλαινές τροφοδοσίες.

Και τις πλαϊνές τροφοδοσίες θα μπορούσα ακόμα και να τις ξηλώσω, οι δύο κάτω σούκο παροχές μου αρκούν μια χαρά. Αλλά με την ηλεκτρονική πλακέτα στο πάνω μέρος του κουτιού δεν μπορώ να κάνω τίποτα... :confused:

Link to comment
Share on other sites

αφαιρεσε τον 60αρι, κοψε τις γριλιες, παρε ενα προσαρμογεα απο 60->80 mm (σαν αυτο) και βαλε εναν 80αρι εξωτερικα.

αυτο εχω κανει εγω στα mustek 1000.

ΥΓ. οι γριλιες αυξανουν το θορυβο ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις αντάπτορες σαν αυτόν Akasa 60-80mm Blue Plastic Fan Adapter, UV Sensitive Products Model: AK-M168-4 [AK-M168-4] : Performance-PCs.com, ... sleeve it and they will come και αυτόν Akust 80 or 92mm to 120mm Fan Adapter - Black Products Model: FG01-0100-AKS [FG01-0100-AKS] : Performance-PCs.com, ... sleeve it and they will come και ν αβάλεις μεγάλο ανεμιστήρα που θα δουλεύει συνέχεια όπως και ο εργοστασιακός.

Ή να βρείς , αν δε θες να εξέχουν ο ανεμιστήρας από πίσω , ανεμιστήρα με αυτόματη ρύθμιση στροφών (με αισθητήρα θερμοκρασίας) , κάτι δύσκολο όμως για τα 60mm.

edit: Με πρόλαβε ο από πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι πρεπει να αποφύγεις να το κλείσεις σε μια ντουλάπα! πρέπει να παίρνει αέρα!

Έχω και εγώ ένα ups της EATON 1250VA με ένα ανεμιστήρα 60mm που έκανε φοβερό θόρυβο, αυτό που έκανα ήταν να βάλω μια μικρή ωμική αντίσταση σε σειρά με τον ανεμηστήρα και να ρίξω τις στροφές.

Δεν σου χτύπησε alarm ? Έχω και εγώ το ίδιο και άλλος στο PCTechnology.gr αλλά μόλις πήγε να το κάνει αυτό, του χτύπησε alarm.

Δείτε κι εδώ

UPS για HTPC και PLASMA TV - pctechnology - overclockers

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν παιρνεις ενα ποτηροτρυπανο να του κανεις μια τρυπα απο πανω για να του βαλεις οτι ανεμιστηρα θελεις? και του βαζεις μια ομορφη αλουμινενια ψευτογρυλια και εισαι και κομψος..

Link to comment
Share on other sites

ναι αναφερομουν στο ζαρκο1 :) στη πειρπτωση σου πρπει να βρεις την κολληση που παει το καλωδιο των στροφων, να το ξεκολλησεις και αναλογα πως μετραει, να του βαλεις αντισταση ιση με τον ανεμιστηρα/αφησεις ελευθερο ή jumperωσεις..

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, δεν υπάρχει εγγύηση πλέον ούτε για το Accupower, ούτε για το MGE Pulsar Evolution 800, το δεύτερο UPS που προσπαθώ να συμμαζέψω από θόρυβο. Αλλά και εγγύηση να είχαν φίλε μου, πάλι το ίδιο θα ήταν για μένα, σε αυτά τα επίπεδα θορύβου δεν ανέχομαι ούτε το ένα ούτε το άλλο, οπότε θα προτιμούσα να τα πετάξω ή να τα χαρίσω αφού δεν θα μπορούσα να τα χρησιμοποιοήσω.

Εδώ βλέπεις την πίσω όψη του Accupower, όπου βρίσκεται ο ανεμιστήρας της Akasa πλέον.

Κι αυτό ακριβώς που μου προτείνεις, μου είπε και το παιδί της Checkmate, να κοιτάξω δηλαδή εάν θα μπορούσε να τοποθετηθεί ένας ογδοντάρης ανεμιστήρας. Σε αυτή τη περίπτωση θα σωζόμουν φυσικά, θα του έβαζα έναν ογδοντάρη της Noctua χαμηλών στροφών, και μαζί και με αντίσταση για ακόμα χαμηλότερες στροφές, μπορεί και να την πάλευα επιτέλους την κατάσταση. :whistling

Όπως βλέπεις όμως η κατάσταση είναι μάλλον οριακή. Για ενενηντάρη ούτε συζήτηση φυσικά, αλλά και για τον ογδοντάρη μάλλον δεν τον χωράει οριακά, την τύχη μου μέσα. Από το επάνω μέρος του ανεμιστήρα έχει εσωτερικά ηλεκτρονική πλακέτα, που φτάνει στο ύψος της διαχωριστικής γραμμής της θύρας RS232. Από το κέντρο στις κάτω τρύπες μέχρι αυτή τη διαχωριστική γραμμή, η απόσταση είναι ακριβώς 7,5 εκατοστά, ενώ αντίθετα προς τα δεξιά έχει περισσότερο χώρο, ακριβώς οκτώ εκατοστά μέχρι να βρει στις πλαινές τροφοδοσίες.

Και τις πλαϊνές τροφοδοσίες θα μπορούσα ακόμα και να τις ξηλώσω, οι δύο κάτω σούκο παροχές μου αρκούν μια χαρά. Αλλά με την ηλεκτρονική πλακέτα στο πάνω μέρος του κουτιού δεν μπορώ να κάνω τίποτα... :confused:

Ότι σου είπαν τα παιδιά από πάνω:

Κόβεις τις γρίλιες και αγοραζεις έναν προσαρμογέα 60 σε 80 και αν δεν χωράει από μέσα βάλτον απέξω.

Και επιπλέον με τρυπάνι κάνε τρύπες τουλάχιστον ενός εκατοστού στην πάνω πλευρά εκεί που ανεβάζει θερμοκρασία (λογικά πάνω από το πηνίο και μερικές πάνω από την μπαταρία).

Βάλε και μια αντίσταση και λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα.

Τώρα αν δεν έχει αισθητήρα στροφών δεν θα χτυπήσει ο συναγερμός.

Link to comment
Share on other sites

Αν σπάσω τις φτερωτές από τον ανεμιστήρα; Ξέρω ότι θα γυρνάει λογικά λίγο πιό γρήγορα. Αλλά δεν θα σταματήσει να ακούγεται; Από θέμα θερμοκρασίας πιστεύω δεν θα έχω πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν σπάσω τις φτερωτές από τον ανεμιστήρα;

μάλλον τότε δεν θα έχεις ανεμιστήρα.:p

Μα καλά γιατί σας ενοχλεί ο θόρυβος του ups....εμένα πολύ σπάνια δουλεύει ο fan. (διακοπή/υπέρταση κτλ.)

Link to comment
Share on other sites

δουλευει συνεχεια διοτι πιθανως να ειναι συνδεδεμενο ετσι, ή υπαρχει καπου ενα θερμοζευγος που το ενεργοποιει, οποτε σε αυτη την περιπτωση πηγαινε σε τυπου κατουμα/βενιερη/μπουριωτη/ακτινιο etc, παρε ενα θερμοζευγος για μεγαλυτερη θερμοκρασια κ καθαρησες...αλλα σου λεω και παλι, το καλυτερο ειναι να jumperωσεις το σημειο αναγνωσης των στροφων..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.