Jump to content



Προσπάθεια μείωσης του θορύβου σε UPS...


Zarko1

Recommended Posts

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

πιο να μην αναβει ρε apotsi? :) μια χαρα θα αναβει, δεν ειναι διακοπτης το speaker, απλως δεν θα ακους ποτε μπαινει μπροστα το ups. Γιαυτο σου λεω, παρε ενα πολυμετρο, μετρα την αντισταση του ανεμιστηρα και βαλε του μια αντισταση ωστε να νομιζει οτι δουλευει full.

Link to comment
Share on other sites

αφαιρεσε τον 60αρι, κοψε τις γριλιες, παρε ενα προσαρμογεα απο 60->80 mm (σαν αυτο) και βαλε εναν 80αρι εξωτερικα.

αυτο εχω κανει εγω στα mustek 1000.

ΥΓ. οι γριλιες αυξανουν το θορυβο ;)

Φοβερή ιδέα, μπράβο φίλε μου! :fun:

Μου φαίνεται η καλύτερη λύση από ότι κι αν έχω σκεφτεί μέχρι στιγμής. Για το ανταπτοράκι από 60 σε 80mm της Akasa, μόλις πήρα τηλ. στο eshop και δεν υπάρχει, ούτε καν η δυνατότητα για να το παραγγείλω. Το έχω γκουγκλάρει, αλλά δεν το βρίσκω προς το παρόν κάπου διαθέσιμο για να το τσιμπήσω. Μήπως το έχει εντοπίσει κανείς σε κάποιο κατάστημα να είναι διαθέσιμο; Ή οποιοδήποτε άλλο ανταπτοράκι;

EDIT: Επικοινώνησα με το παιδί από checkmate που με έχει βοηθήσει πολύ μέχρι στιγμής, και ψάχνει τώρα εάν έχει ανταπτοράκι να μου δώσει. Εάν βρει, του κοτσάρω και έναν Noctua 80mm χαμηλών στροφών, ακόμα και με αντίσταση εάν χρειαστεί, και νομίζω ότι θα είμαι εντάξει. :happy2:

Το Accupower δεν χρησιμοποιεί το κίτρινο καλώδιο ρύθμισης των στροφών, οπότε δεν νομίζω να τεθεί θέμα alarm σε καμία περίπτωση. Λογικά, οποιοσδήποτε δωδεκάβολτος ανεμιστήρας μπορεί να τοποθετηθεί, χωρίς πρόβλημα. Εάν μπει βέβαια αντίσταση, μπορεί και να ενεργοποιηθεί το αλαρμ.

Όσο για τις γρίλιες, το σίγουρο είναι ότι το κουτί του Accupower λειτουργεί σαν ηχείο, αυξάνοντας πάρα πολύ τον θόρυβο που παράγει ο ανεμιστήρας. Στο checkmate το παιδί μου έβαλε τον Akasa σε τροφοδοτικό και τον άκουσα, το ανεμιστηράκι έκανε σχετικά πολύ λίγο θόρυβο. Όταν τον έβαλα όμως μέσα στο Accupower, ο θόρυβος έχει αυξηθεί πάρα πολύ... :TD:

Link to comment
Share on other sites

Ετσι παιζει με τα ανεμιστηρια πασης φυσης (εγω το εχω παθει με ανεμιστηρα μπανιου), εξαρταται που το τοποθετεις και ποσο "ηχειο" ειναι ο χωρος απο πισω...

Το αλαρμ δεν θα ενεργοποιηθει οσο η αντισταση που μετραει ειναι ιση με την αντισταση του ανεμιστηρα. Ξαναλεω παντως οτι το αλαρμ ενεργοποιειται αναλογα με την συσκευη (αλλα μπορει με θερμοκρασια, αλλα με διαφορα τασης, αλλα με αντισταση, πρακτικα με οτιδηποτε).

Αν βαλεις ανταπτορα, δοκιμασε να απενεργοποιεισεις η να βγαλεις τον 6αρι μαμα ανεμιστηρα, διοτι ενδεχομενως να σου κανει στροβιλισμους, οποτε θα σφυριζει η θα εχεις μειωση ροης.

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις ανταπτορα, δοκιμασε να απενεργοποιεισεις η να βγαλεις τον 6αρι μαμα ανεμιστηρα, διοτι ενδεχομενως να σου κανει στροβιλισμους, οποτε θα σφυριζει η θα εχεις μειωση ροης.

Τελικά παράγγειλα το ανταπτοράκι της Akasa από το ebay, μια και δεν μπόρεσα να το βρω ετοιμοπαράδοτο πουθενά.

Μόλις έρθει το ανταπτοράκι θα κάνω μια επίσκεψη για να ακούσω ένα 80άρη ανεμιστηράκι που παίζει στις 1.100 στροφές μάξιμουμ. Αν είναι αρκετά αθόρυβο, το τσιμπάω μπας και αποφύγω έτσι να χρησιμοποιήσω και αντίσταση, που μπορεί να μου δημιουργήσει προβλήματα.

Εννοείται ότι θα αφαιρέσω τον εξηντάρη της Akasa που έχω βάλει τώρα, μόλις τοποθετηθεί ο ογδοντάρης...

Link to comment
Share on other sites

βαλε καποιο db meter app στο κινητο σου για να δεις πιο ειναι το πιο πιθανα ησυχο setup.

Το κινητό μου είναι ένα Motorola πενταετίας, δεν νομίζω ότι σηκώνει τέτοια πράγματα! :p

Της γυναίκας μου είναι ένα Galaxy S3 με Android και δεν κατάφερα ποτέ ούτε καν να του περάσω χάρτες της Google, δεν τα πάω καθόλου καλά με τα σύγχρονα κινητά.

Ένα ντεσιμπελόμετρο θα ήταν ότι πρέπει, αλλά τσιγκουνεύομαι τα λεφτά τέτοιες εποχές. Έχει ένας φίλος και μπορώ να δανειστώ το δικό του...

Link to comment
Share on other sites

εελα ειναι πολυ απλο, πας κ κλικαρεις/ταπαρεις το κουτακι που γραφει android market και εχει το πρασινο ρομποτακι, γραφεις στο search box αυτο που ψαχνεις, db meter πχ, πατας search και διαλεγεις οποιο σε βολευει.

Aν εχεις ενεργοποιημενα τα data το κανεις μεσω vodafone πχ, αλλιως για πιο γρηγορα κατεβαζεις το app αφου εχεις συνδεθει με το ασυρματο δικτυο ή με usb στο pc.

Κανε το και γραψε ποστ εδω οπου/αν κολλησεις.

Link to comment
Share on other sites

Χλωμό... δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα. Σήμερα νομίζω.... :whistling

Χαχαχά, έχεις δίκιο φυσικά φίλε μου, πρόσθεσα ένα S παραπάνω, από λάθος φυσικά. Είναι ένα Galaxy 3 GT-I5800, αυτό της φωτό.

SamsungGalaxy3.jpg

Δεν ασχολούμαι καθόλου με τα σύγχρονα κινητά, δεν έχουν απολύτως κανένα ενδιαφέρον για μένα. :no:

Πέρυσι χάλασε το Motorola της γυναίκας μου, και αναγκάστηκα διά της βίας που λένε, να ψαχτώ για να δω τι θα της πάρω. Και κατέληξα σε αυτό το Samsung... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν, φαίνεται ότι τα κατάφερα τελικά παιδιά με το Accupower! :victory:

Να ευχαριστήσω θερμά τον φίλο panoc που έβαλε την αρχική ιδέα, μια και φαίνεται ότι με έσωσε κυριολεκτικά! :worship:

Την Παρασκευή μου ήρθε πρώτα το ανταπτοράκι της Akasa, και το πρώτο πράγμα που έκανα, ήταν να σφραγίσω τα πλαϊνά ανοίγματα που έχει με μαύρη μονωτική ταινία, για να δημιουργήσω την κατάλληλη υποπίεση στον 80άρη ανεμιστήρα που θα έμπαινε, για να τραβάει προς τα έξω τον ζεστό αέρα από το εσωτερικό του Accupower.

Akasa_adapter1.jpg

Σήμερα λοιπόν ήρθε η ώρα της επίσκεψης ξανά στο Checkmate. Ο φίλος εκεί, πολύ εξυπηρετικός για μια ακόμη φορά, μου έβαλε στο τροφοδοτικό τους δύο 80άρηδες που ήθελα να συγκρίνω ως προς τον θόρυβο που παράγουν. Πρώτα μπήκε ο 80άρης της Noctua που γυρνάει στις 1.800 στροφές. Πολύ ήσυχος πράγματι. Μετά όμως μπήκε στο τροφοδοτικό ο 80άρης της Silencer που βλέπετε στη φωτό, που γυρνάει στις 1200 στροφές. Φανερά πιο ήσυχος από τον Noctua στο αυτί μου, στα 40-50 εκατοστά απόσταση σχεδόν τον έχανα ηχητικά. Η διαφορά από τον Noctua δεν ήταν μεγάλη μεν, υπαρκτή όμως δε. Οπότε χωρίς δεύτερη σκέψη τσίμπησα τον Silencer.

Silencer80mm.jpg

Αφού άνοιξα ξανά το Accupower, μπορείτε να δείτε σε αυτή τη φωτό ότι ήταν αδύνατον να τοποθετηθεί ογδοντάρης ανεμιστήρας εσωτερικά. Ακριβώς κάτω από τον 60άρη της Akasa που έβαλα, μπορείτε να δείτε ότι υπάρχει μια μικρή ηλεκτρονική πλακέτα.

Accupoweropen1.jpg

Ενώ όπως βλέπετε εδώ, και από πάνω ο 80άρης θα έβρισκε σε άλλη ηλεκτρονική πλακέτα που είναι τοποθετημένη στο επάνω μέρος του Accupower.

Accupoweropen2.jpg

Έτσι λοιπόν προχώρησα κανονικά στην αρχική ιδέα του panoc. Ο αντάπτορας της Akasa βιδώθηκε εξωτερικά στο Accupower, ενώ οι βίδες βιδώθηκαν από μέσα προς τα έξω, δεν γινόταν διαφορετικά.

Akasa_adapter2.jpg

Εδώ βλέπετε τον τεράστιο μετασχηματιστή που βρίσκεται στο πίσω μέρος του Accupower. Κατά τη διάρκεια φόρτισης των μπαταριών, αυτός φαίνεται ότι ζεσταίνεται αρκετά και χρειάζεται το κουτί την ψύξη.

Accupoweropen3.jpg

Τέλος, ο 80άρης της Silencer βιδώθηκε μαζί με το προστατευτικό πλέγμα πάνω στον αντάπτορα της Akasa. Για να γίνει αυτό, χρειάστηκε πρώτα να λιμάρω ελαφρά τις σίτες εξαερισμού στο κουτί του Accupower, για να μπορέσει να περάσει το βύσμα σύνδεσης που είχα ήδη προσαρμόσει στον Silencer. Το αποτέλεσμα οπτικά, στα μάτια μου τουλάχιστον, είναι άψογο, ενώ ταυτόχρονα όλες οι είσοδοι/έξοδοι του Accupower έμεναν αλώβητες.

Accupower_complete1.jpg

Κι εδώ μια φωτό από το πλάι.

Accupower_complete2.jpg

Κι ήρθε η ώρα της κρίσης, το Accupower να μπει στο ρεύμα! Σκεφτόμουν: Βρε λες να ανατιναχτεί;!

Accupower_complete3.jpg

Όλα τέλεια φίλοι μου, το Accupower δουλεύει άψογα εδώ και κανένα τρίωρο, το ανεμιστηράκι της Silencer απλά εκπληκτικό, πρέπει να κολλήσεις σχεδόν το αυτί επάνω του για να το ακούσεις, ενώ ο μοναδικός θόρυβος που ακούγεται ελάχιστα είναι ένα υψίσυχνο ζζζζζζζ, που παράγει εσωτερικά το κουτί του Accupower, που όμως δεν με ενοχλεί, μόλις που ακούγεται! :dance3:

Η ψύξη του κουτιού έχει βελτιωθεί επίσης αισθητά, το πίσω μέρος του Accupower που ζεσταινόταν αρκετά κατά τη φόρτιση με το κ@λ#ανεμιστηράκι της Sunon που φορούσε από μαμά, ίσα που χλιαρώνει τώρα με τον 80άρη Silencer!

Accupower_complete4.jpg

Φυσικά δεν μπορώ να μη σκεφτώ, με μια δόση χιούμορ φυσικά: άραγε πόση αξία μεταπώλησης έχει πλέον το δικό μου Accupower σε σχέση με ένα νορμάλ, που ψύχεται εμφανώς χειρότερα ενώ ταυτόχρονα θυμίζει τζάμπο 747 μόλις μπαίνει στη πρίζα;! :p

Κι επειδή φυσικά δεν μπορεί ποτέ να είναι όλα τέλεια σε αυτή τη ζωή, πάνω στη χαρά μου που τα κατάφερα, ήρθε το τελευταίο τεστάκι μέτρησης κατανάλωσης ρεύματος, για να με προσγειώσει στη ωμή πραγματικότητα. Όπως βλέπετε, το Accupower με πλήρως φορτισμένες μπαταρίες, καταναλώνει 22,5 watt, όταν φορτίζει ανεβαίνει παραπάνω, στα 26-27 watt. Με μερικούς απλού πολλαπλασιασμούς, εύκολα διαπιστώνετε ότι καταναλώνει περίπου 15 ευρώ τον μήνα ρεύμα μόνο του!!! :o

Accupower_power_consumption.jpg

Μάλλον θα πρέπει να ξεχάσω τα αρχικά μου σχέδια, να έχω δηλαδή και τα δύο UPS, το Accupower αλλά και το MGE ταυτόχρονα στο ρεύμα. Τριάντα ευρώ στον λογαριασμό της ΔΕΗ το μήνα μόνο για τα δύο UPS, δεν τα δίνω με τίποτα... :angry:

Link to comment
Share on other sites

πολλα τα βγαζεις τα χρηματα για το ρευμα.

22,5W την ωρα ειναι 16KW το μηνα, δηλαδη περιπου 8-9Ε (με τη χαμηλοτερη κλιμακα) εαν δεν εχεις νυχτερινο, ενω εαν εχεις ακομα λιγοτερο.

Link to comment
Share on other sites

πολλα τα βγαζεις τα χρηματα για το ρευμα.

22,5W την ωρα ειναι 16KW το μηνα, δηλαδη περιπου 8-9Ε (με τη χαμηλοτερη κλιμακα) εαν δεν εχεις νυχτερινο, ενω εαν εχεις ακομα λιγοτερο.

Μάλλον και οι δύο λάθος κάναμε προς τα πάνω φίλε panoc, τώρα μόλις έλεγξα τον προτελευταίο λογαριασμό της ΔΕΗ. Στην οχταμηνία είχα κατανάλωση 7.300 κιλοβατόρες, με χρέωση 0,085 ευρώ ανά κλιβατόρα. Αν υπολογίσεις και +13% ΦΠΑ πάει στα 0,096 ευρώ ανά κιλοβατόρα x 16,2 = 1,5 ευρώ μόλις τον μήνα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά, αφού τα κατάφερα με τη βοήθειά σας, να κάνω το πρώτο μου UPS, το Accupower, να ησυχάσει επιτέλους, :yes2: ήρθε η ώρα να ασχοληθώ και με το δεύτερό μου UPS, ένα MGE Pulsar Evolution 800.

Το MGE είναι σαφώς ποιοτικότερο (και πολύ ακριβότερο) UPS από το Accupower, δίνει στην έξοδό του καθαρόαιμη κυματομορφή και είναι ταχύτατο, το έχω δοκιμάσει με απόλυτη επιτυχία σε βιντεοπροβολείς και σε τηλεοράσεις.

Σήμερα πήγα και το πήρα από ένα κατάστημα μπαταριών, στο οποίο σκούριαζε παραπάνω από εφτά μήνες σε πλήρη αχρηστία, μια και ψαχνόμουν φυσικά να δω πώς θα λύσω το πρόβλημα με τον απίστευτο θόρυβο του ανεμιστήρα του, όπως ακριβώς και με το Accupower.

Αφού το συναρμολόγησα στα γρήγορα, το έβαλα καταρχήν στο ρεύμα να δω αν δουλεύει σωστά, και όλα καλά. Εντύπωση μου κάνει που μετά από εφτά ολόκληρους μήνες απραξίας, οι μπαταρίες του (ολοκαίνουριες) δείχνουν πλήρως φορτισμένες 100%!!! Μπορεί βέβαια και να τις φόρτισε κάποια στιγμή ο υπάλληλος του καταστήματος.

MGE_Pulsar_Evolution_800_1.jpg

Μετά το άνοιξα ξανά, και εδώ το βλέπετε ανοιχτό από επάνω. Φαντάζομαι ότι καταλαβαίνετε ότι είναι αδύνατον να τοποθετηθεί άλλος μεγαλύτερος ανεμιστήρας με αντάπτορα εσωτερικά. Ο μετασχηματιστής που είναι τοποθετημένος στο δεξί πλευρό του MGE θα βρίσκει επάνω του, δεν θα μπορεί καν να κλείσει το MGE και να συναρμολογηθεί. :(

Άρα λοιπόν, για μια ακόμη φορά πάμε για εξωτερική τοποθέτηση μεγαλύτερου ανεμιστήρα με αντάπτορα (ή αντάπτορες!). :sarcastic:

MGE_Pulsar_Evolution_800_open1.jpg

Εδώ βλέπετε την πίσω πλευρά του, στην οποία φιλοξενείται το εντελώς απαράδεκτο (για μια ακόμα φορά φυσικά) σαραντάρι ανεμιστηράκι της Sunon.

MGE_Pulsar_Evolution_800_open2.jpg

Εδώ βλέπετε ότι όπως ακριβώς και στο Accupower, κάτω από το ανεμιστηράκι δεν υπάρχει καθόλου χώρος, υπάρχει ηλεκτρονική πλακέτα. Ούτε προς τα δεξιά υπάρχει χώρος, υπάρχει όμως αρκετός χώρος για μετακίνηση στις νέες τρύπες που θα χρειαστώ προς τα πάνω και αριστερά.

MGE_Pulsar_Evolution_800_open3.jpg

Εδώ τέλος, βλέπετε από κοντά το κ@λ#ανεμιστηράκι της Sunon που φοράει το MGE από μαμά. Όταν φουλάρει τα γκάζια του, θυμίζει τρυπάνι εξόρυξης πετρελαίου! :tomato: Εκείνες τις στιγμές, ειλικρινά μου έρχεται να πετάξω το MGE κυριολεκτικά από το παράθυρο, δεν μπορώ να πιστέψω ότι υπάρχει νορμάλ άνθρωπος στον πλανήτη που να αντέχει αυτά τα επίπεδα θορύβου, στα δύο μέτρα απόσταση μακριά του!

MGE_Pulsar_Evolution_800_open4.jpg

Κι εδώ αρχίζουν τα (σχετικά) δύσκολα φίλοι μου, γιατί ο ανεμιστήρας είναι 40άρης, 24βολτος, τρίπινος (δηλ. με έλεγχο ταχύτητας στροφών), τις οποίες στροφές μάλιστα το MGE αυξομειώνει συνεχώς, ανάλογα με το φορτίο που βλέπει στις εξόδους του και την κατάσταση των μπαταριών του.

Στην αρχή σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω δύο αντάπτορες(!), δηλαδή στις δύο έτοιμες τρύπες του σασί για τον Sunon, να βιδώσω αυτό το ανταπτοράκι από 40 σε 60mm, επάνω του να βιδώσω έναν δεύτερο αντάπτορα από 60 σε 80mm της Akasa (ίδιον με αυτόν που έβαλα στο Accupower), και πάνω του να βιδώσω αυτόν τον 80άρη που βρήκα στο ebay. Αν δείτε το σχετικό βιντεάκι θα χαζέψετε, ο συγκεκριμένος δουλεύει άνετα μέσα σε νερό(!!!) :o

Τα μειονεκτήματα αυτής της λύσης από όσο μέτρησα, είναι ότι ο ογδοντάρης ανεμιστήρας μαζί με τον αντάπτορα της Akasa θα βγαίνει περίπου 1,5 εκατοστό προς τα αριστερά, ακριβώς στο ύψος της εισόδου ρεύματος του MGE, με πιθανό αποτέλεσμα να μην μπορώ να συνδέω και να ξεσυνδέω το καλώδιο παροχής ρεύματος. Το δεύτερο μειονέκτημα (αισθητικό), είναι ότι αυτός ο μπλε φωσφορίζον αντάπτορας από 40 σε 60mm μου προκαλεί εμετό, :tomato: και δεν υπάρχει διαθέσιμος σε μαύρο χρώμα.

Η δεύτερη λύση φυσικά, εφόσον έχω χώρο προς δύο κατευθύνσεις, είναι να ανοίξω τέσσερις νέες τρύπες προς τα δεξιότερα και πιο πάνω, για να βάλω κατευθείαν τον αντάπτορα από 60 σε 80mm της Akasa, και πάνω του τον 80άρη ανεμιστήρα.

Τι λέτε;

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη...

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να ανοίξεις καινούργια τρύπα 80 ή 90mm δίπλα από τη υπάρχουσα έχει καλώς. Το θέμα όμως είναι θα πρέπει να βάλεις 24V ανεμιστήρα , κάτι που θα πρέπει να έχεις υπόψην πριν οτιδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Ο ανεμιστήρας δεν θα είναι πρόβλημα. Με μια βόλτα σε μαγαζί ηλεκτρονικών θα βρει αρκετούς που να δουλεύουν 12-24V. Βέβαια από όσο ξέρω κανείς από αυτούς δεν έχει rpm out. Νομίζω όμως ότι δεν φτάνει ο χώρος για να ανοιχτούν τρύπες για 80άρι ανεμιστήρα. Μάλλον θα πρέπει να κάνει τρύπες για 60άρι και την πατέντα που έκανε και στο προηγούμενο UPS είτε εσωτερικά είτε εξωτερικά.

Link to comment
Share on other sites

Είπες την μαγική λέξη - rpm out. Επειδή ο ανεμιστήρας αλλάζει στροφές προφανώς υπάρχει κάποιος controller και αν το rpm καλώδιο χρησιμοποιείται εκτός από ένδειξη και για fan fault λειτουργία , παίζει σε περίπτωση μή ύπαρξης σήματος στροφών να μην ανοίγει το UPS. Θα πρέπει να διερευνηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να ανοίξεις καινούργια τρύπα 80 ή 90mm δίπλα από τη υπάρχουσα έχει καλώς. Το θέμα όμως είναι θα πρέπει να βάλεις 24V ανεμιστήρα , κάτι που θα πρέπει να έχεις υπόψην πριν οτιδήποτε.

Ακριβώς έτσι. Για αυτό έγραψα με bold ότι ο μαμίσιος Sunon είναι 24βολτος, για να τονίσω ότι ψάχνω αποκλειστικά για 24βολτο ανεμιστήρα. :yes4:

Link to comment
Share on other sites

Ο ανεμιστήρας δεν θα είναι πρόβλημα. Με μια βόλτα σε μαγαζί ηλεκτρονικών θα βρει αρκετούς που να δουλεύουν 12-24V. Βέβαια από όσο ξέρω κανείς από αυτούς δεν έχει rpm out. Νομίζω όμως ότι δεν φτάνει ο χώρος για να ανοιχτούν τρύπες για 80άρι ανεμιστήρα. Μάλλον θα πρέπει να κάνει τρύπες για 60άρι και την πατέντα που έκανε και στο προηγούμενο UPS είτε εσωτερικά είτε εξωτερικά.

Εύστοχος σε όλες τις παρατηρήσεις σου φίλε μου, ακριβώς έτσι έχουν τα πράγματα, πλην του γεγονότος ότι οι 24βολτοι ανεμιστήρες είναι εξαιρετικά σπάνιοι στην ελληνική αγορά. Έψαξα όλα τα καταστήματα ηλεκτρονικών γύρω από την Κλαυθμώνος, και το μόνο που βρήκα ήταν ένας γερμανικός 40άρης, 24βολτος, με έλεγχο στροφών σε ένα και μοναδικό κατάστημα. :hmm:

Όλα τα υπόλοιπα είναι ακριβώς όπως τα λες. Δεν υπαρχει χώρος για να ανοιχτούν τρύπες για 80άρη (ούτε συζήτηση για 92άρη), ο χώρος επαρκεί οριακά για να ανοιχτούν τρεις νέες τρύπες, και με τη χρήση της μίας από τις δύο παλαιότερες που υπήρχαν, να τοποθετηθεί το ανταπτοράκι της Akasa από 60 σε 80mm.

Χτες αργά με πολύ κόπο αφαίρεσα τις προστατευτικές γρίλιες του ανεμιστήρα. Το μέταλλο του πίσω μέρους αποδείχτηκε ιδιαίτερα ανθεκτικό, κι εγώ στερούμαι παντελώς εξειδικευμένων εργαλείων. Προσπάθησα με μεγάλο κοπίδι, τζίφος, προσπάθησα με λίμες, και πάλι τζίφος, και τελικά τα κατάφερα με ένα μεγάλο ψαλίδι από τα Lidl που βρήκα στην κουζίνα! :hehe:

MGE_Pulsar_Evolution_800_open5.jpg

Σκέφτομαι λοιπόν να κρατήσω μόνο την τρύπα κάτω αριστερά και να ανοίξω τρεις νέες τρύπες για το ανταπτοράκι της Akasa, που θα πέσουν περίπου στα σημεία που έχω κυκλώσει. Το ανταπτοράκι της Akasa από 60 σε 80mm, και τον 24βολτο 80άρη ανεμιστήρα με έλεγχο στροφών που βρήκα στο ebay, τα παράγγειλα ήδη. :bigsmile:

Στο βιντεάκι βέβαια, ο συγκεκριμένος 80άρης ακούγεται περίπου σαν... τρακτέρ :tomato: όταν παίρνει μπρος, αλλά ευελπιστώ ότι είναι η τοποθέτηση στη πλαστική λεκάνη που τον κάνει να ακούγεται έτσι. Αν όχι, τότε απλά την πάτησα και θα πρέπει να στραφώ αλλού.

Εδώ φαίνεται ότι τα κατάφερα να αφαιρέσω τις γρίλιες του ανεμιστήρα χωρίς να στραβώσω την πίσω μεταλική πλάκα του MGE, μια και έβαζα πολύ μεγάλη δύναμη στο ψαλίδι.

MGE_Pulsar_Evolution_800_open6.jpg

Το θέμα τώρα είναι να αφήσω τη τρύπα όπως είναι ή να προσπαθήσω να μεγαλώσω τη διάμετρό της στα έξι εκατοστά από τα τέσσερα που είναι; Και με τι εργαλεία; Με λίμα φαντάζομαι ότι θα μου πάρει αιώνες... :fie:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.