Jump to content



Activecool AC4G-D....COOOOL !!!!


Spartiatis

Recommended Posts

Σημερα παιδια παρελαβα κατι που περιμενα καιρο τορα αφου ηταν ακομα παραγωγη.

Ειναι το ΝΕΟ peltier της Activecool.

Εννοω νεο γιατι ειναι μια νεα εκδοση με πολι καλυτερη αποδοση απο τους προκατοχους του.

Το λινκ της εταιριας ειναι ΕΔΩ

Λοιπον χωρις να πειραξω ΤΙΠΟΤΑ απο το setup μου οπου ειχα με ενα slk-800 me enermax 80ari και ταση στα 1.625 ειχα ακομα και σε IDLE 47-51 c και πανω απο 57 σε load.(εχω σοβαρο μειονεκτιμα λογο κουτιου HTPC ).

Βαζοντας ομος το νεο cooler εγινε το ΘΑΥΜΑ !!...............IDLE 31c kai LOAD 39 me 41 μετρημενα με sandra.

Mη ξενχαμε οτι εχω IC7 οπου τα TEMPS δεν ειναι και τοσο αξιοπιστα αλλα αν δειτε το display toy cooler (εχω αυτο που εχει ενα 5 1/4 κουτι με το πλακετακι τις διαχειρισις και ενα μικρο VDF μπλε :p ) στο οποιο δειχνει την θερμοκρασια των 25c !!! kai του οποιου ο σενσορας ειναι ενσωματομενος μεσα στο μπλοκ και χιλιοστα απο τη CPU αρα εχουμε μια σχετικα καλη εικονα του τι γινεται.

Απο θορυβο??......χεχεχε....δεν εχει !!!

Περισοτερα ακουγονται τα 2 papst 80aria tou case kai auto se HIGH mode αφου εχει high kai low mode.

Τοποθετηση ???.....LOL........οσο κανουμε για μια μαμισια P4

Η τιμη του ειναι μια που ντροπιαζει και μερικα καλα aircoolers.... ..kai einai kato απο τριψηφιο.... ;)

Για λεπτομεριες ποσο και απο που μπορειτε να μου στειλετε Pm η email sto greekrage@hotmail.com

:cool:;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

UPDATE..

Σημερα και μετα απο χρηση 24/7 εως τωρα.

Overclocked apo 2.4 se 3.24ghz me 1.7v vcore kai 270 fsb

kai se quiet mode exo:... 33.5c (sandra) 28c (panel)

An pao cool mode tote: 32c (sandra) kai 26c (panel)

Με room temp@27c

Τυφλα να εχουν τα watercoolers..και με κοστος 1/3 η και σε μερικες περιπτωσις και 1/5.

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα αλλα εχω μια ανησυχια, βλεπω μια αναντιστοιχια των στοιχειων, δηλ εσυ δινεις χαμηλοτερες θερμοκρασιες απο αυτες που δινει η εταιρια για εναν Athlon XP 2700+ σε default clock :blink:

τι συμβαινει εδω :D

Link to comment
Share on other sites

Φιλε οτι βλεπω με τα ματια μου σου λεω εγω.

Εξαλου ο AMD einai σιγουρα πιο ζεστος.

Τωρα εαν με αποκαλεις ψευτη ..τι να πω ??....εχει χασει την ουσια του πια το θεμα...

Εαν δεν πιστευεις εμενα τοτε κατσε βρες τα δεκαδες reviews (germanika)

post-168-1416071127,336_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spartiatis [Σήμερα, στις 21:49]

Φιλε οτι βλεπω με τα ματια μου σου λεω εγω.

Εξαλου ο AMD einai σιγουρα πιο ζεστος.

Τωρα εαν με αποκαλεις ψευτη ..τι να πω ??....εχει χασει την ουσια του πια το θεμα...

Εαν δεν πιστευεις εμενα τοτε κατσε βρες τα δεκαδες reviews (germanika)

Αλλοιμονο, αν ηθελα να σε αποκαλεσω ψευτη θα το εκανα χωρις προβλημα αλλα εγω προσωπικα πρεπει να ειμαι κατι παραπανω απο σιγουρος για να αποκαλεσω καποιον ψευτη.

Το θεμα ειναι αλλο, οταν εγω χρησιμοποιω υδροψυξη με διπλα ψυγεια, μπλοκ eleven, κουτι που το air flow απλα δεν παιζεται για πετυχω θερμοκρασια 34c idle και βλεπω 29c με το συστηματακι αυτο που σημειωνω τα διαφορα τετοια που εχουν κυκλοφορησει τα παρακολουθω μηνες τωρα, εε ενταξει κατι μου κανει κλικ εδω ;)

Το θεμα οχι μονο δεν εχει χασει την ουσια του αλλα τωρα αποκτα ενδιαφερον, για να δουμε μηπως ολοι εμεις που πεταξαμε τοσα ευρωπουλα στις υδροψυξεις τελικα ειμαστε μπαγλαμαδες?

Και ερχομαι στο προκειμενο τωρα, στο link που εχεις δωσει βλεπουμε τα στοιχεια απο τις μετρησεις της εταιρειας για το active cool και αν προσεξουμε καλα θα δουμε οτι ειναι χειροτερες απο τις δικες σου, να το ψαξουμε λιγο να δουμε μηπως υπαρχει καποια αλλη παραμετρος που δεν την εχουμε λαβει υποψιν μας ;)

Link to comment
Share on other sites

Foto μόνο το panel μπορώ να σας δείξω αλλά δεν υπάρχει λόγος αφού τώρα που σας γράφω (8:30π.μ) δείχνει 24c.

H Sandra την ίδια στιγμή λέει ..31.5c..

Λοιπόν, αν δείτε αυτό το cooler να δουλεύει χωρίς cpu( στον αέρα δηλαδή) θα δείτε ξαφνικά να γίνεται άσπρο από τον πάγο....

Eίναι τα γνωστά του peltier cooling παιδιά..

Εξάλλου, τα test που έχει στο site είναι τα παλιά που ήυαν για το παλιό μοντέλο, γι'αυτό εξάλλου σας αναφέρει παλιότερο μοντ'ελο AMD..;)

Κάτσε να βρω ένα πιο πρόσφατο review με photos όπου αναφέρεται και το νεότερο cooler(hotplate) από COPPER και όχι Aluminum.

http://www.teschke.de/heatpipes/Neues/Komponenten/CPU_Kuhler/ActiveCool/activecool.html

Και εδώ σας δείχνει η ίδια η Activecool συμπεριφορά με P4 σε burnin και idle

http://www.activecool.com/products/specs1.html

Και σας ξαναυπενθυμίζω ότι αυτά τα cooler ήθαν Eλλάδα prin μερικές μέρες και κάποια review από αρχές Μαίου είναι με beta προιόν και όχι αυτό το τελικό.

Να σας πω και κάτι άλλο..

Εχετε δώσει μερικοί πολλά λεφτά για τα νερά..που το κακό να δώστε κάτι ακόμα (αρκετά λιγότερα από 100) για ένα νέο προιόν που ίσως να σας λύσει τα χέρια και να σας απαλύνει από την φασαρία του watercooling??

Μη μπερδεύουμε το water με το peltier.

To νερό στην ουσία είναι να παίρνει τηνθερμότητα από την cpu και να προσπαθεί να την κρατήσει στην θερμοκρασία δωματίου αφού εκεί βρίσκεται εξάλλου το νερό μας όταν ξεκινήσει...σωστά?

To Peltier όμως την κατεβάζει αλλά όχι πιο κάτω από ambient αφού το κόβει το controller για να μην ΙΔΡΩΣΕΙ.

Οπότε βλέπετε πως όταν είμαι σε δωμάτιο 25-27c .. έχω σχεδόν τα ίδια temps και σς cpu (idle)

Put it this way...

Δεν στοιχίζει και τίποτα το ρημάδι (λίγα παραπάνω από ένα waterblock)για μερικούς που ψάχνονται να το δοκιμάσουν.

Μακάρι όμως να υπήρχε και μια mini έκδοση gia GPU και chipset...χεχεχε

Εγώ προσωπικά σαν χρήστης το έχω ερωτευτεί....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spartiatis

Sorry

Ειμαι απο τον υπνο αδερφε !!

Οπος βρηκα το k/b ετσι αρχισα να γραφω...:p ......

Ε ναι το καταλαβα οτι σου ξεφυγε, αλλωστε εισαι παλιο μελος και τα ξερεις:cool:

Link to comment
Share on other sites

απο κατανάλωση watt πως τα πάει όμως.Κάπου διάβασα για μέχρι 70 με 80 watt θέλει το peltier του όταν δουλεύει η cpu σε full load.Μιλάμε ότι θέλει κτηνάκι τροφοδοτικό ιδιαίτερα αν έχεις και άλλα ενεργοβόρα parts στο pc.Πάντως δείχνει πολύ ενδιαφέρον και με τιμή γύρω στα 60 ευρό στο εξωτερικό αξίζει μια δοκιμή.Φίλε σπαρτιάτη μπορείς να μου στείλεις με pm από που μπορώ να το αγοράσω αν αποφασίσω να το κάνω καμια δοκιμή.Μήπος ξέρεις αν η έκδοση για 64 κάνει και σε athlon xp?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spartiatis

Sorry

Ειμαι απο τον υπνο αδερφε !!

Οπος βρηκα το k/b ετσι αρχισα να γραφω...:p

αχχχ ποuτανα vodka....:p

20 σειρές greeklish σου ξέφυγαν, σε παρακαλώ να το διορθώσεις.
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spartiatis [Σήμερα, στις 06:52]

Photo mono to panel mporo na sas deikso alla den yparxei logos afou tora pou sas grafo (0830 proi) deixnei 24c.

H sandra tin idia stigmi leei.. 31.5c...

Lipon an deite auto to cooler na doulepsei xoris CPU (ston aera diladi) tha deite ksafnika na ginetai aspro apo ton pago.....

Einai ta gnosta tou peltier cooling paidia.

Eksalou ta test pou exei sto site einai ta palia pou itan gia to palio modelo giafto eksalou sas anaferei paliotero modelo AMD. ;)

katse na vro ena pio prosfato review me photos opou fenetai kai to neotero cooler (hotplate)apo COPPER kai oxi aluminum.

http://www.teschke.de/heatpipes/Neues/Komponenten/CPU_Kuhler/ActiveCool/activecool.html

kai edo sas deixnei i idia i activecool simperifora me P4 se burnin kai idle

http://www.activecool.com/products/specs1.html

Kai sas ksana ipenthimizo oti afta ta cooler irthan Ellada prin merikes meres kai kapoia review apo arxes Maiou einai me beta proion kai oxi afto to teliko.

Nas sas po kai kati allo..

Exete dosei merikoi pola lefta gia ta nera....pou to kako na doste kati akoma (arketa ligotera apo 100) gia ena neo proion pou isos na sas lisi ta xeria kai na sas apalinei apo ti fasaria tou watercooling ??

Mi mperdevoume to water me to peltier.

to nero stin ousia einai na pairnei tin thermotita apo ti cpu kai na prospathei na ti kratisei stin thermokrasia domatiou afou ekei vriskete eksalou to nero mas otan ksekinisei..sosta ?

To peltier omos tin katevazei alla oxi pio kato apo ambient afou to kovei to controller gia na min IDROSEI.

Opote vlepete pos otan eimai se domatio 25-27c ..exo sxedon ta idia temps kai se cpu (idle).

Put it this way...

Den stixizei kai tipota to rimadi (liga parapano apo ena waterblock)gia merikous pou psaxnontai na to dokimasoun.

makari omos na ypirxe kai mia mini ekdosi gia GPU kai chipset..hehehe

ego prosopika san xristis to exo eroteutei...

Ελα ρε φιλε σου εχω στειλει απο χθες και μηντμα και μαιλ και δεν μου εχεις απαντησει πουθενα σημερα ειμαι στην πολη σου παρε ενα τηλ.να τα πουμε.Με ενδιαφερει να το αγορασω αλλα κανει για τον δικο μου northy 3.2 στα 3.9?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spartiatis [Σήμερα, στις 08:52]

Photo mono to panel mporo na sas deikso alla den yparxei logos afou tora pou sas grafo (0830 proi) deixnei 24c.

H sandra tin idia stigmi leei.. 31.5c...

Lipon an deite auto to cooler na doulepsei xoris CPU (ston aera diladi) tha deite ksafnika na ginetai aspro apo ton pago.....

Einai ta gnosta tou peltier cooling paidia.

Eksalou ta test pou exei sto site einai ta palia pou itan gia to palio modelo giafto eksalou sas anaferei paliotero modelo AMD. ;)

katse na vro ena pio prosfato review me photos opou fenetai kai to neotero cooler (hotplate)apo COPPER kai oxi aluminum.

http://www.teschke.de/heatpipes/Neues/Komponenten/CPU_Kuhler/ActiveCool/activecool.html

kai edo sas deixnei i idia i activecool simperifora me P4 se burnin kai idle

http://www.activecool.com/products/specs1.html

Kai sas ksana ipenthimizo oti afta ta cooler irthan Ellada prin merikes meres kai kapoia review apo arxes Maiou einai me beta proion kai oxi afto to teliko.

Nas sas po kai kati allo..

Exete dosei merikoi pola lefta gia ta nera....pou to kako na doste kati akoma (arketa ligotera apo 100) gia ena neo proion pou isos na sas lisi ta xeria kai na sas apalinei apo ti fasaria tou watercooling ??

Mi mperdevoume to water me to peltier.

to nero stin ousia einai na pairnei tin thermotita apo ti cpu kai na prospathei na ti kratisei stin thermokrasia domatiou afou ekei vriskete eksalou to nero mas otan ksekinisei..sosta ?

To peltier omos tin katevazei alla oxi pio kato apo ambient afou to kovei to controller gia na min IDROSEI.

Opote vlepete pos otan eimai se domatio 25-27c ..exo sxedon ta idia temps kai se cpu (idle).

Put it this way...

Den stixizei kai tipota to rimadi (liga parapano apo ena waterblock)gia merikous pou psaxnontai na to dokimasoun.

makari omos na ypirxe kai mia mini ekdosi gia GPU kai chipset..hehehe

ego prosopika san xristis to exo eroteutei...

这个ne第一次回城不知道为什么,害怕mk?他们没有商店怕什么。而且人家都停止造步兵开始出火枪了,ne才开始出ht,明摆着告诉对手自己不想赢。这个ne第一次回城不知道为什么,害怕mk?他们没有商店怕什么。而且人家都停止造步兵开始出火枪了,ne才开始出ht,明摆着告诉对手自己不想赢。这个ne第一次回城不知道为什么,害怕mk?他们没有商店怕什么。而且人家都停止造步兵开始出火枪了,ne才开始出ht,明摆着告诉对手自己不想赢。这个ne第一次回城不知道为什么,害怕mk?他们没有商店怕什么。而且人家都停止造步兵开始出火枪了,ne才开始出ht,明摆着告诉对手自己不想赢。这个ne第一次回城不知道为什么,害怕mk?他们没有商店怕什么。而且人家都停止造步兵开始出火枪了,ne才开始出ht,明摆着告诉对手自己不想赢。

这个ne第一次回城不知道为什么,害怕mk?他们没有商店怕什么。而且人家都停止造步兵开始出火枪了,ne才开始出ht,明摆着告诉对手自己不想赢。这个ne第一次回城不知道为什么,害怕mk?他们没有商店怕什么。而且人家都停止造步兵开始出火枪了,ne才开始出ht,明摆着告诉对手自己不想赢。

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable [Σήμερα, στις 21:12]

lol, 12 ωρες μετα θα μπορουσε να εχει γινει ενα edit πιστευω

Μεγαλε προς θεου !!

Τη εχεις κολλισει με το ποστ??

Ρωτας ρε φιλε αν με ειδε το σπιτακι μου μεχρι πριν απο λιγο ?? η μηπος νομιζεις οτι δεν εχω αλλη δουλεια να κανω απ το να ειμαι κολλιμενος μπροστα το μονιτορ ??

Το ποστ αυτο μολις τωρα το ειδα..

Ελεος...

Στο κατω κατω ποιος θα το δει αυριο η μεθαυριο που θα εχει θαφτει το τοπικ με νεοτερα ??

Ειπαμε εκανα λαθος αλλα μη το κανουμε Κυπριακο ρε παιδια.......

να διορθοσω 20 γραμμες ποστ???........ελεος..

@ DarkSaga φιλε μου τιμες και απο που μονο απο πμ η το email που ανεφερα δινω....νασε καλα

@jdrogas Γιαννη ειπες οτι θα περασεις απο το μαγαζι του Γιωργου γιαυτο δεν απαντισα.

Εξαλου μπορεις να παρεις τον Γιωργο τηλεφωνο για Info...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΓιαγκΤ [Σήμερα, στις 21:03]

这个ne第一次回城不知道为什么,害怕mk?他们没有商店怕什么。而且人家都停止造步兵开始出火枪了,ne才开始出ht,明摆着告诉对手自己不想赢。这个ne第一次回城不知道为什么,害怕mk?他们没有商店怕什么。而且人家都停止造步兵开始出火枪了,ne才开始出ht,明摆着告诉对手自己不想赢。这个ne第一次回城不知道为什么,害怕mk?他们没有商店怕什么。而且人家都停止造步兵开始出火枪了,ne才开始出ht,明摆着告诉对手自己不想赢。这个ne第一次回城不知道为什么,害怕mk?他们没有商店怕什么。而且人家都停止造步兵开始出火枪了,ne才开始出ht,明摆着告诉对手自己不想赢。这个ne第一次回城不知道为什么,害怕mk?他们没有商店怕什么。而且人家都停止造步兵开始出火枪了,ne才开始出ht,明摆着告诉对手自己不想赢。

这个ne第一次回城不知道为什么,害怕mk?他们没有商店怕什么。而且人家都停止造步兵开始出火枪了,ne才开始出ht,明摆着告诉对手自己不想赢。这个ne第一次回城不知道为什么,害怕mk?他们没有商店怕什么。而且人家都停止造步兵开始出火枪了,ne才开始出ht,明摆着告诉对手自己不想赢。

?????

Δεν το καταλαβα αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.