Jump to content



Activecool AC4G-D....COOOOL !!!!


Spartiatis

Recommended Posts

Καταρχιν ο jdrogas ειναι πελατης του καταστηματος που εφερε τα activecool.

Ο ανθροπος πριν λιγο καιρο πηρε ολοκληρο σετ νερου (asetek) για των 3.2 του.

Λοιπον παιρνει το σετακι και μετα απο λιγο αρχισε αναγκαστικα τις αλλαγες (ψυγειο,μπλοκ κλπ)

για να κατεβασει κι΄αλλο τη θερμοκρασια η οποια δεν κετεβαινε.

Μιλησαμε μια μερα και του ειπα να δοκιμασει και το peltier αλλα με επιφιλαξει γιατι ΔΕΝ ειχα διαθεσιμο 3.2 να το δοκιμασω.

Αφου το δοκιμασε με πηρε ενα τηλεφωνο και μου ειπε τα ιδια που εγραψε και εδω.

Εγω βασικα του ζητησα να τα γραψει για να εχουμε μια πιο ολοκληρομενη εικονα του προιοντος.

Τωρα γιατι το υφος ειρωνιας μερικων εδω μεσα δεν το καταλαβαινω ειλικρινα...:confused:

Αν ειναι ετσι παιδια γιατι δεν απαγορευεται ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ της παρουσιασης (η προσωπικες διαφιμησης υλικου η εργασιας)να τελειωνουμε.

Η μηπος οι μισοι εδω μεσα δεν εχουν καποια σχεσι με μαγαζι και οταν τους δοθει η ευκαρια να προωθησουν ενα προιον δεν το κανουν ?

Δεν καταλαβα το κακο εαν μπορουμε να ειμαστε αντικειμενικοι...

..........................................................................................................

quote:

--------------------------------------------------------------------------------

Αρα ειναι θεμα φορτιου (watt) και οχι MHz

--------------------------------------------------------------------------------

"απο ποτε τα ΜΗΖ δεν ειναι φορτιο; "

Δηλαδι μου λες οτι εαν εχουμε δυο ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ επεξεργαστες στην ΙΔΙΑ συχνοτητα (3.5γιγα) οι οποιοι για να φτασουν εκει εχουν ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΤΑΣΗ κα FSB Εχουν την ιδια καταναλωση ?????......

Δευτερον...

Εγω το peltier αυτο το δουλεθω με ενα Levicom 420 (2-3 ετων μοντελο) και με τα πραγματα που αναφερω πιο πανω.

Και θελεις να μου πεις οτι το 150 η 180w θα φερει το τελος του κοσμου ??

ΕΔω οι περισοτεροι εδω μεσα εχουν απο 460βαττ και πανω και τροφοδοτικα πολυ ανωτερης ποιοτητας .

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

@ jdrogas

Γιάννη (ξεκινώντας φιλικά), θα επιμείνω στο "χαΐδεμα", σεβόμενος τη γνώμη σου, όχι για την κόντρα και μόνο. Γνώμη μου άλλωστε, όπως πολύ σωστά είπες. Στην ουσία, τελικά μάλλον διαφωνούμε στη διατύπωση και σε τίποτα παραπάνω. Βέβαια καθένας έχει τον τρόπο που γράφει και περιγράφει τα πράγματα. Θα ήθελα να δω «αυστηρότερη» κριτική, όχι για κανένα άλλο λόγο, παρά μόνο για να βλέπουμε τα πράγματα ακριβώς όπως είναι και να τα τοποθετούμε έτσι όπως πρέπει. Δεν είμαι αρνητικός σε τίποτα καινούργιο, και μακάρι το καινούργιο να είναι και καλύτερο από όσα είδαμε μέχρι τώρα.

φιλικά πάντα, και χωρίς καμία διάθεση για όλα όσα μου καταλόγισες.

Στο θέμα: αν δεν είχε τον ελεγκτή, πιστεύω πως θα βλέπαμε ακόμα καλύτερα νούμερα σε idle. Ο λόγος: το είπα και πιο πάνω. Ο Ρ4 σε τέτοια κατάσταση έχει ελάχιστη κατανάλωση, κάτι που σε amd έχουμε δει μόνο σε μερικές μητρικές και με πειραγμένα bios. Κάποια στιγμή δοκιμάσαμε ένα peltier, 80watt αν θυμάμαι καλά, σε ένα Ρ4, με νερό μάλιστα. Δοκιμή στα γρήγορα, χωρίς μόνωση, από όσα είχαμε διαβάσει δεν περιμέναμε και πολλά. Όταν άνοιξε, απλά σοκ. Θερμοκρασίες 10-15 βαθμούς κάτω από το περιβάλλων, μέσα στο καλοκαίρι. Το επόμενο σοκ ήρθε με φορτίο: το πράγμα 70αρησε για πλάκα σε δευτερόλεπτα, σε σημείο που να το κλείσουμε αμέσως, μια και το Ρ4 κλοκαριζε καλά και δεν ήταν για κάψιμο.

Γιατί η ιστορία; Γιατί το συγκεκριμένο προϊόν δεν είναι κάτι το εξωπραγματικό, που ήρθε να ανατρέψει δεδομένα και καταστάσεις. Είναι ένα μικρό peltier και μια ψήκτρα που δεν έχει να επιδείξει τίποτα, πράγματα που έχουμε δει εδώ και χρόνια, με μόνη διάφορα τον ελεγκτή, που σε απαλλάσσει από το φόβο της υγροποίησης και δίνει και κάποια έξτρα στην όλη συσκευασία. Τώρα, έχει σημασία να βλέπουμε χαμηλές θερμοκρασίες σε idle, αλλά να βράζει ο τόπος σε φορτίο; Μήπως είναι καλύτερα μια μεγάλη ψήκτρα; Τα watt παραμένουν, και το peltier επιβαρύνει την κατάσταση. Κι επειδή το προϊόν δεν είναι χθεσινό και έχει μια μικρή ιστορία και διανέμεται και με άλλο όνομα, ίσως θα έπρεπε να επανεξετάσουμε όλη του φιλοσοφία και τον τρόπο που δουλεύει και για ποιους προορίζεται.

Ίσως η πιο σωστή κουβέντα ακούστηκε λίγο πιο πάνω:

«πολυς αερας και αρκετος θορυβος, μεγαλο κουτι και 6 12αρηδες + 2 8αρηδες σε διαφορα σημεια, να μην κοροιδευομαστε κιολας αμα τους κατεβασω αρχιζει η ανοδος »

κι αυτό που μου κάνει εντύπωση, Spartiatis, είναι πως το αρχικό σου σχόλιο περί αντικατάστασης της υδροψηξης με το aerocool, μετά από όλα όσα ακούστηκαν, δεν ανασκευάστηκε.

Αλήθεια, εσύ τι σχέση έχεις με το κατάστημα από το οποίο ο jdrogas πήρε το σετ της asetek; Είναι δικό σου, είσαι απλά εργαζόμενος εκεί; Τι ακριβώς;

«@jdrogas Γιαννη ειπες οτι θα περασεις απο το μαγαζι του Γιωργου γιαυτο δεν απαντισα.

Εξαλου μπορεις να παρεις τον Γιωργο τηλεφωνο για Info...»

η αλήθεια είναι, πως κι εγώ δεν κατάλαβα το ύφος της ειρωνείας μερικών εδώ μέσα. Και πραγματικα χαίρομαι που βλέπω σε όλα όσα γράφεις, λέξεις όπως «διαφήμιση», «μαγαζί», φράσεις όπως «προώθηση προϊόντος» και αλλά τινά. Επειδή έχει ξανασυμβεί αυτό, τι αλήθεια νομίζεις ότι γίνεται εδώ; Αν σε ενδιαφέρει να κανείς κάτι τέτοιο, και μάλιστα δε φαίνεται να καταβάλεις κάποια προσπάθεια να το κρύψεις, γιατί δε στέλνεις (εσύ ή οποίος άλλος) ένα e-mail στο marketing@thelab.gr, να οργανώσουμε το πράγμα κανονικά, και όχι με thread που θα χαθούν μέσα στο forum; οι υπόλοιποι δηλαδή γιατί διάλεξαν αυτόν τον τρόπο προβολής των εταιρειών τους και προώθησης των προϊόντων τους, και δεν άνοιξαν καθένας το δικό τους thread, διαλαλώντας την πραμάτεια τους;

Τελειώνοντας (προς το παρόν), κάθε έννοια «αντικειμενικότητας» πάει περίπατο, από τη στιγμή που υπάρχει η προώθηση από πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45 [Σήμερα, στις 17:19]

@ jdrogas

Ο λόγος: το είπα και πιο πάνω. Ο Ρ4 σε τέτοια κατάσταση έχει ελάχιστη κατανάλωση, κάτι που σε amd έχουμε δει μόνο σε μερικές μητρικές και με πειραγμένα bios.

αυτό γίνεται γιατί όλα τα mobo για P4 υποστηρίζουν CPU disconnect function (η intel το ονομάζει αλλιώς) πράγμα που συμβαίνει σε ελάχιστες mobo για AMD.
Τελειώνοντας (προς το παρόν), κάθε έννοια «αντικειμενικότητας» πάει περίπατο, από τη στιγμή που υπάρχει η προώθηση από πίσω.
:T:
Link to comment
Share on other sites

Θα ελεγα να μην το κουρασουμε αλλο το θεμα, φαινεται οτι καποιοι δοκιμασαν το προιον και τους αρεσε, ειναι και χαμηλη η τιμη και αυτο τους προδιαθεσε να κανουν συμβιβασμους και να το δουν με θετικο ματι, μεχρι εδω ολα καλα.

Στο σημειο που εφτασε το πραγμα θα πρεπει να συμφωνησω με τον 38.45, παντως γενικα θα πρεπει να προσεχουμε τι λεμε γιατι μερικες φορες ειτε απο ενθουσιασμο ειτε απο ελαφροτητα (δεν θελω να αναφερω αλλο λογο) υπερβαλλουμε η λεμε ανακριβειες.

Με το προηγουμενο σχολιο μου ηθελα να τονισω οτι το γεγονος οτι εγω βλεπω χαμηλες θερμοκρασιες δεν σημαινει οτι εχω καλυτερη υδροψυξη απο τον Χ αλλα εχω παραπανω θορυβο :D , οσοι απο εμας εχουν δοκιμασει πολλα εχουν ηδη συμπερανει οτι το καλο απο το καλυτερο το χωριζουν 2-4 βαθμοι, τα υπολοιπα τα καθοριζουν οι υπολοιποι παραγοντες που επηρεαζουν το συστημα.

Ας αφησουμε τις κοντρες χωρις νοημα και ας προσπαθησουμε για κατι καλυτερο :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45 [Σήμερα, στις 15:19]

@ jdrogas

Γιάννη (ξεκινώντας φιλικά), θα επιμείνω στο "χαΐδεμα", σεβόμενος τη γνώμη σου, όχι για την κόντρα και μόνο. Γνώμη μου άλλωστε, όπως πολύ σωστά είπες. Στην ουσία, τελικά μάλλον διαφωνούμε στη διατύπωση και σε τίποτα παραπάνω. Βέβαια καθένας έχει τον τρόπο που γράφει και περιγράφει τα πράγματα. Θα ήθελα να δω «αυστηρότερη» κριτική, όχι για κανένα άλλο λόγο, παρά μόνο για να βλέπουμε τα πράγματα ακριβώς όπως είναι και να τα τοποθετούμε έτσι όπως πρέπει. Δεν είμαι αρνητικός σε τίποτα καινούργιο, και μακάρι το καινούργιο να είναι και καλύτερο από όσα είδαμε μέχρι τώρα.

φιλικά πάντα, και χωρίς καμία διάθεση για όλα όσα μου καταλόγισες.

Στο θέμα: αν δεν είχε τον ελεγκτή, πιστεύω πως θα βλέπαμε ακόμα καλύτερα νούμερα σε idle. Ο λόγος: το είπα και πιο πάνω. Ο Ρ4 σε τέτοια κατάσταση έχει ελάχιστη κατανάλωση, κάτι που σε amd έχουμε δει μόνο σε μερικές μητρικές και με πειραγμένα bios. Κάποια στιγμή δοκιμάσαμε ένα peltier, 80watt αν θυμάμαι καλά, σε ένα Ρ4, με νερό μάλιστα. Δοκιμή στα γρήγορα, χωρίς μόνωση, από όσα είχαμε διαβάσει δεν περιμέναμε και πολλά. Όταν άνοιξε, απλά σοκ. Θερμοκρασίες 10-15 βαθμούς κάτω από το περιβάλλων, μέσα στο καλοκαίρι. Το επόμενο σοκ ήρθε με φορτίο: το πράγμα 70αρησε για πλάκα σε δευτερόλεπτα, σε σημείο που να το κλείσουμε αμέσως, μια και το Ρ4 κλοκαριζε καλά και δεν ήταν για κάψιμο.

Γιατί η ιστορία; Γιατί το συγκεκριμένο προϊόν δεν είναι κάτι το εξωπραγματικό, που ήρθε να ανατρέψει δεδομένα και καταστάσεις. Είναι ένα μικρό peltier και μια ψήκτρα που δεν έχει να επιδείξει τίποτα, πράγματα που έχουμε δει εδώ και χρόνια, με μόνη διάφορα τον ελεγκτή, που σε απαλλάσσει από το φόβο της υγροποίησης και δίνει και κάποια έξτρα στην όλη συσκευασία. Τώρα, έχει σημασία να βλέπουμε χαμηλές θερμοκρασίες σε idle, αλλά να βράζει ο τόπος σε φορτίο; Μήπως είναι καλύτερα μια μεγάλη ψήκτρα; Τα watt παραμένουν, και το peltier επιβαρύνει την κατάσταση. Κι επειδή το προϊόν δεν είναι χθεσινό και έχει μια μικρή ιστορία και διανέμεται και με άλλο όνομα, ίσως θα έπρεπε να επανεξετάσουμε όλη του φιλοσοφία και τον τρόπο που δουλεύει και για ποιους προορίζεται.

Ίσως η πιο σωστή κουβέντα ακούστηκε λίγο πιο πάνω:

«πολυς αερας και αρκετος θορυβος, μεγαλο κουτι και 6 12αρηδες + 2 8αρηδες σε διαφορα σημεια, να μην κοροιδευομαστε κιολας αμα τους κατεβασω αρχιζει η ανοδος »

κι αυτό που μου κάνει εντύπωση, Spartiatis, είναι πως το αρχικό σου σχόλιο περί αντικατάστασης της υδροψηξης με το aerocool, μετά από όλα όσα ακούστηκαν, δεν ανασκευάστηκε.

Αλήθεια, εσύ τι σχέση έχεις με το κατάστημα από το οποίο ο jdrogas πήρε το σετ της asetek; Είναι δικό σου, είσαι απλά εργαζόμενος εκεί; Τι ακριβώς;

«@jdrogas Γιαννη ειπες οτι θα περασεις απο το μαγαζι του Γιωργου γιαυτο δεν απαντισα.

Εξαλου μπορεις να παρεις τον Γιωργο τηλεφωνο για Info...»

η αλήθεια είναι, πως κι εγώ δεν κατάλαβα το ύφος της ειρωνείας μερικών εδώ μέσα. Και πραγματικα χαίρομαι που βλέπω σε όλα όσα γράφεις, λέξεις όπως «διαφήμιση», «μαγαζί», φράσεις όπως «προώθηση προϊόντος» και αλλά τινά. Επειδή έχει ξανασυμβεί αυτό, τι αλήθεια νομίζεις ότι γίνεται εδώ; Αν σε ενδιαφέρει να κανείς κάτι τέτοιο, και μάλιστα δε φαίνεται να καταβάλεις κάποια προσπάθεια να το κρύψεις, γιατί δε στέλνεις (εσύ ή οποίος άλλος) ένα e-mail στο marketing@thelab.gr, να οργανώσουμε το πράγμα κανονικά, και όχι με thread που θα χαθούν μέσα στο forum; οι υπόλοιποι δηλαδή γιατί διάλεξαν αυτόν τον τρόπο προβολής των εταιρειών τους και προώθησης των προϊόντων τους, και δεν άνοιξαν καθένας το δικό τους thread, διαλαλώντας την πραμάτεια τους;

Τελειώνοντας (προς το παρόν), κάθε έννοια «αντικειμενικότητας» πάει περίπατο, από τη στιγμή που υπάρχει η προώθηση από πίσω.

Αφου λοιπον το πραγμα εφτασε εδω και θελεις προφανως βιογραφικο και αναλυση για το τι ειμαι και ποιος ειμαι θα σου τα εξηγησω αν και δεν ειμαι υποχρεωμενος να το κανω..Λοιπον εμενα η δουλεια μου ειναι υπευθυνος πωλησεων σε μια εταιρια τροφιμων οποτε οπως καταλαβαινεις ταξιδευω αρκετα μενω στην καλαματα και καθε εβδομαδα περναω (λογω της δουλειας μου παντα) απο την σπαρτη οπου εκει υπαρχει ενα μαγαζι που ασχολειται με το γνωστο αθλημα των pc.Μια μερα λοιπον που εψαχνα ενα κουτακι casetek απο το χακ μου ειπε ο υπευθυνος για να μην πληρωσω πολλα μεταφορικα πως εχει καποιον συνεργατη στη σπαρτη απο οπου περναω κι ετσι ξεκιναει η γνωριμια μου με τα παιδια του εν λογω καταστηματος (το γιωργο που γραφεις και τον σπαρτιατη).Τιποτα παραπανω απο πελατειακη σχεση δεν υπαρχει εκτος απο το οτι ανταλλασουμε αποψεις για την κοινη μας τρελλα.Οπως ειδες δεν ειχα κατι να κρυψω γι αυτο και τον ρωτησα αν θα ειναι στο μαγαζι για να περασω.Οπως ετσι κι εγινε περασα συζητησαμε για το προιον το αγορασα κι εφυγα.Την επομενη αφου ειδα τα αποτελεσματα κι αφου ο ιδιος ο σπαρτιατης μου ειχε πει δοκιμασε το με τον δικο σου επεξεργαστη για να δεις τι κανει του τηλεφωνησα στο μαγαζι και πετυχα τον σπαρτιατη εκει και του ειπα τις εντυπωσεις μου και συμφωνησαμε οτι δεν μπορει να ανταπεξελθει στις απαιτησεις του δικου μου επεξεργαστη.Αυτο εγινε ολο κι ολο δεν βλεπω που μπορει να υπαρξει δολος κυριε δικαστη που στηθηκα σε ενα σκαμνι γιατι ειπα δυο λογια για ενα προιον.Αποδειξη δε οτι για μενα δεν κανει ειναι οτι χθες κιολας βρηκα την ευκαιρια και εκανα καποιες αλλαγες στην υδροψυξη μου ρακορ λαστιχα κλπ. δευτερη αποδειξη οτι σημερα τηλεφωνησα στον μιχαλη (eleven) για να του πω οτι εκανα καποιες αλλαγες και ειδα βελτιωση.Και για να μην εχεις αλλες υποψιες οταν παιρνεις ενα προιον για να το προωθησεις η να το διαφημισεις η να το τεσταρεις και να δειξεις τα αποτελεσματα ΔΕΝ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΔΩΡΟ εγω σε πληροφορω το πληρωσα κανονικοτατα στην τιμη λιανικης χωρις να εχω καμια ιδιαιτερη μεταχειριση απο τα καταστημα και για του λογου το αληθες σου επισυναπτω και την φωτο της αποδειξης.

post-870-1416071141,418_thumb.jpg

post-870-1416071141,418_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη ΔΕΝ ηταν αναγκη να το κανεις αυτο.

Αφου ξερουμε καλα οτι υπαρχουν ατομα εδω μεσα που ειναι απο υπαληλοι καποιον καταστηματων η ακομα και ιδιοκτητες και ποτε δεν τους εγινε ανακριση για το ποιοι ειναι και ας εχουν κανει και αυτοι τα μινι review προιοντων που εχουν στα μαγαζια τους.

Ειτε οι ιδιοι ειτε μεσω καποιου αλλου χρηστη.

Ουτε και εγω λοιπον ειμαι υπαλληλος του μαγαζιου απλος ειμαι τεχνικος συνεργατης (part time) kai στεινω μερικα απο τα P.C του και κανω τα case mods (windows,fan holes,cable organizing κλπ.).

Το cooler kai ta HTPC cases που εδειξα προσφατα τα εχω ΠΛΗΡΩΣΕΙ με μια μικρη εκπτωση λογο συνεργασιας και ο λογος που τα προβαλω ειναι γιατη μου αρεσαν εμενα προσωπικα.

Τωρα προς τη το υφος το πονηρο και αμφιβολο ακομα δεν εχω καταλαβει εκτος αν υπαρχουν συμφεροντα.

Να κανω μια ερωτηση σε ολους ???

Οταν ενας χρηστης του φορουμ γραψει για ενα νεο προιον που ειτε αγορασε ειτε δοκιμασε και αναφερει ΑΠΟ ΠΟΥ και ΠΟΣΟ....θελετε να μου πειτε οτι αυτο ΔΕΝ ειναι διαφιμιση ????

Ελατε παιδια ας μη γελειομαστε...........πεστε οτι εχετε αλλο λογο που με κοντραρετε να τελειωνουμε....

Δεν ηθελα να το αναφερω αλλα με αναγκασατε.

Λοιπον... οταν ο φιλος hypro που ειναι και Admin εκανε ενα poll που στην ουσια ηταν μια ερευνα αγορας για ενα προιον τυπου ram booster απο το οποιο σιγουρα θα εβγαζε καποια χρηματα οπος και η περιπτωση των BH-6 που παλι θα βγαλει απο εργασια τοτε γιατι μιλαμε ρε παιδια ??

Αυτα δεν ειναι ειναι διαφιμηση ??

Ειμαι σιγουρος οτι αρκετοι το καταλαβαν αλλα δεν μιλησαν λογο status του Γιωργουκαι μερικοι λογο πελατιακης σχεσις.

Τωρα προς Θεου να μην το παρετε στραβα...ΔΕΝ εχω κατι προσωπικο με το παιδι(ισα ισα και για μενα ειχε σωσει μια καρτα γραφικων) αλλα πολλοι ξερουμε οτι εχει μαγαζι και οτι μεχρι προσφατα ηταν τεχνικος συνεργατης τοy HAC οπος και εγω του MULTISHOP αλλα δεν το θεωρισα αναγκη να συζητηθει μεχρι τωρα που με κολατε στον τοιχο.

ΜΙα προταση...

Η ολοι η κανενας !!

Δικο σας το BOARD και μονο εσεις μπορειτε να αποφασησετε....

Link to comment
Share on other sites

Ναι μόνο που ΌΛΟΙ ξέρουμε τι είναι ο Γιώργος και ΟΛΟΙ ξέρουμε ποιος είναι ο Στράτος. Εσύ όμως ποτέ δεν αναφέρθηκες στη σχέση που έχεις με το συγκεκριμένο κατάστημα. Στην τελική αλλιώς δέχεται τα "inputs" ο αναγνώστης όταν ξέρει ότι υπάρχει το ενδεχόμενο κίνητρο κέρδους στη μέση και αλλιώς όταν ο reviewer είναι πραγματικά αντικειμενικός. Εν προκειμένω αν το προιόν στο οποίο αναφερόσουν πριν ήταν τελείως gtp τι θα έκανες;

α) Θα ανέφερες τα πραγματικά του αποτελέσματα;

β) Θα πείραζες λίγο τα αποτελέσματα;

γ) Δε θα μίλαγες καθόλου για αυτό;

Δεν ξέρω τι ανάμεσα στο β και στο γ θα επέλεγες αλλά σίγουρα το α δε νομίζω να το έκανες Και γω δούλευα σε μαγαζί για 1 μήνα (ύστερα βαρέθηκα και έφυγα) και για εκείνο το διάστημα και εδώ και σε άλλα fora πρόσεχα πάρα πολύ τις εκφράσεις μου και το τι έλεγα μόνο και μόνο για να μη θεωρηθεί ότι κάνω κατάχρηση της φιλοξενίας των webmasters

Και εν τέλει ναι πιστέυω ότι όσοι έχουν υπαλληλικές σχέσεις με μαγαζιά ΔΕΝ δικαιούνται να κάνουν reviews. Είναι σαν να αναθέτουμε στο λογιστή μιας εταιρίας να μας εκφέρει άποψη για την χρηματοοικονομική κατάσταση της εταιρίας. Η άποψη του δε μπορεί να ληφθεί ουσιαστικά υπόψιν και γι'αυτό(μεταξύ άλλων λόγων) έχουμε τους ορκωτούς λογιστές

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LL_NEO [Σήμερα, στις 12:26]

Ναι μόνο που ΌΛΟΙ ξέρουμε τι είναι ο Γιώργος και ΟΛΟΙ ξέρουμε ποιος είναι ο Στράτος. Εσύ όμως ποτέ δεν αναφέρθηκες στη σχέση που έχεις με το συγκεκριμένο κατάστημα. Στην τελική αλλιώς δέχεται τα "inputs" ο αναγνώστης όταν ξέρει ότι υπάρχει το ενδεχόμενο κίνητρο κέρδους στη μέση και αλλιώς όταν ο reviewer είναι πραγματικά αντικειμενικός. Εν προκειμένω αν το προιόν στο οποίο αναφερόσουν πριν ήταν τελείως gtp τι θα έκανες;

α) Θα ανέφερες τα πραγματικά του αποτελέσματα;

β) Θα πείραζες λίγο τα αποτελέσματα;

γ) Δε θα μίλαγες καθόλου για αυτό;

Δεν ξέρω τι ανάμεσα στο β και στο γ θα επέλεγες αλλά σίγουρα το α δε νομίζω να το έκανες Και γω δούλευα σε μαγαζί για 1 μήνα (ύστερα βαρέθηκα και έφυγα) και για εκείνο το διάστημα και εδώ και σε άλλα fora πρόσεχα πάρα πολύ τις εκφράσεις μου και το τι έλεγα μόνο και μόνο για να μη θεωρηθεί ότι κάνω κατάχρηση της φιλοξενίας των webmasters

Και εν τέλει ναι πιστέυω ότι όσοι έχουν υπαλληλικές σχέσεις με μαγαζιά ΔΕΝ δικαιούνται να κάνουν reviews. Είναι σαν να αναθέτουμε στο λογιστή μιας εταιρίας να μας εκφέρει άποψη για την χρηματοοικονομική κατάσταση της εταιρίας. Η άποψη του δε μπορεί να ληφθεί ουσιαστικά υπόψιν και γι'αυτό(μεταξύ άλλων λόγων) έχουμε τους ορκωτούς λογιστές

Νομιζω οτι πεφτω στο α) αφου επεμενα να κανει ποστ ο Γιαννης τα αποτελεσματα του.

δευτερον δε βλεπω τον λογο να παραπλανισω καποιον/καποια αφου το φορουμ εδω ειναι και μπορει οποτε θελει να γραψει το κακο η καλο αρα στην ουσια ζιμια στον εαυτο μου θα εκανα η στο προιον το ιδιο.

Τωρα για το ΠΟΙΟΣ ειναι ο καθενας δυστηχος ΠΟΤΕ δεν μπορεις να ξερεις και ακομα χειροτερα ΔΕΝ μπορει κανεις να ξερει ΑΝ ειναι αληθεια κατι που θα πει καποιος για των εαυτο του...σωστα ??

Αρα με αυτα που στην ουσια μου λες....ΚΑΝΕΝΑΣ δεν θα επερεπε να κανει review εδω μεσα αφου ειτε εχει σχεσι με καποια συμφεροντα η δεν ξερουμε ποιος ειναι τελικα.....

Οπος καταλαβες....δεν βγαινει ακρη σε ενα τετοιο θεμα

Και θα προτιμουσα να τελειωνει το δικαστηριο ρε παιδια.....δεν υπαρχει οφελος να συνεχισει.

και για να μην εχουμε συνεχεια μπορειτε ακομα και ΔΕΛΕΤΕ ολο το ΤΟΠΙΚ αν το θεωρειτε ζιμια η απατη....τι αλλα να πω..

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευο spartiati οτι πηροβολησε μονος σου. κανενας δεν σου μιλησε ειρωνικα για να κανεις τετοιο θεμα. ο 38.45 σου ειπε ενα πραγμα απο τα λεγομενα σου. "για την αντικατασταση του νερου με αυτο" αυτο ολο. πιστευο οτι εσυ το τραβας το θεμα τοσο πολυ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LL_NEO [Σήμερα, στις 10:26]

Ναι μόνο που ΌΛΟΙ ξέρουμε τι είναι ο Γιώργος και ΟΛΟΙ ξέρουμε ποιος είναι ο Στράτος. Εσύ όμως ποτέ δεν αναφέρθηκες στη σχέση που έχεις με το συγκεκριμένο κατάστημα. Στην τελική αλλιώς δέχεται τα "inputs" ο αναγνώστης όταν ξέρει ότι υπάρχει το ενδεχόμενο κίνητρο κέρδους στη μέση και αλλιώς όταν ο reviewer είναι πραγματικά αντικειμενικός.

Και εν τέλει ναι πιστέυω ότι όσοι έχουν υπαλληλικές σχέσεις με μαγαζιά ΔΕΝ δικαιούνται να κάνουν reviews. Είναι σαν να αναθέτουμε στο λογιστή μιας εταιρίας να μας εκφέρει άποψη για την χρηματοοικονομική κατάσταση της εταιρίας. Η άποψη του δε μπορεί να ληφθεί ουσιαστικά υπόψιν και γι'αυτό(μεταξύ άλλων λόγων) έχουμε τους ορκωτούς λογιστές

Δεν θα συμφωνησω μαζι σου, δεν ξερουμε ολοι τι ειναι ο Γιωργος και σιγουρα δεν ξερουμε ολοι ποιος ειναι ο Στρατος ;)

Θα ελεγα οτι οσοι εχουν σχεσεις με μαγαζια μπορουν να κανουν reviews αρκει να δηλωνουν ταυτοχρονα και την σχεση τους αυτη, το ΔΕΝ δικαιουνται δεν οφελει γιατι πρωτον δεν τηρειται και δευτερον το thelab ειναι γεματο απο τετοια :D αλλωστε ειναι φανερο οτι μονο απο μαγαζια μπορουμε να εχουμε την ευκαιρια να δουμε ΟΛΑ τα προιοντα :T:

Εγω για παραδειγμα εχω δηλωσει οτι ειχα μαγαζι και πιθανοτατα θα εχω ξανα σε μερικους μηνες αλλα και τωρα κανω την ιδια δουλεια απο το σπιτι που λενε, αυτο μου δινει την δυνατοτητα να βλεπω πολλα προιοντα και συχνα να κανω συγκρισεις :clap:

Για παραδειγμα συντομα θα εχω στην διαθεση μου τις ATI X800XT & NVIDIA 6800 ULTRA και οπωσδηποτε δεν θα αφησω την ευκαιρια για δοκιμες να παει χαμενη;)

Λεω λοιπον ξανα οτι δεν οφελει να το τραβαμε το θεμα παραπανω, αν συμφωνουν και οι υπευθυνοι του thelab να τηρησουμε τουλαχιστον αυτο που προανεφερα, οποιος θελει να κανει review να δηλωνει ταυτοχρονα και την οποιαδηποτε σχεση του με το προιον:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από zyx [Σήμερα, στις 13:09]

εγω πιστευο spartiati οτι πηροβολησε μονος σου. κανενας δεν σου μιλησε ειρωνικα για να κανεις τετοιο θεμα. ο 38.45 σου ειπε ενα πραγμα απο τα λεγομενα σου. "για την αντικατασταση του νερου με αυτο" αυτο ολο. πιστευο οτι εσυ το τραβας το θεμα τοσο πολυ

Λαθος φιλαρακο...

ναι μεν μιλησα με ενθουσιασμο για το προιον αλλα.....ειπα

" Εχετε δώσει μερικοί πολλά λεφτά για τα νερά..που το κακό να δώστε κάτι ακόμα (αρκετά λιγότερα από 100) για ένα νέο προιόν που ίσως να σας λύσει τα χέρια και να σας απαλύνει από την φασαρία του watercooling??"

και η λεξει κλειδι....ΙΣΩΣ..

και το θεμα δεν το τραβηξα εγω φιλε μου...

Αλλα οπος ειπα πιο πανω......προτιμω να λυξει το θεμα και βλεπω ακομα να με σπρωχνουν......

@ Ταραμας

Πολυ σωστως !!!!!!!!!:T:

και με την προταση σου συμφωνω απολυτα αλλωστε δεν εχουμε και τιποτα να κρυψουμε..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spartiatis [Σήμερα, στις 11:41]

Γιαννη ΔΕΝ ηταν αναγκη να το κανεις αυτο.

Αφου ξερουμε καλα οτι υπαρχουν ατομα εδω μεσα που ειναι απο υπαληλοι καποιον καταστηματων η ακομα και ιδιοκτητες και ποτε δεν τους εγινε ανακριση για το ποιοι ειναι και ας εχουν κανει και αυτοι τα μινι review προιοντων που εχουν στα μαγαζια τους.

Ειτε οι ιδιοι ειτε μεσω καποιου αλλου χρηστη.

Σε ποιους αναφέρεσαι? το μόνο που μπορώ να φέρω στο μυαλό μου είναι τον Κ. Vagouridi αλλά αν κάνεις μια έρευνα θα δεις ότι τα προϊόντα που παρουσιάζει όχι μόνο δε τα χαδεύει αλλά ίσα ίσα μερικές φορές υπερβάλει με τα ψεγάδια που έχουν και πολλές φορές τα αδικεί, έχει σκοπό περισσότερο ενημερωτικό παρά κριτικό, και ποτέ μα ποτέ σε παρουσίαση του δεν έχει γράψει .
Αρχική απάντηση από Spartiatis

Για λεπτομερειες ποσο και απο που μπορειτε να μου στειλετε Pm η email sto greekrage@hotmail.com

Αν αναφέρεσαι πάλι στο Strato δεν έχω δει ποτέ mini review μέσα στο forum, και ότι review έχει γίνει από προίον του μαγαζιού έχει γίνει από τους ιδιοκτήτες του ίδιου του Lab, όπως και οφείλει να γίνει
Τωρα προς τη το υφος το πονηρο και αμφιβολο ακομα δεν εχω καταλαβει εκτος αν υπαρχουν συμφεροντα.

Υπάρχουν συμφέροντα, τα συμφέροντα των χρηστών αυτού του forum

Να κανω μια ερωτηση σε ολους ???

Οταν ενας χρηστης του φορουμ γραψει για ενα νεο προιον που ειτε αγορασε ειτε δοκιμασε και αναφερει ΑΠΟ ΠΟΥ και ΠΟΣΟ....θελετε να μου πειτε οτι αυτο ΔΕΝ ειναι διαφιμιση ????

'Oχι δεν είναι

Λοιπον... οταν ο φιλος hypro που ειναι και Admin εκανε ενα poll που στην ουσια ηταν μια ερευνα αγορας για ενα προιον τυπου ram booster απο το οποιο σιγουρα θα εβγαζε καποια χρηματα οπος και η περιπτωση των BH-6 που παλι θα βγαλει απο εργασια τοτε γιατι μιλαμε ρε παιδια ??

Αυτα δεν ειναι ειναι διαφιμηση ??

Ειμαι σιγουρος οτι αρκετοι το καταλαβαν αλλα δεν μιλησαν λογο status του Γιωργουκαι μερικοι λογο πελατιακης σχεσις.

Πιστέυω να καταλαβαίνεις ότι το προίον δε είναι commercial και δε διατίθεται στο ευρύ κοινό από διανομέα κλπ, αλλά είναι η προσπάθεια ενός χρήστη να προσφέρει κάτι διαφορετικό, και ρισκάροντας με τις ίδιες του τις οικονομίες, που στο κάτω κάτω και αυτό το προιόν όταν θα είναι διαθέσιμο θα κριθεί όπως τα εμπορικά προϊόντα. Δε χρειαζόταν κάν να δοθούν εξηγήσεις γι αυτό, απλά έγινε για να μη σου δημιουργηθεί η εντύπωση ότι γίνονται υπεκφυγές.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια (αντε καλα κι εγω παιδι ειμαι στα 42:jump: ) νομιζω τα ειπαμε ολα, και σχετικα με το non commercial εχω επιφυλαξεις ;) ομως τι να πω κι'εγω διαφημισα του σκοτωμου το κουτι που εφτιαξα....."και τι καλο που ειναι" "και τι ροη αερα" κλπ κλπ αλλα παραγγελιες δεν δεχομαι :jump: μην τολμησει κανεις, 3 μηνες μου βγηκε η πιστη να το τελειωσω και ακομη νοιωθω οτι κατι του λειπει, οποτε δεν το ξανακανω :bye:

Link to comment
Share on other sites

Λιγα πραγματα και απο μενα διοτι καπου ειδα να χανετε η μπαλλα και αναφερετε το ονομα μου.

Πρωτα απο ολα η γνωμη μου ειναι ιδια με αυτην του ζαχου και του .38 .45 για το θεμα με το πελτιερ.....δεν πιστευω οτι μπορει να κανει δουλεια οχι τουλαχιστον με τα σημερινα watt των επεξεργαστων και ποσο μαλιστα να χτυπησει ενα καλοστημενο "νερο"

Αυτο που με πειραξε , η ατακα κοιταχτε τι παραλαβα και απο κατω η υποστηριξη καποιου αλλου , βρωμαει στημενο ρε παιδια.Μπορει να εχει καθε καλη κινηση , και αυτο πιστευω αλλα ισως καποιοι να το παρεξηγησουν.

Οσο για τον Γιωργο aka hipro και τις τελευταιες κινησεις του που ισως καποιοιυς πειραξαν , εαν καποιος μπορει να βρει και αυτος 12000 ΒΗ-6 και να τα κολησει μετα σε αλλη μνημη μεγεια του με χαρα ας το κανει , αλλα μονο τον γιωργο ειδα να το κανει .......Αιχμες του στυλ δες τις παιρνει σε καθε μοντ και το εκεμταλευετε για μενα ειναι τουλαχιστον ακυρες , μπορειτε να κανετε οτι κανει , ε τοτε καντε το και σταμητηστε να τον κατηγορειτε.Στο κατω κατω της γραφης κανεις δεν το υποχρεωνει να μονταρει την μητρικη μας και την παμε σε αυτον γιατι ξερουμε οτι κανει καλη δουλεια.Δεν ειδα κανεναν να παραπονιετε στην φερραρι γιατι εχει το καλυτερο αυτοκινητο στον κοσμο και οτι το χρεωνει ακριβα.....Και επειδη εχω γνωσρισει τον Γιωργο απο κοντα δεν ειναι ανθρωπος που θα περιμενει να ζησει απο 4 μονταρισματα την ημερα , και απο 2 burnin σε μνημες , μαλλον χατιρι μας κανει με ζητωντας ενα αναλογο αντιτιμο διοτι πολυ απλα χαλαει ωρα απο την δουλεια του για να ασχοληθει με την κωλο ασους μου.Και σε τελικη δε μου πεφτει λογος για τον γιωργη και ζητω συγγωμη απο τον ιδιο εαν εκανα η ειπα κατι που τον πειραξε...

Αλλο κεφαλαιο , το hac ενα μαγαζι με συγκεκριμενο κοινο και μαλλον μονοπωλιο στην ελλαδα .....Αναφερομαστε στον Στρατο θαρρεις και ειναι το κακο προβατο , προσωπικα οσες φορες του τηλεφωνησα και χρειαστηκα την βοηθεια του ηταν εκει και μαλιστα παρα πολυ ευγενικος.Οι ανθρωποι κανουν καποιες κινησεις ωστε να εξελιξουν τα μαγαζι τους και να το πρωοθησουν , κανενας δεν μπορει να τους κατηγορησει για αυτο μα κανενας.....Εχουν ακουστει πολλα για το rma τους , αυτο το κομματι δεν το ξερω οποτε εκει μπορειτε να πειτε οτι θελετε και σαφως να ειστε προετοιμασμενοι να δεχτειτε την κριτικη ολων που εχουν εμπειρια πανω στο θεμα.Και ποτε μην ξεχναμε την λεπτη γραμμη ισορροπιας ενος μαγαζατορα ο οποιος μπαινει σε ενα φορουμ και βλεπει τι γινετε προτεινει την γνωμη του και και....Ποτε δεν ειδα τον στρατο να μπαινει και να λεει να οριστε το νεο μας προιον το οποιο το δοκιμασε αυτος....Ουτε εκαναν οτι εκαναν ακατανομαστοι με μαγαζια στην θεσσαλονικη να μπαινουν να βλεπουν και να εκμεταλευονται καταστασεις....Ο στρατος ειχε τα @@ να πει Στρατος , χακ ε εως εκει.....

Τελος οσο αναφορα το σκατοονομα μου και τι σχεσεις εχω με μαγαζια και ιστοριες για αρκουδες ( μιας που μια ειμαι εγω ).Ειναι αληθεια οτι τον τελευταιο καιρο δουλευω σε ενα καταστημα στην θεσσαλονικη , ειναι αληθεια οτι μαλλον θα ανοιξω δικο μου μαγαζι ειναι αληθεια οτι ειμαι αρκουδα.Μα ποτε μα ποτε δεν παρουσιασα review με αποταιρο σκοπο την πωληση συγκεκριμενων μνημων , μητρικων η οτιδηποτε.Και την τελικη στα @@ μου εαν θα πουλησω μεσα στο φορουμ την ταδε μητρικη ....Παντοτε μα παντοτε καποια πραγματα τα τεσταρα ωστε να δω τι κανουν για την παρτυ μου η για την παρεα μου.Απο την γ@μημενη την καλη μου διαθεση ηθελα να πω και σε αλλα παιδια τι παιζετε μπας και προλαβουμε καμια λαθος αγορα μπας και .......εαν αυτο ειναι κακο και οντως φαινεται σαν κακο τι να κανουμε , καποιοι κρινουν με τις λαθος προθεσεις......Οσες φορες παινεψα καποιο προιον αλλες τοσες εθαψα αλλα υλικα .....και σαφως οταν λεω κατι στραβο η καλο για ενα προιον ειμαι ετοιμος να δεχτω και τις κρισεις των αλλων......αυτο δεν με πειραζει ξερω τις συνεπειες..Και εαν ποτε εγραψα το ονομα του μαγαζιου που προμηθευομαι το κανα απο σεβασμο και μονο στον φιλο που το εχει διοτι το να μου δωσει μια σακουλα μνημες να δοκιμασω για να δω ποιες θα κρατησω για την παρτυ μου δεν ειναι κατι που το κανουν ολοι.....Αυτα...

Φιλικα και με σεβασμο σε ολα τα προσωπα που εθιξα

Παρης , αρκουδα......

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Πάρη έχω εδώ στην Καλαμάτα ένα γνωστό μου γύφτο, που του ψόφησε η Αρκούδα. Μήπως ενδιαφέρεσαι :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Μην κάθεσαι και δίνεις σημασία σε κάτι τέτοια ρε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LL_NEO

Ρε συ Πάρη έχω εδώ στην Καλαμάτα ένα γνωστό μου γύφτο, που του ψόφησε η Αρκούδα. Μήπως ενδιαφέρεσαι :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Πες μου μερακαματο , και το συζηταμε ειδικα τωρα που εχω αδεια.....

Link to comment
Share on other sites

DELETE!!!!!!!!!!!!!! THE ****IN TOPIC FOR ****S SAKE!!!!!

ακου στημενο το το τοπικ......μπαβο παιδια......και εις ανωτερα....

Στο τελος μηπος πειτε οτι ειμαι και υπαλληλος της activecool..........???

DELETE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

@ jdrogas

!! τι είναι όλα αυτά; με έχεις παρεξηγήσει, δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο, αλλά με στεναχωρεί ιδιαίτερα ότι δε βλέπω τον τρόπο που θα μπορούσε να λυθεί αυτή η παρεξήγηση. Θα προσπαθήσω όμως.

Από όσα έγραψα παραπάνω, μόνο η 1η παράγραφος ήταν απάντηση προς εσένα «Γιάννη (ξεκινώντας φιλικά), . χωρίς καμία διάθεση για όλα όσα μου καταλόγισες.»

Δεν με ενδιαφέρει το βιογραφικό σου, η προσωπική σου ζωή, η σχέση σου με το κατάστημα η οποία φαίνεται ξεκάθαρα ότι είναι πελατειακή, δε με ενδιαφέρει αν σου το έκαναν Δώρο ή το πλήρωσες, όχι μόνο αυτό αλλά και όλα όσα πήρες από αυτό κατάστημα αλλά και από αλλά καταστήματα. Δε σε έστησε κανένας σε κανένα σκαμνί, δε σου καταλόγισε κανένας κανένα δόλο, δεν υπήρχε λόγος όχι μόνο για την εξιστόρηση της αγοράς και για την επισύναψη της απόδειξης (και ο Spartiatis έχει δίκιο σε αυτό) και δεν πιστεύω οτιδήποτε άσχημο για σένα..

Στο quote που έκανα υπήρχε το όνομα σου μέσα, δεν υπονόησα όμως κάτι για σένα. υπήρχε η λέξη «μαγαζί» γι αυτό και χρησιμοποίησα αυτή τη φράση.

Ελπίζω να ήμουν ξεκάθαρος, να τελειώσει η ιστορία εδώ (όπως ζήτησες πολύ πριν), γιατί ειλικρινά δεν βλέπω το λόγο για τον οποίο απαντάς έτσι. Μου χάρισες πολλά κοσμητικά επίθετα στα οποία δεν απάντησα, απόδειξη ότι δεν έχω κάτι μαζί σου, θεωρώντας την όλη ιστορία μια παρεξήγηση.

@ Spartiatis

«" Εχετε δώσει μερικοί πολλά λεφτά για τα νερά..που το κακό να δώστε κάτι ακόμα (αρκετά λιγότερα από 100) για ένα νέο προιόν που ίσως να σας λύσει τα χέρια και να σας απαλύνει από την φασαρία του watercooling??"»

πάνω στον ενθουσιασμό σου κανείς μια προτροπή για αγορά που ΙΣΩΣ αποτελεί και λύση;

«πεστε οτι εχετε αλλο λογο που με κοντραρετε να τελειωνουμε....»

κόντρα; Καμία. Αν θεωρείς ότι υπάρχει λόγος, ήμαστε εδώ για να τον κουβεντιάσουμε.

«Αφου ξέρουμε καλα οτι υπαρχουν ατομα εδω μεσα που είναι απο υπαληλοι καποιον καταστηματων η ακομα και ιδιοκτητες και ποτε δεν τους εγινε ανακριση για το ποιοι είναι και ας εχουν κανει και αυτοι τα μινι review προιοντων που εχουν στα μαγαζια τους.

Ειτε οι ιδιοι ειτε μεσω καποιου αλλου χρηστη..»

αφού λοιπόν τους ξέρεις, γιατί να μην τους κατονομάσεις, προσβάλλοντας την αξιοπιστία τους, ώστε να ξέρουμε με ποιους έχουμε να κάνουμε, αντί να χρησιμοποιείς γενικότητες και υπονοούμενα; Δεν υπάρχει ομορφότερο πράγμα από την απόδειξη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.