Jump to content



DDR Maximizer.....Να το φτιάξω???


hipro5

Recommended Posts

  • Replies 537
  • Created
  • Last Reply

Περιμενα την μερα που θα το μονταριζες για να ποσταρω...και βουαλα!πολυ σοβαρη προσπαθεια γιωργο και απο οτι δειχνει επιτυχημενη δουλεια...μακαρι να ειχαμε και αλλα τετοια δειγματα δουλειας απο παλικαρια που να μη μενουν στη κορεα.αμερικη κλπ....ως γνωστων γουσταρουμε τα ελληνικα προιοντα;) ,οχι επειδη ειμαστε κολλημενοι ελληναρες του κωλου,αλλα επειδη βλεπουμε δυναμικη και θεληση για το μελλον σα συνολο γενικοτερα....εγω προσωπικα να σου δωσω μια epox nf2 που εχω να δεις τι ψαρια πιανει εκει.αγοραζω και εγω ενα οπως και να εχει παντος....θελω να ανοιξω κανα vote για το ποιος μπορει να ρουφιανευει εδω μεσα με διαφορα πιθανα ονοματα αλλα...αστο να παει στο διαολο,καθενας ειναι υπευθυνος για τις πραξεις του.δικαιολογιες δεν χωρουν...

τεσπα μπραβο και παλι.το κυκλωμα το σχεδιασες πανω σε εκεινο το προγραμματακι που μου χες δειξει?? αν ναι χαρα στο κουραγιο σου....

ααα,3.5 βολευει παντος...ετσι απο την εμπειρια σου ενα bh6 με χαλκο επανω σε ποια συχνοτητα/ταση εχει δειξει απολυτα σταθερη συμπεριφορα??

την συχνοτηατα χεστη ειναι αναλογα το chipset klp,σε ποια ταση ομως θεωρεις οτι ενα τετοιο ντιμακι αρχιζει να ζοριζεται??(με αεροψυξη παντα και χαλκο οπως τα χες μονταρει εσυ...:cool: )

Link to comment
Share on other sites

αυτό το μονταρισμένο όπως εσύ μου άρεσε.....

να το δούμε και εμείς?

για να μαθαίνουμε.....

επίσης τα ValueRam μπορούν να μονταριστούν με τρόπο που να είναι αναστρέψιμη η διαδικασία? για RMA just in case λέμε ρε αδερφέ.... πες πως μια μέρα με τον καφέ μαζί προκύπτει και ενα παξιμαδάκι..... :)

the voudas path (way) συνίσταται για RMA-ready κατάσταση?

Link to comment
Share on other sites

τσιγκελακια στο pcb της μνημης και φυλο χαλκου να πιανει ολα τα chips εννιαιο.με τα τσιγκελακια κρατας το φυλο σε επαφη με τα chipakia και βαζεις και καμια ceramique(ετσι εκανα εγω δλδ).τα τσιγκελακια ειναι μικρα συρματινα ουσιαστικα πιαστρακια που βαζεις περιφερειακα του pcb 3-4 φτανουν,και ετσι σφιγγεις το φυλο επανω στα chipsets....καλη μοντα με καλα αποτελεσματα.για rma δεν...

αλλωστε κατι bh6 που εχω μονταρει και rma να φυγουν ιδια δεν θα παρεις...ειναι ανθεκτικα παντος,το εχω διαπιστωσει αυτο(μεχρι 3 volt dld...)ειδωμεν

για photos δεν εχω ψηφιακη,αν θελει ο hipro ας τα ανεβασει

Link to comment
Share on other sites

δεν πολυκαταλαβα ναζ....κανεις αυτη τη πατεντα με το φυλλο χαλκου και απο πανω βαζεις ψυκτρακια ή το αφήνεις με το φυλλο χαλκου μονο?σκεφτομουν να κανω κατι παρομοιο...να βαλω ενα φυλο χαλκου και πανω σε αυτο να κολλησω ψυκτρακια με εποξικη..αλλα δεν ξερω που να βρω αυτα τα πιαστρακια....

Link to comment
Share on other sites

μωρε το ξερω οτι δεν ειναι δυσκολο αλλα αντιμετοπιζω καποια προβληματα....1: πρεπει να βρω single sided Μνημεες πρωτα γιατι μετα δεν θα μπανει το Maximiser και δευτερον δεν ξερω που να βρω αυτα τα τσιγκελακια που λες εσυ...και ειχα ψιλοφτασει στο συμπερασμα να παρω τα ραμσινκς της thermaltake Που ειναι λεπτο,εχει τσιγκελακια,και ειναι και επιπεδο και να τα κολλησω πανω...αλλα αυτα με το καλο οταν παρω καινουριες μνημες και maximiser!... λιγο off topic αλλα καμια ιδεα για single sided ddr400?

Link to comment
Share on other sites

ομως το φυλο χαλκου δεν θα πρεπει να ειναι λιγο χοντρο για να μην λυγισει εκει που θα ποιανουν τα πιαστρακια?νομιζω η καλυτερη ιδεα ειναι ραμσινκς της θερμαλτακε με ceramique και κανα χαλκινο γομαροψυκτρακι πανω στυλ tweakmonster...αλλα δεν θα γινεται με double sided μνημες ρε γμτ...α ρε hipro μας αναψες φωτιες...κοιτα τι μας βαζεις να κανουμε τους ανθρωπους!

Link to comment
Share on other sites

όπως κάτι φωτό που έχει δώσει ο jimk που λέει the Pieros RoadWay?

κλιπακια βιβλιοπωλείου?

to φύλλο χαλκού πόσο χοντρό σαν της αγιογραφίας/χαλκογραφίας?

αν είνα να δώσω 3V στις μνήμες το μαξι τι να το κάνω naz?

ίδιες μπορεί να μην έρθουν αλλα να μην έρθουν και καθόλου δε λέει.....

εγώ ποντάρω στα 3,2 και κρίνω οτι δε ζεσταίνονται θα δούμε....

επίσης σκέφτομαι μήπως να κάνω του dag τον τρόπο γυμνές με 2 6άρηδες κολλητά να φυσάνε κάθετα απο πάνω τους.....

και όλα αυτά τα προβλήματα μας τα δημουργησε ο χιπρο κατάλαβες.....

ανέβασε το ένα ανέβασε το άλλο

πλασματικές ανάγκες!!!! ποιος τον βάζει να μας σπρώχνει στο γκρεμό δεν ξέρω.

γνωρίζει κανείς αν δέχεται πιστώτικές κάρτες? συνναλαγματικές? ενέχυρα?

θέλω μια φουλ μοντιτ :(

Link to comment
Share on other sites

οκ...το βρηκα το αρθρο του jimk...εχω την εντυπωση πως θα ειναι πιο αποτελεσματικο με φυλο χαλκου και ψυκτράκια...το θεμα ειναι να βρεθουν πιαστρακια...και ss μνημες οf course.....επισης ρε παιδια ανεμιστηρια 6 εκατοστων που βρισκουμε και πως τα στερεωνουμε πανω απο τις μνημες?

Link to comment
Share on other sites

Ευκολα γρηγορα κ οικονομικα!!

κοστος:1,70 !!

χρονος:30 λεπτα

Υλικα

mem01.jpg

Μετρας κ κοβεις ενα κομματι χαλκου, το διπλωνεις στη μεση

mem1.jpg:

Λιγη παστουλα

mem2.jpg

περνας τα dimms κ κλεινεις με τα clips

mem3.jpg

κ τις "φορας"!!!

mem4.jpg

Τελος!

Link to comment
Share on other sites

60x60 φοράνε όλες οι παλιές ψύκτρες αν δνε έχεις αρκετές για να ξυλώσεις παρε απο κανα μαγαζί,αν βρεις με μεγάλο βάθος!!!! 25 η και 38 χιλιοστά(αν υπαρχουν) στα 12Volt είναι σα να σκουπίζεις με τη hooover αλλά θα πουντιάσουν οι μνήμες ;)

διάβασα σε ένα ξένο φορουμ ΄οτι τα ΒΗ-6 παίζουν ακίνδυνα ,γυμνά, με καλο αεράκι με 3,6Volt

αληθεύει η μαλακιες και θα ψάχνω πάλι μνήμες?

επίσης υπάρχει βελτιωμένο rev των CH-5 που ξεπερνα το φραγμα των 250ΜΗz?

η πάλι μούφες?

Αγαπητέ Αι hipro σου γράφω άλλο ένα γράμμα με σκοπό να δηλώσω πολυ πολυ νωρίς πόσο καλό παιδί ημουν και σκοπέυω να παραμείνω....:innocent:

δε θέλω τιποτα μεγάλο φέτος μονο να τη λεώ απο εμφανιση στα άλλα παιδάκια του λάμπη!

θέλω,,,, τα δικά μου λαμπάκια να είναι

πιο λαμπερά....:nuke:

πιο δροσερα....:toomuchne

πιο blue απο των άλλων λαμπηδων :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

καλή φάση η πατέντα σου fantacid μπράβο :clap: :T: αν και θα συνιστούσα προσοχή κατά την τοποθέτηση γιατί κάνουν rafles και μπορεί να ακουμπίσουν σε κανένα smd με αποτέλεσμα να αρχίσουν να βαράν οι καμπάνες στο mobo (ειδικά αν τα PCB των stick έχουν smd από πάνω)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga [Σήμερα, στις 02:47]

διάβασα σε ένα ξένο φορουμ ΄οτι τα ΒΗ-6 παίζουν ακίνδυνα ,γυμνά, με καλο αεράκι με 3,6Volt

αληθεύει η μαλακιες και θα ψάχνω πάλι μνήμες?

αληθεια η ψεματα δεν ξερω, αλλα τα ΒΗ-5 μου μετα τους 35-37 βαθμους τα φτηνουν και θελουν κατεβασμα. 230 το χειμωνα με 3.04 βολτ και 220 το καλοκαιρι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.