Jump to content



ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΧΩΡΙΣ FORMAT ???


el.greco.1978

Recommended Posts

Καλησπέρα. Από εβδομάδα θα αναβαθμίσω το pc και αυτό με την βοήθεια όσων μου απάντησαν στις απορίες μου, τους οποίους ευχαριστώ θερμά. Πάμε όμως στο βαρετό και δύσκολο κομμάτι. Θα αναβαθμίσω μνήμες, ΜΟΒΟ και επεξεργαστή. Δεν θέλω να κάνω φορμάτ τους σκληρούς και πάλι από την αρχή. Έχω 2 σκληρούς. Στον έναν XP και στον άλλο 7αρια. Διάβασα στο ίντερνετ ότι με τα 7αρια δεν θα υπάρξει πρόβλημα μάλλον και θα κάνουν τις αλλαγές μόνα τους. Με τα xp λέει να κάνω κάποιες αλλαγές πρώτα. Στην χειρότερη που δεν βγάλω άκρη. Βάζω ξανά τα λειτουργικά από την αρχή. Πώς μπορώ να φέρω τους δίσκους όπως παλιά? Με το backup των windows??? Αφήστε που φοβάμαι μην χάσω και το BF3!!!. Χρειάζομαι επειγόντως:help1:!!!

Link to comment
Share on other sites

Ούτε με τα 7άρια είναι βέβαιο ότι θα παίξει ούτε με τα XP. Γενικώς άμα κάνεις μετάβαση σε ίδιου τύπου πλατφόρμα πχ Intel - Intel τότε μπορεί να δουλέψει χωρίς να κάνεις και τίποτα.

Από εκεί και μετά θα πρέπει να μπλέξεις σε πιο εξειδικευμένες λύσεις Installation migration πχ Acronis ή sysprep αλλά δεν είναι κάτι στο οποίο μπορούν να δωθούν γραπτές οδηγίες κατά την γνώμη μου, θέλει αρκετή εμπειρία και τεχνική κατάρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε με τα 7άρια είναι βέβαιο ότι θα παίξει ούτε με τα XP. Γενικώς άμα κάνεις μετάβαση σε ίδιου τύπου πλατφόρμα πχ Intel - Intel τότε μπορεί να δουλέψει χωρίς να κάνεις και τίποτα.

Από εκεί και μετά θα πρέπει να μπλέξεις σε πιο εξειδικευμένες λύσεις Installation migration πχ Acronis ή sysprep αλλά δεν είναι κάτι στο οποίο μπορούν να δωθούν γραπτές οδηγίες κατά την γνώμη μου, θέλει αρκετή εμπειρία και τεχνική κατάρτιση.

Από INTEL σε ΙΝΤEL πάω. Θα προετοιμαστώ για το χειρότερο και θα δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις το έξης...θα μπεις στα windows με το υπάρχων hardware που έχεις , κάνεις uninstall ο,τι drivers έχουν να κάνουν με αυτό εν ανάγκη τρέξε και ένα driver sweeper .Λογικά όταν βάλεις τα καινούρια θα μπουτάρεις κανονικά.Προσοχή όμως αν έχεις κάνει raid...

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις το έξης...θα μπεις στα windows με το υπάρχων hardware που έχεις , κάνεις uninstall ο,τι drivers έχουν να κάνουν με αυτό εν ανάγκη τρέξε και ένα driver sweeper .Λογικά όταν βάλεις τα καινούρια θα μπουτάρεις κανονικά.Προσοχή όμως αν έχεις κάνει raid...

Δεν έχω raid. 2 δίσκους. 1 με 7αρια και 1 με ΧΡ.

Link to comment
Share on other sites

Από INTEL σε ΙΝΤEL πάω. Θα προετοιμαστώ για το χειρότερο και θα δοκιμάσω.

Εφ' όσον δεν αλλάζεις πλατφόρμα ελεγκτή, δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Συνδέεις τους δίσκους στο νέο μηχάνημα και μπουτάρεις. Φυσικά, θα χρειασθεί εγκατάσταση των νέων drivers, ενώ αμφότερα τα λειτουργικά θα ζητήσουν ενεργοποίηση εκ νέου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω που πηγα απο h61-->σε Ζ77,μπηκα αρχικα διεγραψα οτι με το "ματι" οτι εβλεπα απο utilitty και Drivers της h61 αλλα μολις εβαλα την αλλη μητρικη εκανε συνεχως επιδιορθωσεις και στο τελος μου εβγαζε οτι δεν μπορεσε να γινει επιδιορθωση και ετσι αναγκαστηκα να κανω φορματ,οποτε περασε σε ενα εξωτερικο οτι σου χρειαζεται γιατι τιποτα δεν ειναι σιγουρο!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω αλλαξει από 478 σε 775 τα win7 που εχω(στο 775 εχω αλλαξει 2 μητρικες)και περα από μια BSOD που εφαγα στην πρωτη μεταβαση στο επομενο restart ημουν κομπλε.Επισης σε 2-3 πισι που ειχα φτιαξει και εβαλα τον HDD μου( για να δω αν τα κομματια που ειχα παρει ηταν οκ) και δουλεψε μια χαρα σε ολες τις περιπτωσεις.

Sent from my BlackBerry 9700 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τα 7αρια, οταν ειναι σωστα σεταρισμενα, συνηθως ΔΕΝ εχουν προβλημα σε αλλαγες Hardware. αρκει να τηρουνται καποια βασικα πραγματα. μην ειναι παραφορτωμενα με καθε λογης αηδια utilities και αχρηστες -ουσιαστικα- εφαρμογες ,που δινουν συνηθως οι κατασκευαστες μητρικων, VGA κλπ!!

αν υπαρχουν τετοιες εφαρμογες, πεταξτε τες πριν αλλαξετε καποιο hardware. επισης οπως ειπωθηκε, απεγκατασταση οποιουδηποτε driver εχει σχεση με το κομματι που θα αλλαχτει!

με τα ΧΡ ομως, ειναι περισσοτερο πιθανο να χρειαστει φορματ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παίδες. Τώρα με το backup των windows τι παίζει? Κάνω backup, μετά φορμάτ , ξαναβάζω windows και με το restore θα έχω τα παλιά προγράμματα ,επιφάνεια εργασίας κτλ???

Link to comment
Share on other sites

Για επιφάνεια εργασίας δεν ξέρω γιατί έχει να κάνει με τις ρυθμίσεις στα win. Τα προγράμματα που είναι εγκατεστημένα θα πρέπει να τα ξαναεγκαταστήσεις. Backup σε αυτά τα προγράμματα κάνεις το εκτελέσιμο αρχείο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παίδες. Τώρα με το backup των windows τι παίζει? Κάνω backup, μετά φορμάτ , ξαναβάζω windows και με το restore θα έχω τα παλιά προγράμματα ,επιφάνεια εργασίας κτλ???

BACK-UP κανεις σε ο,τιδηποτε αρχειο εχεις που δεν θες να χασεις.

εγγραφα, μουσικη, βιντεο, ταινιες, savegames, κ.λ.π...!!!

τα προγραμματα που εχεις και δουλευεις, δεν γινονται Back-up...! θα τα εγκαταστησεις παλι απο την αρχη..!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά γίνονται backup και τα προγράμματα και όλα, μέσω της τεχνολογίας universal imaging. Εάν ξέρει κάποιος γνωστός/φίλος το Acronis Universal Server ή Microsoft WDS μπορεί να σε βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά γίνονται backup και τα προγράμματα και όλα, μέσω της τεχνολογίας universal imaging. Εάν ξέρει κάποιος γνωστός/φίλος το Acronis Universal Server ή Microsoft WDS μπορεί να σε βοηθήσει.

τι ακριβως εννοεις? για καν΄το λιανα!

μπορεις να κρατησεις την εγκατασταση ενος μονο προγραμματος, ανεξαρτητα απο το λειτουργικο που ειναι στημενο?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις "backup" ολόκληρη την εγκατάσταση (μαζί με προγράμματα κτλ) και μετά να την κάνεις "restore" σε άλλον υπολογιστή ανεξάρτητου hardware.

Δηλαδή για παράδειγμα θες να αλλάξεις hardware σε μηχανάκι με Windows XP ή 7. Παίρνεις backup με το εκάστοτε utility ολόκληρο τον δίσκο και μετά στο νέο μηχάνημα ή στο νέο hardware το ξαναπερνάς στον νέο σου δίσκο με κάποιες ειδικές ρυθμίσεις.

Εγώ προσωπικά το κάνω με τις 2 προαναφερόμενες πλατφόρμες αλλά δεν είναι κάτι που μπορώ το εξηγήσω γραπτά καθότι ιδιαίτερα εξειδικευμένο. Κάποιος όμως που κατέχει οποιαδήποτε από τις 2 μεθόδους (Acronis/Microsoft) μπορεί πολύ εύκολα από κοντά να το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Acronis που το έχω δουλέψει λίγο πριν κανα 3άρη χρόνια, κρατάει αυτούσιο το σύστημα, δηλαδή με τα πάντα μέσα όπως είναι εγκατεστημένα απο τα Windows τα updates μέχρι και σε ποια θέση είναι τα εικονίδια στην επιφάνεια εργασίας, αλλά κρατάει και όλους τους drivers. Δεν ξέρω αν υπάρχει επιλογή μέσα στις ιδιότητες του για τους drivers δεν θυμάμαι, αλλά για το backup γενικότερα έχει αρκετές επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.