Jump to content



αναβάθμιση


abril

Recommended Posts

Καλησπέρα,

είχα φτιάξει σε έναν φίλο πριν κάτι χρόνια ένα pc (2009)και τώρα σκέφτεται να του κάνει μια μικρή αναβάθμιση,γιατί του ψιλοκολαέι στα παιχνίδια και αργεί να ανοίξει

το σύστημα είναι το εξής:

AMD PHENOM II X4 965

ASUS M4A79XTD EVO

CRUCIAL BL2KIT12864BE1808 2GB KIT (2X1GB) BALLISTIX PC3-14400 1800MHZ DUAL CHANNEL KIT

SILVER POWER BY SEASONIC SP-S850 850W

WESTERN DIGITAL WD5000AADS 500GB CAVIAR GREEN SATA2

SAPPHIRE RADEON HD4870 1GB DDR5

του πρότεινα να βάλει 8gb ram καθώς η μνήμη πρέπει να γεμίζει όταν παίζει,έναν ssd και μια ψήκτρα για κάποιο μελλοντικό overclock

σκέφτομαι για αυτά :

για ssd έναν agility 3 90gb HDD :: OCZ 90GB Agility III AGT3-25SAT3-90G Solid State Drive SATA SSD 2.5'' - Visionstudio.gr

για ram σκέφτομαι 8gb venterance (αν και θα έχει πρόβλημα με την ψήκτρα)

και για ψήκτρα μια από αυτές mugen 2/3 ή CoolerMaster Hyper 612S (στην mugen 2 αν μπορεί να τοποθετηθεί με την μεγάλη πλευρά να κοιτάει τις μνήμες δεν νομίζω να έχει πρόβλημα)

πιστεύετε ότι θα δει κάποια βελτίωση με αυτά?

προτάσεις ευπρόσδεκτες:) (έχω να ασχοληθώ πάρα πολύ καιρό και φοβάμαι μην κάνω καμία βλακεία..:confused:)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ram οπωσδηποτε μετα τον ssd και τελος μια μεταχειρισμενη gpu και ειναι κομπλε.

σε fullhd νομίζω ότι παίζει αν ήταν και για κάρτα σε θα πρέπει να κοιτάξει?(αν και αυτό μπορεί να γίνει και αργότερα να δει πως του πηγαίνει με αύτα αρχικά)

Link to comment
Share on other sites

θα έχει πρόβλημα που ο ssd είναι sata 3,ή άπλα θα έχει μειωμένη ταχύτητα?

Δέν υπάρχει θέμα. Θα ΔΟΥΛΕΨΕΙ απροβλημάτιστα απλά με μειωμένη ταχύτητα

Όσον αφορά τις μνήμες που αναφέρεις και το θέμα της ψύκτρας, υπάρχουν οι low profile vengeance. Παίρνεις αυτή που προτιμάς και είσαι κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνώ ! Το μηχάνημα σέρνεται γιατί έχει green δίσκο όπως λέει ο trexx.

Αρα πρώτα απ` όλα SSD (128gb) για καλύτερα , και μετά μνήμη !!!

Επίσης θα πρότεινα να πουληθούν τα 2x 1gb ram και να τοποθετηθούν 8GB (2x 4gb) 1600Mhz.

Από εκεί και πέρα για κάρτα γραφικών, ανάλογα τα παιχνίδια που παίζεις !

Link to comment
Share on other sites

θα έχει πρόβλημα που ο ssd είναι sata 3,ή άπλα θα έχει μειωμένη ταχύτητα?

Θα έχεις μειωμένη ταχύτητα μόνο στα χαρτιά ! Σε πραγματικό χρόνο διαφορές δεν καταλαβαίνεις μεταξύ SATA II και SATA III ! :dirol:

Link to comment
Share on other sites

Εφ όσον έχει 2GB ram,ποιοί συμφωνούν πως το πρώτο πράγμα που χρειάζεται το pc είναι παραπάνο ram?

Εγώ λέω πρώτα από όλα ram φίλε.Μετά ssd και μετά gpu.Ψύκτρα και oc δεν θες,δεν θα δεις διαφορά στο μάτι πρώτα από όλα,ενώ με όλα τα άλλα θα δεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

είχα φτιάξει σε έναν φίλο πριν κάτι χρόνια ένα pc (2009)και τώρα σκέφτεται να του κάνει μια μικρή αναβάθμιση,γιατί του ψιλοκολαέι στα παιχνίδια και αργεί να ανοίξει

το σύστημα είναι το εξής:

AMD PHENOM II X4 965

ASUS M4A79XTD EVO

CRUCIAL BL2KIT12864BE1808 2GB KIT (2X1GB) BALLISTIX PC3-14400 1800MHZ DUAL CHANNEL KIT

...

Ναι συμφωνώ ! Το μηχάνημα σέρνεται γιατί έχει green δίσκο όπως λέει ο trexx.

Αρα πρώτα απ` όλα SSD (128gb) για καλύτερα , και μετά μνήμη !!!

Επίσης θα πρότεινα να πουληθούν τα 2x 1gb ram και να τοποθετηθούν 8GB (2x 4gb) 1600Mhz.

Από εκεί και πέρα για κάρτα γραφικών, ανάλογα τα παιχνίδια που παίζεις !

Από το 2009 τώρα θυμήθηκε το σύστημά του οτι έχει Green δίσκο και σέρνεται; Δεν λέω πως ο Green είναι ό,τι καλύτερο αλλά το "αργεί να ανοίξει" όπως το αντιλαμβάνεται ο χρήστης του συγκεκριμένου συστήματος δεν έχει να κάνει με το τι δίσκο έχει. Σίγουρα ένας SSD θα κάνει το σύστημά του πολύ γρήγορο.

Για τις μνήμες adpanos αν είναι αυτές δεν νομίζω πως θα έχει κάποιο πρόβλημα να προσθέσει ακόμα ένα κιτ 2x2 (σύνολο 6GB) ή και 2x4 (σύνολο 10GB). Το να τις δώσει για 15-20€ δεν είναι κέρδος από την στιγμή που οι μνήμες του δεν έχουν κάποιο άλλο μειονέκτημα (μικρή συχνότητα κλπ.) εκτός του ότι είναι μόνο 2GB.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας :T:

άρα να του πω να πάρει για αρχή έναν ssd και ένα kit μνήμες

ας πούμε έναν agility 3 120gb/90gb και ένα kit vengeance 8gb low profile

HDD :: OCZ 120GB Agility III AGT3-25SAT3-120G Solid State Drive SATA SSD 2.5'' - Visionstudio.gr

CORSAIR Vengeance LP 2x4GΒ (CML8GX3M2A1600C9B)

πιστεύετε ότι είναι καλά αυτά για αρχή,έχετε να μου προτείνετε κάτι αντίστοιχο?

σας ευχαριστώ και πάλι :T:

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχην συμφωνω με τους προλαλησαντες. αν θελει να δει ΔΙΑΦΟΡΕΣ, πρωτα RAM + SSD, και μετα βλεπεις για καρτα!

και 2χ2 να παρεις, μαζι με αυτες που εχει, παει στα 6gb και ειναι μια χαρα ανετος..!! αν το μηχανημα ειναι μονο για games και απλες καθημερινες δραστηριοτητες, ειναι υπεραρκετα!

αν δουλευει και κανενα προγραμμα που εχει απαιτησεις σε RAM, τοτε ΟΚ, ας παρει 2χ4 να ησυχασει!

και SSD οπωσδηποτε!

Link to comment
Share on other sites

Από το 2009 τώρα θυμήθηκε το σύστημά του οτι έχει Green δίσκο και σέρνεται; Δεν λέω πως ο Green είναι ό,τι καλύτερο αλλά το "αργεί να ανοίξει" όπως το αντιλαμβάνεται ο χρήστης του συγκεκριμένου συστήματος δεν έχει να κάνει με το τι δίσκο έχει. Σίγουρα ένας SSD θα κάνει το σύστημά του πολύ γρήγορο.

Για τις μνήμες adpanos αν είναι αυτές δεν νομίζω πως θα έχει κάποιο πρόβλημα να προσθέσει ακόμα ένα κιτ 2x2 (σύνολο 6GB) ή και 2x4 (σύνολο 10GB). Το να τις δώσει για 15-20€ δεν είναι κέρδος από την στιγμή που οι μνήμες του δεν έχουν κάποιο άλλο μειονέκτημα (μικρή συχνότητα κλπ.) εκτός του ότι είναι μόνο 2GB.

Οι μνήμες που έχει δουλεύουν στην απαγορευτική για IMC τάση των 1,9Volt !!! οι οποίες ήταν φτιαγμένες για SOCKET 775 !

Οι καινούριες μνήμες που θα πάρει θα δουλεύουν σε τάση 1,5 έως 1,65v !

Γιατί λοιπόν να καβουρδίζει τον IMC και τις νέες μνήμες του με μια τόσο υψηλή τάση όταν δεν χρειάζεται ?

Link to comment
Share on other sites

1,9Volt θέλει αν έχει σκοπό να τις δουλέψει στα 1800Mhz με 8-8-8-24! Δεν νομίζω να έχει τέτοιο σκοπό.

Επειδή στο site της Crucial δεν βρίσκω χαρακτηριστικά για τις συγκεκριμένες μνήμες, ας ανοίξει ένα CPU-Z στην καρτέλα SPD για να δει που μπορούν να λειτουργήσουν οι μνήμες.

Δεν νομίζω πως δε θα μπορούσαν να δουλέψουν στα 1600Mhz 9-9-9-27 με 1,65Volt όπως οι άλλες μνήμες.

Edit: Τον IMC δεν τον καβουρδίζει από το 2009. Γιατί να το κάνει τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Οι μνήμες που έχει δουλεύουν στην απαγορευτική για IMC τάση των 1,9Volt !!! οι οποίες ήταν φτιαγμένες για SOCKET 775 !

Οι καινούριες μνήμες που θα πάρει θα δουλεύουν σε τάση 1,5 έως 1,65v !

Γιατί λοιπόν να καβουρδίζει τον IMC και τις νέες μνήμες του με μια τόσο υψηλή τάση όταν δεν χρειάζεται ?

+1

αυτες που παει να παρει εχουν ταση λειτουργιας 1.5V ενω οι αλλες 1.9V.

τωρα δεν εχω δοκιμασει τετοιο συνδυασμο και να δωσω σταθερη ταση απο το bios.

το ιδιο προβλημα εχω και γω με ενα κιτ 2χ2Gb corsair dominator cl8 που της πηρα πριν περιπου 2 χρονια και θελω τωρα να αναβαθμισω.

το θεωρω λιγο επικινδυνο.

Link to comment
Share on other sites

το 1,9V θα χρειαστει αν δουλευουν οι μνημες στο MAX. δλδ, στα 1800MHZ με τα σφικτα timings 8-8-8-24.

συμφωνω με TopCLR σε αυτο.

στην AMD ΑΜ3 πλατφορμα, αυτο ειναι ανουσιο!! οποτε, πιστευω, οτι μπορει καλλιστα να δουλευει σε χαμηλοτερους χρονισμους, με πιο χαλαρα timings και ανετα στα 1,6V..!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.