Jump to content



Αναβαθμηση ή ΟΧΙ.... ακομα τουλαχιστον ???


stratos1978

Recommended Posts

θα έλεγα να συμπληρώσεις όλες τις συλλογές καρτών, videogame, μινιατούρες πόκεμον και μετά αναβαθμίζεις σε i30

βασικά στη θέση σου, αφού βλέπω θες να πειραματιστείς, φτιάξε phase change (καταψύκτη) η όπως αλλιώς το λένε, με 1000btu και καλή μόνωση στο mobo. Ανέβασε όσο πάει και κράτα το εκεί που είναι σταθερό. Δεν ξέρω τα όρια του επεξεργαστή σου αλλά ο 970 καλά θα τα πάει πιστεύω.

αν είσαι και ψυκτικός ακόμη καλύτερα :p

Διαφορετικά βάλε 2η 6990 για Quad crossfire. Όταν τελειώσει το καλοκαίρι θα σου χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

θα έλεγα να συμπληρώσεις όλες τις συλλογές καρτών, videogame, μινιατούρες πόκεμον και μετά αναβαθμίζεις σε i30

βασικά στη θέση σου, αφού βλέπω θες να πειραματιστείς, φτιάξε phase change (καταψύκτη) η όπως αλλιώς το λένε, με 1000btu και καλή μόνωση στο mobo. Ανέβασε όσο πάει και κράτα το εκεί που είναι σταθερό. Δεν ξέρω τα όρια του επεξεργαστή σου αλλά ο 970 καλά θα τα πάει πιστεύω.

αν είσαι και ψυκτικός ακόμη καλύτερα :p

Διαφορετικά βάλε 2η 6990 για Quad crossfire. Όταν τελειώσει το καλοκαίρι θα σου χρειαστεί.

Με 2 6990 στο λαδι ποση ωρα λες να χρειαζεται για να τηγανισω μια καλη τηγανια πατατες???? ΕΕΕΕΕΕΕ???? μου λες???!!!! Ειμαι σε τρελη σκεψη. ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Οποιος το βρει του "χαριζω" μια ωρα στο γραφειο μου με κλειστο το A/C σε 33βαθμους θερμοκρασια δωματιου ..... αγκαλια με την 6990...χαχαχαχαχα Αντε θα τον αφησω να Benchαρει κοντα στους 90c στους πυρινες. :sarcastic::sarcastic:

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι με καποιες εξυπνες κινησεις και με καποια used κομματια για WC δεν κοστιζει πια τοοοοσο τρελα λεφτα... Αξιζει ακουσε με, δεν θα κανεις και κατι το φοβερο με μια Η100,στην τελικη σκεψου οτι τωρα καλοκαιρι δεν ξεπερναει ουτε καρτα γραφικων ουτε cpu τους 60 βαθμους στο συστημα μου και δεν ακουγεται κιχ!!! Ψησου! :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

Ε για να είμαστε ειλικρινής θέλει δυο ψυγεία (μαζί με την 6990), άντε ένα Loop με καλή αντλία, ανεμιστήρες, shrouds, λάστιχα, ρακορ, και δυο καλά waterblocks με ακριβότερο αυτό της 6990 (Full Cover εννοείται).

350-500 Ευρώ ανάλογα τι θα πάρει used και τι καινούριο.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι με καποιες εξυπνες κινησεις και με καποια used κομματια για WC δεν κοστιζει πια τοοοοσο τρελα λεφτα... Αξιζει ακουσε με, δεν θα κανεις και κατι το φοβερο με μια Η100,στην τελικη σκεψου οτι τωρα καλοκαιρι δεν ξεπερναει ουτε καρτα γραφικων ουτε cpu τους 60 βαθμους στο συστημα μου και δεν ακουγεται κιχ!!! Ψησου! :crazy_pilot:

60βαθμους με full load??? Τωρα "ψηνωμαι" κανονικοτατα στα 4,2GHz :D

primetemp.jpg

Κι'αυτα με οριακα ρευματακια στην mobo ;)

Ratio 21x

BCLK 200MHz

QPI 7.2GHz

Uncore 16x

RAM @ 2000

PCI-E 100MHz

CPU Clock Drive 800mV

PCI-E Drive Clock Drive 900mV

CPU VCore 1.38V

QPI/VTT 1.315V

CPU PLL 1.8V

QPI PLL 1.2V

IOH CORE 11.2V

ICH I/O stock

ICH Core stock

RAM 1.64V

Link to comment
Share on other sites

Ε για να είμαστε ειλικρινής θέλει δυο ψυγεία (μαζί με την 6990), άντε ένα Loop με καλή αντλία, ανεμιστήρες, shrouds, λάστιχα, ρακορ, και δυο καλά waterblocks με ακριβότερο αυτό της 6990 (Full Cover εννοείται).

350-500 Ευρώ ανάλογα τι θα πάρει used και τι καινούριο.

Συμφωνω στο ποσο αν ομως αρχισει και μαζευει parts απο ευκαιριες σε used και ψαξει μπορει σιγα σιγα να τα μαζεψει και να βγει στο μικροτερο δυνατο ποσο! Σκεψου οτι μονο για το Η100 παει στα 110 ευρω και πχ για παραδειγμα πλεον μπορω να βρω used block για την gtx580 μου σαν αυτο που φοραω, full δλδ με 60 ευρω! Το ειχα βρει σε αγγελια καποια στιγμη, τωρα μπορει να μην υπαρχει αλλα και παλι αν μαζεψεις ενα ενα κομματι ψαχνοντας θα φτασεις σε χαμηλα επιπεδα!

Ασε που θεωρω οτι σε καθημερινη χρηση περισσοτερο θα ευχαριστηθει απο ενα τετοιο "δωρο" στον εαυτο του, και θα το απολαμβανει περισσοτερο απο το να παρει μια ακριβη καρτα η ενα αλλο cpu που οι διαφορες ειναι αμελητεες σε σχεση με το συστημα που εχει αυτη τη στιγμη! (μιας και γινεται λογος περι αναβαθμισης!)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.