Jump to content



Αλλαγη mobo


argy1

Recommended Posts

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply
απο αυτά που έγραψες με ένα γρήγορο ψάξιμο τα error σου δείχνουν πρόβλημα σύνδεσης στο Internet

error netbt

Βρηκα αυτο

The best solution is to disable one of the NICs. If you really need them both (and I can't think of any reason why you would), disable Netbios over TCP/IP on one of them so that NetBT only sees one of them.

Η μητρικη εχει δυο υποδοχες για ethernet,λες να ειναι αυτο το προβλημα?

NVIDIA nForce 10/100/1000 Mbps Ethernet

NVIDIA nForce 10/100/1000 Mbps Ethernet#2

Δηλαδη αν παω στους προσαρμογεις δικτυου και απενεργοποιησω ενα απο τα δυο θα ειμαι οκ?

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παλι το πρωι και ενω απενεργοποιησα την μια καρτα δικτυου,ειχα ανοιχτο το mozilla και μου εβγαλε καποιες διαθεσιμες ενημερωσεις το windows update,πατησα οκ και την ωρα που εκανε εγκατασταση το definition update for microsoft security essential εκλεισε.Στην προβολη συμβαντων λεει:

σφαλμα: eventlog

κρισιμο: kernel power

σφαλμα: service control manager

:wall:

Link to comment
Share on other sites

Μου ξαναεβγαλε kernel-power error,ψαχνοντας στο ιντερνετ ειδα αυτα τα πιθανα προβληματα

  1. Overclocking/Yπερχρονισμός επεξεργαστή ή άλλων υποσυστημάτων.
  2. H μνήμη RAM είναι ελαττωματική ή δεν έχει ρυθμιστεί σωστά στο BIOS (ταχύτητα, timings κ.ο.κ)
  3. Ελαττωματική Τροφοδοσία/ Ελαττωματικό ή μη επαρκές Τροφοδοτικό (PSU).
  4. Υπερθέρμανση

Οποτε συνοψηζω..

Overclock δεν εχω κανει

Η μνημη φαινεται ενταξει (memtest)

Υπερθερμανση δεν υπαρχει

Το τροφοδοτικο πως θα μπορεσω να το τσιτωσω ωστε να δω αν ειναι αυτο το προβλημμα?

Η μητρικη,που απο την στιγμη που αλλαχτηκε ξεκινησαν ολα,υπαρχει περιπτωση να ειναι ελατωματικη?

Επισης σας υπενθιμιζω οτι αυτη η μητρικη θελει 8πιν στον επεξεργαστη και το τροφοδοτικο μου εχει 4

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργεί και έτσι δεν υπάρχει πρόβλημα αν το τροφοδοτικό σου είναι επαρκές. Στην θέση σου θα δοκίμαζα ένα τροφοδοτικό απο κάποιον γνωστό μου ίσως έχει χάσει την απόδοση του με τα χρόνια, δεν είναι και καλό όπως είπες, δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος απο αυτόν για να σιγουρευτείς.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μερικες ακομα πληροφοριες απο το αρχειο καταγραφης των windows

dns client events

Εληξε το χρονικο οριο επιλυσης ονοματος για το ονομα dns.msftncsi.com εφοσον δεν αποκριθηκε κανενας απο τους καθορισμενους διακομιστες dns

σφαλμα :Loadperf

Οι συμβολοσειρες στην τιμη μητρωου επιδοσεων καταστρεφονται κατα την επεξεργασια Performanse της επεκτασης της υπηρεσιας παροχης μετρητη.Η τιμη BaseIndex απο το μητρωο επιδοσεων ειναι το πρωτο DWORD στην ενοτητα δεδομενων, η τιμη Lastcounter ειναι το δευτερο DWORD στην ενοτητα δεδομενων και η τιμη LastHelp ειναι το τριτο DWORD στην ενοτητα δεδομενων.

σφαλμα: LoadPerf

Απετυχε η ακυρωση της φορτωσης των συμβολοσειρων μετρητων επιδοσεων για την υπηρεσια WmiApRpl (WmiApRpl).H πρωτη εγγραφη DWORD στην ενοτητα δεδομενων περιεχει τον κωδικο σφαλματος.

προειδοποιηση: user profile center

Tα Windows διαπιστωσαν οτι το αρχειο χρησιμοποιειται ακομα απο αλλες εφαρμογες ή υπηρεσιες.Η φορτωση του αρχειου θα καταργηθει τωρα.Οι εφαρμογες ή υπηρεσιες που κατεχουν το αρχειο μητρωου ενδεχεται να μην λειτουργουν σωστα στην συνεχεια.

ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ-

1 user registry handles from\Registry\USER\S1-5-21-1512088058-2177525811-3121571631-1001:

PROCESS 4612 (\devise\harddiskvolume3\windows\system32\msiexec.exe)has opend key \REGISTRY\USER\S1-5-21-1512088058-2177525811-3121571631-1001\software\microsoft\windows\current version\explorer

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλησπέρα , θα σου έλεγα εάν δεν βαριέσαι να ξαναστίσεις τα win από την αρχή μπας και στρώση η κατάσταση . Εάν δεν στρώση τότε έχει το mobo το πρόβλημα .

edit: πριν να κάνεις όλα αυτά δοκίμασε να απενεργοποιήσεις αυτή την κάρτα που δουλεύει τώρα και να βάλεις σε λειτουργία την άλλη μπας και δούμε φως απο αυτή την αλλαγή .

Link to comment
Share on other sites

edit: πριν να κάνεις όλα αυτά δοκίμασε να απενεργοποιήσεις αυτή την κάρτα που δουλεύει τώρα και να βάλεις σε λειτουργία την άλλη μπας και δούμε φως απο αυτή την αλλαγή .

Το εκανα και αυτο χωρις αποτελεσμα..

Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμη ποιο τρελή πρόταση : έχεις μήπως καμία κάρτα δικτύου pci ή usb ? εάν ναι για βάλε την κάρτα και δοκίμασε απενεργοποιώντας και τις δυο της mobo .

Το σκεφτηκα και εγω αυτο, απλα περιμενω λιγο να δω πως θα παει γιατι δεν το εχει κανει σημερα φτου φτου..

Αν το ξανακανει θα δοκιμασω με αλλη καρτα και μετα φορματ.

Εσυ εισαι σιγουρος οτι αυτα τα σφαλματα ειναι θεμα δικτυου?

:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που θυμάμε, σε 939 που είμουνα είχα κάπως παρόμοιο πρόβλημα παλιότερα με την κάρτα δικτύου. Όταν γινόταν ρεσταρτ το ρούτερ στις 4 απο τις 10 φορές μου έβγαζε μπλε οθόνη και ρεσετ. Βέβαια τότε είχα και τα XP. Την πλατφόρμα ακόμα την έχω με 7άρια όμως τώρα και δεν μου το κάνει σε αυτά.:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα μολις ανοιξα το pc και πατησα να ανοιξει το mozilla εκλεισε με τον ιδιο τροπο.Απενεργοποιησα και τις δυο ενσωματωμενες καρτες δικτυου και εβαλα μια pci που ειχα στο ντουλαπι.Προς το παρων ειναι μια χαρα,αν το ξανακανει παω για φορματ..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.