Jump to content



Αλλαγη mobo


argy1

Recommended Posts

To δικο μου pc συνδεεται με ethertnet και οχι ασυρματα,αυτο που βρηκα στις ρυθμισεις και δεν ξερω αν ειναι σωστο που ειναι τικαρισμενο ειναι στην παρακατω εικονα.

post-16086-1416076428,7032_thumb.png

ΕDIT: [MENTION=1215]nucleus[/MENTION] αυτα που ειπες τα τσεκαρα και ειναι οπως τα περιγραφεις στο προηγουμενο μηνυμα.Απο το μοντεμ πρεπει να κανω κατι?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

Στα Settings του router σου ψάχνεις για κάποια επιλογή που λέγεται broadcast protocol ή UDP που την έχει ή πως ακριβώς την έχει δεν έχω ιδέα ψάξτο.

Τα 2 settings που έχεις επιλεγμένα δεν έχουν σημασία με το προβλημα που αναφέρει το kb.

Είναι στην διαχείριση ενέργειας (προφανώς :p) και αφορούν την ρύθμιση η όχι όταν ο υπολογιστής σου είναι standby να μπορεί να βγει από αυτό το state μέσω δικτύου χωρίς κίνηση ποντικιού ή πάτημα πλήκτρου.Μπορείς να το απενεργοποιήσεις άφοβα.

Link to comment
Share on other sites

Παλι το ιδιο!Εχω τρελαθει!Καθε φορα που συνδεω εναν υπολογιστη στο μοντεμ ασυρματα κλεινει το Pc μου με το εξης σφαλμα!

Όνομα αρχείου καταγραφής:System
Προέλευση: bowser
Ημερομηνία: 21/7/2012 1:28:54 μμ
Αναγνωριστικό συμβάντος:8003
Κατηγορία εργασιών:Καμία
Επίπεδο: Σφάλμα
Λέξεις-κλειδιά:Κλασική
Χρήστης: Δ/Υ
Υπολογιστής: EVGA-PC
Περιγραφή:
Το κύριο πρόγραμμα περιήγησης έχει λάβει μια ανακοίνωση διακομιστή από τον υπολογιστή NETBOOK-PC ότι θεωρεί πως είναι το κύριο πρόγραμμα περιήγησης για τον τομέα στο στοιχείο μεταφοράς NetBT_Tcpip_{F0EFC52C-F884-4E98-8223-AA762AA78C0A}. Το κύριο πρόγραμμα περιήγησης διακόπτεται ή εξαναγκάζεται μια εκλογή.
Xml συμβάντος:
<Event xmlns="http://schemas.microsoft.com/win/2004/08/events/event">
<System>
<Provider Name="bowser" />
<EventID Qualifiers="49152">8003</EventID>
<Level>2</Level>
<Task>0</Task>
<Keywords>0x80000000000000</Keywords>
<TimeCreated SystemTime="2012-07-21T10:28:54.634050000Z" />
<EventRecordID>16430</EventRecordID>
<Channel>System</Channel>
<Computer>EVGA-PC</Computer>
<Security />
</System>
<EventData>
<Data>\Device\LanmanDatagramReceiver</Data>
<Data>NETBOOK-PC</Data>
<Data>NetBT_Tcpip_{F0EFC52C-F884-4E98-8223-AA762AA78C0A}</Data>
<Binary>000000000300320000000000431F00C0000000000000000000000000000000000000000000000000</Binary>
</EventData>
</Event>

Ρε παιδια βοηθηστε λιγο γιατι κοντευω να τρελαθω..

Link to comment
Share on other sites

το ξέρω αυτό το ξέρω αυτό ermmm

My computer -> Manage -> Services -> Computer Browser service.Εκτελείται ή όχι?Αν δεν εκτελείται προσπάθησε να την εκκινήσεις.

Αν δεν μπορείς και πετάει κανένα error κοίτα τις διεργασίες Server και Workstation αν έχουν ξεκινήσει και έχουμε πρόβλημα.Αν τo service Computer Browser ξεκινάει κανονικά ή τρέχει ήδη σταμάτησε το.Σύνδεσε ένα computer στο modem ασύρματα.Λογικά με σταματημένο το service δεν θα κλείσει το pc σου.Μετά δες το startup type του service είναι στο Automatic,Manual ή Disabled?Αν είναι στο Automatic πας στα Properties και στο tab General ->Statup type και το κάνεις Disable ή Manual.Παραθέτω screenshot

attachment.php?attachmentid=51415&stc=1&d=1342887916

Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση

post-1215-1416076428,8475_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οχι μετα το φορματ δεν το κανει αλλα παιδευτηκα παρα πολυ αυτες τις μερες για να βρω τι φταιει..

Οταν εκανα φορματ συνεχιζε το ιδιο πραγμα,εκλεινε το pc μονο του.Ετσι πιστεψα πως εχει η μητρικη προβλημμα.Τα εβγαλα ολα και τα αντικατεστησα απο το παλιο μου συστημα mobo/cpu/ram και συνειδητοποιησα πως παλι κλεινει το pc.. το μονο που ειχε μεινει ιδιο ηταν το κουτι.. οποτε βρηκα επιτελους τον ενοχο! Βραχυκυκλωνε το ριμαδοκουμπι του κουτιου!! Μολις κουνουσα την προσοψη εκλεινε ο υπολογιστης.. Οποτε το ξεσυνδεσα και τωρα ειναι οκ. Ξερει κανεις που μπορω να βρω ενα τετοιο κουμπακι να το αλλαξω?

post-16086-1416076436,1885_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα κουμπι,να'ναι καλα ο κοπριτης!

Το κουμπι ειχε σιγουρα προβλημα,το επιβεβαιωσα πριν το αλλαξω γιατι μολις το κουνουσα ελαφρα εκλεινε το pc.

Βεβαια τα σφαλματα συνεχιζονται αλλα μαλλον ειναι προβλημα δικτιου και ανοιξα καινουριο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετα απο τοσο καιρο και αφου εχω ανοιξει αλλα 3 θεματα βρηκα επιτελους το προβλημμα!Καταρχην να πω οτι το προβλημα λυθηκε μολις αλλαξα μητρικη αλλα το γιατι... Οπως ειχα πει και πιο παλια το προβλημα συνεχιζε ακομα και αν αλλαζα μητρικη ή και επεξεργαστη.Οταν ειχα βαλει την evga με τον τετρεπυρηνο μαλλον ειχε μπει ενα σκουπιδακι στο socket του επεξεργαστη και αυτο το σκπουπιδι το βρηκα τωρα που αγορασα καινουρια μητρικη και ξεκουμπωσα τον επεξεργαστη.Σε ενα σημειο απο κατω ηταν λιγο μαυρισμενος στο σημειο που ακουμπουσε το ενα πινακι,το σκουπησα και εφυγε η μαυριλα δεν εδωσα και πολυ βαση γιατι ηταν πολυ μικρο και λεω καπου θα το επιασα και λερωθηκε.Να φανταστειτε με το βιας φαινοτανε με τον μεγενθυντικο φακο.Αφου λοιπον αλλαξα μητρικη και εχει εξαφανιστει το προβλημμα,επιασα να επεξεργαστω την παλια οπτικα μηπως βρω τι φταιει και βρηκα στην υποδοχη του επεξεργαστη στο ιδιο ακριβως σημειο που ειχα δει την μαυριλα ενα χνουδακι το οποιο με το ζορι φαινεται με το ματι.Αυτος λοιπον ηταν ο λογος για τα ακυρα restart και επειδη ηταν και στον επεξεργαστη αλλα και στη μητρικη οποιο συνδυασμο και αν εκανα ειχα το ιδιο προβλημμα.Τωρα βεβαια εχω παρει καινουρια μητρικη αλλα αν δεν εβρισκα τι εφταιγε θα εσκαγα.Συγνωμη για το κουραστικο ποστ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μετα απο τοσο καιρο και αφου εχω ανοιξει αλλα 3 θεματα βρηκα επιτελους το προβλημμα!Καταρχην να πω οτι το προβλημα λυθηκε μολις αλλαξα μητρικη αλλα το γιατι... Οπως ειχα πει και πιο παλια το προβλημα συνεχιζε ακομα και αν αλλαζα μητρικη ή και επεξεργαστη.Οταν ειχα βαλει την evga με τον τετρεπυρηνο μαλλον ειχε μπει ενα σκουπιδακι στο socket του επεξεργαστη και αυτο το σκπουπιδι το βρηκα τωρα που αγορασα καινουρια μητρικη και ξεκουμπωσα τον επεξεργαστη.Σε ενα σημειο απο κατω ηταν λιγο μαυρισμενος στο σημειο που ακουμπουσε το ενα πινακι,το σκουπησα και εφυγε η μαυριλα δεν εδωσα και πολυ βαση γιατι ηταν πολυ μικρο και λεω καπου θα το επιασα και λερωθηκε.Να φανταστειτε με το βιας φαινοτανε με τον μεγενθυντικο φακο.Αφου λοιπον αλλαξα μητρικη και εχει εξαφανιστει το προβλημμα,επιασα να επεξεργαστω την παλια οπτικα μηπως βρω τι φταιει και βρηκα στην υποδοχη του επεξεργαστη στο ιδιο ακριβως σημειο που ειχα δει την μαυριλα ενα χνουδακι το οποιο με το ζορι φαινεται με το ματι.Αυτος λοιπον ηταν ο λογος για τα ακυρα restart και επειδη ηταν και στον επεξεργαστη αλλα και στη μητρικη οποιο συνδυασμο και αν εκανα ειχα το ιδιο προβλημμα.Τωρα βεβαια εχω παρει καινουρια μητρικη αλλα αν δεν εβρισκα τι εφταιγε θα εσκαγα.Συγνωμη για το κουραστικο ποστ!

Την δοκίμασες την μητρική πάλι; Μήπως το χνούδι μπήκε αφού την έβγαλες και δεν προυπήρχε;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.