Jump to content



Αλλαγη mobo


argy1

Recommended Posts

Ξανα,αυτη τη φορα επαιζα MW3.

Δεν εχω εγκαταστησει τους driver για RAID,υπαρχει περιπτωση να φταιει αυτο?Απλα δεν υπαρχουν driver για windows7 και δεν ξερω αν πρεπει να επιλεξω για xp ή για vista.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

Λοιπον επειδη εχω ηδη ταλαιπωρηθει αρκετα κανω φορματ και ολα απο την αρχη.Απλα μια διευκρινηση,με συμβουλευετε να περασω πρωτα τους ντραιβερ και μετα να κανω τα windows update ή το αναποδο?

Link to comment
Share on other sites

Μην περάσεις drivers καν. Κάνε windows update και άστα έτσι να δείς.

Άν έχεις πρόβλημα περνάς drivers...

Βασικά θα σου έλεγα να μη κάνεις update τους drivers με το windows update.

Σε μια mobo είχα πρόβλημα όταν έκανα update και μου crashare τα windows on boot λόγο κακών οδηγών απο windows update

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι απολυτα πεπεισμενος οτι windows 7 sucks...

Eκανα φορματ περασα το service pack 1 με driver της gpu και δουλευαν ολα ρολοι για πολυ ωρα!Μεχρι που ειπα να περασω και τις υπολοιπες ενημερωσεις,μολις εκανε εγκατασταση το netframework 4 μαζι με κατι αλλες προεραιτικες ενημερωσεις επανεκκινηση με τον ιδιο ακριβως τροπο!Και εξακολουθουν βεβαια.... :suicide:

Ειμαι σιγουρος οτι παιζει κατι με τις ενημερωσεις,στο ιστορικο λεει οτι καποιες απετυχαν και μετα απο αρκετα restart καποιες αλλες ειναι σε εκκρεμοτητα. Αυτες οι ενημερωσεις ειναι οι 4 τελευταιες που πηγε να κανει,την στιγμη δηλαδη που ξεκινησε παλι το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο επαναφορα συστηματος και πολυ ψαξιμο βρηκα αυτο:

Σφαλμα: NeTbt

Δεν ηταν δυνατη η καταχωρηση του ονοματος "ΑRGY-PC -0" στη διασυνδεση με διευθυνση IP 192.168.1.64. Ο υπολογιστης με διεθυθνση IP 192.168.1.66 δεν επετρεψε την αποκτηση του ονοματος απο αυτον τον υπολογιστη.

Και μετα απο αυτο το σφαλμα ειχαμε απροσμενο τερματισμο και επανεκκινηση..

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι το προβλημα ηταν στο ονομα του υπολογιστη..

Αν προσεξεις στο παραπανω σφαλμα λεει οτι δεν μπορει να παρει εσωτερικη IP γιατι χρησιμοποιειται.Εχω στο μοντεμ συνδεμενα 3 pc,το ντεσκτοπ ενα λαπτοπ και ενα νετμπουκ,και τα τρια ονομαζονται "argy-pc"..

Επισης απο τοτε που αλλαξα μητρικη δεν εχω κανει ρεσετ το μοντεμ,που σημαινει οτι σε αυτο το ονομα και συνδεμενο με εδερνετ εχει αναγνωρισμενη την παλια μητρικη και γι'αυτο ειχε προβλημα.Αλλαξα ονοματα στα pc και ρεσετ στο μοντεμ.Ενημερωση για την καρτα δικτυου δεν μου βγαζει οποτε δεν κανω κατι,ετσι κι'αλλιως δουλευει το ιντερνετ οποτε δεν εχω προβλημμα.

Αντε να δουμε πως θα παει τωρα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δει μπλε οθονη ποτε!Σβηνει η οθονη και ξεκιναει απο την αρχη ο υπολογιστης.Αλλα οσα σφαλματα εχω δει στο αρχειο καταγραφης σφαλματων αναφερονται σε net,ip και τα σχετικα και με βαση το τελευταιο σφαλμα νομιζω ειναι ξεκαθαρο.

Anyway,απο την στιγμη που αλλαξα ονομα στο pc και reset (οχι restart) το modem δεν το εχει ξανακανει,ο χρονος θα δειξει.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, όπως επίσης αποκλείεται επειδή δεν παίρνει ip το μηχάνημά σου να κλείνει.

Πολύ πιθανόν όπως σου είπα και νωρίτερα να φταίει η κάρτα δικτύου απο driver και το error να στο βγάζει γιαυτήν. Άμα κάνεις update τους drivers της κάρτας απο Windows Update θα σου ξανασκάσει.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα κανει clear cmos.Τελικα δεν εχει ξαναπαρουσιασει προβλημα εδω και 2 μερες.Αλλαξα τις ραμ (αντι για 1,3 τις εβαλα στις υποδοχες 2,4) αλλαξα ονομα υπολογιστη στο μοντεμ και καλωδιο ethernet.Δεν ξερω αν κατι απο αυτα ηταν προβλημα παντως τωρα φαινεται να δουλευει ρολοι.Επισης να πω οτι εβαλα ολους τους driver κανονικα και κατεβασα της nvidia απο το site της.Τις καρτες δικτυου τις εχω ενεργοποιημενες αυτη την στιγμη και τις δυο.Δεν ξερω τι μπορει να εφταιγε παντως τωρα δεν βγαζει ουτε καποιο σφαλμα στο αρχειο καταγραφης των windows.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το προβλημα δεν ειχε λυθει,μολις πηγα να ανοιξω το pcwizard και εκανε αναγνωρηση συστηματος κολαγε στο σημειο του disk controller. Το ξαναδοκιμασα και καθε φορα κολουσε στο ιδιο σημειο,με λιγο ψαξιμο στο ιντερνετ βρηκα την λυση εδω SSD for 780i .... will it work?

Το προβλημα λοιπον ειναι συμβατοτητας της μητρικης με τον ssd και λυθηκε μολις καταργησα τους Nvidia nforce serial ATA controller. Εκανα καταργηση εγκαταστασης στους ελεγκτες και με επανεκκινηση αναγνωρισαν τα windows τους δισκους μονα τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

To προβλημα εξακολουθει,πλεον εχω διαπιστωσει οτι καθε μα καθε φορα που σβηνει ο υπολογιστης με αυτον τον τροπο βλεπω το εξης και μονο σφαλμα:

8003 σφάλματα περιήγησης με προώθηση UDP

Eνοειται οτι το διαβασα αλλα επειδη δεν καταλαβαινω και πολλα μπορει καποιος που ξερει να μου πει ακριβως τι πρεπει να κανω ωστε να απαλλαγω;

Link to comment
Share on other sites

APPLIES TO

Microsoft Windows 2000 Server

Microsoft Windows 2000 Advanced Server

Microsoft Windows 2000 Professional Edition

Microsoft Windows 2000 Datacenter Server

Microsoft Windows NT Advanced Server 3.1

Microsoft Windows NT Server 3.5

Microsoft Windows NT Server 3.51

Microsoft Windows NT Server 4.0 Standard Edition

Microsoft Windows NT Workstation 3.1

Microsoft Windows NT Workstation 3.5

Microsoft Windows NT Workstation 3.51

Microsoft Windows NT Workstation 4.0 Developer Edition

Microsoft Windows NT Advanced Server 3.1

Microsoft Windows Server 2003, Standard Edition (32-bit x86)

Microsoft Windows Server 2003, Enterprise Edition (32-bit x86)

Microsoft Windows Server 2003, Datacenter Edition (32-bit x86)

Microsoft Windows XP Home Edition

Microsoft Windows XP Professional

Kαι εσυ έχεις windows 7?Από ότι λέει το kb δεν πρέπει να σε αφορά :S

Για διακοπή τα μηνύματα λάθους "8003", βεβαιωθείτε ότι οι δρομολογητές του δικτύου δεν η προώθηση μεταδόσεις UDP, διατηρώντας τις εκλογές του προγράμματος περιήγησης σε NetBT τοπικό κάθε υποδίκτυο και να ενεργοποιήσετε WINS ή επίλυση ονομάτων lmhosts στο δίκτυο για το netbios.

Σημείωση Διακόπτες που έχουν ρυθμιστεί για VLAN του (εικονικό κατάτμηση) πρέπει να ρυθμιστούν σε βάση ανά VLAN για να αποτρέψετε τη μεταβίβαση μετάδοσης UDP.

Επιστροφή στην αρχή | Αποστολή σχολίων

Settings του router σου για να απενεργοποιήσεις την προώθηση μεταδόσεις UDP.

Για να ενεργοποιήσεις WINS ή επίλυση ονομάτων lmhosts στο δίκτυο για το netbios.Θα πας στο Network and Sharing Center -> επιλέγεις το wireless connection -> Properties -> επιλέγεις το Internet Protocol Version 4 (TCP/Ipv4) -> Properties στο tab General επιλέγεις Advanced -> tab Wins (είναι tickarισμενη η επιλογή enable LMhosts lookup?Αν όχι την επιλέγεις) Netbios settings επιλέγεις το Default

attachment.php?attachmentid=51411&stc=1&d=1342833491

post-1215-1416076428,6728_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.