Jump to content



Έχετε πρόβλημα στο BF4; Αν ναι, πως παίζετε;  

160 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Κάτι άσχετο, το origin σας κρατάει το username - password? Κάθε φορά που βγαίνω πρέπει να τα ξαναβάλω άσχετα με το τι έχω επιλέξει, τα έχει κανένας άλλος αυτό?

Aπό το BF3 το έχω αυτό το θέμα...Και πολλοί άλλοι φαντάζομαι..

Έχω κάνει pin το battlelog στη taskbar, το' χω και speed dial στον opera και μπαίνω από εκεί κατευθείαν..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά δεν έχω θέματα.. Μερικές φορές τα κλασσικά προβλήματα του netcode όπου βαράω κάποιον και δεν καταγράφει τα hits ή πεθαίνω πίσω από κάλυψη, αλλά lag και τέτοιο δεν έχω. Σας συμβουλεύω να πάτε το Smoothing factor στο 0%. Αν δείτε ότι σας ξεκινάει τα περίεργα στα animations ανεβάστε το λιγάκι αν και δεν πιστεύω να χρειαστεί. Στο BF3 το είχα στο 33% περίπου για να είναι όλα νορμάλ και είχα σύνδεση με 17mbps και 12ms(CONNX). Στο BF4 έχω χειρότερη σύνδεση με 9mbps και 17ms(πάλι CONNX αλλά έχω μετακομίσει Χανιά, οπότε δεν έχω το κουτί του ΟΤΕ δίπλα από το σπίτι μου :p ) αλλά με το smoothing factor στο 0% είναι εντελώς νορμάλ και παρατήρησα καλύτερη "απόκριση του netcode". Τα γραφικά τα έχω στο High(custom με κλειστά AA, AP, AO) και ακόμα σε 64p servers όλα είναι "μια χαρά"(σε σχέση πάντα με αυτά που δείχνει το βίντεο στο ποστ του [MENTION=21436]sfirculitu[/MENTION] )

Την συμβουλή την βρήκα από αυτό το βιντεάκι του γνωστού Άγγλου παππού, ο οποίος λέει πως φαίνεται πως το BF4 έχει μεγαλύτερη lag compensation απ' ότι το 3 ή ότι το Smoothing Factor δε φαίνεται να παίζει μεγάλο ρόλο στα animations, ίσως λόγω της FB3, και έτσι απλά προσθέτει έξτρα ms lag..

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=NNrILp-dqwQ]INFANTRY TIPS! - Battlefield 4 - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=30066]Johnny6RED[/MENTION] Το θέμα πιο είναι αυτό το LAG δεν το είχα στην BETA..

Και τα Settings τα ήταν τα ίδια..

Επίσης αυτό το LAG δεν το είχα όταν πήρα το Game.. την παρασκευή..

Εδώ μπήκα σε αμερικάνικο Server με 120 Ping και έκανα 70-5

Από την επόμηνη μέρα και μετά άρχησε αυτό το πράγμα..

Επίσης επειδή το έψαχνα..

Δεν βρήκα κάτι..

Αλλά έκλεισα τα Origin Notification και Enable Origin in Game

Και μπαίνω στον επόμενο Server χθες με τα γραφικά όλα LOW

Και όλα ήταν Smooth ναι είχα και εγώ τα παραπάνω που περιγράφεις..

εεε Σήμερα το βράδυ εκεί που έπαιζα από τις 8 ηώρα νομαλ μπαίνω στις 12 τα ίδια πάλι..

Επίσης δοκιμασα αλλά μπήκα σε ότι να νε Server και μου φαίνοται και το BF3 ήταν κάπως αλλά δεν ξέρω άμα ήταν η ιδέα μου αλλά ήταν στα μπαμ..

Και δεν ξέρω τι φταίει?

Να φταίει η γραμμή?

Να φταίνε τα Windows αφού λέω να κάνω φορματ σε 8.1 για να είμαι και εκεί σίγουρος

όλοι λένε είναι πιο Smooth

Η φταίει Game..

Αλλά από ότι βλέπω όλοι Normal παίζουν..

στο Twitch βλέπω Live όλοι είναι οκ (καλά έχουν κάτι 3-5 Ping) αλλά όχι αυτό το πράγμα..

Εδώ όλοι λέτε μόνο τρώτε DC ή δεν μπαίνεται στο Game..

Εγώ μόνο το LAG έχω πρόβλημα..

Αλλά σε ότι Server και να μπώ σε όσα άτομα και να είναι..

Υπάρχει το παραπάνω..

Επίσης

Μπήκα σε ένα Server όοολα Smooth έκει έκανα και τα Score χθες..

Μπαίνω πάλι στον ίδιο Laggarei (αργότερα)

Μπαίνω σε άλλον πιο πολύ σαν το βιντεο από πάνω..

Και έχω μπει και σε άλλους που μου έχει ένα Delay 5 δευτερόλεπτα κουνάω το ποντίκι και το δειχνει ΤΑΠΑ Κολλημα..

Και δεν βλέπω να γίνεται κάτι και δεν ξέρω τι να κάνω τώρα..

EDIT.. Eπίσης θα κάνω μια προσπάθεια σήμερα να κάνω Update τα πάντα όλα Bios mobo.. Drivers κτλπ... Και άμα δεν βλέπω τι γίνεται..

Έγινε επεξεργασία από sfirculitu
Link to comment
Share on other sites

To είχα πει και όταν είχαμε τον Bazo, το λέω και τώρα:

Προσωπικά πιστεύω ότι το lag προέρχεται από τους servers και μόνο και έχει να κάνει με το βάρος του παιχνιδιού. Το 3 για τον server ήταν πιό ελαφρύ, αλλά σε 64ρηδες συνήθως το έβλεπες. Το 4 που είναι πιό βαρύ, για τον server πάντα, δεν το σηκώνει. Οι game-hosters προσπαθούν να βγάλουν κέρδος βάζοντας όσο περισσότερους πελάτες σε ένα μηχάνημα με αποτέλεσμα να γεμίζουν πολύ. Μην ξεχνάμε ότι στο 3 ο 64ρης ήταν 64 παίκτες, ενώ τώρα ο 64ρης μπορεί να έχει και 100 άτομα. Για όποιον δεν καταλαβαίνει, είναι 64 παίκτες, 2 commanders, 4 spectators και όσοι παίκτες έχουν παράλληλα ανοικτό battle screen. Το βάρος για παίκτες και spectators είναι το ίδιο, ενώ για commanders και battle-screens μικρότερο αλλά όχι αμελητέο.

Αν δεν τους βάλει χέρι η DICE να βάλουν λιγότερους servers ανά μηχάνημα, δε θα δούμε προκοπή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γενικά προσπαθώ να αποφεύγω τους 64p servers. Αλλά επειδή τις 2 τελευταίες μέρες ήθελα παραπάνω δράση, ξεκίνησα να μπαίνω σε τέτοιους. Lag(το rubber banding που λένε μερικοί) δεν έχω παρατηρήσει.

[MENTION=21436]sfirculitu[/MENTION] εγώ από 7 σε 8 σε 8.1 διαφορές δεν είδα.. Ούτε καν σε fps.. Επίσης τα frame times ήταν τα ίδια και από μεριά gpu και από μεριά cpu. Ram και VRam usage δε μέτρησα :hang3:

EDIT: Στην αρχή είχα rubber banding, πολλά netcode προβλήματα, dc, server crashes, dx11 crashes.. Τις 2 πρώτες μέρες δε μπορούσα να ολοκληρώσω γύρο. Μετά όπως ερχόντουσαν τα server patches μειώθηκαν όλα. Τώρα μόνο dc τρώω μια στο τόσο και φυσικά τα κοινά netcode προβλήματα.

Αυτό το βίντεο τα λέει όλα! :D (το τέλος ήταν η πινελιά που με έκανε να λυθώ στα γέλια!)

Έγινε επεξεργασία από Johnny6RED
Link to comment
Share on other sites

Εντομεταξύ τα Server Patches γίνονται αυτόματα έτσι?

Δεν χρειάζετε να κάνουμε κάτι?

Επίσης τι Update μπορώ να κάνω του BF4 PBBans έκανα DirectX λεει έχω καλύτερο από αυτό που κατεβάζω από το Windows Site..

Origin Update πως κάνουμε?

BBLOG έβαλα αλλά δεν παίζει ρόλο..

Drivers 13.11 v8 έχω και εγώ..

Θα κάνω και ένα Bios mobo..

Και ότι τελευταίω βλέπω μπας και..

Αλλά πρέπει να υπάρχει κάτι δεν γίνετε αυτό..

Γιατί οι άλλοι να παίζουν ενω άλλοι όχι κάτι διαφορετικό έχουν και μιλάω για LAG..

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=21436]sfirculitu[/MENTION] Πήγανε στον φάκελο που έχεις εγκαταστήσει το BF4, μετά στον φάκελο _Installer και τρέξε ότι exe βρεις εκεί μέσα στους υποφακέλους.

Εμένα, το crash μου το έχει κάνει 3 φορές και στο Campaign...

Μην μου θυμίζεις μια δύσκολη μέρα.. :) Απλά δεν με ήθελε στο campaign.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.