Jump to content



Έχετε πρόβλημα στο BF4; Αν ναι, πως παίζετε;  

160 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Πες τα ηλια. Οταν ελεγα σε εναν εδω οτι δεν ειναι το ιδιο αν παιζεις με 60 fps και το ιδιο με 200 fps και γελαγε με λεγανε τρελο και περιεργο... Επειδη τους ελεγα οτι δεν μπορω να παιξω σωστα με οτιδηποτε κατω απο 150 fps.

Τα παραλες και εσυ τωρα. Απο ενα σημειο και μετα δεν κερδιζεις κατι. Ειναι ανθρωπινως αδυνατο να ανταπεξελθεις στα ms ετσι και αλλιως.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, GFFermari said:

Με 80min (100-110+Avg) παίζεις άνετα. Μην ακούς τον icy. Είναι τρελός!!

Αλλά 45-75 δύσκολα. Κ γώ που είμαι calm θα την έριχνα την Παναγία στον πρώτο με 200fps k 8 ping.

 

 

 

Δεν παρεξηγώ κανέναν, διότι ο υπεύθυνος που παραμυθιάζει τον κόσμο για να πουλήσει οθόνες για 200~300 FPS λέγεται NVIDIA.

Επαναλαμβανόμενη προπαγάνδα στο Youtube, ώστε να βγάλουν λεφτά η NVIDIA και συνεργάτες (κατασκευαστές οθονών που συμφωνήσαν να χορεύουν όπως θέλει η NVIDIA).

Κρύβουν την αλήθεια, ότι κάρτες γραφικών και οθόνες  για Games-Sports (RRO) δεν έχουν αξία εκτός τοπικού δικτύου LAN.  

 

Το BF4 παίζει αρκετά καλά στο σύστημα μου, εκτός από δυο κακοσχεδιασμένα maps, τα οποία δεν τα καλύπτουν τέσσερις πυρήνες αλλά έξι + ..

Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι και το BF4, είναι κουμπάρας της Origin, ανεβάζω για παράδειγμα το Rank από ένα όπλο, και μου δίνει επιλογή να πληρώσω αναβάθμιση ώστε οι σφαίρες να ταξιδεύουν 15% γρηγορότερα.       

 

Και εγώ ρωτάω ... αυτή η αναβάθμιση δεν είναι εναντίων αυτών που έχουν χαμηλό ping?  ΕΙΝΑΙ .... 

Μόνο εάν την διαλέξουν όλοι .. ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ

 

Σταματώ εδώ, γιατί είμαι και εγώ ανάμεσα στους αρχαίους γραφικούς, που περίμεναν το BF4 να είναι ένας τίμιος εξομοιωτής μάχης πρώτου προσώπου, και δεν είναι.

 

Θα μας πει κανένας πως τα πάει με τον ΟΤΕ?

Έγινε επεξεργασία από overvolt
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Φαντασου που εχω στο multi παιζω με 280 average fps και με σκοτωνουν ατομα πιθανοτατα απο κονσολα με 20 ping τι ριχνω...

πάρε κονσόλα (αν δεν έχεις) τσάμπα τα λεφτά στο pc

 

802839627102027817.png?size=96

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, icy20 said:

Οποιος νομιζει οτι ειναι παραμυθια τοτε απλα δεν εχει παιξει σε σωστο setup για να καταλαβει

 

Δηλαδή το σωστό Setup είναι η παραμύθα RTX3080ti? (ο προβληματικός βραστήρας).   Και το είσαι δέκα μέτρα από το κέντρο διανομής του ΟΤΕ?

Εφόσον τα μάτια σου μπορούν να δουν πάνω από 25 Fps, όλα τα άλλα τα παίρνω ως καλαμπούρι, είσαι ο Superman.

 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Να σας βάλω σε ένα lobby με ένα φίλο που παίζει με 1060, 60hz? ?

Κανένα σεταπ δε σε κάνει εσένα καλύτερο. 

Αν νιώθεις, παίζεις καλά. Έχω ένα φιλαράκι που μπαίνει από το ps4 slim του. Ούτε καν pro. Βγαζει akimbos και το τι πόνο δίνει,  δεν το πιστεύεις. Με Καλό σεταπ, απλά καλομαθαινεις, και αν γυρίσεις σε παλιό, χειρότερο, σου κακοφαίνεται σε τέτοιο βαθμό που από την ξενερα κ μόνο δεν μπορείς να παίξεις ούτε όσο ξέρεις! 

Βέβαια, για να είμαστε και δίκαιοι @overvolt , σωστά επισημαινεις το θέμα του latency της γραμμής, αλλά και το "latency" του κακού εξοπλισμού, γίνεται αντιληπτό. 

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό. Θυμάμαι τον εαυτό μου 15-17 BF3 είχα insane αντανακλαστικά, είχα φίλο να λέει "πω ρε παίζεις σαν μανιακός ζαλίστηκα, το κεφάλι μου". Κάτι που πλέον δεν έχω, δε μπορώ να πιάσω αυτό το performance 10 χρόνια μετά ώντας 26. 

 

Και έπαιζα 1680Χ1050 60Hz (PC) 

 

ούτε μηχανικά πληκτρολόγια, ούτε ελαφριά ποντίκια ( μηχανικό πήρα το 2013 ? )

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, εδω δεν μιλαμε για μηχανικα πληκτρολογια και ελαφρια ποντικια ουτε για κολλημενα 60fps.

Μιλαμε για διακυμανση 45-75 fps. Καταλαβαινετε για τι lag μιλαμε η εχετε καιρο να δειτε τετοια νουμερα και τα εχετε ξεχασει?

Για βαλτε 45 fps στο riva tuner να δουμε αν μπορειτε να πατε το στοχο εκει που πρεπει και ποση ωρα κανει να παει.

 

πριν 2 ώρες, το μέλος overvolt έγραψε:

Εφόσον τα μάτια σου μπορούν να δουν πάνω από 25 Fps

Ε? Οτι τα ματια σου βλεπουν μεχρι 25 fps?

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

Μιλαμε για διακυμανση 45-75 fps.

Σε αυτά τα fps, το κυρίως πρόβλημα μου είναι το stutter και τα πατώματα. Όχι τόσο η "ωρα" που κάνει ο στόχος να κουνηθεί...

 

πριν 8 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

Ε? Οτι τα ματια σου βλεπουν μεχρι 25 fps?

 

 

Κοίτα, έχω διαβάσει έρευνες που υποστήριζαν αυτό ακριβώς. Αλλά νομίζω ότι πλέον έχει αποδειχθεί ως λάθος. Δεν θυμάμαι καθόλου πηγες όμως δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Σε αυτά τα fps, το κυρίως πρόβλημα μου είναι το stutter και τα πατώματα. Όχι τόσο η "ωρα" που κάνει ο στόχος να κουνηθεί...

Δεν εχεις επιλογη, εχεις και stutter και μεγαλο input lag.

 

πριν 54 λεπτά, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Κοίτα, έχω διαβάσει έρευνες που υποστήριζαν αυτό ακριβώς. Αλλά νομίζω ότι πλέον έχει αποδειχθεί ως λάθος. Δεν θυμάμαι καθόλου πηγες όμως δυστυχώς...

Το ματι δεν βλεπει με καρε (frames) αλλα με συνεχη ροη φωτος.

Μια τηλεοραση η ενα μονιτορ παραγει εικονες σε καρε με μια συγκεκριμενη συχνοτητα.

 

Εχει μετρηθει οτι μπορεις να δεις μια εικονα ανα 1.3ms. ''Εχει μετρηθει'' σημαινει οτι το εργαλειο μετρησης ειναι το bottleneck γιατι καθε φορα που μετριεται το νουμερο αλλαζει. Αυτο που ειναι σιγουρο ειναι οτι υπαρχει ερεθισμα και με εικονες που ''δεν βλεπεις'' οι οποιες χωνονται στο υποσυνειδητο και ειναι ικανες να σου δημιουργησουν κουραση η δυσφορια αναλογα με τον τροπο που προβληθηκαν και το ποσο ευαισθητος/η ειναι ο καθενας σε αυτα τα ερεθισματα.

 

Με λιγα λογια ''βλεπεις'' με δυο τροπους και δεν ειναι τοσο ευκολο να μετρηθει κατι τετοιο προς το παρον.

 

Καλο θα ειναι να διαβαζουμε και τιποτα πριν αρχισουμε να λεμε για προπαγανδες και παραμυθια.

 

Ακου προβληματικος βραστηρας η 3080ti...

 

Link to comment
Share on other sites

Ενα ειναι το πρακτικα μεγαλυτερο input lag λογω χαμηλων fps κ δευτερο ειναι οτι με ψηλα fps (σε αντιστοιχη οθονη) η θεση του παιχτη ανανεωνεται τοσο συχνα που ο εγκεφαλος μπορει κ υπολογιζει ευκολοτερα την επομενη expected θεση του αντιπαλου. Μετρανε κ τα fps και τα hz.

Στο CS που ολοι σημαδευουν μεσα απο χαραμαδες, μετραει αρκετα. Στο bf οχι τοσο, ειδικα αν παιζεις ταρζαν mode σε ανοιχτο πεδιο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, overvolt said:

 

Δηλαδή το σωστό Setup είναι η παραμύθα RTX3080ti? (ο προβληματικός βραστήρας).   Και το είσαι δέκα μέτρα από το κέντρο διανομής του ΟΤΕ?

Εφόσον τα μάτια σου μπορούν να δουν πάνω από 25 Fps, όλα τα άλλα τα παίρνω ως καλαμπούρι, είσαι ο Superman.

 

 

Πωωωω μου κατεστρεψες την ψυχολογια τωρα παω να φουνταρω... Χαχαχαχχα ποσα κομπλεξ... Και ναι ειμαι ο superman. Εδω καταλαβαινουμε τη διαφορα απο 144 hz σε 240.

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Μου έκανε εντύπωση μόνο μια φράση,  ότι παλιά παίζαμε ταχύτερα, και είναι αλήθεια διότι την χρήση Ίντερνετ δεν την καπέλωναν υπηρεσίες όπως , Vodafone on demand TV,  και Video Chat  χωρίς λόγο και αιτία.

 

Και κάτι ακόμα περί ms  και ποιότητας γραμμών,  το ΣΚ πάντα τυχαίνει να παίζει και η κουτσή Μαρία, και κρεμάνε όλα.

Έχω διαπιστώσει ότι τις εργάσιμες μέρες το Gaming τσουλάει καλύτερα. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.