Jump to content



Amd 8120 Αναβαθμιση


nikkolas

Recommended Posts

δεν υπαρχει κατι σωστο η λαθος,,γιαυτο ζητησα την γνωμη σας,γιατι σιγουρα δεν ειμαι ειδικος σε υπολογιστες,,αλλα ρωτωντας πας στην πολη οποτε ¨) .Επσης ολη αυτη η διαδικασια με κανει να βλεπω πραγματα που δεν ξερω και τα ερευνω.καλο ειναι να υπαρχουν διαφορετικες αποψεις .

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

αρχίσαμεεεεεεεεε...

κατ αρχήν ο παλλικάράς που άνοιξε το thread έκανε την επιλογή του. οπότε μην χαλιέστε.

Malibu κανένας δεν συμπάθησε αυτούς που λένε "μην πάρεις αυτό γιατί είναι πεταμένα λεφτά", αυτούς που κοροιδεύουν τους άλλους επειδή πήραν AMD ή οτιδήποτε...

Αναφέρεις τα θετικά του ενός τα θετικά του άλλου, τα αρνητικά επίσης και αποφασίζει αυτός με τα λεφτά...

Link to comment
Share on other sites

εγω τον εχω τον 8120 fx ειναι στα 4000 mhz σταθερα εκει χωρις να πειραξω τιποτα αλλο στο bios περα απο multi ,

καρτα εχω μια twin frozr 2 msi 560ti , μητρικη gigabyte 990fx , και τα παιζει ολα αψογα σε αυτες τις αναλυσεις , αρκετα ικανοποιημενος.

Link to comment
Share on other sites

...

Απο εκεί και πέρα, το να πάρει κάποιος καινούριο FX 8120 & Mobo όταν έχει σαν βασική χρήση τα παιχνίδια, ενω μπορεί με ίδια λεφτά να πάει σε ι5, είναι αφελές και φανερώνει άγνοια, αλλα δικά σου είναι τα λεφτά ότι θες καντα.

Αν και σου απάντησε πιο πριν ο tavliban στο ποστ #22 και συμφωνώ μαζί του.

Βλέπω οτι ξέρεις πολλά, οπότε δείξε μας ένα σετ CPU-Motherboard με Core i5 που να υποστηρίζει και SLI όπως ζήτησε ο nikkolas και θα δούμε πως είναι στα ίδια λεφτά με τον 8120!

Γιατί καλές η γενικές συζητήσεις αλλά ο TS ζήτησε συγκεκριμένα πράματα. Και για να μην κουράζεσε το σύστημα με τον 8120 θα σου το δείξω εγώ (χωρίς πολύ ψάξιμο), εσύ βρες μόνο με Core i5.

AMD FX 8120 | Skroutz.gr

Gigabyte GA-990XA-UD3 | Skroutz.gr

Βλέπω περίπου 265~270€.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα επειδή δεν βλέπω να έχεις βάλει όριο λεφτών..

πάρε ένα 3570Κ

μια Mobo

μια Ram

και τίποτα άλλο..

Για 8120 θα σου έλεγα ναι, μόνο άμα ήσουν στριμογμένος οικονομικά.

Για AMD αυτήν την στιγμή δεν αξίζει..

μόνο για κάρτα γραφικών θα σου έλεγα ναι

και επίσης περίμενε αμα δεν σε νοιάζει να δούμε τι κάνουν οι καινούριοι αλλα δεν το κόβω να είναι καλύτεροι από 3570 3770 2500 2600

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω για ολες τις απαντισεις και τον χρονο σας,αγορασα τελικα τον 8120 και την gigabyte ud3 990xa,δεν τα εχω εγκαταστησει ακομα για να σας πω εντυπωσεις αλλα μεσα στην εβδομαδα θα πω τις εντυπωσεις μου.φιλε sficulitu παντα υπαρχει ενα οριο και παντα το ξεπερναμε αλλα προτιμαω να το ξεπερασω οταν παρω καρτα γραφικων,μπορει να ειναι η 670 oc h 680 oc,,.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,εχω πλεον ετοιμο το συστημα και θα σας πω εντυπωσεις.Καταρχας σε οσα εχω δει ειμαι πολυ ευχαριστημενος,λυθηκε το προβλημα που ειχα με bottleneck,το crysis2 το παιζω φουλ τα παντα και ειναι νερο,2ον ο 8120 εχει πιο χαληλη θερμοκρασια και ας τον εχω βαλει απο τα 3,1 στα 4.για 300 ευρο που εδωσα συνολικα για πιστευω ειχα πολυ καλα αποτελεσματα,δεν εχω περασει το patch της microsoft for 8core proccesors αλλα δεν ξερω αν χρειαζετε ,μου ειπαν οτι γινετε αυτοματα στα windows updates

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ,σορυ που αργησς αλλα ελειπα καποιες μερες,,λοιπον στο gta liberty city stories(2560x1444 all full) τa corew hταν μερχρι 45 τα 4 απο τα 8 τα αλλα ηταν λιγοτερο,, στο max payne 3(1920x1080 all full) ηταν καπου στα 35,,και στο crysis 2(1920x1080 all ultra ) ηταν μεγιστο στο 65 τα 8,ελπιζω να τα μετρησα καλα

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ,σορυ που αργησς αλλα ελειπα καποιες μερες,,λοιπον στο gta liberty city stories(2560x1444 all full) τa corew hταν μερχρι 45 τα 4 απο τα 8 τα αλλα ηταν λιγοτερο,, στο max payne 3(1920x1080 all full) ηταν καπου στα 35,,και στο crysis 2(1920x1080 all ultra ) ηταν μεγιστο στο 65 τα 8,ελπιζω να τα μετρησα καλα

Δηλαδή μια 480 δεν μπορεί να τσιτώσει τον 8120 default, τουλάχιστον στον ένα πυρήνα στα συγκεκριμένα games???????

Ενδιαφέρον.......

Από bf3 έχει καμιά εικόνα ??

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μια 480 δεν μπορεί να τσιτώσει τον 8120 default, τουλάχιστον στον ένα πυρήνα στα συγκεκριμένα games???????

Ενδιαφέρον.......

Από bf3 έχει καμιά εικόνα ??

σε τέτοιες αναλύσεις 1080p και βάλε, δεν πέφτει το βάρος στην GPU έτσι και αλλιώς; με αποτέλεσμα η cpu να δουλεύει λιγότερο;

Link to comment
Share on other sites

σε τέτοιες αναλύσεις 1080p και βάλε, δεν πέφτει το βάρος στην GPU έτσι και αλλιώς; με αποτέλεσμα η cpu να δουλεύει λιγότερο;

Ναι αλλά αν ισχύει κάτι τέτοιο ποιος ο λόγος να ψάξεις για καλύτερο cpu ........ :yes4:

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αν ισχύει κάτι τέτοιο ποιος ο λόγος να ψάξεις για καλύτερο cpu ........ :yes4:

συμφωνώ απόλυτα...για gaming δεν χρειάζονται 3770Κ, 3930, κλπ...

ίσως θα έπρεπε ο φίλος να δοκιμάσει και σε χαμηλές αναλύσεις (το ίδιο και εγώ) και εκεί να δούμε usage...

πάντως όπως έχω πει πολλάκις το μόνο πρόβλημα των AMD είναι η κατανάλωση+θερμοκρασία...από επιδόσεις δεν λέω κατώτερες αλλά για μένα ικανοποιητικές και δικαιολογούν τα λεφτά τους...

Link to comment
Share on other sites

παιδια η καρτα γραφικων αντιστοιχα φτανει στο 100% usage και την εχω κανει και ...με δυο προφιλ

δλδ το default ειναι 700 core clock/shader 1400 memory1848 mv988

oc 1 850/1700 2000 1050

oc 2 865/1730 2150 1125.

σιγουρα το ζορι το τραβαει η καρτα γραφικων πιο πολυ αποτι ο επεξεργαστης,

οχι δεν εχω πλεον εγκατεστημετο bf 3 για το φιλο που ρωτησε

επισης δεν μπορω να παιξω τα crysis k crysis warhead διαβασα οτι εχουν καποιο προβλημα με τους fx

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρα την 560Ti που πήρα με την προσφορά των Multi με τον Phenom Ι 9950 στα 3GHz στο 3DMark Vantage εχτές και βγάζει ίδια σκορ με i7 920 στα 3.6GHz που πέτυχα σε review για 560Ti. ίδια στο High και στο Performance. Μόνο στο low έχανε.

Γενικά υπάρχουν παιχνίδια που θέλουν καλή cpu, αλλά ένας οποιοσδήποτε quad(και πάνω) είναι υπεραρκετός σε πολλές περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

τα παιχνιδια επαιζαν πριν κανονικα, τα ξαναεκανα εγκατασταση και παλι τιποτα,Crysis k Crysiw Warhead,oxi to Crysis 2.θα περασω τα πατσακια και θα ενημερωσω

update:περασα τα πατσακια αλλα παλι δεν τρεχουν

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.