Jump to content



SSD μέχρι ~150 ευρώ


virus777

Recommended Posts

Ένα φιλαράκι ψάχνεται να πάρει ssd εκεί γύρω στα 120Gb.

Όπως λέει και ο τίτλος μέχρι 150 ευρώ max.

Kαι φυσικά καίγεται, δεν μπορεί να περιμένει νέα μοντέλα/πτώσεις τιμών κλπ.

Τον ενδιαφέρουν οι επιδόσεις, όχι το vfm.

Eπειδή εγώ δεν το έχω ψάξει ακόμα όσο θα ήθελα το θέμα,

τί επιλογή έχετε να προτείνετε?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα είχα κανένα πρόβλημα προσωπικά να ψωνίσω από το amazοn ή οποιοδήποτε άλλο μαγαζί του εξωτερικού. (Αν και για μικρές διαφορές προτιμώ να αγοράζω από Ελλάδα- πάει που πάει η οικονομία κατά διαόλου, στέλνουμε όλοι και τα λεφτά μας έξω). Ομως ο φίλος βιάζεται και δεν μπορεί να περιμένει 1-2 βδομάδες το θέλει άμεσα!! Οπότε η αγορά θα γίνει από κάποιο μαγαζί της Αθήνας.

[MENTION=3559]Oric[/MENTION] : Το link που έδωσες δε φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα έπαιρνα Samsung κάθε φορά αντί για OCZ.

Από τη μια έχουμε μια εταιρία όλο δυσάρεστες εκπλήξεις (OCZ) και από την άλλη μια σειρά (830) που είναι δοκιμασμένη στο χρόνο και ξέρουμε ότι δουλεύει αξιόπιστα και με πολύ καλές επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ο thread starter αναφέρει ότι το κύριο κριτήριο είναι οι επιδόσεις και σε αυτό το κομμάτι ο vertex 4 τα πάει άψογα. Επίσης στους vertex 4 δεν έχουν παρατηρηθεί προβλήματα και νομίζω ότι είναι ότι καλύτερο μπορεί αυτή τη στιγμή να προσφέρει η OCZ για να μην αναφέρω και τα 5 χρόνια εγγύηση που δίνει στον vertex 4 που δεν προσφέρει καμιά άλλη εταιρεία σε δίσκο solid ή μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι δεν είναι καλοί οι Vertex 4, είπα ότι γενικά η OCZ δεν μου εμπνέει εμπιστοσύνη.

Όσον αφορά τις επιδόσεις, και ειδικά όταν μιλάμε για προϊόντα ίδιας κατηγορίας, πρέπει κάποια στιγμή να καταλάβαίνουμε γενικά τι διαβάζουμε και όχι ξερές τιμές των benchmarks. Τα benchmarks ποτέ δεν επαληθεύονται και τα αποτελέσματά τους εξαρτώνται από άπειρους παράγοντες.

Και δηλαδή σοβαρά τώρα, ποιός έχει πραγματικό πρόβλημα αν το λειτουργικό φορτώσει 2 δευτερόλεπτα αργότερα ή η αντιγραφή του 1GB αρχείου καθυστερήσει άλλο τόσο; Αν κάποιος οικιακός χρήστης έχει τέτοια θέματα, πρέπει να κοιταχτεί για OCD... :p

Δε λέω ότι κι εγώ δε θέλω το γρηγορότερο οτιδήποτε, απλά θεωρώ ότι δεν πρέπει να είναι το βασικό μας κριτήριο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι δεν είναι καλοί οι Vertex 4, είπα ότι γενικά η OCZ δεν μου εμπνέει εμπιστοσύνη.

Όσον αφορά τις επιδόσεις, και ειδικά όταν μιλάμε για προϊόντα ίδιας κατηγορίας, πρέπει κάποια στιγμή να καταλάβαίνουμε γενικά τι διαβάζουμε και όχι ξερές τιμές των benchmarks. Τα benchmarks ποτέ δεν επαληθεύονται και τα αποτελέσματά τους εξαρτώνται από άπειρους παράγοντες.

Και δηλαδή σοβαρά τώρα, ποιός έχει πραγματικό πρόβλημα αν το λειτουργικό φορτώσει 2 δευτερόλεπτα αργότερα ή η αντιγραφή του 1GB αρχείου καθυστερήσει άλλο τόσο; Αν κάποιος οικιακός χρήστης έχει τέτοια θέματα, πρέπει να κοιταχτεί για OCD... :p

Δε λέω ότι κι εγώ δε θέλω το γρηγορότερο οτιδήποτε, απλά θεωρώ ότι δεν πρέπει να είναι το βασικό μας κριτήριο.

Συμφωνώ μαζί σου αλλά ο thread starter θέτει ως κριτήριο τις επιδόσεις και έχει αρκετά γενναίο budget για ssd. Όπως ο ίδιος αναφέρει δεν τον ενδιαφέρει το value for money διαφορετικά οποιοσδήποτε SSD στα 128GB θα μπορούσε να καλύψει ουσιαστικά τις ανάγκες του και θα είχε τρομερή διαφορά από οποιονδήποτε μηχανικό.

Νομίζω μάλιστα πως οι agility και οι petrol είναι κάτω των 100€ πλέον ενώ ο intel 330 είναι κάπου κοντά στα 100€.

Ο vertex 4 πάντως είναι κορυφή γιατί μπορεί και διατηρεί υψηλές ταχύτητες ακόμη και με incompressible data κάτι το οποίο δεν ισχύει στην περίπτωση των sandforce.

Στην πράξη δεν θα δει διαφορά κατά την καθημερινή χρήση στο λειτουργικό αλλά ο vertex 4 είναι πολύ γρηγορότερος του Samsung 830 βάσει benchmark. Από εκεί και πέρα είναι επιλογή του καθενός. Προσωπικά έχω 2xOCZ agility 3 και έναν Intel 330 όλοι στα 128GB και δεν έχω συναντήσει κανένα απολύτως πρόβλημα. Ικανοποιημένος από όλους σε θέμα ταχύτητας και ηρεμίας σε σχέση με το παλιό μου RAID το οποίο ακόμη διατηρώ σαν αποθήκη δεδομένων.

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος θέλει να πάρει απο Ελλάδα και άμεσα, όχι απο Amazon, ξέρει ότι φθηνότερα απο Amazon... Και ο samsung απο Ελλάδα ο 128άρης έχει ίδια τιμή με τον Vertex4 και στο αρχικό post του έγραψε ότι τον ενδιαφέρει η απόδοση και μετά βάζει την αξιοπιστία, για αυτά που θέλει ο Vertex4 είναι η καλύτερη επιλογή όπως το κατανοώ εγώ. Και εντάξει δεν είναι του πεταματού ο Vertex στην ποιότητα δεν θα τον πάρει θα του βγει 100% προβληματικός.. και αν του βγει εύκολα μπορεί να το πάει στο μαγαζί που το αγόρασε 5 χρόνια εγγύηση έχει το σκυλί :p

Link to comment
Share on other sites

Ok.

Η τελική επιλογή είναι ο Vertex 4 λόγω ταχύτητας/εγγύησης/ελεγκτή (βοήθησε και το review του Chosen σ'αυτό), και η παραλαβή θα γίνει σήμερα το απόγευμα.

Two thumbs up @HellhammeR που εκτός από καλο γούστο στη μουσική έχει και καλό μάτι για άμεση διαθεσιμότητα :)

Thank you all.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.