Jump to content



Τηλεόραση 3D ~55"


karmen1983

Recommended Posts

Εγώ θα σου έλεγα ΜΗΝ πάρεις 3D.

Προσωπικά θεωρώ "αστεία" την τεχνολογία αυτή .. και ο μόνος λόγος που βγήκε είναι για να σου κάνει τo κεφάλι κουρκούτι.

Στη θέση σου θα έπερνα μια Ωραιότατη 55" 2D κούκλα και τα υπόλοιπα μαγιό παρεό τσάντες ψάθες βατραχοπέδιλα και θα μου έμεναν και ρέστα για κάνα ψαρικό :kiss3:

LG 60PA5500

Ditto.

Όχι για την συγκεκριμένη τηλεόραση, δεν το γνωρίζω το μοντέλο. Αλλά για το βλακώδες θέμα του 3D που ΚΑΝΕΙΣ δεν βλέπει σωστά κι ας λέει ότι θέλει.

Sent from my HTC Desire HD using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, αγαπητη karmen, επειδη αγορασα το συγκεκριμενο μοντελο (42LM620S) που ανεφερες στο πρωτο σου ποστ, εχω προσωπικη αποψη!

επειδη κι εγω ηθελα παθητικο 3D, κατεληξα σε αυτη. μεχρι στιγμης, εδω και 2,5 μηνες που την εχω, ειμαι υπερευχαριστημενος! πολυ καθαρη εικονα και σε 2D, και σε 3D, δεδομενου οτι εγω ακομα βλεπω αναλογικο σημα (επαρχια βλεπεις..!!). ειναι πραγματικα 100HZ, παιζει 3d και απο την 6670 κανονικοτατα και μαλιστα, μεχρι και Sniper Elite V2 επαιξα σε 3D!

παρ' ολα αυτα, υπαρχουν παρτιδες που εχουν και καποια προβληματακια. γι αυτο θα σε παραπεμψω να διαβασεις περισσοτερα και για την LG, αλλα και για αλλα καινουρια μοντελα οπως η σειρα ES6100 της Samsung, και αλλες... , ΕΔΩ.

θα σου πω επισης, οτι και η PANASONIC εχει παθητικο 3D, ισως επειδη φορανε το ιδιο πανελ με την LG...!!

επισης να διευκρινησω, γιατι στο SITE της LG δεν το ξεκαθαριζει, οτι η LM620S εχει και δορυφορικο δεκτη DVB-S2 (2 = HD).

Link to comment
Share on other sites

Παίδες Sorry για την απουσία αλλά γίνεται χαμός εδώ. Μόλις απέκτησα πρόσβαση στο ίντερνετ :crazy_pilot:

Λεπόν 3D θέλω να πάρω. 2D υπάρχουν 2 μέχρι στιγμής και επειδή είναι 50άρα η μεγαλύτερη λέω να πάω σε κάτι πιο μεγάλο. Δεν βιάζομαι για την αγορά απλά μου έκατσε και εμένα η τρέλα και του δικού μου για αγορά 3D TV καθώς δεν είχαμε μέχρι στιγμής

[MENTION=4092]cabdik[/MENTION] για πες όμως και την προσωπική άποψη. Με το τσιγκέλι θα στα βγάλω; :p

Link to comment
Share on other sites

Αγαπη, μεχρι να "κλειδωσει" ενα προτυπο 3D, ΜΗΝ παρεις 3DTV.

Η αγορα ειναι τοσο κατακερματισμενη που μερικοι early adopters θα τις βαλουν κλυσμα.

-αν διαβασετε ποτε av-fora θα δειτε τι λενε οι κατοχοι 3D περσινων μοντελων που εχουν φαει crosstalk στη μαπα με το φτυαρι και δωκανε και ενα σκασμο €-

Επειδη δεν ηξερα οτι εχεις ΗΔΗ 2 TV σπιτι,

μεινε με την 50αρα, και περιμενε.

Μεχρι τοτε πανε ταμειο για το μαγιουδακι που ελεγες και δες

3D παραλιες και ....χοχλιους που τοσο σου αρεσουν (μπλιαχ)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4092]cabdik[/MENTION] για πες όμως και την προσωπική άποψη. Με το τσιγκέλι θα στα βγάλω; :p

μωρε με τσιγκελι, με το χερι, με καλαμι ψαρεματος..... με ο,τι θες...!!!!:banging::banging::banging:

για να σοβαρευτουμε...., επειδη ο καθενας "βλεπει" διαφορετικα, δεν λεω πολλα, γιατι θα ειμαι υποκειμενικος, βασει των δικων μου απαιτησεων και ορεξεων!

Π.Χ. μπορει τα χρωματα της LG να μην αρεσουν σε σενα!

ομως θα σου κανω τη χαρη και θα σου πω ο,τι εχω μπορεσει να διακρινω μεχρι στιγμης, καθως πλακα-πλακα για 2+ μηνες που την εχω, δεν εχω δει πολλες ωρες τηλεοραση...!

1 εχει γρηγορη κινηση, τα 100ΗΖ φαινονται πεντακαθαρα, ειδικα σε γρηγορες σκηνες και σε ποδοσφαιρο!!

2 εχει παρα πολλες ρυθμισεις και για 2D, και για 3D.

3 περιεργως, το συγκεκριμενο κομματι, δεν εχει πολυ bleeding, μονο ελαχιστα πανω δεξια, που φαινεται μονο σε εντελως μαυρες σκηνες.

4 παιζει ΟΛΑ τα συνηθη φορμα βιντεο ΚΑΙ ηχου, (ναι...και MKV-DTS)

5 ο δορυφορικος δεκτης παιζει ολα τα FTA καναλια και SD, και HD, και 3D, και Dolby Digital ηχο!!

6 το 3D της φαινεται πολυ καλο! ειδικα οταν παιζει πραγματικα 3d υλικο και οχι "μαιμου", ειναι σαν να εισαι μεσα στην τηλεοραση! αλλα εχουν δικιο, και οσοι ισχυριζονται οτι για να ευχαριστηθεις το 3D θελει ΠΟΛΛΕΣ ιντσες!! για να νιωθεις πραγματικα μεσα στην ταινια ...!! εσυ με 55" θα εισαι κουφετο...!!!

τα μονα μειον που εχω δει, μεχρι τωρα, ειναι η μη υποστηριξη true 24p (αν και σε οσες ταινιες βλεπω, δεν εχω καταλαβει τη διαφορα..!!), και δεν εχει PiP!

EDIT: αα... και ειναι λιγο πιο γυαλιστερη απο τις αλλες LCD, που σημαινει καποιες ψιλο αντανακλασεις οταν απεναντι της εχει πηγη φωτος! οχι σαν τις PLASMA ομως...!

τι αλλο......??? ρωτα με κι εσυ ο,τι σε ενδιαφερει!

θα σε προσκαλουσα για καφε και για προσωπικη επαφη με την τηλεοραση, να την δεις και μονη σου και να κανεις οτι τεστ θελεις, αλλα... εισαι λιγο μακρια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα η 920 που εχω δεν εχει πολυ bleeding.Εχει δηλαδη αλλα φαινεται σε πολυ συγκεκριμενες φασεις που πρεπει να το παρατηρεις και επι τουτου...Αν την τηλεοραση την θες και για media player πας samsung-lg παντως...Εγω που εχω διπλα pc δεν με ενδιεφερε καθολου. Εγω απο τις 2 θα προτιμουσα samsung οσον αφορα την τηλεοραση. Για το support μαλλον ειναι χειροτερα... Βασικα δεν προσεξα να εχεις γραψει για τη χρηση τη θες.Μονο για να εχεις το pc πανω η θα βλεπετε και τηλεοραση αρκετη?Παιζουν ολα ρολο.

Επισης:

Ψαξε να δεις αν το χρησιμοποιεις και σαν οθονη υπολογιστη αν εχει αναλογια 4:4:4 που εχουν καλυτερη απεικονιση γενικα.

Link to comment
Share on other sites

Η χρήση θα είναι η εξής παίδες

Πάνω της θα έχει αποκωδικοποιητή NOVA και το True Violet. Θα βλέπω και TV εννοείται πέρα απο ταινίες 3D και ο δικός μου ποδόσφαιρο που θέλει να δει σε 3D ας πούμε.:wall:

Τώρα για οθόνη pc ναι θα χρειαστεί κάποιες φορές.

Link to comment
Share on other sites

Plasma και pc = no go γενικά αν και ανώτερες σε εικόνα οι plasma ...θέλουν ένα μικρό νταντεμα με στατικες εικόνες.

Για μάρκες σε πλάσμα κοιτάς αποκλειστικά Panasonic και Samsung ... Η lg απλα Τρίτη και πολυ μακριά.

Panasonic στα χαρτιά φέτος θεωρούνται καλύτερες σε μαυρο με τις Samsung να ακολουθούν.

Να ξέρεις οτι ειναι lottery τι πάνελ θα σου κάτσει διότι το qc και στις 2 εταιρίες έχει παει διακοπές εδω και καιρο.

Value for money = Samsung

Best of = panasonic

Προσωπικά έχω την φετινή mid range της Samsung 51 e 6500 και δόξα το Θεό όχι μόνο την πήρα σε ξεφτίλα τιμη (515 ευρω) αλλα μου έκατσε και άψογο panel.( έχει 2 γυαλιά δώρο μέσα) αν δεν Κάνω λάθος στην αγορά παίζει στο χιλιαρικο.

Η 55st50 ειναι πολυ καλή επιλογή πάντως και σίγουρα θα ευχάριστηθεις ταινίες αν και σε άλλη κατηγορία τιμής.

Για led μακριά απο lg αν ασχολησε με gaming ( έχουν τραγικό input )

Κοιτάς Sony και Samsung ...lg μόνο αν θες παθητικό 3d.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για led μακριά απο lg αν ασχολησε με gaming ( έχουν τραγικό input )

Sent from my iPhone using Tapatalk

αυτες οι απολυτες αποψεις εχουν διαψευσθει εδω και πολυυυ καιρο...!!

δεν λεω οτι δεν εχουν lag, αλλα να μην εισαι απολυτος. οταν και στο ιδιο μοντελο βρισκεις διαφορετικα πανελ, θεωρω λογικο ακομα κι αυτα να εχουν διαφορες μεταξυ τους! ποσο μαλλον διαφορετικα μοντελα!!!

αν θελετε να μετρησω το input lag της συγκεκριμενης τηλεορασης -lm620S- που εχω στην κατοχη μου, δωστε μου οδηγιες και σας το μετραω. για να μην λεμε αερολογιες, και να μιλαμε με στοιχεια..!!

παντως, σε οσα παιχνιδια εχω παιξει (sniper elite V2, NFS The Run και λιγο Ηοt Pursuit) δεν καταλαβα input lag, στο gaming mode εννοειται!!

και εξαλλου αν η karmen δεν ενδιαφερεται για gaming, παρα μονο για TV και ταινιες, τοτε δεν απασχολει το Input Lag!

Link to comment
Share on other sites

αυτες οι απολυτες αποψεις εχουν διαψευσθει εδω και πολυυυ καιρο...!!

δεν λεω οτι δεν εχουν lag, αλλα να μην εισαι απολυτος. οταν και στο ιδιο μοντελο βρισκεις διαφορετικα πανελ, θεωρω λογικο ακομα κι αυτα να εχουν διαφορες μεταξυ τους! ποσο μαλλον διαφορετικα μοντελα!!!

αν θελετε να μετρησω το input lag της συγκεκριμενης τηλεορασης -lm620S- που εχω στην κατοχη μου, δωστε μου οδηγιες και σας το μετραω. για να μην λεμε αερολογιες, και να μιλαμε με στοιχεια..!!

παντως, σε οσα παιχνιδια εχω παιξει (sniper elite V2, NFS The Run και λιγο Ηοt Pursuit) δεν καταλαβα input lag, στο gaming mode εννοειται!!

και εξαλλου αν η karmen δεν ενδιαφερεται για gaming, παρα μονο για TV και ταινιες, τοτε δεν απασχολει το Input Lag!

Συμφωνω ...το ειπα γενικα...αν δεις και στο avforum τα περισσοτερα νεα μοντελα της lg υποφερουν απο Input lag...μεχρι πολυ προσφατα δεν ειχα δει αν εχουν διορθωθει με κανα firm update.

Απο την αλλη το Input lag ειναι αυτο που λεμε περι ορεξεως...αλλοι το καταλαβαίνουν ...αλλοι οχι.

Ιδιο μοντελο με διαφορετικα panel θυμαμαι κατι παλιες samsung Monitor... νομιζω οτι τουλαχιστον σε samsung/sony/panasonic δεν εχει τυχει να διαβασω για διαφορετικα πανελ (ειδικα σε tv θα γινοταν ντορος αφου αλλαζουν τα χαρακτηριστικα της οθονης σημαντικα)...αν τωρα γινεται σε lg αυτο θα σε γελάσω.

Τσπ γενικα τα ειπα ...προσωπικα φετος θεωρω value φορ money την samsung...και οσον αφορα το service/εξυπηρετηση πελατων εχετε υποψη οτι σαν αντιπροσωπεια εφυγε απο το FOURLIS GROUP (οι οποιοι ηταν αθλιοι) και πηγε επισημα στην samsung hellas....

Εμενα μια χαρα μου αλλαξαν με πιστωτικο ελλατωματικη πλασμα (αν και αργησαν λιγο).

πόσο την πήρες την 6500!!!!! Μιλάμε σου έκατσε λαχείο!!

Ειχαν κανει μ@μ@κια στο electroworld και την πηγαν με κουπονι στα 500 τοσο...και οσοι το προλαβαν την πηραν σε αυτη την τιμη. (στο avclub ενας πηρε 2 ...εφτιαξε και τον αδερφο του)...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω ...το ειπα γενικα...αν δεις και στο avforum τα περισσοτερα νεα μοντελα της lg υποφερουν απο Input lag...μεχρι πολυ προσφατα δεν ειχα δει αν εχουν διορθωθει με κανα firm update.

Απο την αλλη το Input lag ειναι αυτο που λεμε περι ορεξεως...αλλοι το καταλαβαίνουν ...αλλοι οχι.

για το Input Lag κοιτα εδω LG LM620S : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια - Page 18

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.