Jump to content



Τηλεόραση 3D ~55"


karmen1983

Recommended Posts

Σπέρα Λαμπόπαιδα :)

Λεπόν είμαι προς αναζήτηση τηλεόρασης 3D για να την βάλω παρέα με το True Violet αν αξιωθώ να το τελειώσω :p

Αυτή τη στιγμή υπάρχει μία TV αλλά θα πάει σε άλλο δωμάτιο μετά την ανακαίνιση του σπιτιού.

Το λεπόν οι απορίες μου είναι οι εξής:

Αξίζει σαν τεχνολογία ή είναι ακόμα σε μπεμπέ στάδιο; (σημειώνω δεν είχα για προσωπική χρήση ποτέ οθόνη οr TV 3D. Μόνο κάτι κλεφτές ματιές σε 3D TV σε φιλικά σπίτια)

Με την 6450 2GB που έχω στο True Violet λογικά δεν έχω θέμα για αναπαραγωγή 3D σωστά; Νομίζω η σειρά 5ΧΧΧ υποστήριζε με περισσότερο cpu usage το Blu-ray 3D playback, ενώ η σειρά 6ΧΧΧ το έχει άνετα. (αν είμαι λάθος ας με διορθώσει κάποιος να δω και που πατάω)

Με μια περιήγηση στα eshops είδα αυτή και μου άρεσε σαν φάτσα :p

https://www.skroutz.gr/s/449561/LG-55LM620S.html?keyphrase=LG+55LM620s+3D

Λέει τίποτα; Αξίζει τα λεφτά που ζητάει;

Χρηματικό όριο έχω θέσει τα 1400 ευρώ χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θέλω να τα ξοδέψω όλα (έχω να πάω και διακοπές και προτιμάω να τα ξοδέψω σε μαγιό :p)

Επίσης ξέρω πολύ καλά ότι πριν αποφασίσω το οτιδήποτε πρέπει να πάω να δω από κοντά την TV που έχω σκοπό να αγοράσω...

Αυταααααααααααααααααααααα :)

Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα μια σαμσουνγκ θρι-ντι πριν 2 χρονια κ δεν το μετανοιωσα καθολου! Δες τα μοντελα ...

ΥΓ: Μαγιω στα γιαμαμαϊ. Εστειλα την γυναικα μου εκει κ ψωνισε αρκετα κ μπορω να πω οτι μου αρεσαν :)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2526]Nephiλiμ[/MENTION] μήπως να το θέσω γουάι νο πλάσμα;

Βασικά δε το έχω το θέμα καθόλου ειλικρινά. Οπότε οι όποιες προτάσεις με λινκς αν είναι δυνατόν :)

[MENTION=376]YDinopoulos[/MENTION] λινκ για τα μαγιο.........ε ε ε ε ε για την TV εννοούσα :o

Link to comment
Share on other sites

Απο προσωπική εμπειρία με το ανύπαρκτο εξουσιοδοτημένο service της SAMSUNG

Και την ανύπαρκτη αντιπροσωπία της εδώ αλλά και με το ανύπαρκτο global support της δεν θα σου συνιστούσα σε καμία περίπτωση SAMSUNG

Το αρνητικό είναι ότι δεν μπορείς να απευθυνθείς κατευθείαν στα κεντρικά τους όπως π.χ. με corsair.

Η πολιτική τους είναι η εξής "έχεις πρόβλημα? πρέπει να απευθυνθείς στην SAMSUNG HELLAS (όπου είναι GTPK) και αν σε εξυπηρετήσουν (που δεν παίζει) παίζεις και ένα joker και γίνεσαι εκατομμυριούχος

Αν πάλη δεν μπορέσεις να βγάλεις άκρη πρόβλημα σου! καλά να πάθεις που πήρες SAMSUNG"

Τα προϊόντα τους είναι μια χαρά αλλά άμα σου κάτσει καμιά βλάβη θα φας παααρα πολύ ταλαιπωρία

Απο την άλλη η LG και αυτή με τη σειρά της έχει χαλάσει

Είχα πάρει μια 50άρα και είχε ένα κολλημένο PIXEL περίπου στο κέντρο της οθόνης (ήταν μόνιμα πράσινο) το οποίο πρόσεξα την πρώτη ημέρα

τους πήρα λοιπόν τηλ αναφέροντας το πρόβλημα μου και μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι γιατί είναι πολύ πιθανόν να ξεκολλήσει κάποια στιγμή (το πότε ήταν άγνωστο )

όταν τους ανέφερα το Zero Pixel που είναι χαρακτηριστικό γνώρισμα της LG μου είπαν ότι αυτό ισχύει μόνο για καμμένα PIXEL

ευτυχώς μου την άλλαξε η MediaMarkt από όπου την είχα αγοράσει

sorry για το κατεβατό αλλά νομίζω πως όταν σκας ένα κάρο λεφτά για μια κ@λοTV σκέφτεσαι και λίγο το after sales service

Link to comment
Share on other sites

Παντως μου εσκασε newsletter απο πλαισιο με τουμπανιασμενη 55αρα led smart 3d διπυρηνη σου ψηνω και καφε και κανω και σουσελ (για οσους θυμουνται :hehe:) Samsung μαζι με Galaxy Tab το 10ρι @ 2400 συνολο!!

Νομιζω ειναι παρα πολυ καλα!!!

edit: ειμαι εκτος θεματος, τωρα ειδα το χρηματικο οριο! :/

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυει παντα αυτο. Μου εχει χαλασει μια φορα μια τιβι σαμσουνγκ και σε περιπου 10 μερες ειχα καινουργια!

Σαφώς και δεν ισχύει πάντα, αλίμονο! Άλλωστε αν ίσχυε πάντα τώρα δεν θα υπήρχε samsung. Αλλά και το 60% στις περιπτώσεις το θεωρώ μεγάλη αστοχία και μιλάω από θέση ισχύος.

δεν θέλω να δυσφημήσω καμία εταιρία έχω αποδείξεις για ότι γράφω! να προστατεύσω καταναλωτές θέλω

απλά θα αφήσω μερικά λινκς μέσα στα 100ντάδες που υπάρχουν

Service - Βλάβες - Επισκευές

Samsung 46A656 αντικατάσταση

ΑΣΠΡΕΣ ΚHΛΙΔΕΣ ΣΕ LED SAMSUNG

Edge LED και προβληματα ομοιομορφιας (Clouding , banding , torchlight)..

Link to comment
Share on other sites

Σε καθε μαρκα θα υπαρχουν αυτα. Ενας λογος που ειναι περισσοτερα ειναι επειδη απλα η Samsung πουλαει περισσοτερο. Πχ περισσοτερα προβληματα φαινεται απο τους οδηγους οτι εχει το Golf!! Ειναι κακο αμαξι? οχι, απλα σε μεγαλυτερο δειγμα (περισσοτεροι αγοραστες) θα εχεις κ περισσοτερους δυσαρεστημενους ή ατυχους!!

Link to comment
Share on other sites

Σε καθε μαρκα θα υπαρχουν αυτα. Ενας λογος που ειναι περισσοτερα ειναι επειδη απλα η Samsung πουλαει περισσοτερο. Πχ περισσοτερα προβληματα φαινεται απο τους οδηγους οτι εχει το Golf!! Ειναι κακο αμαξι? οχι, απλα σε μεγαλυτερο δειγμα (περισσοτεροι αγοραστες) θα εχεις κ περισσοτερους δυσαρεστημενους ή ατυχους!!

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που γράφεις

το παράπονο μου εμένα είναι η αντιμετώπιση του πελάτη από την εκάστοτε εταιρία. Δηλαδή το αυτονόητο

Προϊόντα παραγωγής είναι. Ακόμα και οι μεστεντες βγάζουν προβλήματα προς θεού δεν είπα να μην βγάζουν

ούτε χαλιέμαι με το γεγονός αυτό. Αλλά όταν κάνουν τους κινεζους ενώ έπρεπε να τσακιστούν και να σε εξυπηρετήσουν με το καλύτερο δυνατό τρόπο και να σου πουν και συγγνώμη για την ταλαιπωρία............ όπα σορρι για μια στιγμή ξέχασα ότι ζούμε στην ελλαδα

σοζ για το OT τέλος από μένα

αυτό που ήθελα να πω το είπα

όποιος θέλει να πάρει samsung ας πάρει

εξάλλου ποιος είμαι εγώ που θα του πω τι να κάνει με τα χρήματα του

απλά απόψεις και εμπειρίες ανταλλάζουμε και ανάφερα μερικές από τις δικές μου

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις να υπερβεις λιγο το ποσο που μπορεις να διαθεσεις κοιτας panasonic plasma 3D που ειναι το καλυτερο πανελ οντας plasma με μοναδικο μειονεκτημα αν σε ενδιαφερει η αυξημενη καταναλωση περιπου 3 φορες πανω απο led.

Δευτερη επιλογη για μενα panasonic led lcd αλλα εχει ips panel που ειναι πολυ καλυτερο στα χρωματα απο τις αλλες lcd.Το 3D που εχει ειναι passive ενω το plasma εχει active.

Μετα ερχονται τα samsung,lg κλπ αναλογα το ποσο που θες να δωσεις.

Οσο για το 3D αν και ωραιο δεν νομιζω να αξιοποιειται ετσι οπως πρεπει.Οι καλες 3D ταινιες ειναι λιγες και δεν κυκλοφορουν με γρηγορο ρυθμο.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14991]mtifosiGR[/MENTION] να υποθέσω ότι μιλάς για την παρακάτω;

Panasonic TX-P55ST50E | Skroutz.gr

Αν ναι δε την λες και μικρή υπέρβαση. 1700 κάνει και έχω θέσει τα 1400ευρά σαν max τα οποία θεωρώ αξιοσέβαστο ποσό για να βρω κάτι καλό. :/

Link to comment
Share on other sites

@mtifosiGR να υποθέσω ότι μιλάς για την παρακάτω;

Panasonic TX-P55ST50E | Skroutz.gr

Αν ναι δε την λες και μικρή υπέρβαση. 1700 κάνει και έχω θέσει τα 1400ευρά σαν max τα οποία θεωρώ αξιοσέβαστο ποσό για να βρω κάτι καλό. :/

Ναι για αυτο το μοντελο ελεγα αλλα αφου δεν μπορεις να υπερβεις το ποσο που εχεις θεσει στανταρ η τηλεοραση που εχεις βαλει στο πρωτο λινκ ειναι τιμια επιλογη.

Παντως πριν κανεις την αγορα καλο ειναι να πας να την δεις και απο κοντα.Και μια εναλλακτικη ειναι και αυτη εδω Sony KDL-55HX750 | Skroutz.gr χωρις ωστοσο να διαφερει σημαντικα στο panel απο την LG.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο το 300άρι πάνω απο ότι είδα δεν περιλαμβάνει και γυαλιά η panasonic. Επίσης είναι active 3D και έχω την αίσθηση ότι είναι ακριβά τα 3D γυαλιά για τις active. Κάνω λάθος; Αν ναι ξεφεύγω κατα πολύ μάλιστα:X:

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα γυαλιά είναι ακριβούτσικα και πέραν αυτού είναι κάπως κουραστικά λόγω βάρους.

Της LG είναι παθητικά και είναι πολύ φθηνά, ελαφριά και στην ανάγκη μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τα polarized γυαλιά που δίνουμε σε 3D κινηματογράφους αν "ξέχασες" να τα επιστρέψεις :p

Link to comment
Share on other sites

Βρε βρείτε στην κοπέλα μια λύση και μην μιλάτε για τις εταιρίες!

Πάμε μια στο θέμα..

Δικιά μου άποψή..

θα έλεγα ενα ΝΑΙ! σε Plasma

Για Samsung δεν ξέρω και πάρα πολλά (αλλά καθόλου δεν μου αρέσει αυτή η εταιρία)

επίσης πήρε ο ξαδερφός μου αρχές 2012 μια Samsung και όλο προβλήματα έχει από τότε.

θέμα εδώ: http://www.thelab.gr/othones-kai-panels/samsung-ue46d8000-ta-fota-sas-kala-xristougenna-103426.html

(αλλά είναι γενική συζήτηση)

(και μπορώ να σου πω εκείνη την ημέρα ο ξαδερφός μου πλήρωσε 1500 ευρώ TV αποκλειστικά για 3D και το είδα στα μάτια του ότι έκλαιγε τα λεφτά του..)

(και προσπαθούσα να του εξηγήσω ότι 1ον με βάση και τις απαντήσεις στο Thread κάτι κάνουμε λάθος..

2ον ότι δες το και από την άλλη όψη, έχει "τρελή" εικόνα και είναι και 800HZ που είναι άλλο πράγμα!

εκει καταλαβα τι πάει να πει 800HZ! άλλη φάση άλλο φρούτο!)

αλλά εντάξη τι να κάνεις? είναι σαν να παίρνεις μια τουμπάνη κάρτα γραφικών και να μην σου δουλεύει.

Σε μένα προσωπικά μου αρέσει το Passive 3D και ψηφίζω όποια εταιρία σου προσφέρει Passive 3D.

Και προσωπικά για μένα το καλύτερο 3D το είχε μια LG Infinia τότε άμα θυμάμαι καλά (μιλάμε για 1μισι χρόνο πίσω).

Εχω μείνει πίσω σε αυτόν τον τομέα για αυτό ας δώσουν τα φώτα τους όσοι γνωρίζουν

επίσης δεν κατάλαβα καλά και είδα αναφορά για την κάρτα γραφικών

κοίταξε λίγο το AMD HD3D, γιατί καμιά 10αριά TV υπάρχουν το υποστηρίζουν και είναι αρκέτο μπέρδεμα,

με Thrid party software κτλπ.

Link to comment
Share on other sites

Περσι πηρα την 51d6900 και δε το μετανοιωσα καθολου. Πολυ καλη ποιοτητα εικονας, πολλα features-smart tv κλπ, ομορφο design. Καλες οι panasonic αλλα δε βλεπονται απο θεμα ομορφιας. Γουστα ειναι αυτα :)

Να πας σε plasma, το 3d καλο ειναι αλλα θελει προσπαθεια για να δεις, αν εχεις παρεες θα ειναι ακυρο γιατι με active γυαλια ειναι πολυ ακριβα. Αν εχεις μικρο παιδι (<6 χρονων) απαγορευεται να βλεπει.

Εγω θα κοιταζα για lg λογω των passive 3d γυαλιων.

Αυτα :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα ΜΗΝ πάρεις 3D.

Προσωπικά θεωρώ "αστεία" την τεχνολογία αυτή .. και ο μόνος λόγος που βγήκε είναι για να σου κάνει τo κεφάλι κουρκούτι.

Στη θέση σου θα έπερνα μια Ωραιότατη 55" 2D κούκλα και τα υπόλοιπα μαγιό παρεό τσάντες ψάθες βατραχοπέδιλα και θα μου έμεναν και ρέστα για κάνα ψαρικό :kiss3:

LG 60PA5500

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.