Jump to content



Wireless Adapter για Gaming


The_Blade

Recommended Posts

Παίδες χρειάζομαι συμβουλή.

Λόγω απαράδεκτης κατάστασης με τα καλώδια θα το γυρίσω σε Wi-fi.

ο router θα είναι στο δίπλα δωμάτιο, ένα τοίχο διαφορά.

Θα έχω πρόβλημα lag στο BF3 και άλλα fps;;;

παίζει κανείς σας με wi-fi;

Τέλος έχετε να πρωτείνετε κανένα καλό usb wi-fi σκέφτομαι για αυτό μια και έχω καλή πείρα από tp-link ...

TP-LINK TL-WN727N Wireless USB Adapter 150Mbps | Skroutz.gr

σκέφτομαι και κάτι τέτοιο

WIRELESS ADAPTER TP-LINK TL-WN722N | You.gr

αξίζει;

τέλος υπάρχει λόγος να διαλέξω pci-e αντί usb;;

WIRELESS ADAPTER TP-LINK TL-WN781ND | You.gr

τα 4 dbi μετρούν για ακτινοβολία; ή είναι ελάχιστα; π.χ. έίναι σαν να εχω ένα router στο ίδιο δωμάτιο ή χειρότερα;

Ρουτερ έχω zte & sagem (επίσης netgear (παλιό).)

περιμένω απόψεις!

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό..

Ότι αφορά το Online/Multiplayer Gaming..

άμα δεν έχεις το καλώδιο χωμένο στο πίσω μέρος του πισιού!

δεν κάνεις δουλεία..

Και επειδή στην ρουμανια μας πιάνει η βαρεμάρα

είχε έρθει ένας φίλος μου στο σπίτι με το κουτί του..

είχε έρθει τότε με wi-fi usb και είχε κατα πολύ αυξιμένο PING με βάση το δικό μου

στο Heroes of newerth 20 εγώ 60 αυτός

στην Dota 2 αρκετά παραπάνω.

στο Diablo III μερικά Sec παραπάνω Loading

(όχι ότι είχαμε πρόβλημα αλλά το ελένξαμε και αυτό)

στο BF3 πιστεύω θα είναι πολύ πιο έντονο (γιατί είσαι και ελλάδα με την 24)

(όχι με την 120 και με 16 Ping όπως σε εμάς εκεί πάνω)

αλλά μετά πήρε HAF-X και για Lan δεν κάνει αυτό το πράγμα..

για τις παραπάνω ερωτήσεις σου ιδέα δεν έχω.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα. Αλλά αν είναι και άλλες συσκευές συνδεδεμένες στο ασύρματο που κάνουν κίνηση, τότε πιθανόν να σου παρουσιάσει κάτι. Αλλά αν δε χρησιμοποιείται από άλλες συσκευές το ασύρματο και το σήμα είναι καλό δε θα έχεις πρόβλημα. Δυστυχώς δεν υπάρχει σίγουρος τρόπος να το δοκιμάσεις παρά με δοκιμή. Μπορείς να δοκιμάσεις με κάποιο λαπτοπ (φίλου σου αν δεν έχεις εσύ) να συνδεθείς ασύρματα και να μετρήσεις το πινγκ.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα. Αλλά αν είναι και άλλες συσκευές συνδεδεμένες στο ασύρματο που κάνουν κίνηση, τότε πιθανόν να σου παρουσιάσει κάτι. Αλλά αν δε χρησιμοποιείται από άλλες συσκευές το ασύρματο και το σήμα είναι καλό δε θα έχεις πρόβλημα. Δυστυχώς δεν υπάρχει σίγουρος τρόπος να το δοκιμάσεις παρά με δοκιμή. Μπορείς να δοκιμάσεις με κάποιο λαπτοπ (φίλου σου αν δεν έχεις εσύ) να συνδεθείς ασύρματα και να μετρήσεις το πινγκ.

να το μετρήσω μέσω speed test;

Link to comment
Share on other sites

ότι σύνδεση και να έχεις το ασύρματο με τον ενσύρματο πάντα θα έχει επιπλέον lag. Αν είναι φορτωμένη και η γειτονιά με wifi ακόμα χειρότερα. Γενικά στις περισσότερες εφαρμογές δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά τώρα μου λές για gaming όπου το παραμικρό κλάσμα του δευτερολέπτου είναι η διαφορά μεταξύ νίκης και ήττας.

Άστο ενσύρματο.

Η μοναδική εναλλακτική που μου έρχεται κατά νου αλλά δεν έχω ελέγξει ping times για να μπορώ να σε κατατοπίσω περισσότερο είναι τα powerlines.

Link to comment
Share on other sites

ότι σύνδεση και να έχεις το ασύρματο με τον ενσύρματο πάντα θα έχει επιπλέον lag. Αν είναι φορτωμένη και η γειτονιά με wifi ακόμα χειρότερα. Γενικά στις περισσότερες εφαρμογές δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά τώρα μου λές για gaming όπου το παραμικρό κλάσμα του δευτερολέπτου είναι η διαφορά μεταξύ νίκης και ήττας.

Άστο ενσύρματο.

Η μοναδική εναλλακτική που μου έρχεται κατά νου αλλά δεν έχω ελέγξει ping times για να μπορώ να σε κατατοπίσω περισσότερο είναι τα powerlines.

το μόνο καλό είναι ότι είμαι μονοκατοικία με απόσταση από τους άλλους (επαρχία).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαίρετε και από έμενα… , για να μην ανοίγω νέο θέμα θα ήθελα να μου προτείνετε και έμενα ένα wireless usb adapter . Το μόνο πρόβλημα είναι ότι εγώ μένω στον πρώτο όροφο της πολυκατοικίας στην δεξιά πλευρά και το rooter είναι στον δεύτερο όροφο στην αριστερή πλευρά, δεν με ενδιαφέρουν τα παιχνίδια απλά θέλω να παίζει με Linux . Το laptop που έχω πιάνει 80-90 % το σήμα . Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε και από έμενα… , για να μην ανοίγω νέο θέμα θα ήθελα να μου προτείνετε και έμενα ένα wireless usb adapter . Το μόνο πρόβλημα είναι ότι εγώ μένω στον πρώτο όροφο της πολυκατοικίας στην δεξιά πλευρά και το rooter είναι στον δεύτερο όροφο στην αριστερή πλευρά, δεν με ενδιαφέρουν τα παιχνίδια απλά θέλω να παίζει με Linux . Το laptop που έχω πιάνει 80-90 % το σήμα . Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

To 80-90 σήμα πώς το τσεκάρεις ? Άν έχεις και windows παράλληλα, χρησιμοποίησε το inssider και τσέκαρε το RSSI.

Άν ψάχνεις για το ΚΑΛΥΤΕΡΟ που θα το έχεις και για το μέλλον σε άλλες περιπτώσεις εδώ είσαι. Αλλιώς πές ένα μάξ ποσό και τσέκαρε το λίνκ που πολύ σωστά έδωσε ο trendy.

Link to comment
Share on other sites

To 80-90 σήμα πώς το τσεκάρεις ? Άν έχεις και windows παράλληλα, χρησιμοποίησε το inssider και τσέκαρε το RSSI.

Άν ψάχνεις για το ΚΑΛΥΤΕΡΟ που θα το έχεις και για το μέλλον σε άλλες περιπτώσεις εδώ είσαι. Αλλιώς πές ένα μάξ ποσό και τσέκαρε το λίνκ που πολύ σωστά έδωσε ο trendy.

Στο inssider διχνει πως εχω 60 RSSI . Ενα μάξ ποσό είναι τα 40euro.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3765]HellhammeR[/MENTION] Συμφωνώ

[MENTION=9630]Lavredis[/MENTION]

Θεωρητικά αυτό το -60 δείχνει ότι είσαι OK. Άν το internet είναι δίκτυο G και όχι N τότε δέν υπάρχει κάτι καλύτερο από αυτό που σου είπα αφού έχει θέσει τα 40 ώς max (ψάξε καλά και θα το βρείς με 30 ευρά). Είναι το καλύτερο γιατί τρέχει σε όλα τα linux/windows και λόγω του chipset του έχει την καλύτερη ευαισθησία. Έχει εξωτερική κεραιούλα, του συνδέεις όποτε θές extra 24dbi που λέει ο λόγος και είναι και συμβατό 100% με monitor/injections (άν θές να προσπαθήσεις να έχεις internet που δέν σου ανήκει.......με μεγάλη επιτυχία). Αυτά από μένα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3765]HellhammeR[/MENTION] Συμφωνώ

[MENTION=9630]Lavredis[/MENTION]

Θεωρητικά αυτό το -60 δείχνει ότι είσαι OK. Άν το internet είναι δίκτυο G και όχι N τότε δέν υπάρχει κάτι καλύτερο από αυτό που σου είπα αφού έχει θέσει τα 40 ώς max (ψάξε καλά και θα το βρείς με 30 ευρά). Είναι το καλύτερο γιατί τρέχει σε όλα τα linux/windows και λόγω του chipset του έχει την καλύτερη ευαισθησία. Έχει εξωτερική κεραιούλα, του συνδέεις όποτε θές extra 24dbi που λέει ο λόγος και είναι και συμβατό 100% με monitor/injections (άν θές να προσπαθήσεις να έχεις internet που δέν σου ανήκει.......με μεγάλη επιτυχία). Αυτά από μένα.

24 dbi θέλει προσοχή, είναι πολύ μεγάλη η ακτινοβολία!

πανω από 8 είναι πολύ νομίζω... πρέπει να είναι εξωτερικά του σπιτιού η κεραία.

Link to comment
Share on other sites

24 dbi θέλει προσοχή, είναι πολύ μεγάλη η ακτινοβολία!

πανω από 8 είναι πολύ νομίζω... πρέπει να είναι εξωτερικά του σπιτιού η κεραία.

Το διατύπωσα λάθος. Ήθελα να πώ ΕΩΣ 24 dbi, grid panel ή omni θέλει για extreme περιπτώσεις. Δέν θα του χρειαστεί ποτέ απλά το σημείωσα γιατί πολύ απλά το συγκεκριμένο usb κάνει παπάδες με τις μεγάλες κεραίες. Μιλάμε για την καλύτερη ευαισθησία + καλής απολαβής κεραίας = Δίκτυα εκεί που δέν το περιμένεις.

Όπως πολύ σωστά είπες...προορίζονται στην τελική για εξωτερικούς χώρους αυτά τα καλούδια. Σκέτο το adapter με την 5άρα εσωτερική omni που κουβαλάει είναι βασιλιάς στην κατηγορία του.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.