Jump to content



GTX 690 με την Rampage III ασυμβατοτητα;


takis-pa

Recommended Posts

Ιδου το προβλημα.

Η 690 σε αντιθεση με την 680 το pci-e 3.0 το εχει ξεκλειδωτο (θα μπορουσαμε να πουμε) οποτε στην δικη μου περιπτωση αυτο ειναι μειονεκτημα γιατι η μητρικη μου ειναι pci-e 2.0 και βλεπει 3.0.

Αυτο εχει ως αποτελεσμα αφου δεν το υποστηριζει να εχω θεμα με την ομαλοτητα ΟΧΙ στα παιχνιδια αλλα σε αλλες εφαρμογες απλες, π.χ χαζευοντας στο Νετ σε office εφαρμογες κοκ. δειχνει να πηγαινει σε slow motion για καποια δευτερολεπτα μετα επανερχεται και ξανα παλι.

Αλλαξα ολους τους διαθεσιμους οδηγους αλλα χωρις αποτελεσμα.

Το γκουγκλαρα το θεμα αλλα δεν βρηκα κατι που να δινει λυση, βρηκα μονο απο pci-e 2.0 σε 3.0, το παλεψα λιγο αλλαζοντας τις τιμες μπας και, αλλα παπακια δεν εγινε τιποτα.

Αν εχει καποιος καμια ιδεα ας την πει γιατι ειναι σπαστικο αυτο που συμβαινει και με ξενερωνει.

post-9802-1416076443,9547_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω πουλησέτα, πάρε έναν 3770Κ εκτός άμα θες κάποιο "ίδιο" με αυτό που έχεις πάρε

εναν 3930Κ 3960Χ και τελείωσες :p

Ηθελα να το γραψω αυτο οτι δηλ προτασεις του τυπου πουλατα και παρε Ζ77-X79 και τα σχετικα να μην μου γραψετε διοτι δεν εχω σκοπο να το κανω αλλα λεω μπα τα παιδια του φορουμ δεν θα το κανουν αυτο :stop: αλλα να ομως η πρωτη απαντηση ηταν αυτη :TD:

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION] Γιαννη αλλαξα θεση στη καρτα αλλα στη δευτερη δεν μπουταρε καθολου και στην τριτη ειχαμε μια απο τα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι παρόμοιο μου έκανε η GTX 260 αλλά δεν ήταν λόγω PCI-express bus. Το έκανε και στα games για τα πρώτα 2-3 sec όπου η ταχύτητα ήταν άθλια και μετά τουμπάνιαζε. Μου είχε δώσει την εντύπωση ότι συνέβαινε λόγω εξοικονόμησης ενέργειας που έκανε η GPU πιθανότατα με underclock/undervoltage.

Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποιησε το SLI Mode ..... Δοκιμασες την καρτα σε καμια αλλη board X58 ???

Το πρωτο που γραφεις το δοκιμασα αλλα χωρις αποτελεσμα, για το δευτερο δεν εχω προχειρη αλλη μητρικη.

Link to comment
Share on other sites

Άμα έχεις μόνιμα τα ρολόγια σε non-energy savings(underclocked) σου κάνει τα ίδια;

Το δοκιμαζω απο την ωρα που το διαβασα και δειχνει να πηγαινει καλα, θα ενημερωσω. :T:

edit: Δεν εγινε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμαζω απο την ωρα που το διαβασα και δειχνει να πηγαινει καλα, θα ενημερωσω. :T:

edit: Δεν εγινε τιποτα.

ρώτησα ένα παιδί που έχει 2χ690 στο σύστημα του και μου είπε "πες του αν είναι με DVI να δοκιμάσει με το HDMI"

για δες το ;)

Link to comment
Share on other sites

ρώτησα ένα παιδί που έχει 2χ690 στο σύστημα του και μου είπε "πες του αν είναι με DVI να δοκιμάσει με το HDMI"

για δες το ;)

Το θεμα ειναι οτι εχω οθονη στα 120Hz και με HDMI δεν θα δουλευει.

Ο Φιλος [MENTION=324]billpeppas[/MENTION] εχει αποψη επι του θεματος;

Link to comment
Share on other sites

PCI-Express 2.0 δουλεύει.

Το X58 δεν ξέρει τι εστί PCI-E 3.0 ούτε μπορεί να την "δεί" ότι είναι pci-e 3.0

Το πρόβλημα σου πηγάζει από κάπου αλλού.

Θα μπορούσες π.χ. να δοκιμάσεις την κάρτα σε άλλο PC/mobo ?

latest BIOS έχεις περάσει στην μητρική ?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αν κανεις μια "ανεμελη" :red: αναζητηση στον Γουγλι .... θα δεις απειρα περιστατικα ομοια με το δικο σου..... ( παντα σε Χ58 ) .... σε καποιους "εφταιγε" το τροφοδοτικο... ( λυση ΔΕΝ εχουν δωσει ) σε αλλου εφταιγε το bios ( και εκει ακομα ΔΕΝ εχουν αναφερει λυση ) ...... Κοιτα που στο τελος σε βλεπω να βαζεις κανα Χ79 για χαρη της 690 :crazy_pilot: . Αααααα θελω την CPU σου εγω.........χααχαχα ( φυσικα και manual OC μαζι ) :D

Παντως ευχομαι ΟΟΟΟΛΑ τα προβληματα που σου προκαλει η νεα σου καρτα να λυθουν με οτι πιο απλο..... ΝΕΟΥΣ Drivers ;)

Link to comment
Share on other sites

Ζητω συγνωμη για την καθυστερηση ημουν λιγες ημερες εκτος Αθηνων.

απο το monitor δοκίμασε να βάλεις το response time στο Normal, η Samsung σε δίνει τέτοια επιλογή.

Εκει το εχω.

PCI-Express 2.0 δουλεύει.

Το X58 δεν ξέρει τι εστί PCI-E 3.0 ούτε μπορεί να την "δεί" ότι είναι pci-e 3.0

Το πρόβλημα σου πηγάζει από κάπου αλλού.

Θα μπορούσες π.χ. να δοκιμάσεις την κάρτα σε άλλο PC/mobo ?

latest BIOS έχεις περάσει στην μητρική ?

1)Το gpu-z τοτε τι λεει εκει ρε Bill;

2)Αυριο το απογευμα θα γινει και αυτο.

3)Ναι και εχω δοκιμασει και 2-3 ακομα.

Λοιπον αν κανεις μια "ανεμελη" :red: αναζητηση στον Γουγλι .... θα δεις απειρα περιστατικα ομοια με το δικο σου..... ( παντα σε Χ58 ) .... σε καποιους "εφταιγε" το τροφοδοτικο... ( λυση ΔΕΝ εχουν δωσει ) σε αλλου εφταιγε το bios ( και εκει ακομα ΔΕΝ εχουν αναφερει λυση ) ...... Κοιτα που στο τελος σε βλεπω να βαζεις κανα Χ79 για χαρη της 690 :crazy_pilot: . Αααααα θελω την CPU σου εγω.........χααχαχα ( φυσικα και manual OC μαζι ) :D

Παντως ευχομαι ΟΟΟΟΛΑ τα προβληματα που σου προκαλει η νεα σου καρτα να λυθουν με οτι πιο απλο..... ΝΕΟΥΣ Drivers ;)

Το γραφω και στην αρχη οτι εχω βαλει ολους τους διαθεσιμους drivers

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αν κανεις μια "ανεμελη" :red: αναζητηση στον Γουγλι .... θα δεις απειρα περιστατικα ομοια με το δικο σου..... ( παντα σε Χ58 ) .... σε καποιους "εφταιγε" το τροφοδοτικο... ( λυση ΔΕΝ εχουν δωσει ) σε αλλου εφταιγε το bios ( και εκει ακομα ΔΕΝ εχουν αναφερει λυση ) ...... Κοιτα που στο τελος σε βλεπω να βαζεις κανα Χ79 για χαρη της 690 :crazy_pilot: . Αααααα θελω την CPU σου εγω.........χααχαχα ( φυσικα και manual OC μαζι ) :D

Παντως ευχομαι ΟΟΟΟΛΑ τα προβληματα που σου προκαλει η νεα σου καρτα να λυθουν με οτι πιο απλο..... ΝΕΟΥΣ Drivers ;)

Eπειδη ψαχνω και δεν βρισκω κατι, μηπως εχεις κανενα link προχειρο?

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη ψαχνω και δεν βρισκω κατι, μηπως εχεις κανενα link προχειρο?

Πολυ προχειρα δες στα παρακατω..... υπαρχουν ΑΦΘΟΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ιδια περιστατικα ..... :D

Gtx 690 - And Catleap 120hz - Page 4

[solved] Have I wrecked my gpu? - 3D-Chips - Overclocking

Link to comment
Share on other sites

Για ρυθμισε το μονιτορ σου στα 100Hz ανανεωση και πες μας τι εγινε. ... μαμακια του SLI πρεπει να είναι..δεν εχει σχεση με χ58 χ77 χ79 το κάνει σε όλα, δεν ασχοληθηκε ποτε η Nvidia να το λυσει γιατι δεν υπηρχαν τοσες πολλες οθονες 3D με ικανότητα 120Hz .Και ηθελα να τσιμπησω μια 690, καλα που ειδα το post σου. ξενερωσα.

Link to comment
Share on other sites

Μαζευε τα "φραγκα" για την GTX 790 ;)

Εγω προσωπικα "ψηφιζω" NVIDIA με "κλειστα ματια" για games.... Αλλα εδω και κανα 6-7 χρονια "νιωθω" σιγουρια στα χερια της ΑΤΙ......

Εδω και αρκετα χρονακια η NVIDIA λειτουργει αναλογα με την ανακαλυψη του Αρχιμηδη.... :crazy_pilot:

Βγαινει στην αγορα ΚΡΑΖΩΝΤΑΣ "ΕΥΡΗΚΑ" ευστοχα παντα ..... αλλα τι να το κανεις που μεχρι να το αποδειξει ..... μας βαπτιζει στον βωμο του beta user ... ΒΙΑΖΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ή απο ερευνα τα παει "κάκα"....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.