Jump to content



Η 8800GT πέθανε ακούω προτάσεις.


LosRe

Recommended Posts

Όπως λέει και ο τίτλος θέλω μια νέα κάρτα γραφικών. Το σύστημα μου έχει ως εξής:

CPU: i3 540

M/B: H55M-D2H

RAM: 2x2GB DDR3

HDD: 1 SATAII

PSU: Coolermaster GX450

Eρχόμαστε λοιπόν στο κλασσικό ερώτημα. Μέχρι τι μπορεί να σηκώσει το τροφοδοτικό; Έχει μονό 12V rail που βγάζει 35Α (420W).Είναι αρκετά ποιοτικό με effiecency πάνω από 80% Eννοείται στο νετ ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του και άντε να βγάλεις άκρη (Όπως λέω και πιο πάνω έχω μόνο 1 σκληρό και 4 12aria fans στο σύστημα). Μία 560ti μπορεί να την σηκώσει; Nα σημειώσω εδώ πως για διάφορους λόγους προτιμώ Nvidia χωρίς να αποκλείω και ATI/AMD. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

ΕDIT: Ξέχασα να πω πως παίζω σε 1080p (1920x1080).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

[MENTION=79]apotsi[/MENTION]: Ευχαριστώ φίλε μου αλλά ήθελα κάτι πιο σύγχρονο.

[MENTION=149]Spyrus[/MENTION]: 6850/6870 θα ήθελα πάρα πολύ αλλά εδώ και μέρες ψάχνω και δεν υπάρχουν πουθενά. Λογικά θα παίζουν σε μαγαζιά με 190+ ευρώ αλλά σε αυτή την τιμή σίγουρα θα προτιμήσω την 560ti.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τηλ. στα Multirama για 5830 στα €80, άμα δε σου περισσεύουν.

Αλλιώς, στο skroutz, είδα 6870 στα €150.

Nvidia μη βιαστεις να πάρεις, μόλις φέρουν τις 660/660ti θα έχουν ανακατατάξεις στις τιμές. Άμα βρεις μία να κάνεις τη δουλειά σου μέχρι τότε, μπορεί κ να συμφέρει να περιμένεις.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν με ενδιαφέρουν οι 660 απλά θα υπάρχουν τότε και ανακατατάξεις στις τιμές λογικά.

ΕDIT: Από θέμα δυνατοτήτων ξέρω περίπου τι παίζει. Θα ήθελα γνώμες για το μέχρι τι μπορεί να σηκώσει το τροφοδοτικό. Ειδικότερα αν το εχει δοκιμάσει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα την 560ti με 180, αυτή για παράδειγμα.

Καλύτερη από 6870, αλλά έχεις ένα θέμα με το τροφοδοτικό.

Με 450άρι είσαι οριακός, αν και είδα (στο tpu) και τύπο με 450άρι και 470.

Βέβαια αν δεν το δεις από κοντά δεν το πιστεύεις :unsure:

Αν είχες ένα 500-550άρι PSU δε θα το συζήταγα, αλλά τώρα...?

Αν θες να βάλεις κάποια σοβαρή κάρτα πρέπει να αλλάξεις και το τροφοδοτικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω αφού είχες μια 8800GT

την οποιά την είχα και δεν σηκώνει τίποτα σε ανάλυση 1680χ1050

και όλα OFF να το πω έτσι

πας σε κάτι τόσο μεγάλο!

Και αφού παίζει σε 1920χ1080 τι παιχνίδια παίζεις?

Γιατί με την 8800 σίγουρα δεν έπαιζες τίποτα!

Και πάμε και λέμε με την 6850/70 για μένα προσωπικά

δεν μπορείς ναι παίξεις, για παράδειγμα BF3 (αυτή είναι η γνώμη μου)

για BF3 πας σε 6970/50 και πάνω.

Άμα παίζεις LoL HoN και Dotes μπορείς να πας και σε μικρότερη από 6850/70

παράδειγμα 7770/50

που δεν καίνε και τίποτα με βάση το τροφοδοτικό σου..

Για 560Ti σίγουρα σε κατάσταση Idle θα είσαι OK αλλά άμα την πάρεις και παίξεις τίποτα

απαιτητικό που θα την ζεστένει βάλε 70 βαθμούς θα τσειτάρει τα ρολόγια της

και θα χρησιμοποιεί όλη την RAM σίγουρα εκεί θα έχεις κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=21799]virus777[/MENTION] και SirDiman : Aν ήξερα πως το PSU την σηκώνει είχα πάρει 560/560ti χτές και θα την κράταγα και αυτην 5 χρόνια :p . Kαι εγώ πάντως πιστεύω πως θα είμαι μια χαρά με το τροφοδοτικό απλά περιμένω κάποιον με παρόμοιο ΑΝ υπάρχει να μου το επιβεβαιώσει.

[MENTION=21436]sfirculitu[/MENTION]: Γενικά δεν είμαι πολύ gamer να παίζω ό,τι πιο καινούριο κυκλοφορεί να σου πω την αλήθεια γι'αυτό και ήμουν μέχρι στιγμής μια χαρά με αυτήν. Το μοναδικό παιχνίδι να σου δώσω να καταλάβεις που είναι ήδη εγκατεστημένο και περιμένω να ανοίξει είναι το Guild Wars 2. Σαν mmo δεν έχει όπως μπορείς να φανταστείς μεγάλες απαιτήσεις. Απλά επειδή κάρτα αλλάζω σπάνια θέλω να πάρω ό,τι καλύτερο μπορώ. Την τελευταία φορά που αγόρασα η 8800 η 512 μόλις είχε βγει οπότε και η απόφαση ήταν πολύ πολύ εύκολη.

Μακάρι να έβρισκα 6850/6870 αλλά τις τελευταίες μέρες έχω πάρει τα μαγαζιά με την σειρά στο skroutz και δεν υπάρχει πουθενά. Οι μόνες που παίζουν είναι στα 200+ ευρώ δυστυχώς. Την 7770 την έχω σταμπάρει αλλά με αγχώνουν πολύ τα 128 bit της μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.