Jump to content



Θέμα με Windows γλώσσα σε λαπτοπ απο Amazon.de


Fandom

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες,

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα λαπτοπ απο το amazon.de καθώς το amazon.co.uk δεν το έχει.. το πρόβλημα έιναι οτι η amazon.de τα προμηθεύει με γερμανικά windows 7 home premium. Η ερώτηση μου είναι, μπορώ να το κάνω φορμάτ και να εγκαταστήσω την αγγλική home premium έκδοση χρησιμοποιώντας το γερμανικό cd key;

Έστειλα στο amazon και μου είπαν να ρωτήσω την Asus που φτιάχνει το λάπτοπ.. ότι να'ναι. Έχει κανείς εμπειρία πάνω στο θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει μια φορά για τα XP και μιά για τα 7 ultimate παιρνώντας αγγλικό key σε Γαλλικά XP και 7άρια αντίστοιχα. Η απάντησή μου είναι ΝΑΙ ότι θα δουλέψει κανονικά. Εσύ κοιτάς μόνο να είναι ίδια έκδοση. Τώρα στο θέμα του format, άν σε καίει να κρατήσεις και το γερμανικό λειτουργικό όπως σου έρχεται από το amazon , χρησιμοποίησε Acronis TIH ή κάτι αντίστοιχο.

Link to comment
Share on other sites

κανονικά μπορείς να περάσεις και τα ελληνικά αν θες. Το έχω κάνει σε laptop με προεγκατεστημένα Αγγλικά Windows Home Premium απλά έβαλα τα Ελληνικά Home Premium παίρνοντας το cd key των Αγγλικών και δεν υπήρξε πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά αφού στα 7αρια εγκαθιστούμε όποια γλώσσα γουστάρουμε χωρίς να κάνουμε φορματ και ταρζανιες

απο το windows update

Ναι αλλά αυτό ισχύει μόνο για τα Windows 7 Ultimate αν ενθυμούμαι καλά.

Sent from my HTC Desire HD using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλ αυτό ισχύει μόνο για τα Windows 7 Ultimate αν ενθυμούμαι καλά.

Sent from my HTC Desire HD using Tapatalk 2

WoW εδώ με πιάνεις αδιάβαστο καθώς μόνο ultimate δουλεύω

αλλά αν ισχύει τότε είναι μεγάλη λαλακια της μικρομαλακής

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14427]BloodMage[/MENTION]

Αυτό ίσχυε παλιότερα και δεν νομίζω να το αλλάξανε. Είχα θέμα με προσπάθεια αλλαγής γλώσσας σε λαπτοπ για θείο. Γερμανικό λάπτοπ (δηλαδή και γερμανικό layout στο πληκτρολόγιο) + γερμανική γλώσσα στα windows + windows 7 home premium = τρελό γέλιο με τον θείο που δεν ήξερε καλά καλά αγγλικά.

[MENTION=1112]Fandom[/MENTION] αυτό θα πρέπει να δεις κι εσύ. Εκτός από την γλώσσα, μήπως είναι και το layout του πληκτρολογίου στα γερμανικά;

Link to comment
Share on other sites

Η διάφορα qwerty με qwertz πληκτρολογίου, δεν τίθεται μόνο στην θέση του y και του z. Αν ήταν έτσι, θα τα άλλαζε μεταξύ τους και θα τελείωνε το θέμα. Το κυρίως πρόβλημα είναι τα άλλα κουμπιά στην περιοχή γύρω από το enter. Ακόμη και το ? είναι σε άλλη θέση.

Αν δεν έχει πρόβλημα με αυτό, οκ, πάω πάσο. Αλλά μια και δουλεύω κάθε μέρα σε γερμανικό πληκτρολόγιο λόγω γερμανικού μηχανήματος στο εργοστάσιο, ξέρω πόσο σπαστικό μπορεί να γίνει το να ψάχνεις στα τυφλά και είπα να το αναφέρω. Μόνο το τυφλό σύστημα με έχει σώσει μέχρι στιγμής :p

Sent from my HTC Desire HD using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Qwertz ε.. σοβαρή μαλ.. αυτό. Νομίζω δεν θα την παλέψω με qwertz.. θα με αναγκάσει να δώσω ένα 50άρικο παραπάνω σε Local retailer -.-

Ναι, τα Ultimate αλλάζουν γλώσσα όποτε θέλουν, οι άλλες εκδόσεις όχι.. γι'αυτό αναρωτιόμουν αν με το φορμάτ η γλώσσα αλλάζει κρατώντας το ίδιο key.

Kαι άκου να δείς φίλε! Το αυτόματο google translate στο amazon.de μετέφρασε οτι το λαπτοπ έχει QWERTY πληκτρολόγιο, ενώ η original σελίδα έγραφε QWERTZ! Άνετη παραπλάνηση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ανάγκη να κάνεις φορματ.Αφού σετάρεις το λάπτοπ καταβάζεις το language pack που θέλεις και το εγκαθιστάς απο cmd,μετα σβήνεις από το μητρώο τις εισαγωγές για τα γερμανικά.Restart=>Profit!(google για την ακριβή διαδικασία).Επίσης άμα έχει service pack πρέπει να βρεις το αντίστοιχο language pack για το service pack.

Link to comment
Share on other sites

Qwertz ε.. σοβαρή μαλ.. αυτό. Νομίζω δεν θα την παλέψω με qwertz.. θα με αναγκάσει να δώσω ένα 50άρικο παραπάνω σε Local retailer -.-

Ναι, τα Ultimate αλλάζουν γλώσσα όποτε θέλουν, οι άλλες εκδόσεις όχι.. γι'αυτό αναρωτιόμουν αν με το φορμάτ η γλώσσα αλλάζει κρατώντας το ίδιο key.

Kαι άκου να δείς φίλε! Το αυτόματο google translate στο amazon.de μετέφρασε οτι το λαπτοπ έχει QWERTY πληκτρολόγιο, ενώ η original σελίδα έγραφε QWERTZ! Άνετη παραπλάνηση.

Αγοράζεις στικεράκια με τα γράμματα της αρεσκείας σου και τα αντικαθιστάς. Problem solved

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.