Jump to content



Nεα tv , plasma η led?


KoMM

Recommended Posts

Kαλησπερα!

Ενδιαφερομαι να αγορασω μια νεα τηλεοραση.

Η αποσταση θα ειναι περιπου ~3 μετρα, ισως λιγο παραπανω, οποτε αναζητω κατι σε 46-50".

Δε με ενδιαφερει καθολουτο 3d.

Η χρηση θα ειναι χοντρικα η εξης :

Απο καναλια : μπαλα/φ1/συχνα πυκνα καμια ταινια.

απο η/υ,wdlive κτλ : μπολικες ταινιες/σειρες/κανα χαλαρο παιχνιδακι/ και αρκετο streaming.

Θα πηγαινα καρφι σε πλασμα, αλλα με απασχολει το burn in και τιποτα αλλο.

Τι προτεινετε;

Link to comment
Share on other sites

Εάν πας σε Panasonic Plasma μη σε απασχολεί το burn in. Στη δικιά μου P50S20e, τις έχω φορτώσει πάνω από 5.000 ώρες λειτουργίας, και δε καταλαβαίνει τίποτα. Και συχνά μάλιστα βάζει η γυνή να δει streaming σειρές, την παίρνει ο ύπνος, μένει αυτό στο παράθυρο του browser και όχι full screen video (htpc), και ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Και η ποιότητα εικόνας ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Καρφί για Plasma πας. Το burn in να μην σε φοβιζει μιας και εχει εξαλειφθεί στις καινουριες plasma. Για την χρηση που την θελεις η plasma ειναι μονοδρομος. Και καλύτερα χρώματα, και για την μπάλα/αθλητικα σου πολυ χαμηλός χρόνος απόκρισης!

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω την πλασμα της υπογραφης σχεδον αποκλειστικα με το pc με ατελειωτες ωρες civilization V και δεν εχω κανενα προβλημα.

Θελει βεβαια ''στρωσιμο" τις πρωτες 100 περιπου ωρες που προσεχεις να μην εχει στατικη εικονα και μετα τιποτα αλλο.

Link to comment
Share on other sites

+1 για plasma.

Στρώσιμο στην αρχή λίγο προσεκτικά και μετά μην σε απασχολεί το burn in. Ακόμα κι αν εμφανιστεί κάπου μετά από πολύωρη στατική εικόνα, με λίγη φυσιολογική χρήση εξαφανίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Έχω samsung led (55άρα), Και τα σπάει, είχα phillips plasma (42άρα) και τα έσπαγε εξίσου αλλά όχι τόσο πολύ.

Βέβαια μιλάμε για 2 χρόνια διαφορά οπότε makes sense.

Δεν βλέπω παιχνίδια, (καλό ε) δεν παίζω, θέλω να πω, αλλά βλέπω τέρμα σειρές, ταινίες, Φ1, μπάλα δίχως αύριο (Αγγλία γαρ).

ΔΕΝ νομίζω να έπαιρνα τώρα plasma μετά απο οτι είδα στις LED, αλλά δεν μπορώ να στο υποστηρίξω με 10428424211 charts με χρωματικές αποχρώσεις και 12 sites απο 10482343 κατασκευαστές πλυντηρίων, είναι καθαρά στο μάτι ΜΟΥ.

Με άλλα λόγια νομίζω πως είναι ο καιρός τον LED, χωρίς να λέω πως είναι χάλια οι plasma.

My 2 cents.

Να πω βέβαια πως η tv Που έχω είναι αυτή:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγω που θα την χρησιμοποιω και για pc monitor και για gaming εκτος απο ταινιες και λιγη τηλεοραση τι λετε?Σκεφτομουν στην αρχη LG 42LS5600 και την Samsung 40EH5000.

Μετα ειδα και την λιγο πιο ακριβη Panasonic L42E5E...Εχει κανεις αποψη?

Link to comment
Share on other sites

Για τα ίδια χρήματα, παίρνεις προς το παρόν καλύτερη ποιότητα εικόνας σε πλάσμα (Panasonic βέβαια). Οι καλές LED έχουν εξαιρετική ποιότητα εικόνας, αλλά ξεφεύγουν πολύ στην τιμή. Οι φτηνές LED δε συγκρίνονται με τις αντιστοίχου κόστους plasma.

Πρακτικά πρόβλημα burn in δεν υφίσταται, αλλά πάλι δεν θα επέλεγα πλάσμα για οθόνη υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

Εγω που θα την χρησιμοποιω και για pc monitor και για gaming εκτος απο ταινιες και λιγη τηλεοραση τι λετε?Σκεφτομουν στην αρχη LG 42LS5600 και την Samsung 40EH5000.

Μετα ειδα και την λιγο πιο ακριβη Panasonic L42E5E...Εχει κανεις αποψη?

Την αγόρασε φίλος πριν μερικές μέρες για τους ίδιους λόγους,pc monitor κτλ που αναφαιρεις!

Αρκετά καλή για τα χρήματα που την πήρε(490€)!

Αλλα εχει μια "ιδιαιτερότητα" που εμένα βασικά θα με χαλούσε! Ανάμεσα στην εικόνα και στο εξωτερικό του panel αφήνει ένα "νεκρό" σημείο! Πάνω/κάτω είναι μικρο και περνά σχεδόν απαρατήρητο,αλλα αριστερά/δεξιά είναι αρκετά μεγάλο!

Ελπίζω να μπορείς να το διακρίνεις στην φωτο πιο κάτω.

post-10167-1416076531,525_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Την αγόρασε φίλος πριν μερικές μέρες για τους ίδιους λόγους,pc monitor κτλ που αναφαιρεις!

Αρκετά καλή για τα χρήματα που την πήρε(490€)!

Αλλα εχει μια "ιδιαιτερότητα" που εμένα βασικά θα με χαλούσε! Ανάμεσα στην εικόνα και στο εξωτερικό του panel αφήνει ένα "νεκρό" σημείο! Πάνω/κάτω είναι μικρο και περνά σχεδόν απαρατήρητο,αλλα αριστερά/δεξιά είναι αρκετά μεγάλο!

Ελπίζω να μπορείς να το διακρίνεις στην φωτο πιο κάτω.

[ATTACH]51936[/ATTACH]

Aυτό το ρυθμίζεις μέσα από τον οδηγό της κάρτας γραφικών.Σε οποια tv έχω συνδέσει το λαπτοπ το κάνει αυτό μεχρι να το ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγω που θα την χρησιμοποιω και για pc monitor και για gaming εκτος απο ταινιες και λιγη τηλεοραση τι λετε?Σκεφτομουν στην αρχη LG 42LS5600 και την Samsung 40EH5000.

Μετα ειδα και την λιγο πιο ακριβη Panasonic L42E5E...Εχει κανεις αποψη?

Αν μπορεις παρε την panasonic λογω του LED-IPS panel που εχει.Μετα την plasma θεωρειται το καλυτερο panel εχοντας ως μειονεκτημα σε σχεση με την plasma το απολυτο μαυρο και ως πλεονεκτημα την πολυ λιγοτερη καταναλωση.

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο ισχυει και για τις 3d?δηλαδη μια hi end led με μια hi end plasma stis 55 inches η πλασμα ειναι καλυτερη?

Σε αυτή την κατηγορία, τόσο η εικόνα όσο και οι τιμές εξισώνονται:

Panasonic TX-P55VT30E | Skroutz.gr

Samsung UE55D8000 55" D8000 Series | Skroutz.gr

Η διαφορά είναι ότι και οι φτηνές πλάσμα έχουν εξαιρετική εικόνα.

Πάντως και στο θέμα της κατανάλωσης που αναφέρθηκε, ενώ οι πλάσμα ακόμη έχουν μεγαλύτερη από τις LED, οι διαφορές είναι πολύ μικρότερες απ' ότι στο παρελθόν. Στις συγκεκριμένες είναι περίπου 430W vs 220W.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.