Jump to content



Προγραμμα για clone disk


argy1

Recommended Posts

Θελω να ρωτησω αν ξερετε καποιο καλο δωρεαν προγραμμα για να αντιγραψω τα windows σε αλλο σκληρο ωστε να γλιτωσω το φορματ.Εγω γνωριζω το clonezilla αλλα αυτο νομιζω οτι μπορει να αντιγραψει τον δισκο μονο οταν ο δισκος προορισμου ειναι μεγαλυτρερος η ισος με τον αρχικο δισκο.

Με λιγα λογια αυτο που θελω να κανω ειναι να αντιγραψω τα αρχεια των windows σε δισκο μικροτερο του αρχικου (απο hdd 320gb-128gb ssd),εννοειται βεβαια πως τα δεδομενα ειναι λιγοτερα απο 128gb.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να ρωτησω αν ξερετε καποιο καλο δωρεαν προγραμμα για να αντιγραψω τα windows σε αλλο σκληρο ωστε να γλιτωσω το φορματ.Εγω γνωριζω το clonezilla αλλα αυτο νομιζω οτι μπορει να αντιγραψει τον δισκο μονο οταν ο δισκος προορισμου ειναι μεγαλυτρερος η ισος με τον αρχικο δισκο.

Με λιγα λογια αυτο που θελω να κανω ειναι να αντιγραψω τα αρχεια των windows σε δισκο μικροτερο του αρχικου (απο hdd 320gb-128gb ssd),εννοειται βεβαια πως τα δεδομενα ειναι λιγοτερα απο 128gb.

Δεν νομίζω οτι ειναι ετσι με το clonezillia.Διάβασε τον οδηγό του [MENTION=5249]Jaco[/MENTION] και θα το δείς

Υπάρχει και το Acronis και το Norton ghost

Link to comment
Share on other sites

To Windows backup κάνει αυτό που θέλεις απλά θα χρειαστείς και έναν εξωτερικό για να μπει το image.

Και μετα πως το επαναφερεις απο το image του εξωτερικου στον σκληρο?

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάς τον υπολογιστή με ένα Windows 7 DVD.

Μετά την αρχική οθόνη που επιλέγεις την γλώσσα πατάς ΝΕΧΤ.

Στην επόμενη οθόνη έχει επιλογή Repair your computer.

Πατάς πάνω στο Windows Complete PC Restore.

Και διαλέγεις το image από τον εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάς τον υπολογιστή με ένα Windows 7 DVD.

Μετά την αρχική οθόνη που επιλέγεις την γλώσσα πατάς ΝΕΧΤ.

Στην επόμενη οθόνη έχει επιλογή Repair your computer.

Πατάς πάνω στο Windows Complete PC Restore.

Και διαλέγεις το image από τον εξωτερικό.

Μου φαίνεται κατά τη διαδικασία κλωνοποίησης δημιουργείς και ένα cd που το χρησιμοποιείς όταν κάνεις restore.

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις το δισκάκι των Windows όπως γράφει ο Ζάχος παραπάνω δεν πιστεύω ότι θα σου ζητήσει τίποτα. Τουλάχιστον σε όσα restore έχω κάνει δεν χρειάστηκε.

Και για τον starter, αν έχεις δεύτερο PC/NB μπορείς να κάνεις εκεί το image και να μην χρειαστείς xtra δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τον δισκο δεν τον εχω ακομα στα χερια μου,μαλλον αυριο θα ερθει.Το προβλημμα ομως ειναι οτι πλεον δεν εχω τριτο δισκο,οποτε θα πρεπει να αντιγραψω τα αρχεια απ'ευθειας απο τον ενα δισκο στον αλλο.Με ποιο τροπο μπορω να το κανω αυτο?Με το clonezilla υπαρχει αυτη η δυνατοτητα ή θα πρεπει ο δισκος (source) να ειναι ιδιος σε χωρητικοτητα ή μεγαλυτερος?

Τα αρχεια που εχει ο δισκος αυτη την στιγμη ειναι 68gb. Ο παλιος δισκος συνολικα ειναι 320 gb και ο καινουριος ssd ειναι 120gb.

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο γνωρίζω ούτε οι τελευταίες εκδόσεις του Clonzezilla έχουν υπερβεί το θέμα του μικρότερου δίσκου. Βέβαια, ακόμα και με το Clonezilla μπορείς να μικρύνεις το αρχικό partition σε μέγεθος μικρότερο του δίσκου που θέλεις να γράψεις και μετά να αντιγράψεις partitions.

Link to comment
Share on other sites

Τον δισκο δεν τον εχω ακομα στα χερια μου,μαλλον αυριο θα ερθει.Το προβλημμα ομως ειναι οτι πλεον δεν εχω τριτο δισκο,οποτε θα πρεπει να αντιγραψω τα αρχεια απ'ευθειας απο τον ενα δισκο στον αλλο.Με ποιο τροπο μπορω να το κανω αυτο?Με το clonezilla υπαρχει αυτη η δυνατοτητα ή θα πρεπει ο δισκος (source) να ειναι ιδιος σε χωρητικοτητα ή μεγαλυτερος?

Τα αρχεια που εχει ο δισκος αυτη την στιγμη ειναι 68gb. Ο παλιος δισκος συνολικα ειναι 320 gb και ο καινουριος ssd ειναι 120gb.

Οπως σου ανέφερα και σε προηγούμενο post στον οδηγό του [MENTION=5249]Jaco[/MENTION] εαν τον διαβάσεις αναφέρει τα παρακάτω:

(.........Το σενάριο μας λοιπόν, είναι λίγο σύνθετο και είναι το εξής...:

Έχουμε έναν μηχανικό δίσκο 500GB με δυο λειτουργικά windows και linux και θέλουμε να το μεταφέρουμε στον καινούργιο SSD των 120GB που αγοράσαμε... Τα προβλήματα εδώ είναι 2, το ένα ότι έχουμε ένα dual boot σύστημα και το άλλο ότι η πηγή είναι κατά πολύ μεγαλύτερη από τον προορισμό... Ενώ σε άλλες περιπτώσεις τα πράγματα θα ήταν δύσκολα, τώρα είναι αρκετά απλά και χωρίζονται στα παρακάτω βήματα...

Παράθεση:

Σημέιωση:

Υπόψην ότι σε καμία περίπτωση ο πραγματικά χρησιμοποιήσιμος χώρος δεν πρέπει να υπερβαίνει τον χώρο του δίσκου στον οποίο πάμε να κάνουμε cloning, γιατί απλά δεν γίνεται να χωρέσει περισσότερα από την χωρητικότητά του... Αυτό όμως που είναι δυνατόν να γίνει, είναι αν ο άδειος χώρος είναι μεγάλος, τότε μπορούμε να κάνουμε resize το partition για να το χωρέσουμε... Διαφορετικά θα πρέπει να διαγράψουμε αρχεία ή να απεγκαταστήσουμε προγράμματα έτσι ώστε ο χώρος να μειωθεί στον χώρο που έχει ο άλλος δίσκος... Τα βήματα λοιπόν...

1. Backup

Δεν κάνουμε τίποτα, προτού κάνουμε backup τα δεδομένα που χρειαζόμαστε πραγματικά... αν δεν κάνουμε backup, απλά παίζουμε με την φωτιά, γιατί όσο καλό και να είναι ένα εργαλείο, δεν μπορεί να μας εμποδίσει από ένα λάθος δικό μας ή να κάνει και λάθος το ίδιο (πράγμα λιγότερο πιθανό)... Κάνουμε πάντα ένα backup σε έναν εξωτερικό δίσκο...

2. Parted Magic – Partitioning

Κάνουμε boot από το usb του PM που φτιάξαμε πιο πριν... Αν όλα πάνε καλά θα δούμε το παρακάτω boot menu ...)

Link to comment
Share on other sites

Έριξα μια ματιά στον οδηγό του Jaco. Πολύ χρήσιμος, επιδέχεται μια μικρή προσθήκη:

Εάν σε ενδιαφέρει ο SSD να είναι ευθυγραμμισμένος, μπορείς να το κάνεις με το diskpart από γραμμή εντολών:

ΠΡΟΣΟΧΗ: Εάν διαλέξεις λάθος δίσκο, θα χάσεις τα δεδομένα σου!


(Σαν administrator)
Diskpart
List disk
Select disk # (# είναι ο αριθμός του SSD στη λίστα που είδες)
Create partition primary align=1024
Active
Exit

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.