Jump to content



Επισκευή LG L246WH-BN a-la TheLab


Recommended Posts

Μπράβο για το εγχείρημα. Μου φαίνεται θα βολτάρω από τους ειδικούς κάδους ανακύκλωσης που έχει το Κ.Ε.Π. δίπλα μου και αν δω οθόνη πεταμένη θα την τσιμπήσω για να δοκιμάσω τις ικανότητές μου.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Αναστήθηκε και η δικιά μου η γριά.

Κόστος 15€ και 1 μπύρα Kaiser (δε βρήκα Fix) :p

[MENTION=23742]jkanaks[/MENTION] Σε ευχαρίστησα σε pm, θα σε ευχαριστήσω κι εδώ πάρα πολύ για τον πολύτιμο οδηγό σου. Με γλύτωσες από αρκετά χρήματα.

Cheers Mate!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ντάξει, δεν έχω λόγια. Αγορασμένη το 2008, ήδια οθόνη, ίδια προβλήματα. Μόλις την άνοιξα, οι δύο πυκνωτές σκασμένοι. Φίλε jkanaks χίλια ευχαριστώ για το χρόνο σου, σου έχω στείλει και pm.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Καταπληκτικος οδηγος. Εχω ενα πιο παλιο μοντελακι Lg και τον τελευταιο καιρο μου εκανε τα ιδια συμπτωματα. Εφαρμοσα σημερα τον οδηγο και λειτουργησε...... ΕΝ ΜΕΡΗ!

Τον τελευταιο καιρο περα απο τα συμπτωματα που προαναφερθηκαν στον οδηγο εμενα εκανε και κατι καινουριο. Εκει που εδειχνε εικονα μετα απο κανα 10λεπτο ... την εικονα την εδειχνε με ενα ξεθωριασμενο κοκκινο χρωμα... πραγμα που δεν επισκευαστηκε με την αλλαγη πυκνωτων.

Ξερει κανεις τι μπορει να φταιει; Φτιαχνετε;

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δυστυχώς δεν κατέχω απο ηλεκτρονικά και δέν μπορώ να σε βοηθήσω. Ίσως είναι μια επαφή που δεν "κάθεται" καλά αλλά μάλον πρέπει να επέμβει ενας ειδικός για να σου πεί. Οπως και να χει προσοχή με το ρεύμα αν επιχειρήσεις να την σκαλίσεις μόνος σου (γιατι μάλον δεν αξίζει να δώσεις χρήματα για επισκευή).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εχω και εγω μια lg 32 tv και κανει το ιδιο προβλημα,αργει να αναψει.και αναβει μετα απο κανα δεκαλεπτο.τωρα δεν αναβει καθολου πια.

θα την ανοιξω να δω και εγω τι παιζει.μια και πιανουν τα χερια μου απο κολητηρι.το θεμα θα ειναι οι πυκνωτες ομως?θα δειξει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

φίλε πολυ καλό το όλο θέμα ........

έχω ένα πρόβλημα ομως......

άλλαξα 6 πυκνωτες , τη βάζω στο ρεύμα , δουλεύει , αλλά μετά από 5-10 sec μου καίει ένα πυκνωτή.

Τον άλλαξα 3 φορές και πάλι το ίδιο.

Ο πυκνωτής θα έπρεπε να είναι 1000mF στα 25 volt, αλλά είναι 1000mF στα 35 volt.

Από εκεί που τους αγόρασα μου είπαν οτι δεν παίζει ρόλο.........

Μπορεί κάποιος να μου πει τι πάει στραβα???????????????????

Link to comment
Share on other sites

φίλε πολυ καλό το όλο θέμα ........

έχω ένα πρόβλημα ομως......

άλλαξα 6 πυκνωτες , τη βάζω στο ρεύμα , δουλεύει , αλλά μετά από 5-10 sec μου καίει ένα πυκνωτή.

Τον άλλαξα 3 φορές και πάλι το ίδιο.

Ο πυκνωτής θα έπρεπε να είναι 1000mF στα 25 volt, αλλά είναι 1000mF στα 35 volt.

Από εκεί που τους αγόρασα μου είπαν οτι δεν παίζει ρόλο.........

Μπορεί κάποιος να μου πει τι πάει στραβα???????????????????

99% τον βάζεις ανάποδα...

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως ο αρνητικός πόλος υποδεικνύεται από μια λευκή ή γκρι λωρίδα στο μήκος του σώματος του πυκνωτή.

Και μια ενδεικτική επεξήγηση από άνωθεν φωτογραφία.

post-1891-1416077012,1566_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από Τζώρτζης
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Παιδια να στε καλα, με σωσατε και μενα με αυτον τον οδηγο, πριν λιγες μερες μου κανε χαζα αργωντας να αναψει για κανα 10 λεπτο, ακολουθωντας τον οδηγό και γω καταφερα και την έφτιαξα!!!! Keep the good work!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ωραία η ιδέα με τους πυκνωτές. Φτιάξαμε 2 μόνιτορ ένα Philips και ένα LG με κόστος 2 ευρώ. Οι χαλασμένοι πυκνωτές ήταν λίγο φουσκωμένοι. Τα μόνιτορ ανοίγουν σχετικά δύσκολα αλλά βρήκαμε πληροφορίες στο internet για το πως βγαίνει η πλακέτα. :T:

Έγινε επεξεργασία από techman
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δε το ανέφερε κανείς μέχρι τώρα:

Όταν αλλάζεται πυκνωτές, μην αλλάζετε μόνο τους φαινομενικά σκασμένους αλλά όλους (δεν είναι δα και πολλοί).

Θα σας σώσουν από ένα επόμενο άνοιγμα.

Θα επιμείνω και εγώ σε επώνυμους ιαπωνικούς 105°.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.