Jump to content



Samsung 830 vs OCZ Vertex 4


9000+rpm

Recommended Posts

Δεν είναι καθόλου αντιφατικό.

Αξιοπιστία είναι να μη χρειαστείς την εγγύηση καθόλου. Όχι να χαίρεσαι που έχεις την εγγύηση και να τραβιέσαι με RMA κάθε 2 και λιγάκι και να μένεις χωρίς δίσκο κατά τη διάρκεια.

Δε μιλάω συγκεκριμένα για τον vertex4, μιας και από ότι διαβάζω είναι από τους καλούς της ocz, αλλά όσο να'ναι φυλάγεσαι όταν μία εταιρία έχει τέτοια αστέρια σαν τον petrol (και κακή προιστορία με τα firmwares/BSODS για κάμποσο καιρό).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

Ο petrol και ο octane είναι ότι χειρότερο έχει φτιάξει. Μάλλον ήθελε να συκοφαντήσει το όνομα της με αυτές τις σειρές.

Για τα BSODs ήταν θέμα κακού firmware στον sandforce και δεν ήταν αποκλειστικό στην OCZ αλλά σε όλους τους κατασκευαστές. Βέβαια η OCZ έριξε πρώτη στην αγορά δίσκους με τον νέο για την τότε εποχή ελεγκτή.

Link to comment
Share on other sites

Καποιος φιλος παραπανω ρωτησε για αυτο που εγραψα για το firmware του Vertex 4. Παραθετω 1 κειμενο απο καποιο ξενο αγοραστη απο amazon που ταλαιπωρηθηκε.

.

Ο ανθρωπος μιλάει για το 1.3 firmware. Από τότε έχει βγει το 1.4, 1.4.1.2, 1.4.1.3 και 1.5.

Το 1.5 firmware μπαίνει χωρίς να πειράξεις απολύτως τίποτα στο σύστημα.

Ανοίγεις OCZ Toolbox, πατάς firmware update. Σου λέει να κάνεις shutdown. Ανοίγεις και έτοιμος. Και με το λειτουργικό στο drive γίνεται κανονικά.

Όσο για τα firmware updates δεν νομίζω ότι έχει βγάλει πρόσφατα η samsung update για το firmware της ενώ ο vertex κυνηγάει να ανεβάσει και άλλο επιδόσεις με νέα πιο tweaked firmware.

Η Samsung νομίζω έχει βγάλει δύο firmware συνολικά με το τελευταίο να είναι το CXM0B1Q και η OCZ από το 1.3 που ήταν το αρχικό, πήγε στο 1.4, πήγε στο 1.4.1.2, στο 1.4.1.3 (αυτά γινόντουσαν μαζί) και μετά στο 1.5. Από το 1.5 και μετά δεν έβγαλε τίποτα ξανά και το firmware είναι αρκετό καιρό που υπάρχει. Δεν νομίζω βασικά να βγάλει άλλο στα κοντά.

Eσενα ρωτησε?

Τοτε εμενα γιατι μου λες να παρω samsung?:p

Ξέρω πως το λες αστειευόμενος, αλλά τα κριτήρια δεν είναι ίδια για όλους πάντα. Ειδάλλως θα είχαμε μία εταιρεία που θα έβγαζε ένα drive.

Την επόχη που ο Venisk με ρώτησε τι drive να πάρει, μου είπε πως θέλει το γρηγορότερο και μάλιστα για Raid0. H διαφορά των Samsung 830 και Vertex 4 σε τιμή ήταν 10€ στην Ελλάδα, οπότε του είπα να πάει για τον V4.

Τα δεδομένα αλλάζουν τόσο γρήγορα που πλέον δεν προλαβαίνουμε κι εμείς. Αν με ρωτούσε τώρα τι drive να πάρει με τα ίδια κριτήρια (δηλαδή το γρηγορότερο) θα του πρότεινα άλλη λύση (ούτε Samsung, ούτε Vertex4).

Link to comment
Share on other sites

ευτυχής κάτοχος samsung 830 128gb αν και σε σατα 2 το drive πεταει . οταν τον εβαλα ετρεξα ενα atto ενα crystal disk mark και ενα as ssd και τελος δεν ξανα έτρεξα κανενα αλλο bench :D η απόκριση και ο χρονος που κανει εγκατάσταση τα παντα αρκουν .

Link to comment
Share on other sites

ευτυχής κάτοχος samsung 830 128gb αν και σε σατα 2 το drive πεταει . οταν τον εβαλα ετρεξα ενα atto ενα crystal disk mark και ενα as ssd και τελος δεν ξανα έτρεξα κανενα αλλο bench :D η απόκριση και ο χρονος που κανει εγκατάσταση τα παντα αρκουν .

Ευτυχής κάτοχος ενός samsung 830 128GB, ενός Intel 330 128GB, δύο OCZ Agility 3 128GB και ενός OCZ Solid value 30GB (SSD G1).

Εκτός από τον τελευταίο που πρέπει να κοντεύει να κλείσει 5ετία λειτουργίας σε ένα laptop σε όλους τους άλλους στην πράξη δεν παρατήρησα διαφορές σε λειτουργία/ταχύτητα και ούτε είχα κάποιο πρόβλημα με κανέναν από αυτούς. Τώρα τι λένε τα benchmark είναι άλλη ιστορία :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια!

Ο κυβος ερριφθη και η παραγγελια ηδη εφυγε, samsung 830 το νεο μου drive λοιπον, αφου ολοι αυτο μου προτεινατε!

Ελπιζω να με αφησει το ιδιο ικανοποιημενο με το τωρινο μου drive (intel g2) το οποιο και εχω σχεδον 3 χρονια τωρα!

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχής κάτοχος Solid State Drives από τον Intel X25-E και μετά. Διαφορές στις επιδόσεις βλέπω από την πρώτη γενιά ως τους τωρινούς, αλλά δύσκολα γίνονται αντιληπτές. Όταν είναι από drives ίδιας γενιάς δεν το καταλαβαίνεις.

Πλέον δυσκολεύομαι να δουλέψω σε μηχάνημα χωρίς SSD.

Link to comment
Share on other sites

Mιας και λογικα αυριο θα εχω στα χερια μου το νεο ssd, επειδη ειμαι τεμπελης και θελω να γλιτωσω την διαδικασια του format, ελεγα να χρησιμοποιησω καποιο προγραμμα για να κανω ghost τον παλιο ssd στον νεο, ειναι "αξιοπιστο" κατι τετοιο η ειναι καλυτερα να κανω clean install?(δεν εχω κανει και ποτε παρομοια διαδικασια με ghost)

Link to comment
Share on other sites

Mιας και λογικα αυριο θα εχω στα χερια μου το νεο ssd, επειδη ειμαι τεμπελης και θελω να γλιτωσω την διαδικασια του format, ελεγα να χρησιμοποιησω καποιο προγραμμα για να κανω ghost τον παλιο ssd στον νεο, ειναι "αξιοπιστο" κατι τετοιο η ειναι καλυτερα να κανω clean install?(δεν εχω κανει και ποτε παρομοια διαδικασια με ghost)

Μην εισαι τεμπελης και κανε clean install :yes4:

Link to comment
Share on other sites

Μην εισαι τεμπελης και κανε clean install :yes4:

Αυτο θα κανω Τακη μου φαινεται, γιατι τωρα που ψαχνομουνα στο νετ για ghost κτλ. μου φαινεται ψιλο-πολυπλοκη διακασια (για ενα αρχαριο οπως εγω σε αυτο το θεμα), και απο το να καθησω και να μαθω πως γινεται, θα προτιμησω την σιγουρη λυση του clean install να ειμαι και σιγουρος...

Ετσι και αλλιως εχω το λιγοτερο 1 χρονο να κανω φορματ στο pc μου, αρα κακο δεν θα του κανει:p

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε ολους,

Χθες παρέλαβα τον δικό μου ocz vertex 4 256GB μαζί με έναν seagate 2TB (για τα αρχεια) και σήμερα έστησα από την αρχή το σύστημα εφαρμόζοντας τις οδηγίες για βελτιστοποίηση των win7 λόγω ssd. Πριν είχα ένα wd raptor και η διαφορα στην απόκριση σε καθημερινές εφαρμογές αλλα και σε μερικά παιχνίδια (bf3, diablo3 κλπ) είναι παραπάνω από εμφανής.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι επειδή τον έχω σε p35 chipset με ICH9R (core2duo 8400) και sata2 κάνοντας ένα benchmark με το AS SSD Benchmark πήρα τις παρακάτω επιδόσεις (εμφανιζει και ενα pciide-BAD οτι και αν σημαινει αυτο:p).

ocz.png

Όχι ότι με απασχολεί ιδιαιτερα διότι με ικανοποιεί απόλυτα η μέχρι τώρα λειτουργία του, απλά ήθελα να ρωτήσω αν είναι φυσιολογικό η όχι.

Μήπως θα έπρεπε να προμηθευτώ καμια pci κάρτα που βγάζει sata3?!? Αξίζει το κόπο?!?

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

SSD Write Endurance 25nm Vs 34nm - Page 207

That G1 went out like a boss. 10.5 months of no TRIM is hardly a small victory. In reality, it must have written 5x that much internally. If it had TRIM.......

Γιατι λεει αυτο;

Επισης ποια η διαφορα trim και garbage collection;

Αν τα λεω καλα ενας SSD για να γραψει σε ενα cell πρεπει να τα διαγραψει και να τα ξαναγραψει αυτα που ειναι ηδη. Αρα πρεπει να καθαριζει αυτα τα προσωρινα αρχεια. Σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πρέπει να αλλάξεις από τον controller σου την ρύθμιση του SATA από IDE σε AHCI.

Θα δώσει καλύτερες επιδόσεις το drive και θα δουλέψει και το TRIM το οποίο σε IDE, δεν δουλεύει.

Μονο με την αλλαγή από IDE σε ACHI είδα αρκετή βελτίωση στο benchmark!

ΠΡΙΝ

ocz.png

ΜΕΤΑ

ocz_new.png

H ερώτηση μου παραμενει σχετικα με το αν είναι φυσιολογικες οι τιμες για αυτο τον δισκο (σε συνδεση sata 2) ή μηπως θα μπορούσα να κάνω κάτι παραπάνω για να τα βελτιώσω (έχω ακολουθήσει τις οδηγίες που βρήκα στο αντίστοιχο thread και εκανε οτι ειπες ο jax7480 γυριζοντας σε AHCI).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.