Jump to content



Δίλημμα Dell u2312hm vs dell u2412m


andreas_a

Recommended Posts

Παιδια,

εν οψη πωλησης της ηδη υπαρχον dell u2311h, ειμαι σε διλημμα αναμεσα στις δυο οθονες του τιτλου.

Η οθονη θα χρησιμοποιηθει κατα το πλειστον για gaming και κυριως FPS GAMING.

οι δυο οθονες ειναι σχεδον ιδιες, με την 2312hm να παρουσιαζει μηδενικο input lag σε σχεση με τα 10ms της 2412m.

Απ' την αλλη πλευρα, τα επιπλεον pixel της 2412m θα τα ηθελα αλλα θα ζησω και χωρις αυτα.

Απευθυνομαι κυριως σε κατοχους των παραπανω οθονων.

Απο πλευρας χρωματων εχουν καποια διαφορα οι παραπανω οθονες?

p.s. επειδη προοριζεται αποκλειστικα για gaming καντε μου και καμια αλλη προτασουλα!

Link to comment
Share on other sites

την 2311 μου τη ζητησε γνωστος μου για το pc του. αλλα και στην τελικη και να μην κατσει αυτο, θελω την 2311 για το γραφειο στη δουλεια!

Για το input lag, ποια ειναι η γνωμη σας?

Χρωματα??? ... εχουμε διαφορες?

Link to comment
Share on other sites

Αφου όπως λες προορίζετε αποκλειστικά για gaming

κοιτα για 120hz monitor. Δεν υπάρχει γυρισμός μετά στα 60hz.

Samsung S23A700D

Benq XL2420T

LG W2363D (ειναι βεβαια discontinued αλλα αν την βρείς μεταχειρισμένη ειναι best deal)

Link to comment
Share on other sites

Έχω την 24άρα και δεν έχω δει κάτι που να με ενοχλεί (και παίζω πολλά παιχνίδια fps, sim racing).

Αυτό που με χάλασε μετά από κανένα μήνα (από 24 πάλι σε 24 πήγα) είναι που δεν πήρα την 27άρα!!!

Υ.Γ. Η προηγούμενη που είχα είχε 2ms αλλά με th πάνελ, με το που άλλαξα με την dell είδα αρκετή διαφορά στην εικόνα (και ας ήταν πολύ καλή και η άλλη).

Link to comment
Share on other sites

ενας απο τους λογους που ψαχνομαι για dell ειναι γτ μου αρεσει παρα πολυ σχεδιαστικα και θελω να ταιριαξει με την 2711 απο πλευρα αισθητικης!

[MENTION=14072]Alexopus6[/MENTION] οι προτασεις σου ειναι ενδιαφερον αλλα υπερβαινουν πρωτον κατα πολυ το budget μου για την αντικατασταση που θελω να κανω, και δευτερον δεν εχω κανενα προβλημα και με τα 60hz καθως το tearing ή εγω δεν το βλεπω καθολου ή δε με ενοχλει καθολου.

Η απορια μου παραμενει.

η διαφορα των 10ms input lag αναμεσα στα δυο monitor του τιτλου παρουσιαζουν εστω και την ελαχιστη διαφορα σε FPS gaming?

Τα δυο monitor ειναι ιδια απο πλευρας χρωματων?

ψαχνω την ψειρα, το ξερω, αλλα γι αυτο ανοιξα το threat, για να ρωτησω πιθανους κατοχους για διαφορες!

αν στα χρωματα ειναι ιδιες, παω απειθειας στην 2312hm.

Link to comment
Share on other sites

2412.

Αν ήταν για 20+ ms inputlag να το συζητούσαμε αλλά τα 10 είναι αμελειταια πιστεύω.

Εκτός και αν παιζεις τόσο σοβαρά fps και το παραμικρό μπορεί να κάνει την διαφορά... αλλά εκεί κοιτάς και σε 120hz...

+τα έξτρα 120pixel βολεύουν σε χρήση γραφείου - internet.

Sent from my IDEOS X5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

p.s. επειδη προοριζεται αποκλειστικα για gaming καντε μου και καμια αλλη προτασουλα!

Βάση αυτού ^^ σου έκανα πρόταση για 120hz.

@Alexopus6 οι προτασεις σου ειναι ενδιαφερον αλλα υπερβαινουν πρωτον κατα πολυ το budget μου για την αντικατασταση που θελω να κανω, και δευτερον δεν εχω κανενα προβλημα και με τα 60hz καθως το tearing ή εγω δεν το βλεπω καθολου ή δε με ενοχλει καθολου.

Πιστεψε με, δεν ξέρεις αν δεν εχεις προβλημα με τα 60, αν δεν κατσεις στα 120. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αφου όπως λες προορίζετε αποκλειστικά για gaming

κοιτα για 120hz monitor. Δεν υπάρχει γυρισμός μετά στα 60hz.

Πιστεψε με, δεν ξέρεις αν δεν εχεις προβλημα με τα 60, αν δεν κατσεις στα 120.

Θα πρέπει όμως η κάρτα του να μπορεί να δίνει >120fps στην ανάλυση αυτή για να εκμεταλλευτεί τα 120Hz, ή δεν παίζει ρόλο;

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει όμως η κάρτα του να μπορεί να δίνει >120fps στην ανάλυση αυτή για να εκμεταλλευτεί τα 120Hz, ή δεν παίζει ρόλο;

/com_maxfps 125 :p

7970 accelero ll
internet-memes-help-mooooose.jpg:hehe:

Αλλα και 680/7970/670/7950 να μην είχε μια χαρά παίζουν και οι μικρότερες κάρτες στα 120 frames

(Είχα 460 για 4 μήνες ριγμένα γραφικά + oc και voila :) )

Link to comment
Share on other sites

/com_maxfps 125

Αλλα και 680/7970/670/7950 να μην είχε μια χαρά παίζουν και οι μικρότερες κάρτες στα 120 frames

(Είχα 460 για 4 μήνες ριγμένα γραφικά + oc και voila )

Ναι βρε, την είδα την κάρτα του (αν και σε spoiler). Ρωτάω γενικότερα γιατί εκτός από τον Ανδρέα, διαβάζουν κι άλλοι.

Άρα, καταλήγουμε, ότι για να εκμεταλλευτείς μια οθόνη των 120Hz, χρειάζεται και η κάρτα σου να αποδίδει >120fps.

Link to comment
Share on other sites

ενας απο τους λογους που ψαχνομαι για dell ειναι γτ μου αρεσει παρα πολυ σχεδιαστικα και θελω να ταιριαξει με την 2711 απο πλευρα αισθητικης!

[MENTION=14072]Alexopus6[/MENTION] οι προτασεις σου ειναι ενδιαφερον αλλα υπερβαινουν πρωτον κατα πολυ το budget μου για την αντικατασταση που θελω να κανω, και δευτερον δεν εχω κανενα προβλημα και με τα 60hz καθως το tearing ή εγω δεν το βλεπω καθολου ή δε με ενοχλει καθολου.

Dell UltraSharp U2412M | Skroutz.gr

Samsung S23A700D | Skroutz.gr

http://www.thelab.gr/gaming/official-battlefield-3-thread-76442-102.html#post1063115370

mckayla-not-impressed-template.jpeg

edit :

Άρα, καταλήγουμε, ότι για να εκμεταλλευτείς μια οθόνη των 120Hz, χρειάζεται και η κάρτα σου να αποδίδει >120fps.

Facepalm.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε, την είδα την κάρτα του (αν και σε spoiler). Ρωτάω γενικότερα γιατί εκτός από τον Ανδρέα, διαβάζουν κι άλλοι.

Άρα, καταλήγουμε, ότι για να εκμεταλλευτείς μια οθόνη των 120Hz, χρειάζεται και η κάρτα σου να αποδίδει >120fps.

http://www.thelab.gr/othones-kai-panels/120-hz-pc-monitors-82650.html

H εξαλειψη του tearring ειναι το βασικο κερδος, το input lag εξαρταται απο ενα σωρο παραγοντες, υπαρχουν 60αρια πανελ με πιο μικρο lag απο απο 120αρια, για τις τηλεορασεις που δεχονται μεχρι 60hz σημα και μετα κανουν interpolation ας μην το συζητησουμε καλυτερα, απατη σκετη.

Μην ξαπαναπεταξει κανεις αυτη την μπουρδα οτι τα 120hz εχουν νοημα μονο αμα παιζεις με vsync γιατι εχεις framerate cap 120 αντι για 60, το εχουμε αναλυσει 500 φορες, λιγοτερο tearring + και λιγοτερα artifacts σε κινουμενη εικονα (και παλι δεν ειναι πεντακαθαρη οπως στις CRT ) αυτα ειναι τα ουσιαστικα ωφελη.

Το 3D το λανσαρουν απο διπλα μπας και πουληθουν αυτα τα μονιτορ σε σεβαστες ποσοτητες, γιατι ολα τα παρανω για τον κοσμακι φαινονται αλλαμπουρνεζικα, τοσο απλα.

Ναι.

Υπάρχουν πολλέεεεες κάρτες με τις οποιες δεν θα έχεις κανένα προβλημα.

Πρέπει όμως το χέρι να ξεκολλήσει απο το "τερμα δεξια τα γραφικά". :)

Link to comment
Share on other sites

Αφου όπως λες προορίζετε αποκλειστικά για gaming

κοιτα για 120hz monitor. Δεν υπάρχει γυρισμός μετά στα 60hz.

Samsung S23A700D

Benq XL2420T

LG W2363D (ειναι βεβαια discontinued αλλα αν την βρείς μεταχειρισμένη ειναι best deal)

ξερεις αν υπαρχει ips οθονη με αυτα τα hz που λες?(νομιζω οτι αυτες που προτινεις ειναι TN...)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε μου συμφορουμιτη 1ον σκαλωσες σε μια εκ των τριων οθονων που προταθηκαν συγκεκριμενα της πιο φθηνης.

2ον αν διαβαζες σωστα θα καταλαβαινες οτι η ερωτηση ηταν γενικη και δεν αφορουσε εμενα. θα μπορουσε ομως!

οτι θελει ο καθενας καταλαβαινει. (το γραφω αυτο για το link που παραθετεις στο bf3 threat)

Γι αυτο αντι να spamαρεις επειδη δεν εχεις κατι καλυτερο να κανεις, μπορεις να μου απαντησεις σε αυτα που ρωταω???

Link to comment
Share on other sites

Βάση αυτού ^^ σου έκανα πρόταση για 120hz.

Πιστεψε με, δεν ξέρεις αν δεν εχεις προβλημα με τα 60, αν δεν κατσεις στα 120. ;)

συμφωνω, αν δεν δοκιμασω δε μπορω να καταλαβω τη διαφορα, αλλα δε με ενοχλει κατι γι αυτο δεν το ψαχνω παραπανω.

οπως ειπε και καποιος αλλος παραπανω και ξεχασα και γω να αναφερω, τα panel που αναφερεις ειναι tn.

να θυσιασω τα χρωματα για τα 120hz απο τη στιγμη που δεν ενοχλουμαι, δεν το κανω.

δεν εχω ακουσει κατι για 120αρι και ips αλλα και να υπηρχε θα ηταν ακριβουτσικο, συνεπως οχι για μενα τη συγκεκριμενη χρονικη περιοδο.

τα fps μου κυμαινονται μεταξυ 100-150 αναλογα.(o/c & game settings) το γραφω αυτο για τα παιδια που εθεσαν το ζητημα των fps.

Παρολ' αυτα σε ευχαριστω για τις προτασεις σου!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.