Jump to content



fast path vs interleaved


venom7

Recommended Posts

ΕΡΩΤΗΣΗ:

Ποια η διαφορά fast path από interleaved???

Η βασική διαφορά είναι στα pings που έχεις (ο χρόνος που χρειάζετε για να στείλεις ένα πακέτο δεδομένων μέχρι να επιστρέψει), όσο ποιό μεγάλο είναι έχεις και μεγαλήτερο ping και ενίοτε lag. Η διαφορά είναι ότι σε interleaved τα πακέτα (ακόμα καλήτερα bit stream) που στέλνονται/λαμβάνονται επεμβαίνουν αλγόριθμοι "διόρθωσης" στο DSLAM και έτσι λιγοστέυουν τα αλλοιωμένα πακέτα που "πάνε" - "έρχοντε" καθώς έχουνε γίνει buffered.Αυτό όμως δημιουργεί μία χρονοκαθηστέρηση με αποτέλεσμα μεγαλήτερα pings που φαίνετε στα online games κυρίως.Το fast path είναι το αντίθετο, δεν επεμβαίνουν αλγόριθμοι στο DSLAM και αναλαμβάνει το modem ότι μπορεί να "σώσει".Γιαυτό όσοι έχουνε πολλά errors στην γραμμή τους και αποσυνδέσεις γυρνάνε σε interleaved ώστε να είναι ποιό "στρωμένη" ,συγχρονίζεσαι λίγο ποιό χαμηλά ,κυρίως χάνεις σε χρόνο απόκρισσης αλλά είναι ποιό σταθερή η γραμμή. Τα έγραψα λίγο μπακάλικα αλλά αυτό είναι πάνω κάτω!

Link to comment
Share on other sites

Με το fastpath όμως έχεις και καλύτερο download speed ή δεν έχει να κάνει παρά μόνον για τα ping?

Άμα γυρίσεις την γραμμή σου σε FastPath υπάρχει περίπτωση να χάσεις μερικά mbits αλλά ταυτόχρονα θα μειωθεί το ping σου. Όπως καταλαβαίνω αν ρωτάς για τα online games. Είναι no-brainer απόφαση πάρε τηλ το provider σου αύριο το πρωί και απλά πέστους να σε αλλάξουν τον τύπο της γραμμής σε FastPath, σε Forthnet που είμαι εγώ χρειάστηκε 4 ώρες μέχρι να μου το αλλάξουν από την ώρα που τους πείρα τηλ, με την Wind παλιότερα έκανε 2-3 μέρες μέχρι να το νιώσουν, με τον ΟΤΕ πολύ παλιότερα με ρώτησαν να τους εξηγήσω τι εννοώ..

Link to comment
Share on other sites

Όχι αφορά κυρίως τα ping μόνο.Με interleaved απλά η γραμμή σου θα είναι ποιό σταθερή (αν έχεις προβλήματα => πχ αποσυνδέσεις,crc errors κτλπ) σε σχέση με το fast path με τίμημα λίγο υψηλότερο ping (το πόσο δεν ξέρω) και συχρονισμό ελάχιστα ποιό χαμηλά.Για το download speed παίζουν πολλά άλλα ρόλο, o server που κατεβάζεις,το πόσοι κατεβάζουνε,η ταχύτητα που κλειδώνεις και άλλα πολλά

Link to comment
Share on other sites

ναι, είναι αλήθεια πως η γραμμή γίνεται ποιο ασταθής με το fastpath αλλά άμα είσαι οκ με το interleaved απο Line Attenuation και Noise Margin δεν νομίζω να μην σε παίρνει το fastpath. Εκτός και αν μιλάμε για τίποτα κ@λοπεριοχη με σάπιο dslam με γενικό πρόβλημα και χαμηλούς συγχρονισμούς στις γραμμές, τότε απλά το αφήνεις όπως είναι. ;)

Link to comment
Share on other sites

Για μενα προσωπικα επιλεγω interleaved (σε περιοδους που εχω κατεβασματα αρκετα) και οταν παιζω bf3 το αλλαζω σε fastpath. ;)

Τηλεφωνάκι στον ISP ή κάτι πιο εύκολο;

Sent from my HTC Desire HD using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

οσοι εχουν forthnet παντως και ειναι Βορεια Ελλαδα να πω οτι πλεον ειτε fastpath ειτε interleaved δεν εχει καμια διαφορα καθως χωρις να ξερω τεχνολογικα να το εξηγησω πλεον βγαινουμε απο Αθηνα πολλες φορες στο εξωτερικο με αποτελεσμα μια αυξηση της ταξης των 10 με 20 ms...:mad:

Link to comment
Share on other sites

οσοι εχουν forthnet παντως και ειναι Βορεια Ελλαδα να πω οτι πλεον ειτε fastpath ειτε interleaved δεν εχει καμια διαφορα καθως χωρις να ξερω τεχνολογικα να το εξηγησω πλεον βγαινουμε απο Αθηνα πολλες φορες στο εξωτερικο με αποτελεσμα μια αυξηση της ταξης των 10 με 20 ms...:mad:

Άσχετο το ένα με το άλλο.

fast path & interleaved είναι για επικοινωνία μεταξύ CPE με κόμβο και το delay γίνεται απο εκεί. Άλλο θέμα backbone και δρομολόγησης

Έγινε επεξεργασία από swatoner
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα αφου η δρομολογιση γινεται μεσω αθηνας δεν ειναι λογικο να εχεις ενα μεγαλυτερο ping??

σε ενα tracert 2 μηνες πριν και σε ενα τωρα φαινεται η διαφορα.

εν τελη επειδη δεν γνωριζω επ ακριβως τα τεχνικα χαρακτηριστικα η ουσια ειναι οτι τον τελευταιο μηνα οσον αφορα forthnet και βορεια Ελλαδα εχουμε αυξηση ping τουλαχιστον 10ms.

Link to comment
Share on other sites

Εσωτερικά στην χώρα χλωμό να άλλαξε κάτι, και χλωμότατο να επιβαρύνει πάνω από 5-6ms.

Μάλλον έχει αφήσει απλήρωτο κανέναν provider και έχει αλλάξει δρομολόγηση με κάποιες χώρες.

Το συνηθίζει άλλωστε αυτό η Forthnet ( να μην πληρώνει τους "προμηθευτές" της )

Link to comment
Share on other sites

Εσωτερικά στην χώρα χλωμό να άλλαξε κάτι, και χλωμότατο να επιβαρύνει πάνω από 5-6ms.

Μάλλον έχει αφήσει απλήρωτο κανέναν provider και έχει αλλάξει δρομολόγηση με κάποιες χώρες.

Το συνηθίζει άλλωστε αυτό η Forthnet ( να μην πληρώνει τους "προμηθευτές" της )

καπως ετσι..πρεπει να εκλεισε το κυκλωμα που βγαιναμε εμεις απο δω πανω οποτε κανει δρομολογηση απο αθηνα με συνεπεια να επιβαρυνει εκεινο το κυκλωμα που βγαινει εξω...δλδ πιστευω οτι απο τα 65G που ειχε με το εξωτερικο πρεπει να σταματησε το ενα 10αρι seabone...

αλλα στην τελικη οτι και να εκανε η αυξηση υπαρχει αποδεδειγμενα και απο αλλους χρηστες..

αλλα οσον αφορα τον τιτλο του θεματος fast path για gaming

interleaved για ολα τα αλλα

Link to comment
Share on other sites

Εσωτερικά στην χώρα χλωμό να άλλαξε κάτι, και χλωμότατο να επιβαρύνει πάνω από 5-6ms.

Μάλλον έχει αφήσει απλήρωτο κανέναν provider και έχει αλλάξει δρομολόγηση με κάποιες χώρες.

Το συνηθίζει άλλωστε αυτό η Forthnet ( να μην πληρώνει τους "προμηθευτές" της )

Και να ήταν μόνο η Forthnet. Νομίζω στην ON έχει ακόμα κλειδωμένο το WCRM ο ΟΤΕ.

Μπορεί όμως να αλλάξε δρομολόγηση γιατί αν θυμάμαι καλά έφευγε μέσω Αθήνας & μέσω Θεσσαλονίκης.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι fastpath αξίζει πολύ, αν η γραμμή σου είναι καλή και δεν γεμίζει με λάθη το modem/router, η on (δεν ξέρω αν υπάρχει σε άλλες εταιρίες) σου δίνει τη δυνατότητα να το αλλάζεις μόνος σου και σου έχει τέσσερα προφίλ να διαλέξεις, μια περίοδο που το είχα fastpath και Hostara στο war3 dota όσοι ήταν από Αθήνα είχαν 2-8ms ping (20με 40 ήταν το νορμαλ γενικά), όσοι δεν ήταν όμως είχαν πρόβλημα :p, η γραμμή μου δεν είναι από τις καλές, υπάρχουν πολλά λάθη έτσι αναγκάζομαι να το έχω στο 2ο προφίλ κάνοντας μερικά restart το μοδεμ/ρουτερ μια δύο φορές τη μέρα, αλλά έχω αρκετά καλά ping & μηδενικό delay, αν το βάλω στο 3ο προφίλ τότε ναι μεν δεν χρειάζεται restart αλλά το delay και τα lag/spikes τα βλέπεις, το 4ο προφίλ δεν το έχω δοκιμάσει. για την ταχύτητα δεν μπορώ να σας πω, έχω 8αρα γραμμή (μου τη σπάνε τα έως 1000Mbps, οπότε δεν βρίσκω λόγο να πληρώνω και για 1000 Mbps και στην ουσία να πιάνω 1-2 πάνω από τα 8 Mbps που έχω τώρα).

Έγινε επεξεργασία από Havic
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.