Jump to content



Σκανάρισμα βιβλίων


pelekanos92

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα. Είμαι φοιτητής στη Σαλονίκη και θέλω να αγοράσω ένα scanner για να σκανάρω βιβλία, διότι πολλά είναι δυσεύρετα και υπάρχουν μόνο σε βιβλιοθήκες (ιεροσπουδαστής γαρ :innocent:). Απ' ότι είδα οι book scanners κοστίζουν κάτι χιλιάρικα:suicide:. Βρήκα το Epson Perfection V33. Θέλω τα φώτα σας όσον αφορά το book scanning, διότι όπως σας είπα πολλά από τα βιβλία που θέλω είναι ή δυσεύρετα ή πανάκριβα. Ξέρετε κάτι για το συγκεκριμένο scanner ή μπορείτε να προτείνετε κάποια άλλη λύση;

Link to comment
Share on other sites

Παλιά/σπάνια βιβλία δε πρόκεται να σε αφήσουν να τα σκανάρεις. Για τα άλλα, μάλλον hand -portable scanner χρειάζεσαι. Κάτι τέτοιο: [ame=http://www.amazon.com/VuPoint-Solutions-Portable-Scanner-PDS-ST410-VP/dp/B002R0BFAA/ref=sr_1_6?ie=UTF8&qid=1348690642&sr=8-6&keywords=B003990GMQ|B003CYKBAU|B002R0BFAA|B001CQFRPO|B0053CHZRG|B003HJ114A|B000Q6LZLG|B003VPPA56|B0035WTCU4]Amazon.com: VuPoint Solutions Magic Wand Portable Scanner (PDS-ST410-VP): Electronics[/ame]

Απλά να έχεις στο νου σου, ότι για να τα κάνεις ebooks κτλ, θέλει καθάρισμα/πολύ δουλειά στο OCR κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Τι είδους βιβλία θες να σκανάρεις (από πλευράς όγκου); Μπορείς να τα έχεις σπίτι σου, ή μόνο σε βιβλιοθήκες θα έχεις πρόσβαση σε αυτά; Τέλος σε ενδιαφέρει να αναγνωριστούν σαν κείμενο ή σαν εικόνα; Το πρώτο θέλει και OCR, το δεύτερο είναι πιο απλό.

Ο epson που δίνεις Link δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο για τα χρήματά του. Επεκτεινόμενη άρθρωση έχουν και πολύ πιο φτηνά σκάνερ. Γενικά το να βάλεις ογκώδες βιβλίο σε σκάνερ είναι πρόβλημα, καθώς οι πτυχές των σελίδων π.χ. όταν είσαι στο 1/3 του βιβλίου δύσκολα εξαλείφονται και σε παιδεύει και στο OCR. Άσε που θα σου τρώει και άπειρο χρόνο το σκανάρισμα ολόκληρου βιβλίου σελίδα - σελίδα... Λόγω επαγγέλματος το έχω επιχειρήσει, αλλά νομίζω ότι τελικά δεν αξίζει.

Τι μπορείς να κάνεις

α) αγοράζεις επιτραπέζιο σκάνερ που παίζει στα 200+ ευρώ με ειδική τεχνολογία που εξαφανίζει τις πτυχώσεις των σελίδων στα πολυσέλιδα βιβλία και σου δίνει "flat" σκανάρισμα

β) αγοράζεις [ame=http://www.amazon.com/HoverCam-T5-Document-Camera-HC-T5/dp/B004O9PPOY/ref=pd_sim_e_4]κάτι τέτοιο[/ame] (που έχω δει να χρησιμοποιείται και στην εταιρεία που εργάζομαι όπου και γίνεται ψηφιοποίηση του αρχείου της που χρονολογείται από τον 19ο αιώνα.)

Link to comment
Share on other sites

Το epson που προτείνεις έχει εξαιρετική απεικόνιση αλλά είναι απελπιστικά πολύ αργό.Η καλύτερη λύση είναι αυτό που σου πρότεινε ο Volrath σε περίπτωση που δεν μπορείς να δανειστείς τα βιβλία για να τα κάνεις scan,απλά θα θες συνεχώς μπαταρίες

Link to comment
Share on other sites

Τα βιβλία που θέλω να σκανάρω είναι χοντρά, καμια 500ρια σελίδες και βάλε. Μπορώ να τα δανείζομαι από τις βιβλιοθήκες. Θέλω να τα σκανάρω και να τα περνάω στο PC και στο Ipad, για να τα διαβάζω όποτε μπορώ. Μπορείς να μου δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με το HoverCam που προτείνεις;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν ξέρω να σου πω περισσότερα, πέρα από ότι έχω δει να χρησιμοποιείται ένα τέτοιο για ψηφιοποίηση βιβλίων. Το πόσο θα σε βολέψει και πόσο καλά κάνει τη δουλειά, μου είναι άγνωστο. Φαίνεται τουλάχιστον να είναι πιο γρήγορο από τον κλασικό επιτραπέζιο σκάνερ και λογικά πιο πρακτικό, ενώ η τιμή του δεν είναι τραγική.

Link to comment
Share on other sites

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=GI5cJj6heOE]Introducing the HoverCam Neo 3 document camera - YouTube[/ame]

Δεν ξέρω άμα θα σου κάνει το Hovercam

ψάξε και λίγο youtube για το καθένα

να δεις τι σε βολεύει

[ame]

[/ame]

δηλαδή Okey περισσότερη ώρα θα κάνεις να σκανάρεις

παρα να διαβάζεις δηλαδή.

άμα σκανάρεις και διαβάζεις κάτι γίνεται..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας Αρχοντες..

pelekanos92 κοίτα λίγο στο DIY Book Scanning να πάρεις ιδεες για τον πιο προσιτό, οικονομικό, ποιοτικό

τροπο να κανεις τις ψηφιοποιησεις σου ευκολα και γρήγορα.

Με κατασκευή κόστους ΤΟ ΠΟΛΥ 100 ευρω ΣΥΝΟΛΙΚΑ (και περιλαμβάνονται τα παντα), κάνεις σάρωση σε ενα βιβλιο 500 σελιδων σε 25 λεπτα.

Π.χ σάρωση στον Οδυσεα του Τζόυς (820 σελ) 20 λεπτά σκαναρισμα, 10 λεπτά αρίθμηση, 30 λεπτα μετατροπή σε tiff 20 λεπτα ocr.

Συνολο : 30 λεπτα προσωπικη εργασια και 1 ωρα απασχoλημενο το pc. ΓΙΑ PDF & EPUB (απλο) αυτος ο χρόνος.

Αν θελεις μπορω να σου στειλω ενα δειγμα απο δικη μου προσπάθεια ψηφιοποίησης της βιβλιοθήκης μου.

Θα βρεις λίστα εδω για την πρόοδό μου απο το μαρτιο που ξεκίνησα.

Link to comment
Share on other sites

2 Canon PowerShot A495 μεταχειρισμενες, 50 ευρω και οι δυο....ΑΝΕΤΑ.

2 κομματακια τζαμι πλαστικο, 5 ευρω.

2 λαμπες οικονομιας 10 ευρω

4 μετρα καδρονακι 15 ευρω

καμια εικοσαρια ξυλοβιδες και δεκα στριφονια ( αν δεν ματισεις τα καδρονακια με κολλα)...

Αυτα..

Δεν ειναι μονο οικονομικοτερο απο οτιδηποτε αλλο, ειναι οτι λιγοτερο κοπο θα εχεις μονο αν το κανει αλλος.

Εχω σαρωσει 450 βιβλια σε 6 μηνες... πανω απο 120.000 σελιδες...

1 ωρα τα απογευματα μου και οχι καθε μερα.

Κανε οτι σε φωτισει ο Υψιστος νεαρε μου.

Εγω στα'πα :yes4:

ΛΕΣ: θέλει και συναρμολόγηση...

ενα κατσαβιδι και ενα πριονακι ξυλου χρειαζονται.

Και παρεα...

Να προσεχετε, το νου σας στην Αμελια.;)

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ.

Εδω ειναι το προτυπο που ξεκινησα να αντιγραψω:

Εγω προσθεσα απο μια παμφθηνη βαση φωτογραφικης στο κεντρο της κορυφης καθε τζαμιου, για να ειναι σταθερο το σημειο εστιασης και να εχω επισης τη δυνατοτητα προσαρμοσιμης σκοπευσης και καδρου, αναλογα με το μεγεθος της σελιδας.

Δεν εχω δλδ τα "μπρατσα" που εχει εφαρμοσει πανω τους τις φωτογραφικες, ο τυπος στο βιντεο.

Επισης τα "κλικ" γινονται με ενα διακοπτη-μπουτον, που στελνει την εντολη μεσω usb στις φωτογραφικες.

Ενα δειγμα απο σαρωση μου: 7227lfn7h7227lfn7himage.jpg

Δειγμα τελικου αποτελεσματος, με μεγαλη μου χαρα, οποιος θελει ας ζητησει.

Θα βγαλω και απο το δικο μου μερικες φωτο, αλλα παρα την χρηστικοτητα του, δεν ειναι για κοσμο :-O

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.