Jump to content



Τα ζώα στη ζωή μας (PetLab)


jdrogas

Recommended Posts

Δεν βγήκε τυχαία η φράση "Γνώρισα τους ανθρώπους και αγάπησα τα ζώα." Στην αρραβωνιαστικιά μου έχω πάρει ένα χρυσόψαρο. Ακόμα και όταν νιώθω "καπως" και πιεσμένος έτσι όπως το βλέπω να κολυμπάει και να παίζει στο ενυδρίο του αμέσως με ηρεμεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ωραίο σκυλάκι εγώ έχω ένα πεκινουά αυτήν την στιγμή είμαι μακρυά της και στο laptop δεν έχω καμιά φωτογραφία της με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω φωτό της. Τζένη την φωνάζω και είναι πολύ γλυκούλα, παίρνει κάτι πόζες όταν θέλει.

Και μια ερώτηση οι φωτογραφίες είναι από μονάδα???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

να ρωτήσω μήπως ξέρει κανείς εδώ..

Οι διαμένοντες στην Κεφαλονιά, θέλουν σκυλιά: α. ένα γερμανικό ποιμενικό -ή κάτι αντίστοιχο- για φύλακα, και ένα λαμπραντόρ για παρέα. Τι παίρνουμε πρώτο προκειμένου να μην έχουμε "λάθος συμπεριφορές"; Δηλαδή, μη μας βγει χαδιάρικο το ποιμενικό, ή επιθετικό το λαμπραντόρ;

Link to comment
Share on other sites

το λαμπραντορ θελει πολυ πολυ πολυ φροντιδα......ο ποιμενικος με την απαραιτητη προσοχη απο μικρος και αποφυγη βιαιης συμπεριφορας δε προκειται να λοξοδρομησει.

ο ποιμενικος επισης για να γινει καλος φυλακας θελει και εκπαιδευση...αλλιως ειτε δε θα γινει σωστος φυλακας ειτε θα μπερδευει τον κλεφτη με τον ιδιοκτητη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

το λαμπραντορ θελει πολυ πολυ πολυ φροντιδα......ο ποιμενικος με την απαραιτητη προσοχη απο μικρος και αποφυγη βιαιης συμπεριφορας δε προκειται να λοξοδρομησει.

ο ποιμενικος επισης για να γινει καλος φυλακας θελει και εκπαιδευση...αλλιως ειτε δε θα γινει σωστος φυλακας ειτε θα μπερδευει τον κλεφτη με τον ιδιοκτητη.

όταν λέμε εκπαίδευση για το λυκόσκυλο, εννοούμε σε κάποιο κέντρο, ή πρέπει εγώ [ή κάποιος τέλος πάντων] να του αφιερώσει κάποιους μήνες και να το εκπαιδεύσει; Αν η σωστή απάντηση είναι η κουρτίνα 1, δυσκολεύουν τα πράγματα, καθότι στο νησί δεν έχουμε εκπαιδευτές...

Νεώτερα απο τον νυχτερινό επισκέπτη::)

Όλο το πρωί τον άφησα στο μπαλκόνι μήπως και θελήσει να φύγει, αλλά τελικά τίποτα.

Ούτε νερο είχε πιεί ούτε έφαγε, οπότε υποψιαζόμουν ότι κάτι δέν πάει τελικά καλά με το πουλί.

Επικοινώνησα με ΑΝΙΜΑ :: Σύλλογος Προστασίας και Περίθαλψης Άγριας Ζωής και μου συνέστησαν κάποια κτηνιατρική κλινική στο Περιστέρι.

Το πήγα όπου και το άφησα, μιάς που δέν μπορούσα να το κρατήσω.....

Πρίν λίγο με πήραν τηλ. και μου είπαν ότι είχε τελικά μόνο εξάντληση, και είναι μιά χαρά!

Τέλος καλό λοιπόν!:clap:

:T::T:

σου είπαν μήπως και τι είδος είναι το πουλί αυτό;

Link to comment
Share on other sites

σου είπαν μήπως και τι είδος είναι το πουλί αυτό;

Απ' ότι μου είπε πρέπει να το ψάξει. Είναι μία ράτσα περιστεριού....όχι η κοινή ράτσα που συναντάται συνήθως.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά το punk περιστέρι νέος επισκέπτης έσκασε μύτη σπίτι, τώρα όμως μέσα στην κουζίνα!:hehe:

00G0U.jpg

q1xeX.jpg

69MdI.jpg

Δέν έχω ιδέα από πουλιά, οπότε θα χρειαστώ την βοήθειά σας.

Πρώτα απ' όλα δέν είναι αρκετά ''ζωηρό'', ψιλοτσιμπάει όταν πάς να το πιάσεις αλλά δέν κάνει να πετάξει...

Να καταλάβετε πήγε να πετάξει από το τραπέζι, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν μία ελαφρώς ανώμαλη προσγείωση στο πάτωμα....

Προφανώς κάτι συμβαίνει, έτσι?

Επίσης αυτό που παρατήρησα είναι ότι είναι μαδημένο ελαφρά στον λαιμό του, και στην κοιλιά κάτω από το ένα φτερό. Πήγε να το πιάσει καμιά γάτα ίσως?

GHPYJ.jpg

Πρός το παρόν το έβαλα σ' ένα κουτάκι, βρήκα ένα παλιό κλουβι που το έπλυνα, και όταν στεγνώσει θα το βάλω εκεί. Τι τρώει τώρα αυτό? Να του βάλω μήλο και σουσάμι που έχω?

Χρειάζεται και καναβούρι οπωσδήποτε ή θα την βγάλει με τα παραπάνω μέχρι την Δευτέρα?

Σκέφτομαι να το κρατήσω μερικές ημέρες μήπως και συνέλθει, και μετά να το ελευθερώσω.

Κρίμα είναι να το αφήσω έτσι, γιατί θα το αρπάξει κανένα γατί.

Για βοηθήστε!:)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εβγαλε βρωμα το περιστερι πως φροντιζεις πουλια και θα ερχονται ολα σε εσενα τωρα : D

Μπορεις να παρεις τροφη για παπαγαλακια, ακομα και σε supermarkets εχει.

Φαινεται λιγο γερασμενο παντως...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.