Jump to content



Τα ζώα στη ζωή μας (PetLab)


jdrogas

Recommended Posts

Αντι-παρασιτικα θελει σιγουρα. εμβολια κ τυχον ευνουχισμος στον 5-6ο μηνα πριν αρχισουν να 'δουλευουν' οι ορμονες. Αλλα θα στα πει καλυτερα ενας γιατρος. Επισης, καλο ειναι να κανει κ εξετασεις για αρρωστιες ή/και AIDS(βασικο) !

Δυσκολα μαθαινεις την γατα κατι. Η δικια μου (σχεδον 2 χρονων) ερχεται κ κοιμαται στα ποδια μας. Αλλα...ειναι καθαρη. με την ενοια οτι τελειως σπιτογατα...

Επισης βασικο...τροφη. Αν σε βγαζει οικονομικα, να αγοραζεις πιο ποιοτικη τροφη τυπου Hills ή Science Plan. Παιζει ρολο !

Ονομα...Gizmo? :D

Link to comment
Share on other sites

Αντιπαρασιτικο ειχε κανει αυτη που μας την εδωσε.στειρωση θα κανουμε στον 6ο μηνα,μας εχει και γιατρο επισης αυτη που μας την εδωσε.γενικα δεν ειναι του δρομου για αυτο και το αφηνουμε ελευθερα να ανεβαινει παντου,ειναι καθαρο γατι.

τροφη προς το παρον του πηραμε ξηρα για γατακια και μια κονσερβα για να δουμε τι τρωει,αλλα απο οτι φαινεται την τρωει μια χαρα την ξηρα,οποτε σιγα σιγα θα το ψαξουμε για καλη ξηρα

το καλο ειναι οτι το ειχε μαθημενο στην αμμο οποτε δεν εχουμε και αυτο το θεμα.

το μονο προβλημα που εχουμε ειναι αυτο του υπνου καθως θελει να κοιμαται διπλα σε καποιον παντα και η κοπελα μου(γιατι μαζι της κοιμαται) δεν το μπορει.

Δοκιμασαμε να τον βαλουμε σε αλλο δωματιο αλλα νιαουριζει

Link to comment
Share on other sites

Μια καλή λύση για εκπαίδευση γάτας, τουλάχιστον στο που μπορεί να πηγαίνει και που όχι, είναι το ψεκαστήρι για τα ρούχα. Έτσι είχε «εκπαιδεύσει» ο πατέρας μου κάποια αδέσποτα γατιά στο χωριό, που τα ταΐζαμε, και δεν έμπαιναν ποτέ μέσα στο σπίτι. Ακόμα και με ανοιχτή την πόρτα και με την ξηρά τροφή να ακούγεται, δεν τολμούσαν να μπουν :p

Link to comment
Share on other sites

Πηραμε πριν 3 μερες με την κοπελα μου γατακι.

Ιδου!

attachment.php?attachmentid=50140&stc=1&d=1337253065

Ειναι αρσενικο 40 περιπου ημερων και πολυ παιχνιδιαρικο οπως ολα τα μικρα εξαλλου.εχω καποιες αποριες.

ειχα μεν γατο παλια αλλα τον ειχαμ ελευθερο και εβγαινε εξω ενω αυτον τον εχει μεσα η κοπελα μου.

τα βραδια θελει παρεα για να κοιμηθει,δηλαδη σημερα ερχοταν και ξαπλωνε πανω μου η διπλα μου.τι να κανω για να μαθει να κοιμαται οπουδηποτε αλλου θελει?

επισης το πρωτο εμβολιο του ποτε το κανει?

και προτεινετε και κανα ονομα :crazy_pilot:

Θα τον αφηνεις εξω απο το δωματιο που κοιμασαι, αλλιως στο ιδιο δωματιο με εσενα θα κοιμαται μαζι σου.

Link to comment
Share on other sites

Θα τον αφηνεις εξω απο το δωματιο που κοιμασαι, αλλιως στο ιδιο δωματιο με εσενα θα κοιμαται μαζι σου.

και ας νιαουριζει?

θα σταματησει βεβαια καποτε αλλα θα μαθει ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Γενικα ειναι αιλουρος και θα γουσταρει να κανει οτι θελει και να βρει λυση στο προβλημα του,

οποτε μπορεις να του φερθεις και λιγο "ασχημα" αφηνοντας το να κλαιει.

Η μαμα γατα πηγαινει τα γατακια στο φαγητο, και δε βοηθαει καθολου, απλα τα αφηνει να βρουν λυση. Οποτε το μυαλο του να συνηθισει οτι μπορει να κοιμαται παντου,

και μακρυα σου, εστω ενα δωματιο διπλα!

Link to comment
Share on other sites

και ας νιαουριζει?

θα σταματησει βεβαια καποτε αλλα θα μαθει ετσι?

ενα βασικο στην εκπαιδευση τους ειναι οταν γκρινιαζει να μην του κανεις το χατιρι, γιατι αλλιως θα μαθει οτι οταν γκρινιαζει θα παιρνει αυτο που θελει. Υπομονη, σαν παιδια ειναι :p

Link to comment
Share on other sites

τελικα τον βαλαμε στο διπλανο δωματιο.νιαουρισε λιγο, εκανε και με τα νυχια του λιγο την πορτα αλλα ολα οκ.ευτυχως δεν επεμενε στο νιαουρισμα και δεν ξυπνησε ολο το σπιτι.λογικα σε 2-3 μερες θα το συνηθισει

Link to comment
Share on other sites

Ο Scooby, το νέο μέλος της οικογένειας, θέλει να πει ένα γεια στα μέλη του thelab. :)

IMG_20120518_161514.jpg

IMG_20120518_161605.jpg

Τον κράτησε τελικά ο αδερφός μου. :D

Βέβαια η γάτα του είχε ένα θέμα, μιας και γέννησε πρόσφατα και του αγρίευε όταν πήγαινε να πλησιάσει εκεί που είχε το μωρό της, αλλά πιστεύω ότι θα τα πάνε καλά. :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.