Jump to content



Τα ζώα στη ζωή μας (PetLab)


jdrogas

Recommended Posts

Θα το δει ο Mendel και θα κλαίει το ποστ σου...υπάρχουν και ένστικτα και γονίδια ξέρεις...τα pitbull δεν ειναι τοοοοσο αγρια αλλα ειναι εκ φυσεως γενικα, τα dogo είναι πιο ενστικτώδη και πιο επιθετικά εκ φύσεως, οπως και τα akita ας πουμε. και αν λες για φίλο που τα έχει κάνει γατάκια,μν ξεχνάμε ότι και η κοντσιτα γεννήθηκε άντρας. :crazy_pilot:

Δηλαδή είσαι της άποψης ότι ένα pit bull είναι επιθετικό και το κάνεις εσύ φιλικό ε; Ας διευκρινήσω μερικούς όρους για να με καταλάβεις. Αλλο το επιθετικός και άλλο το δυνατός. Αλλο ο φονιάς και άλλο ο προστάτης.

Επειδή ακριβώς είναι δυνατά εκπαιδεύονται να είναι επιθετικά.

Εγώ θα σου πω ότι θέλει προσπάθεια να το κάνεις επιθετικό και φονιά. Και δεν έχω δει ένα και δύο αλλά πολλά.

Επίσης μπορείς αν έχεις χρόνο να διαβάσεις πολλά άρθρα και έρευνες γύρω απο ράτσες όπως η συγκεκριμένη. Αλλά επειδή τα pits είναι διάσημα μιας και έχουν φάει μερικά ban (όχι απο τον astrolabo) σε αρκετές χώρες, είναι πολύ πιο εύκολο να διαβάσεις γι' αυτά. Ο μόνος λόγος που δεν έχω πάρει ένα, παρόλο που το θέλω σα τρελή είναι η απαγόρευση τους σε κάποιες χώρες που επισκέπτομαι συχνά πυκνά, όπως και στα αεροπλάνα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή είσαι της άποψης ότι ένα pit bull είναι επιθετικό και το κάνεις εσύ φιλικό ε; Ας διευκρινήσω μερικούς όρους για να με καταλάβεις. Αλλο το επιθετικός και άλλο το δυνατός. Αλλο ο φονιάς και άλλο ο προστάτης.

Επειδή ακριβώς είναι δυνατά εκπαιδεύονται να είναι επιθετικά.

Εγώ θα σου πω ότι θέλει προσπάθεια να το κάνεις επιθετικό και φονιά. Και δεν έχω δει ένα και δύο αλλά πολλά.

Επίσης μπορείς αν έχεις χρόνο να διαβάσεις πολλά άρθρα και έρευνες γύρω απο ράτσες όπως η συγκεκριμένη. Αλλά επειδή τα pits είναι διάσημα μιας και έχουν φάει μερικά ban (όχι απο τον astrolabo) σε αρκετές χώρες, είναι πολύ πιο εύκολο να διαβάσεις γι' αυτά. Ο μόνος λόγος που δεν έχω πάρει ένα, παρόλο που το θέλω σα τρελή είναι η απαγόρευση τους σε κάποιες χώρες που επισκέπτομαι συχνά πυκνά, όπως και στα αεροπλάνα.

Καταρχην ειπα οτι τα pitbull οντως ειναι παρεξηγημενα.Ειναι επιθετικα αλλα οχι τοσο ωστε να απαγορευονται κτλ,αυτο ειναι αποτελεσμα βλακείας των πραγματικων ζωων. Αλλα ναι πιστευω οτι ενα dogo οσο φιλικο και να εχει γινει ,ενστικτωδως, καποια στιγμη, θα εχει μια αντιδραση απροσδοκιτη που θα υποδυλωνει την φιλογενετικη του προελευση και εξελιξη. Οπως και αλλα σκυλια..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή είσαι της άποψης ότι ένα pit bull είναι επιθετικό και το κάνεις εσύ φιλικό ε; Ας διευκρινήσω μερικούς όρους για να με καταλάβεις. Αλλο το επιθετικός και άλλο το δυνατός. Αλλο ο φονιάς και άλλο ο προστάτης.

Επειδή ακριβώς είναι δυνατά εκπαιδεύονται να είναι επιθετικά.

Εγώ θα σου πω ότι θέλει προσπάθεια να το κάνεις επιθετικό και φονιά. Και δεν έχω δει ένα και δύο αλλά πολλά.

Επίσης μπορείς αν έχεις χρόνο να διαβάσεις πολλά άρθρα και έρευνες γύρω απο ράτσες όπως η συγκεκριμένη. Αλλά επειδή τα pits είναι διάσημα μιας και έχουν φάει μερικά ban (όχι απο τον astrolabo) σε αρκετές χώρες, είναι πολύ πιο εύκολο να διαβάσεις γι' αυτά. Ο μόνος λόγος που δεν έχω πάρει ένα, παρόλο που το θέλω σα τρελή είναι η απαγόρευση τους σε κάποιες χώρες που επισκέπτομαι συχνά πυκνά, όπως και στα αεροπλάνα.

Παίρνω ερέθισμα από το post σου και δημοσιεύω γενική απορία. Τα jack russell (που ανέφερες πριν) είναι δυνατόν να εκπαιδευτούν στο να μην είναι τόσο πριξοτέτοια?

Το ρωτάω γιατί από αυτήν την ράτσα και παρόμοια σκυλιά (δηλαδή σπόροι που να το παίζουν ελέφαντες) έχω δει αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Παίρνω ερέθισμα από το post σου και δημοσιεύω γενική απορία. Τα jack russell (που ανέφερες πριν) είναι δυνατόν να εκπαιδευτούν στο να μην είναι τόσο πριξοτέτοια?

Το ρωτάω γιατί από αυτήν την ράτσα και παρόμοια σκυλιά (δηλαδή σπόροι που να το παίζουν ελέφαντες) έχω δει αρκετά.

Να μην είναι πριξοτοτέτοια όπως το είπες ναι και πολύ εύκολα μάλιστα.

Το κακό όμως είναι ότι ακούνε μόνο ένα άτομο (όπως και άλλες ράτσες θεωρούν ένα άτομο μόνο αφεντικό) και με τους υπόλοιπους τους βγαίνει το κάτι :p

πέρα απο τη πλάκα που μόλις έκανα η λύση είναι απλή. γενικά σκυλιά με ενέργεια για να μη σου κάνουν το σπίτι ρημαδιό και εσένα έτοιμο για το Δαφνί, θέλουν βόλτες, παιχνίδι και ασχολία μαζί τους.

Εγώ με τον δικό μου ασχολούμαι 4 ώρες καμιά φορά και παραπάνω σε βόλτες, μπάλα, παιχνίδια κλπ. Οταν γυρνάει σπίτι είναι μια χαρά στη μαξιλάρα του. Οταν πάλι είχα ένα τροχαίο μαζί μου ήταν Παναγία, με τους δικούς μου την ίδια στιγνή στη πρίζα.

Βέβαια δε μπορεί να το κάνει ο καθένας αυτό, ούτε εγώ θα το έκανα αν ήμουν μαζί του Αθήνα. Γι' αυτό άλλωστε και δεν τον έχω πάρει μαζί μου, μιας και τον είχα μάθει αλλιώς.

Ενα πράγμα έχω καταλάβει ότι σκυλί και να έχεις. Καταρχήν να είναι χαρούμενο κάτι που φαίνεται, να ασχολήσε μαζί του και να μην του δώσεις το δικαίωμα να νιώσει ότι είναι πάνω απο σένα. Να σε ακούει και να του δίνεις να καταλαβαίνει ότι τώρα μεγάλε δεν είναι η ώρα σου. είναι δύσκολο να το πετύχεις και θέλει να ασχοληθείς πολύ.

Διαφορετικά καταντάς σχιζοφρενής ή το γελοίο θέαμα που βλέπω συχνά στους δρόμους τα σκυλιά να βγάζουν βόλτα τα "αφεντικά" τους τραβώντας :hehe:. Αυτοί έχουν χάσει το παιχνίδι σε όλα. Είτε στο πρίξιμο, είτε στην επίθεση, είτε στο οτιδήποτε :)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=20975]karmen1983[/MENTION] ασχετο αλλα ειχες δει ποτε το dog whisperer με τον ceasar milan? Πως σου φαινοταν σαν εκπομπη?Σιγουρα πρωτοτυπη παντως..

Επίσης αρχικα επισκευθηκα αυτο το θέμα σημερα γιατι αρχιζω να ψαχνω για σκυλο. Καποιο που να χαριζεται η κατι τετιο.Το να αγοραζεις απο πετ σοπ το θεωρω λιγο χαζο. Ξερεται κανα site συγκεκριμενα που να δινουν κτλ?

Έγινε επεξεργασία από Jimaki MBG
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω δει αρκετά επεισόδια απο την εκπομπή του Μίλαν απο την εποχή που ζούσε ο Daddy κιόλας (f@ck ήταν pitbull :hehe:).

Ο τυπάς είναι αρκετά καλός (αν και σε κάποια φάση κάτι έπαιζε με αυτοκτονία; Δε ξέρω σα κάτι να διάβασα τεσπα), απλά αρκετός κόσμος που έχω μιλήσει μαζί του, νομίζει ότι με τα 5 λεπτά που δείχνει μερικά πράγματα αυτός, θα κάνουν το σκυλί τους υπάκουο. Και μετά λένε έχω μπουμπούνα σκύλο κλπ :hehe:.

Αλλά για άτομα που έχουν ιδέα απο σκυλιά μπορούν να μάθουν πάρα πολλά από τη συγκεκριμένη εκπομπή.

Link to comment
Share on other sites

[Επίσης αρχικα επισκευθηκα αυτο το θέμα σημερα γιατι αρχιζω να ψαχνω για σκυλο. Καποιο που να χαριζεται η κατι τετιο.Το να αγοραζεις απο πετ σοπ το θεωρω λιγο χαζο. Ξερεται κανα site συγκεκριμενα που να δινουν κτλ?

Απο Pet shop να μην αγοράσεις. Αν είναι να αγοράσεις μόνο απο γνωστό σου (ιδιώτη) ή απο εκτροφέα (και εγώ σκεφτόμουν για αγορά ενός beagle αλλά απο εκτροφέα τα βρήκα σκούρα μιας και δεν υπάρχουν ελλάδα απο ότι έμαθα και απο ιδιώτες δεν είχα κάποιο γνωστό).

Αν θες να πάρεις κάποιο σκυλί απο τα πολλά που βρίσκουν σε κάδους κατα καιρούς καλή δουλειά γίνεται εδώ

https://www.facebook.com/pistosfilos.gr

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω δει αρκετά επεισόδια απο την εκπομπή του Μίλαν απο την εποχή που ζούσε ο Daddy κιόλας (f@ck ήταν pitbull :hehe:).

Ο τυπάς είναι αρκετά καλός (αν και σε κάποια φάση κάτι έπαιζε με αυτοκτονία; Δε ξέρω σα κάτι να διάβασα τεσπα), απλά αρκετός κόσμος που έχω μιλήσει μαζί του, νομίζει ότι με τα 5 λεπτά που δείχνει μερικά πράγματα αυτός, θα κάνουν το σκυλί τους υπάκουο. Και μετά λένε έχω μπουμπούνα σκύλο κλπ :hehe:.

Αλλά για άτομα που έχουν ιδέα απο σκυλιά μπορούν να μάθουν πάρα πολλά από τη συγκεκριμένη εκπομπή.

Ναι σίγουρα μπορούν, μ'αρεσε κ εμένα. Εγώ στο γιουτουμπ καθομουν και εβλεπα επεισοδια.Φαντασου τι δουλεια εριχνε εκει πισω στο shelter που ειχε τα άγρια ας πούμε. Γενικα δεν ξερω πολλα απο σκυλιά, σχεδόν τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Γενικα δεν ξερω πολλα απο σκυλιά, σχεδόν τίποτα...

δεν είναι τίποτα. Αν έχεις χρόνο και διάθεση και αν είσαι σίγουρος ότι τα επόμενα 12-15 χρόνια θα έχεις τον ίδιο χρόνο και την ίδια διάθεση και ΔΕ ΘΑ ΒΑΡΕΘΕΙΣ θα τα βρείτε με το σκυλάκι. Είναι μεγάλη δέσμευση αλλά και μεγάλη ανταμοιβή.

Υπομονή και επιμονή θέλει και όλα έρχονται μόνα τους :)

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι τίποτα. Αν έχεις χρόνο και διάθεση και αν είσαι σίγουρος ότι τα επόμενα 12-15 χρόνια θα έχεις τον ίδιο χρόνο και την ίδια διάθεση και ΔΕ ΘΑ ΒΑΡΕΘΕΙΣ θα τα βρείτε με το σκυλάκι. Είναι μεγάλη δέσμευση αλλά και μεγάλη ανταμοιβή.

Υπομονή και επιμονή θέλει και όλα έρχονται μόνα τους :)

Ειχαμε μικρος οταν ημουν. Στο χωριο. Και βγηκε μια μερα απο την αυλη στον δρομο και το πατησαν και δεν ξαναπειρα για να εχει την ιδια καταληξη...παιδικα τραυματα :). τωρα θα παρω ομως σιγουρα αρκει να βρω καποιο.Επισης τα επομενα 12-15 χρονια δεν ξερω αν θα ζω, αν ζω θα το προσεχω.

Link to comment
Share on other sites

ναι βρε σίγουρα δε ξέρεις αν θα ζεις. Απλά πολλοί έχουν πάρει, έχουν βαρεθεί και μετά τα αφήνουν στο δρόμο και εξαφανίζονται. Εννοώ ότι πρέπει να το σκεφτείς καλά πριν το πάρεις και να είσαι έτοιμος εσύ πρώτα. Το σκυλάκι θα βολευτεί και θα σε αγαπήσει. Αυτό είναι 100% σίγουρο. Το ανάποδο δεν είναι, ανάλογα τον άνθρωπο πάντα.

edit: A και μη το ξεχάσω. Βασικό έχουν έξοδα. Κτηνίατρος με εμβόλια κλπ, τροφή, παιχνίδια και γενικά διάφορα. Οσο είχα ένα τη πάλευα άνετα σχετικά, με το δεύτερο είχα θεματάκια όσο ήμουν κάτω.

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
Link to comment
Share on other sites

ναι βρε σίγουρα δε ξέρεις αν θα ζεις. Απλά πολλοί έχουν πάρει, έχουν βαρεθεί και μετά τα αφήνουν στο δρόμο και εξαφανίζονται. Εννοώ ότι πρέπει να το σκεφτείς καλά πριν το πάρεις και να είσαι έτοιμος εσύ πρώτα. Το σκυλάκι θα βολευτεί και θα σε αγαπήσει. Αυτό είναι 100% σίγουρο. Το ανάποδο δεν είναι, ανάλογα τον άνθρωπο πάντα.

edit: A και μη το ξεχάσω. Βασικό έχουν έξοδα. Κτηνίατρος με εμβόλια κλπ, τροφή, παιχνίδια και γενικά διάφορα. Οσο είχα ένα τη πάλευα άνετα σχετικά, με το δεύτερο είχα θεματάκια όσο ήμουν κάτω.

Ναι πλακα εκανα καταλαβα τι εννοουσες :). Ξερω ναι εμβολια εννοειται...Αξιζει ολος ο κοπος και τα εξοδα και ολα..

Link to comment
Share on other sites

Κομπλεξ λογο μεγεθους...:happy2:

Α, τώρα τα ένστικτα, γονίδια και βιολογικά παρεμφερή πάνε περίπατο και η επιχειρηματολογία πέρασε σε επίπεδα Φρόυντ?? :p :P :p

karmen thanks για τα infos. Θα τα ξαναδιαβάσω, όλα μαζί, πιο προσεκτικά later :)

Link to comment
Share on other sites

Τα γονίδια παίζουν σημαντικό ρόλο σε ένα σκυλί σε όλη του τη συμπεριφορά. Αποτελούν τη βάση του χαρακτήρα του και των δυνατοτήτων που αποκτά αργότερα. Αυτός είναι και ο σημαντικότερος λόγος που εξελίχθηκαν οι ράτσες. Δε μπορείς ένα κανίς να το κάνεις καλό κυνηγόσκυλο, γιατί απλά δεν το έχει. Από εκεί και πέρα όμως, ακόμα και από την ίδια γέννα, δεν είναι όλα τα σκυλιά ίδια. Εμείς όταν διαλέξαμε τον Ράμα, η μητέρα του είχε 7 κουτάβια. Τα 3 ξεχώριζαν. Το ένα ήταν ο παλλικαράς, το δεύτερο ήταν φοβιτσιάρης και το τρίτο, ο Ράμα, ήταν ο καλός χαρακτήρας. Δεν πείραζε τα άλλα, αλλά δεν καθόταν και να τις φάει. Τα υπόλοιπα τέσσερα, ήταν λίγο πολύ αδιάφορα. Όλα λυκόσκυλα, όλα καθαρόαιμα. Κανένα όμως δεν είναι ίδιο με το άλλο.

Αν διαλέγαμε τον παλλικαρά για να τον έχουμε στο σαλόνι, ή στον κήπο με το μωρό, θα αντιμετωπίζαμε διάφορα θέματα και θα ήθελε πολύ περισσότερη δουλειά από τα άλλα 4.

Αν διαλέγαμε τον φοβιτσιάρη για φύλακα, μπορεί να μη γινόταν ποτέ, όση εκπαίδευση κι αν του κάναμε.

Η ράτσα δίνει βάσεις και βασικά χαρακτηριστικά, αλλά δεν είναι όλα τα σκυλιά το ίδιο. Τα pitbulls και dogos είναι δυνατά σκυλιά, κατασκευασμένα να είναι επιθετικά. Αν δε τα βοηθήσεις προς αυτή την κατεύθυνση όμως, δε θα γίνουν. Αντίθετα, αν πάρεις ένα κουτάβι που δείχνει ήδη επιθετικά σημάδια και δεν το χαλιναγωγήσεις με εκπαίδευση, τότε θα έχεις πρόβλημα μαζί του.

Link to comment
Share on other sites

Zηλευω! Οσες γατες και να εχεις τα μωρα ειναι παντα τα πιο απολαυστικα! Κριμα που ειναι για λιγο καιρο. Δεν μπορουν να μενουν για παντα μωρα ρε μγτ? :X:

Ακριβώς την ίδια σκέψη κάνω κι εγώ, και θα ήθελα όσο τίποτε ακριβώς το ίδιο πράγμα. Να έμενε για πάντα στο μέγεθος που είναι τώρα. :)

Και δεν είναι μόνο για το πόσο απίστευτα παιχνιδιάρα είναι και πόση αστείρευτη ενέργεια φαίνεται να διαθέτει. Αν δεν μεγάλωνε ποτέ, δεν θα με έβαζε και στο πολύ χοντρό δίλημμα για το εάν θα πρέπει να τη στειρώσω ή όχι. :(

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς την ίδια σκέψη κάνω κι εγώ, και θα ήθελα όσο τίποτε ακριβώς το ίδιο πράγμα. Να έμενε για πάντα στο μέγεθος που είναι τώρα. :)

Και δεν είναι μόνο για το πόσο απίστευτα παιχνιδιάρα είναι και πόση αστείρευτη ενέργεια φαίνεται να διαθέτει. Αν δεν μεγάλωνε ποτέ, δεν θα με έβαζε και στο πολύ χοντρό δίλημμα για το εάν θα πρέπει να τη στειρώσω ή όχι. :(

Δεν είναι δίλημμα. Να το κάνεις αν δε θες να αρχίσει να πηδάει απο τον όροφο στο δρόμο :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δίλημμα. Να το κάνεις αν δε θες να αρχίσει να πηδάει απο τον όροφο στο δρόμο :p

Ειλικρινά Αγάπη, δεν ξέρω αν είναι τόσο απλό. Και η αλλοίωση που θα έχει ο χαρακτήρας της και η συμπεριφορά της; Το ότι θα παχύνει και θα τεμπελιάζει σχεδόν σίγουρα; :fie:

Ένας φίλος με πολύ μεγαλύτερη εμπειρία από εμένα στις γάτες, προτίμησε να μη στειρώσει τη δική του θηλυκιά, που σημειωτέον τη μάζεψε 3-4 εβδομάδων από το δρόμο, και τώρα είναι περίπου 3 ετών... :)

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω. προσωπικά το θεωρώ και λίγο μαρτύριο να μη την έχεις στειρωμένη, οι ορμόνες της να παίρνουν το ασανσέρ και να μη μπορεί να φικι φικί.

Βέβαια δικιά σου η απόφαση. οσο παρέμβαση είναι στη φύση η στείρωση άλλο τόση είναι και η απαγόρευση.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.