Jump to content



Τα ζώα στη ζωή μας (PetLab)


jdrogas

Recommended Posts

10500329_10153273990219298_4148576252069975639_n.jpg?oh=c27a39a77cc64644821d09ae243f1a43&oe=53CA40B1&__gda__=1405737282_eeaecff6334f5fac3f063a225c23c9b0

Μεγαλωνει γρηγορα.

Το ιδιο γρηγορα μαθαινει νεες εντολες.

Βεβαια ουτε ΕΝΑ τηλ ρε παιδια απο αγγελιες κλπ.

Γινεται χαμος εκει εξω απο παρατημενα κουταβια.

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΤΑΒΕΡΝΑΣ ΣΤΑ ΣΤΥΡΑ ΕΥΒΟΙΑΣ ΠΟΥ ΣΚΟΤΩΣΕ ΑΔΕΣΠΟΤΟ ΣΚΥΛΟ ΜΕ ΚΑΡΕΚΛΑ

Η ΤΑΒΕΡΝΑ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ "ΚΩΣΤΑΣ" , ΤΗΛ. 2224042066 ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΑ ΣΤΥΡΑ ΕΥΒΟΙΑΣ.

(ΠΡΟ)ΧΤΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 01:30 ΩΡΑ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΝΕΩΝ ΣΤΥΡΩΝ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ "ΨΗΣΤΑΡΙΑ Ο ΚΩΣΤΑΣ" ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΤΟΜΟ Ο ΚΩΣΤΑΣ ΛΙΑΠΗΣ ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΩΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ΧΤΥΠΗΣΕ ΚΑΙ ΣΚΟΤΩΣΕ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΑΔΕΣΠΟΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΧΡΩΜΑΤΟΣ ΜΑΥΡΟ-ΓΚΡΙ ΚΑΙ ΟΝΟΜΑΤΟΣ ΜΑΓΓΥ ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΔΕΛΕΑΣΕ ΝΑ ΠΛΗΣΙΑΣΕΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΤΟΥ ΤΟ ΧΤΥΠΗΣΕ ΜΕ ΜΙΑ ΞΥΛΙΝΗ ΚΑΡΕΚΛΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΤΟΥ ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΝΟΝΤΑΣ ΕΤΣΙ ΟΛΟ ΤΟΥ ΤΟ ΚΡΑΝΙΟ

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΚΛΗΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΑΝΕΒΑΣΩ ΕΔΩ.ΕΙΔΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΧΤΕΣ ΤΟ ΛΙΜΕΝΑΡΧΕΙΟ ΚΑΙ Η ΦΙΛΟΖΩΙΚΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΣΚΗΘΕΙ ΜΥΝΗΣΗ ΚΑΤΑ ΤΟΥ Η ΤΙΜΩΡΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΠΑΤΗΣΕΙ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΤΟΥ. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΔΙΑΔΩΣΤΕ ΤΟ ΟΣΟΥΣ ΠΙΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ! !

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=481551705281700&set=a.118184031618471.11890.111859248917616&type=1&permPage=1

Έγινε επεξεργασία από tazerom
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον λοιπον....

Ειμαι παρα πολυ χαρουμενος...

Βρεθηκε γνωστος φιλου ο οποιος εχει ερωτευτει τη κλαρα μας και θα την παρει.

Εχει συμφωνησει να υπογραψει συμβολαιο, να βαλει μικροτσιπ και να το δηλωσει φυσικα.

Μενει 500μ μακρια απο το σπιτι μας, ειναι παντρεμενος και εχει δυο παιδακια.

Αρα θα τη βλεπουμε.

Το μονο που μας ζητησε ειναι συμβουλες και βοηθεια στη εκπαιδευση.

Δυο μηνες το χρονο η Κλαρουμπα μας θα πηγαινει μαζι τους διακοπες στο εξοχικο !!

Ειμαι αφανταστα χαρουμενος και στεναχωρημενος γιατι βαθια μεσα μου υπηρχε ελπιδα οτι θα τη κρατησουμε τη σκατιαρα.

Το βραδακι θα ερθουν σπιτι να γνωρισουν καλυτερα και με το καλο θα την παρουν τη δευτερα σπιτι τους.

Ολο το σκ με βλεπω να τη εχω αγκαλια :hug:

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταιες μερες η μικρη ηταν υποδειγμα καλου σκυλου.

Εγινε γλυκουλα και χαδιαρα, μπορει να μας ενιωθε διαφορετικους.

Μπορει να εφταιγε που την ειχαμε αγκαλια συνεχεια..

Η πιο δυσκολη στιγμη ηταν χθες να την παρω αγκαλια και να φυγουμε απο το σπιτι μας.

Πηγαμε στη φιλοζωικη, περασαμε μικροτσιπ, υπογραψαμε τα χαρτια της και πλεον ηταν ετοιμη.

Αφου τελειωσαμε απο κει μου λεει το παιδι, θελω να ερθεις σπιτι μαζι μας.

Φτασαμε και ανεβηκαμε πανω.

Την αφησα μπροστα στη πορτα και χτυπησαμε το κουδουνι.

Τα δυο αγορακια του ανοιγουν την πορτα και μενουν παγωτο.

Η μικρη μπηκε μεσα σιφουνας ατρομητη αμεσως να τα μυρισει ολα.

Τα παιδια για 20λεπτα δεν μπορουσαν να πιστεψουν οτι ειναι δικο τους σκυλακι.

Τους πιανει η μαμα τους και τους λεει.

"Αυτη ειναι η Κλαρα, την βρηκαν ο Θωμας με τη κοπελα του μωρακι και την μεγαλωσαν.

Και τωρα μας τη χαριζουν γιατι εμαθαν οτι ψαχνουμε σπιτακι."

Με κοιταει ο μεγαλος (11ετων) και μου λεει, ευχαριστουμε πολυ Θωμα, θα την προσεχουμε σαν τα ματια μας.

Οοοοοοοοοοοση στεναχωρια ειχα και οσο σκατα κι να ενιωθα που εφυγε απο μας, ειμαι ευτυχισμενος που βρηκε τοσο καλο σπιτι.

Και φυσικα αν χρειαστει θα ξανα κανω το ιδιο.

Και μια φωτο απο τη τελευταια τους βολτα μαζι.

10500446_10203465789862126_6720568254774037441_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να μαι κι εγω ξανα στο thread, αυτη τη φορα με μερικες ερωτησουλες προς γατοφιλους και κατοχους.

Πριν απο περιπου κανα μηνα, γυρνοντας το βραδυ προς το σπιτι, βρηκα ενα μικρο αδεσποτο θηλυκο γατακι (περιπου 3 μηνων συμφωνα με την κτηνιατρο) το οποιο ηταν σε σχετικα ασχημη κατασταση και φαινοταν τρομαγμενο απο την ολη βαβουρα στο δρομο.. ετσι αποφασησα να το παρω σπιτι και να το υιοθετησω.

Αμεσως παρατηρησα οτι ειχε θεματα με την αναπνοη του, και αποφασησα να το παω μια βολτα απ' την κτηνιατρο. Του βαλαμε αμπουλες για ψιλους, μια ειδικη παστα που την ετρωγε καθε μερα, και το ξεκινησαμε στην αντιβιωση γιατι πρεπει να ειχε παθει πνευμονια. Καπου εκει αποφασησαμε να του κοψουμε και τα νυχια για καλο και για κακο, και δεν ηθελε να κατσει με τιποτε (μιλαμε για τρελο πολεμο), σε αυτη τη φαση η γιατρος μας προειδοποιησε οτι ειναι αρκετα αγριο και οταν μεγαλωσει δεν θα μπορουσαμε να την κανουμε καλα. Παει στο καλο λεω, γιατι τις υπολοιπες μερες καθοταν σχετικα ησυχα (εκτος απο την ωρα που ηταν να παρει την αντιβιωση, οπου τις πρωτες 1-2 φορες εκανε αντιστοιχο πολεμο, αλλα μετα συνηθησε)

Σε αυτο το σημειο, να αναφερω οτι επισης εχουμε σκυλο στο σπιτι (ενα λαμπραντορ περιπου 4-5 χρονων) ο οποιος ενω δεχεται κανονικα την γατα και θελει να παιξει, η γατα ουτε που θελει να τον δει μπροστα της (γρυλιζει με την πρωτη ευκερια). Οποτε σαν λυση προς το παρων επειδη το μερος του σκυλου ειναι στην κουζινα, εχουμε διαμορφωσει το παλιο κενελ του σκυλου και την εχουμε μεσα με την αμμο της οταν δεν ειμαστε παροντες.

Ολα καλα ολα ωραια, αλλα την τελευταια βδομαδα εχει αρχισει και κανει καποια πραγματα τα οποια δεν μου αρεσουν. Το πρωι απο τις 6 κιολας αρχιζει και νιαουριζει χωρις σταματημο ενω δεν το εκανε παντοτε (αλλα πες παει στο διαλο αυτο), το πραγματικο προβλημα υπαρχει στο οτι εχει αρχισει και γινετε πολυ επιθετικη (και δεν ειναι να πεις οτι μπορεις να την απασχολησεις με τα παιχνιδια της, τα περισοτερα τα χει βαρεθει κιολας). Φοβουμενοι τι ζημιες μπορει (και εχει ηδη κανει μερικες) στο σπιτι, δεν μπορουμε ακριβως να την αφησουμε να βολταρει ελευθερη.. Ακομη και εκτος κενελ πλεον, οταν παμε να την περιορισουμε (ας πουμε να κατσει στο κρεβατι, αντι να παει σε ολο το υπολοιπο δωματιο) καθεται 5 λεπτα και μετα αρχιζει και νυχιαζει ασχημα.. χθες θυμαμαι χαρακτηριστικα να κανει τα χερια της μανας μου μες στο αιμα 2 φορες, και οταν το πηρα εγω μετα στο δωματιο για να το κατευνασω, μεσα σε λιγοτερο απο 20 δευτερολεπτα ειχε παει στην σιτα και την σκαρφαλωσε για 3η φορα. (ε καποια στιγμη θα την σκισει/γκρεμισει)

Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω γιατι εχει γινει τοσο επιθετικο και γιατι ξαφνικα απεκτησε αυτες τις τασεις φυγης, σε καμια περιπτωση δεν του εχουμε φερθει ασχημα, εχει λαβει τονους αγαπης, φροντιδας, παιχνιδι.. Και οταν βλεπω αλλες γατες που ειναι κι αυτες απο τον δρομο υιοθετημενες και καθονται σαν παναγιες, πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω..

Προτιμω να βρω μια λυση για να μπορεσω να το κρατησω, αλλα εαν αυτο το πραγμα δεν μπορεσω να το αντιμετοπισω σιγουρα δεν θελω να το αφησω παλι στο δρομο, παιδια ριχτε ιδεες γιατι χανομαστε.. Ευχαριστω. :flower:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=7322]Frostbyte[/MENTION]

Το γατι εφοσον εζησε εξω, εμαθε τον "αγριο" τροπο ζωης. Δυσκολα θα το ξεμαθεις, μιας κ τα γατια ειναι εξαιρετια δυσκολο να τα εκπαιδευσεις.

Θα προτεινα να βρεις καπου να το δωσεις, πχ αν εχεις σε καποιο εξοχικο καποιον με μεγαλη εκταση. Εκει θα μπορει να κυνηγαει με την ησυχια του.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=7322]Frostbyte[/MENTION]

Το γατι εφοσον εζησε εξω, εμαθε τον "αγριο" τροπο ζωης. Δυσκολα θα το ξεμαθεις, μιας κ τα γατια ειναι εξαιρετια δυσκολο να τα εκπαιδευσεις.

Θα προτεινα να βρεις καπου να το δωσεις, πχ αν εχεις σε καποιο εξοχικο καποιον με μεγαλη εκταση. Εκει θα μπορει να κυνηγαει με την ησυχια του.

Figured, το προβλημα ειναι οτι δεν εχω κανεναν να το δωσω. Και σιγουρα δεν θελω να το αφησω αδεσποτο..

Link to comment
Share on other sites

Παραλαβαμε σημερα τον Τεντ απο τη πανσιον.

Ενω στη αρχη φαινοταν να ειναι ολα καλα τελικα δεν ειναι.

Αρχικα αρχικα στη πανσιον μας ζητησαν 40ε παραπανω γιατι οι τιμες ηταν χωρις φπα.

Στη συνεχεια κλασικη ατακα να σου κοψω μικροτερη αποδειξη κλπ.

Τελικα για 7μερες μας βγηκαν 180ε!

Παει στο καλο λεω αφου ειδα τον σκυλο σχετικα κομπλε.

Φτανουμε μεχρι το σπιτι, λιγο χαμενος στον κοσμο του ο μικρος αλλα κομπλε.

Τον βαζω στη μπανιερα κι τον πλενουμε.

Ετσι οπως ηταν βρεγμενος παρατηρησαμε 6-7 μικρες πληγες στο σωμα του.

Τιποτα το ιδιαιτερο κι να μας ανησυχει ιδιαιτερα λεμε θα επαιζε θα χτυπησε κλπ.

Ο σκυλος ΟΛΗ μερα κοιμαται οπου τον αφησεις αμεσως κοιμαται.

Τον παρακολουθησαμε ολη μερα...

Μπαινω στο fb στη σελιδα της πανσιον κι βλεπω σχολια.

Ιδιες περιπτωσεις με τη δικη μας. Σκυλος λιωμενος χτυπημενος κι απατη με το φπα.

Παιρνω τηλ στη πανσιον και ενω συνηθως η συζητηση θα ξεκινουσε με φραση "λοιπον πουστη" αυτη τη φορα ειπα να φερθω πολιτισμενα.

Αναφερω αυτο κι αυτο κι μου λεει ο τυπος οτι ξερεις εμεις εχουμε στα χερια χαρτι που υπεγραψε η γυναικα σου που δηλωνει οτι δεχεται ο σκυλος να παιζει κι να τραυματιζεται.

Εγω αυτο το χαρτι δεν το διαβασα αλλα ουτε και η ιδια.

Με τα πολλα κι ενω μιλουσα πολυ ηρεμα ο τυπος μου λεει

Μη ξανα φερεις τον σκυλο σου απο δω δεν σε θελουμε για πελατη κι το εκλεισε ΔΥΟ φορες στη μουρη.

Κι αναρωτιεμαι εγω τωρα ο μλκας ειναι δυνατον τετοιοι ανθρωποι να φερθουν καλα στα σκυλια ??

Ευτυχως ο μικρος δεν αλλαξε συμπεριφορα απεναντι μας η απεναντι σε αλλα σκυλια.

Πηγαμε κι κτηνιατρο κι απλα μας ειπε οτι εχει ταλαιπωρηθει αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.