Jump to content



Τα ζώα στη ζωή μας (PetLab)


jdrogas

Recommended Posts

Ψυχηηηηηη μου !!! Τα λατρευω τα ατιμα

 

Πετρο, σαν λεχωνα η γατα πινει μπολικο νερακι. Αν θελεις κ μπορεις βαζε της φρεσκο καθε μερα :)

 

Όλη μέρα πίνουν γάλα! Της βάζουμε κάθε μέρα φρέσκο νερό και μάλιστα το φαγητό της το βάζουμε ακριβώς δίπλα στο κουτί της και τρώει.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Η μια απο τις 2 γυναικες της ζωης μου! Η Νεφέλη!! 

 

Βρεθηκε απο φιλοζωη κυρια 2 ημερων πεταμενη σε σκουπιδια μαζι με τα αδερφια και τη μαμα της. 1 απο αυτα πεθανε, 1 το σκοτωσαν και τα υπολοιπα υιοθετηθηκαν. 

 

Η Νεφελη ηταν η πιο τυχερη απο ολα! (επεσε στα χερια μας :p ). 3,5 μηνων την πηραμε απο Θεσσαλονικη! Ηταν 6.5 κιλα (2-3 κιλακια λιγοτερα απο οσα επρεπε). Πλεον ειναι 28 η μοσχαριτσα μου (27-30 ειναι το νορμαλ). 

 

Ειναι ημιαιμο λαμπραντορ, με λιγο pointer και συμπεριφορα τσομπανικου σε ορισμενες περιπτωσεις! (η μαμα του ηταν τσομπανα- ο πατερας πρεπει να ηταν λαμπραντορ με ποιντερ). 3 σε 1 , τα κανει ολα και συμφερει :hehe: 

 

Η Νεφελη λοιπον βρεθηκε απο τα αλωνια , στα σαλονια :D 

 

 

 

post-60900-0-48307200-1431458854_thumb.j

post-60900-0-67515300-1431458856_thumb.j

post-60900-0-41366900-1431458889_thumb.j

post-60900-0-32587300-1431458923_thumb.j

post-60900-0-84391700-1431458957_thumb.j

post-60900-0-08109500-1431458998_thumb.j

post-60900-0-39397900-1431459035_thumb.j

post-60900-0-68023000-1431459078_thumb.j

post-60900-0-67610300-1431459099_thumb.j

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

'Άμα έρθεις να κρατάς τα μπόσικα .... και να ισιώνεις το "κάβο" !! 

(Ρώτα την Αγάπη ! ! ! :hehe:)

κάτι θα γίνει και για  τα δικά  σου τα ζωάκια ! :D

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε γατόνια και μάλιστα στειρωμένα μπορείτε να μου πείτε αν μαζί με τη ξηρά τροφή δίνετε και κονσέρβα; Αν ναι σε τι ποσότητα και με τι συχνότητα;

Ρωτάω μιας και έχω ρωτήσει 3 κτηνιάτρους και έχω ακούσει 3 διαφορετικές γνώμες :p

Link to comment
Share on other sites

 Τα στειρωμενα θελουν ειδικη διατροφη. Αν η κονσερβα ειναι για στειρωμενα, δεν εχεις προβλημα, αρκει να προσεχεις τις ποσοτητες. Εχουν την ταση να γινονται μπαλες ευκολα...:hehe:

 

 Αν δεν ειναι για στειρωμενα, υπαρχει μεγαλη περιπτωση να παρουσιαστει προβλημα στα νεφρα και εντερο. (ετσι εχει πει ο κτηνιατρος μου)

Link to comment
Share on other sites

Για τη τροφή το ξέρω αν και πχ η Orijen που δεν αναγράφει ότι είναι για στειρωμένα αλλά για όλα τα στάδια ηλικίας σε συνδυασμό με το χαμηλό μαγνήσιο μόλις 0,09% την δίνεις άφοβα σε στειρωμένα γατιά. Βασικά για ουρόλιθους φοβούνται και ρίχνουν τα επίπεδα μαγνησίου στις τροφές.

Στις κονσέρβες και οι 3 κτηνίατροι μου είπαν ότι δε τίθεται θέμα για στειρωμένα ή μη αρκεί να δίνεται μια καλή κονσέρβα. Προσωπικά του δίνω applaws, schesir και naturea. Ο λόγος είναι ότι είναι μία τροφή πλούσια σε νερό και αποφεύγεις με αυτό, αυτό που φοβάσαι στη ξηρή. τους ουρόλιθους δηλαδή.

 

Πάντως όσο το ψάχνω το πράμα τόσο πιστεύω ότι είναι θέμα μάρκετινγκ οι τροφές ΕΙΔΙΚΑ για στειρωμένα. Όλες οι μεγάλες μάρκες τροφών δεν έχουν ΕΙΔΙΚΑ για στειρωμένα γατιά τροφές.

 

πχ 

ACANA http://www.pet4u.gr/gates/ksiri-trofi-gatas/acana-el/

ORIJEN http://www.pet4u.gr/gates/ksiri-trofi-gatas/orijen-el-3/

NATUREA http://www.pet4u.gr/gates/ksiri-trofi-gatas/naturea-el-3/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειχα στην Θεσσαλονικη , απλα ασχολουταν η μανα μου κυριως , διοτι το γατονι μου ειναι πολυ μυστηριο. Το αγαπουσα αλλα δε με αφηνε κιολας η μανα μου να ασχοληθω , ουτε ομως προλαβαινα τοτε.

Δεν ειν απο αυτα τα χαδιαρικα , ειναι πολυ ανεξαρτητο (οπως ολα). ΠΑΡΑ πολυ ανεξαρτητο ομως (μη μου απτου).

 

Ετυχε να το βρω εγω, οταν ηταν καπου 1 μηνων. ΠΗγαινε καποιος παναθλιος τυπος να το πεταξει στα σκουπιδια και τον επιασα στα πρασα. Το αφησε κατω και ετρεξε... Το πηρα και το μεγαλωσαμε. Ειναι 11 χρονων η "ψιψικα" (φανταστικα ευφανταστο ονομα   :hehe: ). 

 

Την ταιζει κροκετες "της σειρας". Ειναι στειρωμενη . Δεν εχει παρουσιασει το παραμικρο προβλημα. Με φρισκις και τετοια την εβγαζε. Αλλα κονσερβα και μπιμπιλικια μια φορα στο τοσο. Ειναι εκλεκτικη (και καλα).. Σιγα μη της εδινε orijen ή acana :p Δεν ειναι τοσο ψαγμενη η μανα μου. Παρολα αυτα της εκατσαν καλα οι φτηνοτερες.

Τωρα επειδη δε μπορουσα να ψησω τη μανα μου οτι διαφορετικες τροφες ειναι για adult κλπ , της εδινε οτι μπορουσε και αντεχε η τσεπη.

 

 ΣΤο σκυλι μας δινουμε Arden Grange και συντομα μαλλον θα παμε στην platinum (δεν εχει για γατες). 

 

εδω το γατονι :)

 

Να συμπληρωσω οτι δεν εχω ψαχτει για τροφες γατας (μονο για σκυλου). Δε ξερω τι ειναι καλο να παιρνει απο πρωτεινη, γλουκοζαμινη και τα σχετικα η γατα. Θα σε γελασω οτι και αν πω ! 

post-60900-0-28820000-1434026256_thumb.j

post-60900-0-87314300-1434026300_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

ρε συ αυτή είναι η γάτα σου; Τη βρήκατε αδέσποτη/να τη πετάει κάποιος? Πως τα πάει με το νερό;

βασικά παίζει να είναι πιο γνήσια Turkish Van απο τον δικό μου :hehe:. Εχει και τη φουντωτή ουρά αυτή. Βέβαια μου είπαν ότι αν είναι γνήσιος και καλά μετά το 2ο-3ο χρόνο θα δω τη γούνα να μακραίνει. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναιιι

Και όμως την πετούσε στα σκουπίδια όταν και τον έπιασα στα πράσα. Μου είχε γυρίσει TA μυαλά και φάνηκε...

Είναι αρκετά φουντωτη και έχει στάνταρ τουρκική με "Κεραμιδόγατα" . Με το νερό... ούτε να το βλέπει.. χεχ

Από χαρακτήρα

Πάει και τριβεται μόνο στη μάνα μου ΟΤΑΝ θέλει και οποτε θέλει. Είναι κουκλίτσα βέβαια η γιαγιακα. Παιχνιδιαρα ήταν μόνο μέχρι 6 και κάτι μηνών. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.