Jump to content



Τα ζώα στη ζωή μας (PetLab)


jdrogas

Recommended Posts

Οποιος θέλει να μεταφυτέψει κάτι να καλέσει το κουταβάκι. Εχει πάρει μαστερ από ότι φαίνεται :hehe:

 

 
Sin él la casa estaría más limpia...Pero mi corazón màs vací...

Sin él la casa estaría más limpia...Pero mi corazón màs vacío.

Posted by Sokhrates Animales on Sunday, 31 July 2016

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Οποιος θέλει να μεταφυτέψει κάτι να καλέσει το κουταβάκι. Εχει πάρει μαστερ από ότι φαίνεται :hehe:

 

 
 

 

LOL ! ! ! 

Λαγόσκυλο πρώτης διαλογής! 

Θα ξετρυπωνει το λαγό κανοντας ντου κατ' ευθείαν στο λαγούμι του ! 

  :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ρε παιδια,εχω αγανακτησει,δε μπορω να αφησω το σκυλο μου, μονο του.

Μολις φευγω γινεται ο κακος χαμος,κλαιει,γαβγιζει,σφηνωνει το κεφαλι του μεσα στα καγκελα και τρελα αλλα.

Σε μονοκατοικια μενω και τον αφηνω στην αυλη.Πανω-κατω με κηπο.Και οκ πρωινες ωρες,αλλα μεσημερη σε ωρα ησυχιας,θα βγουν οι γειτονες.

Και αυτο το πραμα,χειροτερεψε πολυ περισσοτερο απο την μερα που τον αφησαμε σε pet hotel.

Πιθανων φοβαται οτι θα τον ξανααφησουμε.Τι να κανω?

Βασικα εγω μπορω να κανω κατι ή πρεπει να πω εκπαιδευτη?

Link to comment
Share on other sites

Ποσο χρονων ειναι ο σκυλος; Αν και ποτε δεν ειναι αργα (θεωρητικα) , οσο μεγαλυτερο , τοσο δυσκολοτερο να εκπαιδευτει. Το σκυλι ετσι εμαθε οσον αφορα τη μοναξια, και αυτο παρα πολυ δυσκολα θα αλλαξει. Πχ η δικια μου απο μικρη εμαθε οτι δε κανουμε ζημιες κλπ οταν μενουμε μονοι, οποτε , ουτε μια φορα δεν εχει κανει το παραμικρο. Πεφτει και κοιμαται!!

Επισης, ειναι και στο σκυλι , ετσι; Δεν γεννηθηκαν ολα ησυχα :) 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, artyom said:

Βασικα εγω μπορω να κανω κατι ή πρεπει να πω εκπαιδευτη?

Σίγουρα μπορείς, αλλά χρειάζεται χρόνο. Ξεκίνα να τον συνηθίζεις σε μικρές απουσίες, ακόμη και 10-15'. Δίνε του ένα μεζεδάκι όταν φεύγεις κι ένα όταν γυρίζεις (αν έμεινε ήσυχος). Άρχισε να μεγαλώνεις τα διαστήματα απουσίας, μένοντας κοντά, για να ελέγχεις αν συνηθίζει. Λογικά, σταδιακά θα έχει εξοικειωθεί στην επιβράβευση και θα είναι πρόθυμος να μείνει ήσυχος για κάποιες ώρες.

 

Αν χτυπιέται, μην τον επιβραβεύεις. Και οπωσδήποτε μην τον αρχίζεις στα χάδια όταν φωνάζει. Θα μάθει ότι όταν παρεκτρέπεται τον φροντίζεις και τον κανακεύεις και θα το κάνει συνέχεια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Ποσο χρονων ειναι ο σκυλος; Αν και ποτε δεν ειναι αργα (θεωρητικα) , οσο μεγαλυτερο , τοσο δυσκολοτερο να εκπαιδευτει. Το σκυλι ετσι εμαθε οσον αφορα τη μοναξια, και αυτο παρα πολυ δυσκολα θα αλλαξει. Πχ η δικια μου απο μικρη εμαθε οτι δε κανουμε ζημιες κλπ οταν μενουμε μονοι, οποτε , ουτε μια φορα δεν εχει κανει το παραμικρο. Πεφτει και κοιμαται!!

Επισης, ειναι και στο σκυλι , ετσι; Δεν γεννηθηκαν ολα ησυχα :) 

~1,5 χρονων.Απο ζημιες αλλο τπτ.Και ναι ισως ειναι στο σκυλι.

 

πριν 17 ώρες, το μέλος deninho έγραψε:

Μόλις φύγεις κάνει φασαρία. Αφότου φύγεις, συνεχίζει να κάνει φασαρία ή το αποδέχεται και κάθεται σε μια άκρη περιμένοντάς σε;

Αυτο παιζεται.Περιμενω καμερες απο ebay για να το επιβαιβεωσω.Αλλα αλλες φορες με ενημερωνει η θεια μου απο κατω οτι ηταν πολυ ησυχος και αλλες φορες αναγκαζεται να τον παρει κατω γιατι γινεται ο κακος χαμος.

Και επειδη εχω φυγει και βλεπω κρυφα τι κανει,βαζει το κεφαλι του αναμεσα απτα καγκελα λες και θελει απεγνωσμενα να βγει,ανοιγει πορτες κτλπ.Και οχι να βγει να παει να τρεξει αλλα θελει οπωσηποτε να ειναι ενας ανθρωπος διπλα του ή υποθετω μια σκυλιτσα.Και δυστυχως ειμαι τετοιος που δεν μπορω να τον μαλωσω.Ουτε να τον χτυπησω με παντοφλα ουτε να του  βαλω τις φωνες.Αλλα δε παει αλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πρεπει να βρεις αρχικα το ΓΙΑΤΙ εχει αγχος αποχωρησμου ο σκυλος, ποτε του βγηκε και τι εκανες εσυ λαθος. 
Αρχικα πρεπει να εχεις μια εντολη την οποια θα λες ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ που θα βγαινεις. 
Ειτε θα πας κατω για τσιγαρα, ειτε θα φευγεις 2 εβδομαδες θα του λες την ιδια εντολη, με κανονικο υφος, σαν να μην τρεχει τιποτα. 
Εγω οταν βγαινω του λεω  "ερχομαι", τιποτε αλλο, ουτε μην φοβασαι ουτε θα επιστρεψω στο υποσχομαι, ενα απλο "ερχομαι".
Ξεκινα απο το να ετοιμαζεσαι εσυ κανονικα για να βγεις, βαλε μπουφαν, μπερτα, κρανος, οτι φορας κανονικα, πες του την εντολη και βγες. 
Κλειδωσε την πορτα κανονικα, περιμενε 2-3 λεπτα, εφοσον δεν κλαει κλπ, μπαινεις μεσα σαν να μην τρεχει τιποτα και του δινεις λιχουδια. 
Βγαζεις μπουφαν, μπερτα, κρανος, οτι φορας, καθεσαι 10λεπτα κανονικα και ξανα, βαζεις μπερτα, μπουφαν, κρανος, οτι φορας. 
Του λες την εντολη και βγαινεις, περιμενεις 3-4λεπτα, εφοσον δεν κλαει, μπαινεις μεσα χωρις να του δινεις σημασια του δινεις λιχουδια και καθεσαι 15 λεπτα. 
Σταδιακα αυξησε τον χρονο που μενει μονος του, πρεπει να θυμασαι πως τα σκυλια ειναι πλασματα συνηθειας και πως τα περισσοτερα "τραυματα" τους τα προκαλουμε εμεις. 
Πρεπει να εισαι συνεπεις στις πραξεις σου, αν για μια μερα δεν του πεις την εντολη η γυρισεις σπιτι κι του ξεκινησεις τα χαδια κλπ, θα παει χαμενος ο χρονος που δουλεψες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

να ενημερωσω οτι,τον εστειλα 2 βδομαδες για basic training και προχτες τον πηρα.

Μεχρι σημερα το απογευμα ηταν φουλ κακοκεφος.Τπτ.Τι μπαλακια,τι φαγητο,τπτ δεν εκανε.

Πηγα αναψα κερακι στην εκκλησια και σμρ το απογευμα,κοιμομουν και μου γαβγιζε.

Σηκωθηκα και το tug of war πηγε αερα :D:D

Tωρα για το training εμας δε μας ακουει και για αυτο το λογο θα κανει ~15 επισκεψεις ο εκπαιδευτης για να μαθει και εμας.Γιατι αυτον τον υπακουει τεντα!!!

 

Link to comment
Share on other sites

2 εβδομάδες...; Εμάς και τα δύο πήγαν για 6 εβδομάδες κατά τις οποίες πηγαίναμε κάθε εβδομάδα για εκπαίδευση κι εμείς και μετά που τα πήραμε, συνεχίσαμε να τα πηγαίνουμε 4 μήνες μέχρι να πάρουν certificate of basic training.

Link to comment
Share on other sites

2 βδομαδες καθισε εκει,με αραιες επισκεψεις απο εμας, και για αλλες 15 μερες θα ερχεται απο εδω ο trainor.

Δεν χρειαζοταν παραπανω.Τα εμαθε ολα τα βασικα να τα υπακουει απο αυτον.Τωρα πρεπει απο εμας να μαθει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω, αλλα το να αφηνα τον σκυλο μου αλλου για εκπαιδευση μου μοιαζει λιγο σαν να εδινα την γκομενα μου σε αλλον για να μαθει να παιρνει πιπ@.. 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, o polonos said:

Δεν ξερω, αλλα το να αφηνα τον σκυλο μου αλλου για εκπαιδευση μου μοιαζει λιγο σαν να εδινα την γκομενα μου σε αλλον για να μαθει να παιρνει πιπ@.. 

Δηλαδή το παιδί σου δε θα το πας σχολείο, θα το εκπαιδεύσεις εσύ στο σπίτι; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ηταν δυσκολη αποφαση.Ειναι σα να δινω το παιδι μου στο παιδικο σταθμο.

Που στη συγκεκριμενη φαση,ετσι οπως νιωθω με το σκύλο,πιο ευκολα θα εδινα το παιδι μου εαν ειχα :p

Link to comment
Share on other sites

Εχω φιλη που πλεον δεν βγαινει απο το σπιτι αμα καποιος δεν υπαρχει να της κρατησει τον σκυλο .

Μπορει να αγαπας το ζωντανο αλλα οχι και να σου ελεγχει την ζωη .

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 Ο μικρος μου ο γατος (1.5 χρ) αρχισε ν κατουρει παντου, αλλα σταγονιτσες και σημερα με λιιιγο αιμα.

 

 Αμεσα πηγα στον γιατρο και μαλλον εχει κρυσταλλακι στην κυστη. Πηρε αντιβιοση (και θα παιρνει για 20 μερες) αλλα και αντιφλεγμονώδη.

 

 Αναμενουμε αποτελεσματα εξετασων ουρων για να δουμε τι ειδος κρυσταλλων ειναι (αλκαλικα η οξινα - τα εμαθα σημερα-) για να αρχισουμε αναλογη αγωγη.

 

 Στειρωμενος αλλα με προσεγμενη διατροφη (μιξη για στειρωμενα αλλα και για weight loss γιατι ειναι λιγο βοιδι...)

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά Γιάννη.

Αν και θα σου τα είπε ο Γιατρός εχε το νου σου να πίνει πολύ νερό και θυμήσου τη κουβέντα που είχαμε για τις τροφές ειδικά για στειρωμένα.

Εγώ δε του δίνω τέτοια τροφή και ποτέ δεν ειχε θέμα με το βάρος

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

...θυμήσου τη κουβέντα που είχαμε για τις τροφές ειδικά για στειρωμένα.

Εγώ δε του δίνω τέτοια τροφή και ποτέ δεν ειχε θέμα με το βάρος

Έγινε εδώ στο λάμπη η εν λόγο κουβέντα;

Με ενδιαφέρει και μένα καθότι έχω στειρώσει την δικιά μου και της δίνω μόνο τέτοια τροφή.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.