Jump to content



Τα ζώα στη ζωή μας (PetLab)


jdrogas

Recommended Posts

4 hours ago, xkabamarux said:

Απο πανω ανοιγεις το καπακι και αδειαζεις ολο το τσουβαλακι με τη τροφη. Οσο τρωει απο κατω τοσο πεφτει απο πανω μετα. Υπαρχουν σε διαφορα μεγεθη.

 

τι 10 ημέρες; Σε ένα απόγευμα το έχει αδειάσει το τσουβάλι ο δικός μου σκύλος :p

Αυτό, ΑΝ υποθέσουμε ότι θα φάει όσο λείπουμε (που δεν, γιατί έχει ψυχολογικά :hehe:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος Olianna έγραψε:

Η Νεφέλη και ο Αζόρ! Πρώην αδέσποτα, νυν αρχοντόσκυλα!
Καναπέδες, κρεβάτια, κουβέρτες, μαξιλάρες και οτιδήποτε ζεσταίνει τον απαυτό τους, είναι κτήμα τους!
20161030_090212.jpg20161030_090348.jpg20161030_090621.jpg20161030_090726(1).jpg20161030_092312(1).jpg20160606_215201.jpg20160608_200746.jpg20160608_200311.jpg20160403_131310.jpg20160123_070542.jpg20160117_211510.jpg20160117_211357.jpg20160116_194945.jpg20160913_173828.jpg20160825_202802.jpg20160608_200708.jpg20160608_200355.jpgDSCN0162.JPG
 

και τα 2 τα βρηκες ιδια εποχη? Η ειχες το ενα κανα χρονο και μετα πήρες το αλλο?

Γιατι εγω σκεφτομαι να του φερω μια του δικου μου,αλλα μια φορα εβαλα μια θηλυκια μεσα στο σπιτι και μονο που δεν την εφαγε...Υποψιν ειναι φουλ ζηλιαρης...

αλλο σκυλι χαιδευω μπροστα του και νευριαζει :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τη Νεφέλη την υιοθετήσαμε τον Ιούλιο του '14 και ο Αζόρ μας βρήκε όταν ήταν σε οίστρο η μικρή μας.
Κατσικώθηκε στην πολυκατοικία μαζί με άλλους 3 γαμπρούς.
Όταν οι υπόλοιποι έφυγαν, ο Αζόρ έμεινε. Του είχα βγάλει μαξιλάρα και φαγητό/νερό, οπότε είπε να  προτιμήσει το ξενοδοχείο μας, από το δρόμο.
Έφευγε κάθε πρωί και επέστρεφε λίγο το μεσημέρι και μετά το βράδυ από τις αλητείες του.
Τον Ιούνιο του '15 η μικρή μας στειρώθηκε και μετά από 2 μέρες ήρθε και ο Αζόρ στην αυλή να μας δείξει τα παράσημα της αδέσποτης ζωής του. Το προηγούμενο βράδυ, του επιτέθηκαν σκυλιά και είχε μία τρύπα στο πόδι περίπου όσο μία γροθιά (μεγαλόσωμου άντρα). Από εκείνη την ημέρα, αναλάβαμε να τον φιλοξενήσουμε μέχρι να τελειώσει η θεραπεία του. Αυτό κράτησε 5 μήνες.
Μετά χρειάστηκε χειρουργείο. Για να κλείσει η πληγή του και να του κόψουμε τα μπαλάκια του.
Αφού έγινε και αυτό, τον λυπηθήκαμε και είπαμε να τον πάρουμε σπίτι. Από την 5μηνη παραμονή του όμως σε ένα κρεβατάκι, έκανε ζημιές από τη βαρεμάρα του και έτσι, αφού δεν είχε βρεθεί υιοθεσία, πήρα την απόφαση να τον επανατοποθετήσω. 
Έμεινε στην αυλή μας, του φτιάξαμε κρεβατάκι και του κατέβασα κουβέρτες. Έκλαιγε και ενοχλούσε όμως..
Μέχρι που έφτασε Δεκέμβρης και η ψυχοπονιάρα η μάνα μου, είπε να τον πάρει στο πατρικό μου, για να μη κρυώνει. Αυτό ήταν.. ο Αζόρ είχε σπίτι πλέον!

Φέτος, κλείνει ένα χρόνο μαζί μας μέσα στο σπίτι, σαν ισότιμο μέλος!!
Είναι ένας κρυουλιάρης κοντοστούπης, αγαπούλης και ζηλιάρης. Δε θέλει να πλησιάζει τη Νεφέλη κανένα σκυλί και φυσικά να μη χαιδεύουμε και εμείς άλλα σκυλο/γατιά.
Τρελαίνετε για κουβέρτες, παπλώματα, μαξιλάρες ή το κρεβατάκι του. Επίσης, λατρεύει το πλεκτό που του πήρα πέρυσι για τα Χριστούγεννα.

Είναι να μην αρχίσω με την ιστορία του.... Πφφφ :rolleyes:

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Ο γατούλης δυστυχώς σήμερα διανυκτερεύει σε ένα κτηνιατρείο καθότι εδώ και 2 μέρες έχει πυρετό. Δεν κουνιέται, δεν παίζει, με το ζόρι φαί/νερό κλπ. Τον κράτησε σήμερα ο γιατρός να τον παρακολουθήσει. Αλλά ρε παιδιά μας έχουν ζώσει τα φίδια ολους.:unsure: Το βράδυ ποιος τα παρακολουθεί τα ζωντανά; 

 

Έγινε επεξεργασία από Snips
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου κτηνίατρος όταν έχει ζώα για νοσηλεία στο ιατρείο, πηγαίνει κάθε 2-3 ώρες και τα τσεκάρει.
Τώρα, άλλοι κτηνίατροι δε γνωρίζω τι κάνουν.
Φαντάζομαι είτε οτι κάνουν το ίδιο, είτε οτι έχουν άνθρωπο που τα τσεκάρει.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πάω να πάρω το γατάκι, καλύτερα είναι μου λένε, έπεσε και η θερμοκρασία (40 είχε χθες), τρώει κλπ. Τον αφήνουν στο τραπέζι να σταθεί για να του μετρήσουν εκ νέου την θερμοκρασία πριν τον  πάρω, και καινούργιο!?. δεν μπορεί να πατήσει το μπροστά αριστερό πόδι. η "παλάμη" έχει πάρει κλίση προς τα μέσα. Πονάει όταν τον πιέζεις πάνω ψηλά στον αγκώνα. Και είναι εμφανώς λίγο πρηζμένο. "Αθρίτιδα" μάλλον είναι αυτό λέει, καθότι κάποιες ιώσεις χτυπούν και εκεί. Ίσως αν συνεχίσει να χρειαστεί να πάρουμε αίμα για ειδικές εξετάσεις κλπ. Τι άλλο θα πάθει το καυμένο δλδ;

Βέβαια, όταν τον έχεις σε κτηνιατρείο για να γίνει καλύτερα και τον παραλαμβάνεις σε αυτό το χάλι, θέλοντας και μη το μυαλό σου πάει στο πονηρό, κακό, όπως θέλετε πείτε το.

Βουρ λοιπόν και σε άλλο κτηνίατρο, ιστορικό κλπ κλπ. Πάνω κάτω τα ίδια ακούω, απλά αυτοί τελικά του πήραν αίμα για εξετάσεις. Ο πυρετός πάλι 40άρια. (και καλά είχε πέσει το απόγευμα που τον πήρα από το πρώτο κτηνιατρείο).

Για το χέρι μου είπαν ότι λογικά σε λίγες μέρες θα στρώσει καθότι με τις ιώσεις, συχνά τα όστα τους αντιδράνε παράξενα. Σπάσιμο, κάταγμα και γενικά "κακουχία" δεν υπάρχει. Πάλι καλά. Και ευτυχώς έχει όρεξη για φαγητό, έστω και μειωμένη, διότι όπως μου είπαν μόνο αν σταματήσει εντελώς το ενδιαφέρον του για το φαγητό τα πράγματα θα είναι σοβαρά. Η διάθεση του τα ίδια. Άτονος, απλανες βλέμμα, αγκαλιά, κλπ.

 

Και είναι η πρώτη φορά που βλέπω ΤΟΣΗ ΤΡΙΧΑ να μένει πάνω μου. Οφείλεται λέει στο ότι σταμάτησε περιποιείται τον εαυτό του (να γλύφεται).

 

Ελπίζω να είναι όντως απλά μια ίωση και να την βγάλει καθαρή.

 

ΤΙ να πω. Τέτοιο "δέσιμο" με ένα γατάκι δεν το περίμενε κανείς μας. :(

Έγινε επεξεργασία από Snips
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ας σημειωθεί ότι οι κανονική θερμοκρασία σώματος μιας γάτας είναι 37,5-39,2 βαθμοί Κελσίου. Οπότε το 40 δεν είναι και τόσο άσχημο, όσο ακούγεται. Γράφει επίσης ότι πάνω από 41,1 κάνει ζημιά σε όργανα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Snips περαστικά και γρήγορα εύχομαι. Υπομονή θέλει και αυτό με το φαγητό ισχύει.

Αφού τρώει έστω και λίγο είναι καλά. Απλά θα περάσει μια ταλαιπωρία για κάποιες μέρες.

ευτυχώς οι γάτες ειδικά "γιατρεύοντια" πολύ γρήγορα από μέρα σε μέρα. Λίγο υπομονή και φροντίδα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
πριν 2 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

με το νέο μας κρεβάτι με θέα τη γειτονιά

Δεν το βλέπω να κρατάνε πολύ οι βεντούζες, θα φάει καμιά τούμπα το παιδί και δεν θα ξανανέβει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το εχει ενα χρονο μια γνωστη και απο οτι μου ειπε αντεχει ακομα. Εχει οριο 20κιλα απο οτι διαβασα.

 

Θα δειξει αν θα του προκαλεσει ψυχολογικά :p

Link to comment
Share on other sites

Σκέψεις Σοφών......

 

 Κάτω από τον πάγκο του εργαστήριου, επιβλέπουν μην κάνω καμιά σαχλαμάρα και μετά τρέχουμε....

 

 

(από αριστερά....Λουδοβίκος, Ηρακλής, Φρειδερίκος (μπουρζουαζία περικαλώ!))

 

 

Συμμορία.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γύρω παντού χιόνι, ο σκύλος μου κρυώνει, ααααααααααααααααααααααααα, Ντιέγο Μαραντόνα, Ντιέγο Μαραντόνα, ααααααααααααααααααααααααααα

 

IMG_20161229_111015.jpg

 

Κατενθοθσιασμένος με το χιόνι ο κόπρος :D Δε μαζευόταν μέσα με τίποτα.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.