Jump to content



Τα ζώα στη ζωή μας (PetLab)


jdrogas

Recommended Posts

Οσοι εχετε γατους με καταλαβαίνετε φανταζομαι. τον επιασε το κυριαρχικο τιυ βραδιάτικα και εμενα παιχνιδιαρικη διαθεση οποτε θελαμε να δουμε ποιος ειναι το αφεντικο σε αυτο το καναπε :hehe: . Τελικα ο μονος χαμενος ηταν το φουτερ :p

 

20161029_231826.jpg20161029_231823.jpg20161029_231758.jpg20161029_231749.jpg

 

Και μιας και ειναι/ηταν παγκοσμια ημερα γατας να τις χαιρομαστε οσοι εχουμε και να χαιρομαστε και τον αστρολαβο μας :D

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites


1. Τι κανουμε τα βράδυα που όλη η πλάσις ησυχάζει αλλά το γατί είναι ντούρος; που είναι καλύτερα να το αφήνουμε; Η λύση που εφαρμόζουμε προχειρα ειναι να το αφήνουμε στο σαλόνι με όλα τα παρελκόμενα και να κλεινουμε την πόρτα. Αλλα το καυμενο θέλει παιχνίδια, θελει παρέα, θέλει να βγεί, δεν ξέρω τι θέλει, και με αυτό το εσωτερικό νιαουρισματάκι όλο παράπονο και με το χτύπημα στην πόρτα σου ραγίζει την καρδιά. Τι ειναι καλύτερο να κάνουμε;

2. Γιατί όποτε του "προσφέρω" τα δάχτυλα μου, ορμάει με τέτοιο γουρλωμα, τέτοια μανια; και είναι μικρο . Ώρες ωρες φοβάμαι δλδ.

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικα ειναι και τα 2. Μεχρι να βρει τις ωρες σας θα εχετε καποια περιεργα το βραδυ (ειναι νυκτοβια πλάσματα ) :)

 

Προσωπικα οσο του ειχα κλειστη τη πορτα περνουσα οτι κ εσυ τωρα. Βασικα μπορει να λενε τις γατες αναισθητες κλπ αλλα θελουν παρεα.

 

Ασε ανοικτη τη πορτα. θα ερθει στο κρεβατι κ θα κοιμηθει στα πόδια σας :)

 

Επισης για να μην ειναι ντουρος τα βραδια (αν κ οταν ειναι μικρα ειναι στη πριζα μονιμα) καλο ειναι μια ωρα πριν πατε για υπνο να παίζετε  αρκετα να κουραστει κ καπακι να του δινεται μερικες λιχουδιές .  εκ φυσεως θα το δει σαν

 

Κυνηγησα

Έφαγα 

Καιρός για ξαπλα :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Βασικα παει στα ποδια της μικρης και κοιμαται. (Αν δεν της ανέβει στο κεφάλι πειράζοντας την μέχρι να ξυπνήσει.)
Η δικιά μου η πόρτα δεν ανοίγει επ ουδενί, διότι κοιμάμαι πολύ ελαφρά δυστυχώς και με το παραμικρό μένω ξύπνιος, με άσχημα αποτελέσματα για τη μέτα που έπεται.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Snips έγραψε:

Η δικιά μου η πόρτα δεν ανοίγει επ ουδενί

Δεν είπαμε; Μη λες μεγάλες κουβέντες; :hehe: 

 

Θα το δεις στη πορεία πάντως :) και εγώ έτσι ήμουν και είχα και ένα άγχος (δεν ήθελα καθόλου τις γάτες) σαν γυναίκα για όσα είχα διαβάσει οπότε στο κρεβάτι δε τον ήθελα. Πλέον αν δεν έρθει όταν πάω για ύπνο πάω και τον παίρνω και κοιμόμαστε παρέα.

Λίγο υπομονή θέλει και θα βρείτε τα κόλπα ο ένας του άλλου :) 

 

Και όπως σουείπα το βασικό είναι το παιχνίδι ;) 

 

@xkabamarux ομορφιές και οι δυο τους. Να τα χαίρεσαι και να σε χαίρονται :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παντως ο πατερας μου πηρε ενα γατι (δεν εχω φωτο γιατι δε καθοταν να το βγαλω και οταν καθισε, δεν ειχα προχειρο το κινητο :p ) περσίας αν δε κανω λαθος. Πολυ καλο , απλα ως συνηθως αυτα , δεν πανε σε "ξενους" (δεν με ειχε ξαναδει, με ειδε πρωτη φορα και ηταν παραπανω απο διστακτικο - δεν ειναι η τυπικη γατα που θα'ρθει για χαδια αμεσως).

 

Του εφτιαξε αυτο (πιανει το χερι του, σε αντιθεση με εμενα :p ). 

20161026_111004nb.jpg

 

Του κοστισε ελαχιστα , ενω ετοιμα που ειδα αυτα, κοστιζουν πανω απο 60€. 

Το γατι ξυνει νυχια, σκαρφαλωνει , παιζει , και μπαινει μεσα και κοιμαται (αυτο πανω ειναι ανοιχτο-δε φαινεται απο τη φωτο). Δεν τους ενοχλει , αλλα ισως να παιζει ρολο και οτι ειναι ρατσας! Δε το ξερω αυτο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εμενα και τα δυο σατανογατα, λυσανε σαν τρελα μετα τις 12 το βραδυ.. 

Το μικρο που μαζεψα προσφατα, κυνηγαει τις πατουσες οταν ανεβαινει στο κρεβατι και δαγκωνει.. Μανιακό τελειως..

Η ιδεα να τα αφησω στο σαλονι καθολου καλη, ηδη βρισκω πεταμενα διαφορα το πρωι που σηκωνομαι..

Η μονη λυση ειναι χωρια στα δωματια, ενα αδερφη μου ενα εγω πχ, αλλα και παλι, επειδη κοιμουνται σχεδον ολη μερα, λυσανε το βραδυ ουτως ή αλλως..

Link to comment
Share on other sites

Άργησα αλλά το εντόπισα το θέμα!! :D

 

Από εδώ η Bonny, 3 ετών almost

Bonny1.jpg

 

Spoiler

Bonny2.jpg

 

και ο Lucky που είναι μαζί μας εδώ και 1 έτος (το βρήκε η κοπέλα μου στην Κηφισίας..)

Lucky.jpg

 

και μια μαζί! (παλιά photo αλλά δεν έχω κάποια πρόχειρη at the moment)

Spoiler

BL.jpg

 

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Nameless1 έγραψε:

Άργησα αλλά το εντόπισα το θέμα!! :D

 

Από εδώ η Bonny, 3 ετών almost

Bonny1.jpg

 

  Hide contents

Bonny2.jpg

 

και ο Lucky που είναι μαζί μας εδώ και 1 έτος (το βρήκε η κοπέλα μου στην Κηφισίας..)

Lucky.jpg

 

και μια μαζί! (παλιά photo αλλά δεν έχω κάποια πρόχειρη at the moment)

  Hide contents

BL.jpg

 

 

:wub:

Link to comment
Share on other sites

Αν και υπάρχουν ειδικά πλέγματα τα θεωρώ υπερκοστολογημένα και ζητάνε μια περιουσία στα petshop.

Προσωπικά θα έβαζα το κλασικό για παιδια. Αυτό το πλαστικό δίκτυ αν δεν σε χαλάει εμφανισιακά. Αν έχεις και κάγκελα μπαίνει και πάρα πολύ γρήγορα. Το θέμα ειναι να του κόψει το παρολίγο παραπάτησα και βρέθηκα από κάτω. Δε θες κάτι παραπάνω δεν ειναι χαζά να πηδάνε από ορόφους κάτω (εκτός αν ειναι σε οίστρο και είναι αστείρωτα βεβαίως βεβαίως :p ) 

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να βαλεις αν ειναι να πεσει θα πεσει αδελφε. Ειναι να μην το εχει να σκαρφαλωνει. Αν ειναι κομαντο, οτι και να βαλεις θα τη βρει την ακρη και θα κανει τη βουτια.

 

Ενας λογος που δεν εχω σπιτι μου κατοικιδια ειναι αυτος. Δεν ζουν φυσιολογικα οπως θα πρεπει να ζουν, ειδικα τα σκυλια. Για αυτο τα εχουμε μονο στο εξοχικο που μενουν μονιμα οι γονεις μου. Φανταζεσαι να ειχα τωρα 4 σκυλια μεσα σε διαμερισμα; Ακομα και μονοκατοικια να ηταν παλι δεν εχουν το χωρο να τρεξουν, να ερθουν σε επαφη με το χωμα-φυση κτλπ. Εκει ειναι μια χαρα, εχουν ολοκληρο οικοπεδο δικο τους. Περιφραξη 2,8 μετρα σε υψος και τελος. Τα αγαπω πολυ τα ζωα, ειδικα τα σκυλια και για αυτο θελω να τους προσφερω οσο καλυτερη ποιοτητα ζωης μπορω. Μου λειπουν οσες μερες δεν τα βλεπω αλλα χαιρομαι που ειναι καπου καλα. Τους εχουμε φτιαξει και αυτοματες ταιστρες-ποτιστρες και ετσι εχουν αυτονομια εως και 10 ημερες αν χρειαστει να φυγουν για καποιο λογο οι γονεις μου να πανε καπου.

Έγινε επεξεργασία από xkabamarux
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτη τη φωτογραφια μπορεις να δεις στα δεξια το "κλουβι" που ειναι μεσα οι ταιστρες-ποτιστρες. "Κλουβι" για να μην πηγαινουν εκει τα πουλια και τους τρωνε το φαγητο και πινουν το νερο τους. 

DSCF0444.JPG

DSCF0438.JPG

DSCF0440.JPG

DSCF0465.JPG

DSCF0466.JPG

DSCF0470.JPG

Έγινε επεξεργασία από xkabamarux
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ζουν τα σκυλια μεσα στα διαμερισματα αρκει ο ιδιοκτητης να μην ειναι της βαρεμαρας...

 

Αν δεν το βγαζει ΚΑΘΕ μερα τουλαχιστον μια ωρα για βολτα τοτε ναι μακροχρονια θα εχει προβληματα συμπεριφορας(κ οχι μονο)

 

Αυτη τη στιγμη εχω δυο μεγαλοσωμα στο διαμερισμα και ειχα φτασει να εχω 3 πριν "φυγει" ο Νεστορας(rottweiler)

 

Γενικα δεν θυμαμαι απο μικρος να μην ειχαμε σκυλι μεσα στο σπιτι. 

 

Το σκυλι ειναι σαν το παιδι. Αν δεν το μεγαλωσεις σωστα θα σε μ@μησει αργοτερα...Οτι εδωσες θα παρεις

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, xkabamarux said:

Τους εχουμε φτιαξει και αυτοματες ταιστρες-ποτιστρες και ετσι εχουν αυτονομια εως και 10 ημερες

Αν δε σου κάνει κόπο, βγάλε κάποια στιγμή μια φωτογραφία. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα έκανε για τον δικό μου (κατοχικό σύνδρομο από όταν ήταν αδέσποτος), αλλά για να παίρνουμε ιδέες.

Link to comment
Share on other sites

Αποτέλεσμα εικόνας για αυτοματες ταιστρες σκυλων

 

Απο πανω ανοιγεις το καπακι και αδειαζεις ολο το τσουβαλακι με τη τροφη. Οσο τρωει απο κατω τοσο πεφτει απο πανω μετα. Υπαρχουν σε διαφορα μεγεθη.

 

http://www.biofan.gr/index.php?page=shop.browse&category_id=161&option=com_virtuemart&Itemid=291

Για το νερο φεραμε εναν υδραυλικο και μεσα σε ενα ιδιο περιπου δοχειο βαλαμε ενα μηχανισμο ιδιο με αυτον που εχουμε και λειτουργει το καζανακι. Οσο πινει, αδειαζει και πεφτει η σταθμη και αυτοματα γεμιζει απο τη κεντρικη παροχη υδρευσης. Ιδιοκατασκευη ειναι.

 

Παραδειγμα: 

 

Έγινε επεξεργασία από xkabamarux
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.